mrshimonas

В Какую Школу Отдать Ребенка.рум.или Рус.?

Postări Recomandate

mrshimonas

Всем привет! 

Сынульке осенью в школу,а я переживаю,не знаю в какую отдать, румынскую или русскую(( дело в том что дите больше говорит на русском и прекрасно на нем изъясняется и более активно себя ведет,но знает и румынский (второй год в рум.садик ходит),но не так хорошо и часто не может в красках выразить свои мысли .Вот и появились сомнения как он справится в рум.школе (в которой старший ходит) ,сможет ли он быть наравне со сверстниками...Насчет рус.школы сомнения в том что хочу чтоб он рум.отлично знал,все-таки это его и мой родной язык (хотя изза папы и бабушек часто говорили на русском) Был ли кто-то в такой ситуации и как решили? Спасибо заранее! 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mrshimonas

Aici deja se discută această temă. 

http://mama.md/index.php?showtopic=91946

Probabil nu am cautat destul de bine,dar din cite vad acolo merge vorba despre copil de gradinita si vorbitor nativ de rusa,la noi e putin alta situatia,nativ romana si e vorba de scoala

Editat de mrshimonas

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Русскоязычный Ребёнок И Молдавская Школа așa sună tema. Nu cred ca e normal sa sune tema Copil vorbitor de l.română și școala română.  Dacă e de citit tema intreaga gasiti răspuns la întrebarea Dvs. Dacă nu, oricum dezvoltați tema deja existentă în tema cu școlile.

Partajează acest post

Link spre post
mrshimonas

Русскоязычный Ребёнок И Молдавская Школа așa sună tema. Nu cred ca e normal sa sune tema Copil vorbitor de l.română și școala română.  Dacă e de citit tema intreaga gasiti răspuns la întrebarea Dvs. Dacă nu, oricum dezvoltați tema deja existentă în tema cu școlile.

ok.mersi!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum