Vizitator mama rea

Ajutatima Nu Ma Criticati Intradevar Am Nevoie De Ajutor

Postări Recomandate

Vizitator mama rea

nu mai pot nu stiu cum sami controlez nervii am copii mici pina la un anisor. problema e ca sunt foarte nervoasa noptile dorm putin toata ziua singura cu copii. cind incepe unul a plinge incepe si celalalt - se incepe o isterie  mare unul dupa altul. eu ma incep a enerva foarte des ii linistesc dar citeodata e imposibil. nu ma pot controla si incep sa strig tare la ei sau de citeva ori la fundulet am dat cite o palma. vad ce streseaza incep mai tare a plinge  se sperie. incerc sa ma linistesc sa ies din camera beau pastile de linistire dar nu intotdeauna ma ajuta. nu stiu ce sa fac ca sa nu procedezi asa ii iubesc foarte mult pe urma plind cite o jumatate de zi si mi pare nespus de rau pentru ca sunt  - asa rea altfel nu pot sa spun si ma urasc la nebunie pentru acest lucruu.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mersedes

nu mai pot nu stiu cum sami controlez nervii am copii mici pina la un anisor. problema e ca sunt foarte nervoasa noptile dorm putin toata ziua singura cu copii. cind incepe unul a plinge incepe si celalalt - se incepe o isterie  mare unul dupa altul. eu ma incep a enerva foarte des ii linistesc dar citeodata e imposibil. nu ma pot controla si incep sa strig tare la ei sau de citeva ori la fundulet am dat cite o palma. vad ce streseaza incep mai tare a plinge  se sperie. incerc sa ma linistesc sa ies din camera beau pastile de linistire dar nu intotdeauna ma ajuta. nu stiu ce sa fac ca sa nu procedezi asa ii iubesc foarte mult pe urma plind cite o jumatate de zi si mi pare nespus de rau pentru ca sunt  - asa rea altfel nu pot sa spun si ma urasc la nebunie pentru acest lucruu.

Va trebueste un psiholog. daca singuri nu sinteti in stare sa va linistiti. Trebue sa beati doar ceai din erburi. minta sau melisa. In cel mai rau caz. veti fi nevoita sa va adresati la psihiatru. Dar acolo au sa va prescrie niste calmanti dure din care este greu de esit.

Partajează acest post

Link spre post
Redhead

Извините,что на русском,просто на молдавском языке напишу очень коряво. Почему вы решили,что вы плохая? Просто на вас свалилось так много заботы,что вы просто не в силах самой с ними справиться. Вам нужна помощь, хотя бы из родственников, чтоб они иногда помогали вам посидеть с детьми, а вы бы могли выкроить хоть немного времени,чтоб чуть-чуть сменить обстановку,пройтись по городу,прогуляться,посидеть в кафе и просто морально отдохнуть. Тем более у вас двое детей,а это вдвойне нагрузка на психику. Может,вам и правду нужна помощь психолога, и все встанет на свои места. Успокоительные не всегда помогают,когда есть постоянный источник беспокойства, а в вашем случае- это отсутствие морального отдыха. Может, няню нанять на пару часов,чтоб вы могли заняться собой? Ну это я так, как предложение, конечно,все зависит от материальных средств,но,может, это предложение натолкнет вас на какую-то мысль?

Partajează acest post

Link spre post
PbICb

поддерживаю предыдущего оратора... няня вроде не так дорого почасово выходит... а вам надо тупо выспаться. иначе не получится выйти из этого круга. 

только надо ВЫСПАТЬСЯ, а не пойти погладить и что-нибудь поделать по дому. и не чувствовать себя за это виноватой. хотеть отдохнуть - это нормальное человеческое желание. ваш муж, к примеру, не отказывает себе в этом. =) держитесь. 

Partajează acest post

Link spre post
killkillpusycat

E bine daca ati avea posibilitate sa va faceti zi de odihna si sa-i mai lasati la bunei macar pe 1 zi. Trebuie sa incercati sa va calmati singura caci puteti sa-i stresati psihic. Luati in seama caci ii dor dintisorii...Ganditiva la faptul ca degraba o sa va fie mult mai usor, ei cresc! La mine deseori erau asemenea situatii, mai ales cand cineva iti strica dispozitia, dar m-am invatat sa ma tin sub control caci copii sunt cea mai mare fericire pentru noi si trebuie sa-i iubim si mangaiem )

Partajează acest post

Link spre post
AlinkaMalinka22

Вы не плохая,как вы написали выше. Вы просто уставшая женщина, которой Бог подарил такое чудо, как дети, а у вас их аж двое! Так что у вас двойное счастье!!! Время идет и дети растут , еще немного и вы будете все вспоминать с улыбкой! Дальше - легче! На самом деле вам нужна помощь со стороны, ваши родители или родители мужа должны вам немного помочь! В моем доме родилась двойня у соседей, так мама переехала к ним жить и помогает дочери, бабушка сидит с одним ребеночком, а мама с другим! И намного легче ей! Ну конечно если есть такая возможность! Успокоительный чай и таблетки не факт что можно вам пить если вы кормите детей грудью! Они могут влиять и на детей через молоко! Наймите няню на несколько часов! Мне платили за 3 часа 100 лей! Хоть раз в неделю можно позволить если есть возможность! Удачи!  :val15: 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator aaa

cind strigati sau bateti copii-- il suparati pe Dumnezeu

Va fi totul char mai bina dechit va puteti inchipui acum

incercati sa fiti cea mai buna mamica pentru copii d-ra, ei merita

si d-ra merita sa va placa aceia ce faceti

PS sunt inervata cind stau mult in net, si nu reusesc prin casa(cu copii)

de aceia limit accesul la net-- traiesc cu copii si pentru ei

in net stau daca restu sunt ok

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

интересно кто советует к психологу, у него были или это просто модно так советовать?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator mamica rea

si pentru noi sunt cea mai mare fericire dar oboseala si a facut festa de cind sau nascut singurica cu ei bunica vine duminica si atunci ma enervezi ca tot eu treb sami bat capul cu ce sai primesc sa gatesc si tot asa. si nu rezista ele in asa ritm de viata. beau permanent ceva de linistire sunt zile minunate toate ziua ne jucam dormim papam dar uneori chiar o iau razna - si anume ma enerveaza plinsul asta isteric  in duet. nu cred ca ajung la psiholog. dar treb cineva sai las macar o  jumatate de zi in saptamina sa merg in parc sa merg pe jos sami limpezesc mintile.. mersi fetelor de sfaturi si cuvinte bune - putin mai usor pe suflet mi sa facut

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость
Ребёнок нуждается в вашей любви больше всего именно тогда, когда он меньше всего её заслуживает!!!

когда мои детки плачут(даже хором), то понимаю им не хватило моеи любви и ласки

их обнимаю и целую, очень много, 

потом на чтото отвлекаю -- срабатывает всегда)))

Благо две руки и две коленки, на двоих, и  сажусь, чтоб сил хватило и не уронить))

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

daca vine bunica, esiti pe 2-3 ore, 

cu copii nu se vor face nimic

nu stati cu ea, va iepuizati mai tare--facetiva ca aveti treaba urgent

(manichiura-cofura (sunt fete pe forum care fac gratis(se invata)) ....permitetiva sa iesiti din casa fara copii... ) 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Nastasia

Nu icercati sa le dovediti pe toate ...... !!!! Cel mai important sunt bebelusii...de ei tre sa aveti grija ....si sa le daruiti cat mai multa dragoste :) Nu se intimpla nimic daca nu o sa reusiti sa calcati toate hainele si nici daca ramane o cana nespalata :) Copii au nevoie de o mamica fericita si atunci si ei sunt calmi si dulci....

Partajează acest post

Link spre post
petoxy

Совет пойти к психологу покорил добавить нечего

La tema dacă vine bunica sau cine acolo eu cred ca sunt din cei apropiați si cred ca înțeleg situația ca vin sa va ajute dar nu sa mănânce, plus sunt convinsă ca e bzicul dumneavoastră sa le puneti pe masa si fetele au dreptate aveți nevoie de un somn bun!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Cris

Draga autoare, citesc rindurile mesajului Dvs. si inteles disperarea...si ma vad pe mine acum citiva ani. O sa treaca noptile nedormire, epuizarea si restul, o sa treaca...cu rabdare si incredere o sa depasiti aceste luni dificile la inceput. DAR O SA TREACA!!!!!!

Pe de alta parte, daca copiii sunt satui, la cald si nu ii doare ceva, chiar si daca pling, mai detasati-va de instinctul de a-i linisti la orice plinset...nu de alta, dar daca o sa va alertati la orice lacrima, multe inspre bine nu se vor schimba.

Partajează acest post

Link spre post
Olina

Primul an al copiilor nu e un cadou, deseori iti vine sa-ti iei lumea in cap  :shout:  :girl_wacko: , toate mamele trec prin aceasta perioada, e un fel de "initiere" in "a fi mamica" si veti trece si dumneavoastra peste aceasta cu succes, sunt sigura. Sa stiti ca pe urma vin si alte momente care tot necesita rabdare si mult calm, toleranta, deci trebuie doar sa va schimbati nitel sau sa schimbati ceva. Nu ati prea scris multe daca va ajuta sotul si cum, rudele inafara de a sta la masa ce fac, dar v-as recomanda

1. sa cereti direct ajutor de la sot, de la parinti si socri, poate surori daca aveti, caci ei sunt cei mai apropiati si cei care va vor ajuta cu sufletul deschis, direct inseamna sa le explicati sincer ce se intimpla, cum va simtiti Dumneavoastra, ce emotii traiti si cum ati dori ca copiii sa fie ingrijiti. De multe ori, ei nici nu-si dau seama de greutatile prin care treceti, mama, soacra deja au uitat ce inseamna concret a avea grija de copilashi mici, tatii habar nu au, sotul poate si vede ca vi-i greu, dar crede ca totul e ok si va ispraviti...femeile deseori cred ca barbatii isi dau seama de ceea ce vor ele, dar de fapt ei au nevoie ca lor sa li se zica direct aceasta, fara aluzii si atunci multe probleme nu ar fi.

2. E clar ca aveti nevoie de somn, de aceea si sunteti irascibila si fara dispozitie. Mie o perioada imi aducea mama mincare acasa, astfel eu nu gateam sotului, dar ma odihneam odata cu copiii. Sotul in week-end sau in timpul saptaminii, cind putea, scotea copiii la plimbare si eu dormeam 1-2 ore in acest timp. Ideea cu bona pe citeva ore e foarte buna, chiar si 1 data pe saptamina, tot o sa va simtiti altfel. Dar iar revin la ajutorul celor apropiati (inclusiv sotul), ei trebuie sa stie ca sunteti obosita si nedormita si sa gasiti impreuna o solutie ca sa dormiti macar 6 ore pe zi.

3. Cind situatia va depaseste, trebuie sa va opriti pentru citeva clipe, respirati adinc, poate chiar iesiti pentru 1 min din camera si ginditi-va ce anume v-a provocat furia, nemultumirea, alte emotii negative etc. (pina la urma spre exemplu doar nu plinsul copilului e de vina ca v-ati infuriat, ci ca Dumneavoastra aveti nevoie atunci de liniste si odihna ca sa faceti ceva ) si sa constientizati de ce anume aveti nevoie ca sa fiti multumita, si in fine faceti ceva ca sa va realizati necesitatile Dumneavoastra. Mai simplu zis, copilul plinge, Dumneavoastra va enervati din cauza ca el tipa asa tare, dar in esenta cauza furiei dumneavoastra e ca aveti nevoie de liniste sau vreti sa dormiti si nu puteti...si iar revenim la p.1 si 2. Stiu ca e cam complicat...macar incercati daca puteti.

In final, vreau sa va zic ca sunteti o mamica minunata si aveti doua comori, impreuna veti trece peste orice problema. Dumneavoastra plingeti si regretati ca ati strigat sau ati fost nervoasa, dar nu trebuie sa va invinuiti pentru aceasta, caci aceasta nu inseamna ca nu-i iubiti. Pur si simplu aveti nevoie de sustinere si atunci lucrurile se vor normaliza, cum numai veti dormi suficient si va veti odihni, multe lucruri vi se vor parea normale si nu iritante. Eu sper din tot sufletul ca in curind sa ne scrieti ca totul e bine si sunteti cea mai fericita mamica si aveti cei mai buni copilashi! :kiss1:

Partajează acest post

Link spre post
larena

sunt de acord cu fetele care au spus de un somn bun si o respiratie adanca, daca va ajuta la ceva nu incercati sa fiti perfecta in toate, important e sa reusiti cu copii, restul, curatenia, vesela, spalatul dupa cum reusiti, cand dorm copiii - dormiti cu ei, si sa nu va fie rusine daca intre timp vesela nu e spalata, sa fiti in toane bune, calma si bucuroasa e mai important intr-o familie, invatati-va sa cereti ajutor si sa stabiliti prioritati in sarcinile pe care le aveti.

Cat despre copii dati-le ocupatii: ba jucarii, ba carti, ba papucii spalati de prin dulapuri sa-i probeze, ba hainute, ba creioane, daca inteleg puneti-i sa mute jucariile dintr-un colt in altul, sau sa le puna in sacose colorate, rasplatiti-i cu pupici, tineti-i ocupati, si la tot pasul spuneti: Doamne ajuta-ma, ajuta-ma sa-mi cresc copiii, da-mi rabdare si putere. Doamne ajuta si Inger pazitor casei voastre.

Puteti sa-mi scrieti in privat daca doriti sa comunicati sau sa cereti un sfat pur si simplu, o sa fiu bucuroasa sa va raspund.

Partajează acest post

Link spre post
Juli

Не стоит себя винить,тут с одним ребенком устаешь и срываешься,а что говорить о двоих...психологи-это все слишком глубоко,вы обычная мама,как и все,которая просто хочет спать и развеяться,чего вам и желаю,а для этого привлеките подруг,сестер,да и мужа в конце концов и главное уйти,и не переживать..иначе отдыха не будет..и спите в обед и наплевать на домашние дела,они нескончаемы!

Partajează acest post

Link spre post
assa

ничего не могу сказать про психолога, но мамочке явно нужна помощь, нужно подумать о себе, отдохнуть, как вариант помощь мужа, родственников, подруг ну и няню нанять можно хоть на час-два в неделю

Partajează acest post

Link spre post
помидорка

Я чувствовала то же самое. Причём с одним ребёнком. Правда, я ещё диплом писала и мне никто не помогал. Думала - помру. Потом долго ещё ходила к психологу и считала себя плохой матерью. Дочке моей 6 будет летом, а мне кажется, что я вот только-только действительно пришла в себя окончательно. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum