ihtus

Поговорим О... Плаценте. Что С Ней Делать После Родов?

Postări Recomandate

Coria

La nastere numai la placenta nu m-am gandit, desi din cauza unei mici bucati ramase am avut probleme grave dupa nastere.In fine, eu stiam ca sunt compani producatoare de cosmetice franceze care cumpara placentele pentru fabricarea cremelor si cred ca furnizorii sunt maternitatile.Poate intradevar e o afacere.Stiu de un produs pentru tratarea cheliei care contine substante nutritive din placenta.Altfel de ce ar fi ele impachetate cu atata grija.In Moldova si pretul ar fi mai mic...pentru ca majoritatea dintre noi habar nu au de potentialul placentei.

Poate prepararea ei in scopuri gastronomicee mai degraba o masca.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jiraf

Юлька, что делала бы с ней?

и почему не переспросили, если хотели забрать?

Закопали бы под орехом или под пихтой. :)

На момент родов у нас не было однозначного ответа, что делать с плацентой. Мы волновались больше за другие вещи :)

Да и казалось, что за маленькое чудо можно отдать все на свете )) не то что плаценту

Partajează acest post

Link spre post
gregoriana

nu stiu creed ca le arunca nici prin capnu mia venit ce se poate de facut, stiu de la batrini din film undeva am vayut ca trebuie de ingropat - dar nimeni nu face asa ceva la noi

Partajează acest post

Link spre post
Jiraf

Как это нимень? ) Мои знакомые закопали плаценту из роддома

Partajează acest post

Link spre post
huva

А я от старшего храню кусочек плаценты, уже сморщенный весь, высохший ) Зачем храню не знаю, но пусть будет ))  и все зубки молочные сохранила. А от младшего пупочек есть, лежит в отдельной шкатулке.

Partajează acest post

Link spre post
Ilonka

Даже не думала, что об этом надо думать )))) зачем она мне нужна?..

Partajează acest post

Link spre post
BpeDina

Даже не думала, что об этом надо думать )))) зачем она мне нужна?..

ну,кто-то там её закапывает=))..мне интересно ,как бы на меня посмотрели врачи,если бы я у них попросила плаценту,для дальнейшего захоронения =))))))

Editat de Фунтик

Partajează acest post

Link spre post
missmarple881

есть же лекарство из плаценты , причем Германия производитель *Placenta Compositum*

и стоят не дешево, а значит есть повод подумать о свойствах этого "продукта"

Editat de missmarple881

Partajează acest post

Link spre post
danNy

Ce tine de colectarea celulelor stem la noi nu este nimeni oficial sa se ocupe compania care a fost au fost escrocheri si ii au inchis cu mare galagie la tv multe ori au aratat, costa nu eftin dar in alte tari se foloseste de popularitate si eficienta

La noi oamenii imi pare ca is un pic mai conservativi ce tine de modu de viata sau ideiile (prioritatile) altora,ca ex eu nici idee nu as avea ce sa fac cu ea dar din metodele citite imi ar parea mai bine ca sa o ingrop sau in scopuri medicinale si cred ca nu sintem in drept de a judeca pe cei ce o mininca, asta totusi e alegerea fiecarui )

Fantasy da te rog linku de la cutiutile cu amintiri sory de off-top

Partajează acest post

Link spre post
danNy

Ma-m interesat si am aflat ca la moment nu se folosesc in medicina din motiv ca se transmit infectii,boli ,inainte da dar acum nu,ele se pun in congelator se pastreaza in maternitati pin se string mai multe se pun in secriu si se ingroapa,iata asa

Partajează acest post

Link spre post
Homo4ka

О господи...лучше бы не читала...а лук добавлять в картошнчку с плацентой?))))пипец.кстати насчет кошек и вообще животных.наша когда рожала сьела все три штуки,в дикой природе это их еда на первый срок после родов,пока они востанавливаются и не могут охотиться и отойти от детей.с кошками понятно такое поведение,это у них в крови. Слышала что в племенах было распространенно поедание плаценты,считалось что она помогает.ну раз кошки едят че бы и нам с картошечкой не замурцевать.....фуууууууу,ужас какой

Partajează acest post

Link spre post
ledacat

Ну, вообще, плацента считается медицинскими отходами и подлежит сжиганию в специальном крематоре

Partajează acest post

Link spre post
Jaborana

Даже не думала по этому поводу, даже не спрашивала, что они потом делают и меня никто не спрашивал.Пуповину храним, по просьбе мужа, по мне бы так еще в роддоме выкинула,так она отпала у нее на 3 день.

Partajează acest post

Link spre post
leticia

знаю что едят и это вполне популярно заграницей. при чем не только человеческую, а и из животного мира. ))) сама, будучи чрезвычайно брезгливым человеком и представить себе такое не могу...)))) но ктото может. типо для омоложения и прекрасной кожи.)))[/quote

fuuuuuuu!!!! mai mare ujas inca nu am citit pe forumul asta!!! total dezgustator!!! niciodata nu m-am gindit ca tre de facut ceva cu placenta..

Partajează acest post

Link spre post
leticia

eu daca as sti ca-i ingropata undeva m-as gindi in permanenta la locul cela... de parca te ingoapa pe tine acolo..mai bine nu de stiut asa ceva

Partajează acest post

Link spre post
krestik

Девочки , кто знает про стволовые клетки в Молдове ? Есть клиники , которые этим вопросом занимаются? Или если не у нас то может из ближайших стран есть такая услуга ? 

Partajează acest post

Link spre post
lina
В 03.11.2017 в 23:02, krestik сказал:

Девочки , кто знает про стволовые клетки в Молдове ? Есть клиники , которые этим вопросом занимаются? Или если не у нас то может из ближайших стран есть такая услуга ? 

Cristi din cite stiu, la noi nu era

Romania

Partajează acest post

Link spre post
Юга

Мы плаценту с собой забрали, нам ее сразу упаковали после родов, подписали обязательство о том, что не будем ее выбрасывать где попало)) На даче посадили дерево в честь дочки, а в корни плаценту сгрузили.

Также знаю, что у нас занимаются капсуляцией свежей плаценты: сушат, перетирают в порошок и капсулируют. Таблетки якобы помогают быстрому восстановлению после родов.

Partajează acest post

Link spre post
ДанилаМорозова

Мне кажется, добыча стволовых клеток, может и правильное, но слишком (пока) дорогое для нас удовольствие. 

А по поводу плаценты - удивили, я такого еще не слышала.:mda:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum