Igalan

Inexplicabil

Postări Recomandate

Igalan

Buna seara d. Andrian. Va rog mult sa ma lamuriti ca nu mai stiu la cine sa ma adresez. Fiica mea de 10 ani are la moment 51 kg la inaltimea de 148 cm. Am mers cu ea la endocrinolog fiindca mi se pare ca are o problema cu glanda tiroida. Am facut mai multe analize: glicemie, colesterol, hormoni, calciu, magnezie,prolactina etc. in total 18 si toate au iesit in limita normalului, dar de curind observ la ea sete mare, coate cu pielea parca rupta plus ca o doare si de doua zile ii curge singe din nas. Ce poate sa fie si de la ce? Pentru mai multa informatie si daca poate are importanta si eu am probleme cu glanda tiroida, dar beau tirocsina si parca o tin in limita normalului daca se poate asa de spus. Multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
endocrynolog

Buna ziua!

Din datele prezentate este clar ca fetita dvs are Obezitate. Trebuie sa stiti ca prima cauza a problemei de greutate este alimentatia incorecta.

Obezitatea de geneza endocrina este rar intalnita si este putin probabila in cazul dvs, avand in vedere datele de dezvoltare fizica. Daca doriti, puteti prezenta aici rezultatele investigatiilor efectuate, sa mentionati cand au fost efectuate si voi incerca sa le comentez.

Va rog sa specificati, ce aveti in vedere prin "sete mare"? Cam ce volum de lichid consuma aproximativ timp de 24 ore. De cand remarcati acest simptom?

Daca n-ati efectuat recent o analiza generala a urinei, este bine sa o faceti si sa atrageti atentie asupra densitatii si glucozei in urina. Un test de toleranta la glucoza este indicat, chiar daca glicemia pe nemancate a fost in limitele normei. La fel, avand in vedere hemoragiile nazale ar fi de dorit sa efectuati o analiza generala a sangelui+trombocitele, obligator o consultatie la medicul ORL, oftalmolog si neurolog.

In caz ca dvs aveti Tiroidita autoimuna (confirmata cu AntiTPO marit), care ar putea fi cauza hipotiroidiei de care suferiti, atunci exista un risc ca fetita sa mosteneasca aceasta problema.

Partajează acest post

Link spre post
Igalan

Multumesc mult d. doctor. Numai decit o sa dam analiza la urina. Noi am dat analize la data de 01.11.2013 la glicemie, colesterol, trigliceride, AST, ALT, calciu, sideremie, magnezie, Anti-pro, cortizol,DHEA-S, FT4,prolactina,leptina,TSH, testosteron,potasiu,sodiu. 17din 18 au fost in limita normalului, doar leptina a iesit marita 26.5ng/ml. Nu am inteles de la doamna doctor de ce ar raspunde analiza data. Ca tratament i-a prescris Bio spirulina. Setea o are mai mult seara inainte de culcare cam 4-5 pahare  la rind. la mine intr-adevar este hipotiroidie si ma tem ca si ea a mostenit acest lucru. mai mult ca atit am si un baietel de 4 luni si as vrea sa verific daca nu a "mostenit " si el acest lucru sau e prea devreme sa-l testez. Multumesc mult pentru raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
endocrynolog

Asi fi curios sa stiu care a fost indicatia pentru a efectua analizele la testosteron si DHEA-S, dar banuiesc ca nu-mi veti putea raspunde? Principalul este ca au iesit normale.

Leptina este o citokina (hormon) produs de celulele tesutului adipos si are un rol important in reglarea poftei de mancare. Nivelul ei majorat este des intalnit la persoanele cu obezitate si indica asupra mecanismului de dezvoltare a problemei de greutate, detreminata de dereglarea actiunii acestui hormon. Tratament specific in asemenea situatie, cu parere de rau, nu exista si unica masura efectiva este alimentatia echilibrata (cu reducerea consumului de dulciuri, fainoase si grasimi) in paralel cu largirea regimului de activitate fizica.

La moment, avand in vedere rezultatele normale ale hormonilor tiroidieni, inclusiv Anti-TPO (probabil asta ati avut in vedere cand ati scris "Anti-pro"), fetita dvs nu are o problema cu glanda tiroida. Totusi, in baza riscului familial, este nevoie sa fie supravegheata, cel putin de medicul de familie, cu palparea glandei tiroide o data in an, iar in caz de aparitie a necesitatii sa fie consultat medicul endocrinolog.

La baietel pentru problema "mostenita" int-adevar e prea devreme de facut griji. Insa la aceasta varsta este foarte important de exclus o alta forma de Hipotiroidie care este innascuta (sau congenitala) si nu are nimic in comun patologia tiroidiana a mamei. Pentru aceasta este important de ectuat analiza la TSH si T4 liber. Anume cu acest scop, in toate tarile dezvoltate aceasta analiza se efectuiaza obligator la toti nou -nascutii in maternitati, in tara noastra - pana cand nu. Simptomele maladiei la aceasta varsta pot lipsi sau cel putin nu sunt specifice, consecintele, insa - deosebit de grave. Asa ca aceasta investigatie ramane la discretia dvs.

Partajează acest post

Link spre post
Igalan

multumes foarte mult d. doctor pentru raspunsul detaliat. Am sa dau analiza la baiat asa cum ne-ati recomandat. Sanatate multa va doresc. o zi buna.

Partajează acest post

Link spre post
TatianaCi

Buna seara d. Andrian. Am si eu de ceva timp o problema cu baietelul meu de 5-6 ani. Are deja 30-31 kg (nu-i stiu precis inaltimea dar nu e prea inalt). Mereu cere mancare si mereu ii este foame. Am facut tratament la neurolog fiindca e tare agitat, nervos, furios, dar nu a dat rezultat. La oftalmolog am fost si e totul bine. Neuropatologul ne-a recomandat sa ne adresam neaparat la endocrinolog. Putem sa va telefonam preventiv pentru consultatie, sau venim fara sa anuntam?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum