Mariancik

Hipermetropie Copil 2 Ani

Postări Recomandate

Mariancik

Buna ziua.

Astazi am vizitat medicul oftalmolog pentru controlul de la 2 ani, recomandat in Austria. Saptamina trecuta am observat ca ochisorul sting nu priveste corect inainte, apoi mi-a fost greu sa observ, caci ochisorii sunt aproape de nasuc. Si astazi medicul pur si simplu m-a devastat cu diagnoza, Hipermetropie +4,5 si +4,25. Mai multe detalii nu va pot da, caci am ramas muta si in soc de la noutatea primita. 

M-au linistit ca asta poate trece cu timpul, caci ochii cresc si muschii se vor antrena si se vor indrepta.

Poate sa dispara definitiv, daca ea va purta ochelarii mereu? Sunt ceva exercitii speciale? Care sunt normele de hipermetropie la asa copii mici? Suntem cu mult peste norma?

Joi vom ridica ochelarii si vom incepe treptat s-o obisnuim cu purtatul ochelarilor. Sunt ceva trucuri, ca copilul sa se obisnuiasca mai usor si fara stres cu ochelarii?

Urmatoarea intilnire cu medicul va fi la inceput de februarie.

Va multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Микрохирургия глаза

Buna ziua.

Astazi am vizitat medicul oftalmolog pentru controlul de la 2 ani, recomandat in Austria. Saptamina trecuta am observat ca ochisorul sting nu priveste corect inainte, apoi mi-a fost greu sa observ, caci ochisorii sunt aproape de nasuc. Si astazi medicul pur si simplu m-a devastat cu diagnoza, Hipermetropie +4,5 si +4,25. Mai multe detalii nu va pot da, caci am ramas muta si in soc de la noutatea primita. 

M-au linistit ca asta poate trece cu timpul, caci ochii cresc si muschii se vor antrena si se vor indrepta.

Poate sa dispara definitiv, daca ea va purta ochelarii mereu? Sunt ceva exercitii speciale? Care sunt normele de hipermetropie la asa copii mici? Suntem cu mult peste norma?

Joi vom ridica ochelarii si vom incepe treptat s-o obisnuim cu purtatul ochelarilor. Sunt ceva trucuri, ca copilul sa se obisnuiasca mai usor si fara stres cu ochelarii?

Urmatoarea intilnire cu medicul va fi la inceput de februarie.

Va multumesc anticipat.

Добрый день

если коротко, то поясню, что все дети рождаются дальнозоркими, так как глазки у детей короче чем у взрослого человека. Примерно к  6-7 годам они достигают нормального размера. Но, до этого времени нужно за зрением наблюдать и развивать его так чтобы сохранить его на высоком уровне? Похожих тем в этом форуме было много? вы можете почитать мы не раз подробно описывали подобные случаи.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum