KRISTY

Indemnizaţia Pentru Copil În România

Postări Recomandate

nikkuta

Eu am depus inca din octombrie la Vaslui. A fost foarte simplu si usor. Ma asteptam ca va fi ca la noi cu rinduri si alergari prin diverse cabinete, dar a fost foarte lejer,  :dance4: .Rind nu era si in decurs de 10 min treaba era gata ! Nu mi s-a cerut absolut deloc nici un fel de certificat din Moldova care sa arate ca nu primesc indemnizatii aici. Deja din februarie banii trebuie sa apara :rolleyes: .

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ary

Multimedia pentru răspuns, dar in RM pot sa primesc Indemnizatie dac copilul nu e cetățean al RM?

Copilul trebuie sa aiba certificat de nastere moldovenesc. Se face pe baza celui romansec, e un fel de transcriere. 

Partajează acest post

Link spre post
Richi

Fetelor, spuneti-mi va rog, daca nu reusesc sa depun actele pina la implinirea a 12 luni de la nastere, pot sa depun ulterior doar pentru alocatia lunara de 42 roni?

Ma intereseaza daca se merita sau nu sa-mi perfectez buletinul de identitate sau nu, fiindca in caz ca se permite voi solicita si pentru copilul mai mare care are deja 7 ani.

Va multumesc pentru raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

Fetelor, spuneti-mi va rog, daca nu reusesc sa depun actele pina la implinirea a 12 luni de la nastere, pot sa depun ulterior doar pentru alocatia lunara de 42 roni?

Ma intereseaza daca se merita sau nu sa-mi perfectez buletinul de identitate sau nu, fiindca in caz ca se permite voi solicita si pentru copilul mai mare care are deja 7 ani.

mă alătur la întrebare ....

Partajează acest post

Link spre post
ary

SIncer nu prea cred.... Mai ales pentru copilul mai mare, care presupun cand sa nascut nici nu avea cetatenie. Dar cel mai bine sa sunati la serviciul alocatii si indemnizatii si sa le spuneti exact situatia D-stra. Succes!

http://www.bucuresti.prestatiisociale.ro/

Editat de ary

Partajează acest post

Link spre post
acta

Eu cand am fost in Iasi, a mers cu noi un domn, care a depus actele pentru alocatie (42 ron) pentru copilul sau de patru ani. Foarte repede si fara probleme i-au primit toate documentele.

Partajează acest post

Link spre post
Richi

Multumesc mult pentru raspunsuri. Voi incerca sa aflu direct de la sursa si cum voi avea informatia, scriu si aici, asta daca nu reuseste cineva inaintea noastra. Imi pare rau ca nu reusim si pentru cea de 200 ron, dar macar cu cei 42 sa se primeasca.

Partajează acest post

Link spre post
ary

Succes! Sa ne scrii daca ai rezolvat. Sunt si eu curioasa.

Partajează acest post

Link spre post
Kamy

Buna fetelor,

Rog sa-mi ziceti cine cunoaste ce fac eu daca sunt insarcinata in luna 7 si doresc sa primesc si eu indemnizatie din RO si am toate actele in regula adica buletin romanesc, certificat de nastere dar sotul nu are nici un act romanesc. Dar eu sunt casatorita si am ramas pe numele de familie de fata mare?! AAA si certificat de casatorie romanesc nu am  ! (( e vreo problema?

Partajează acest post

Link spre post
MissMarple

mersi mult)

Partajează acest post

Link spre post
Casandra

fetelor, daca la noi tati are viza in Ro, poate sa depuna el actele?

Partajează acest post

Link spre post
Taка

Da.

Partajează acest post

Link spre post
Pufulets

cine stie cit ar costa viza de resedinta in ro si cittimp dureaza?

Partajează acest post

Link spre post
giuliana

recent si-a facut o cunostinta cu 300 eur la iasi, repede din cite stiu

Editat de giuliana

Partajează acest post

Link spre post
gagulea

Buna fetelor,

Rog sa-mi ziceti cine cunoaste ce fac eu daca sunt insarcinata in luna 7 si doresc sa primesc si eu indemnizatie din RO si am toate actele in regula adica buletin romanesc, certificat de nastere dar sotul nu are nici un act romanesc. Dar eu sunt casatorita si am ramas pe numele de familie de fata mare?! AAA si certificat de casatorie romanesc nu am  ! (( e vreo problema?

teoretic, daca unul dintre parinti are cetatenie Ro, copilul are voie la alocatie. Eu ambele fete le-am nascut inca neavand cetatenie romana. Si dosarele a depus pentru ambele  sotul, care e roman. Acum nu stiu daca o sa va ceara actul de casatorie , adica acela romanesc, dar nu prea cred.

cel mai bine e sa sunati la numarul de tel. care e postat mai sus .

Partajează acest post

Link spre post
neka

deci cînd voi face buletinul de identitate romînesc trebuie să schimb şi domiciliul copiilor???

sau ei merg automat după mine???

eu tot vreau sa dau la alocatii dar putin mai toirziu, astept buletinul, apoi transcriu actul de nastere al copilului si voi depune

cum am inteles daca est casatorita de la sotul tb sa ai declaratie ca el este de acord cu schimbul de domiciliul al copiiilor, copii tot trebuie sa aiba domiciliul in Romania ca sa poti primit alocatii

Totusi pe mine toto ma intereseaza cineva a reusit sa primeasca alocatii ?

e grea procedura?

trebuie sa aveti buletin romanesc..depuneti certificatul de nastere a copiilor+casatorie +deschideti cont la BCR si card si depuneti acetele dupa viza de domiciliu..da..mai faceti declaratie la notar in Romania ca nu primiti indemnizatie in RM

Numai declaratie de la notar? sau ei totusi verifica daca primim bani pt copil din RM?

am inteles ca trebuieste ceva de la ondul social un fel de document care confirma ca nu mai primim bani din RM

sau nu?

sau numai declaratia?

Cristina, se pare ca indemnizatia e putin mai mica decat 10 euro. In jur de 30 ron. Eu primesc pentru ambele fete , dar habar nu am cat e indemnizatia.  Am depus inca de la nastere, ale mele sunt nascute acolo.  Si nu sunt sigura ca dupa 2 ani ei mai primesc cereri pentru alocatii. Eu tin minte parca era un termen -limita. Am sa ma interesez azi-maine , daca aflu ceva am sa scriu.

indemnizatia de la 2 ani - 18 ani  este de 49 roni, adica aproximativ 200 lei moldovenesti

Fetelor dar despre indemnizatia unica la naștere ce Cunoaște-ți, de exemplu baietelul meu e cetățean roman doar, nu are cetățenii moldoveneasca, dar e născut in RM, are șanse sa primească indemnizatia unica la naștere.

Indemnizatia unica la nastere o [poti primit daca era sa nasti copilul in Romania , doar in acest caz

Multimedia pentru răspuns, dar in RM pot sa primesc Indemnizatie dac copilul nu e cetățean al RM?

dar tu ai cetatenia RM?

cum copilul nu are cetatenia RM dac aai scris mai sus ca el este nascut RM?

iti contrazici

deja cu actele lui poti primit toate indemnizatiile inclusiv si ceva unica din RM

Buna fetelor,

numaidecit tb sa transcrii CC ca sa foe romanesc

nu e nimic ca ai familie de fatat mare, asta pe dinsii nu ii intereseaza. principalul sa ai actelel in regula

deja depinde unde rei sa nasti copilul

dacca in Romania deodatat primesti certificatul copilului romanesc. si o sa dai la alocatii dupa nastere...

sor amea a facut cu 80 de euro la Iasi

eu cu tot 80 euro in judetul Iasi, Scanteia... astept sa primesc buletinul ))

recent si-a facut o cunostinta cu 300 eur la iasi, repede din cite stiu

80 de euro e taxa la cel care te ia in spatiu plus platesti 12 roni la casa.. si peste 30 de zile (dar s-a primit mai putin 27) se elibereaza buletinul de Iasi. la Scanteia nu stiu, iata astept la sf lui  martie, voi telefona ca sa nu fac un drum degeaba

Partajează acest post

Link spre post
neka

Alocaţia/Indemnizaţia -se virează părinţilor ce deţin cetăţenia română şi au domiciliul permanent în România cu scopul întreţinerii copiilor de la vîrsta de  0-18 ani,indiferent dacă au fost sau nu angajaţi pe teritoriul României.

Acte necesare -Certifcat de naştere român/ copil -Buletin de identitate român/ părinţi -Buletin de identitate moldovenesc/ părinţi -Certificat de naştere român/ părinţi -Certificat de căsătorie român   -Paşaport străin/ părinţi -Procură  

http://www.mamica.ro/alocatia-de-stat/

Partajează acest post

Link spre post
Oduvanchyk

Neka de ce procura e nevoie pentru a primi alocatia?

Partajează acest post

Link spre post
neka

eu cred ca  se are in ved

ere procura pe numele cui sa faci, ca este o firma care ofera aceste servicii. eu personal inc anu am ajuns la acest pas.... dar o sa incerc sa fac totul singura, ca sa fie legal si sigur

Partajează acest post

Link spre post
Oduvanchyk

Posibil. Mai sus intr-un raspuns am citit ca e nevoie de procura de la notar ca nu priemsti alocatia in Md, poate de ea este vorba? Mi-a venit ideea dupa ce am scris intrebarea mea.  Si eu vreau singura sa fac toate singura, pina cind imi pregetesc toate documentele necesare.

Partajează acest post

Link spre post
neka

De unde notarul poate sa cunoasca primesti sau nu indemnizatia din RM?

cel mai probabil trebuieste un fel de "spravka" de la fondu social

eu de ex am cerut asa o informatie oentru ЖЭК

am dat doar buletinul meu si din calculator deodata a iesit informatia cit eu primesc pe luna pt copil

cidn o sa ajung la aceasta etapa o sa va informez. pina ca astept buletinul

apoi transcriu CN copilului

si voi da la alocatii

sunt niste persoane pe odnokl care ajuta cu alocatii

eu persoanl nu am apelat... numai am intrebat oare e posibl sa primesc din RM indemnizatia si totodata si din Romania, Mi-a raspuns ca da... ei fac ttul. posibil fac si costa ceva bani... inca nu am apelat..

Partajează acest post

Link spre post
calatoarea

citesc in comentarii in linkul de mai sus, daca se alege plata alocatiei pe card, din 42 ron lunar 7 ron deodata tii iau pt servicii bancare presupun...

Partajează acest post

Link spre post
yulea2002

Am o intrebare, poate cineva  a prelungit cardul pe care primeste indemnizatia in Ro. Ce mai intii- plec la banca si prelungesc card? si cind e gata - duc copia cardului prelungit la sociale? ( in RM asa am procedat) sau la sociale informatia merge automat?

Si poate stiti in cite zile e gata cardul? la banca BCR

Partajează acest post

Link spre post
neka

Am o intrebare, poate cineva  a prelungit cardul pe care primeste indemnizatia in Ro. Ce mai intii- plec la banca si prelungesc card? si cind e gata - duc copia cardului prelungit la sociale? ( in RM asa am procedat) sau la sociale informatia merge automat?

Si poate stiti in cite zile e gata cardul? la banca BCR

se poate de deschis cont si card in RM pentru alocatii din Romania?

e tot aceeasi banca? unde pe net am citit ca trebuie de deschis cont anume in Romania

Partajează acest post

Link spre post
yulea2002

mie mi-au deschis cont si card in Romania

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum