Noela

Un Caz De Organism Slabit

Postări Recomandate

Noela

Tatiana, buna ziua,

ma impartasesc cu experienta unei mame, care dat fiind parcursul destul de dificil de la 10 luni pina la 6 ani (actual) are dubii daca homeopatia ar putea fi solutia, stiu ca homeopatia e o cale lunga, care nu provoaca daune, si stiu ca garantie nu exista, dar dat fiind starea unei mamici care nu mai stie in ce sa se increada, vreau cel putin sa vedem daca exista sanse in ajutor.

Deci baiatul despre care vorbesc este un copil calm, adorabil dar foarte bolnavicios, cel mai des a facut bronsite obstructive, au fost si pneumonii, sinuzita, este alergic, nu este deloc calit, are din cate inteleg si probleme cu tractul digestiv (poate de aici si se trage totul), gradinita evident nu o frecventeaza, i-au fost administrate mult pre multe AB si alte preparate, astfel incat la fiecare noua boala organismul nu are putere sa se mai lupte si iarasi intra in cercul vicios al AB (cam la 1-2 luni un curs de AB). Acum recent a facut si o eruptie pe care multi medici o considera mollusc.... deci e o situatie complicata.

Eu, neavind personal experienta homeopaiei, dar care mereu sunt interesata de ea, i-am sugerat mamei ca poate e cazul sa incerce si acete remedii, cel putin nu va dauna. Ea insa considera ca organismul copilului e mult prea slabit de AB ca homeopatia sa aiba efect, sau, in cazul in care va merge pe cale homeopatica si va surveni o noua boala, nu crede ca va reusi fara AB si atunci tot tratamentul homeopatic nu va mai avea efect.

Inrebarea ar fi - este acesta un caz disperat si ar putea totusi homeopatia sa ajute sau dat fiind temerile mamei aceste incercari nu vor avea rezultat. Eu inteleg ca intrebarea mea e cam dificila si totul merita incercat, dar poate e cazul sa intelegem daca homeopatia ar putea ajuta la 30-50-80%

Mersi anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Savciuc Tatiana

Buna ziua! 
Cu parere de rau la medicul homeopat ajung pacientzii in ultimul rind, din disperare, pe cind homeopatia ar trebui sa fie de prima alegere cu mult mai inainte, cind abia in organism apar primele perturbari shi semne ca organismul se dezechilibreaza. Referitor la intrebarea D-stra, ashi vrea sa Va zic caci am avut asha copii, cum descrietzi in cazul de mai sus, o parte din ei au cedat tratamentului (din anumite motive, probabil, din necunoastere ce-i homeopatia shi avind asteptari prea mari) dar multzi au continuat shi in timp am obtzinut succese, ridicind nivelul de sanatate al copilului, fiind mai rezistent la diferitzi virushi shi microbi astfel in timp frecventza imbolnavirilor fiind mai rara, cu o evolutzie mult mai ushoara in caz de imbolnavire, shi fara complicatzii. 

Partajează acest post

Link spre post
Noela

Tatiana, mersi mult, aici in mare masura cred ca tine de mama, de starea ei psihologica.... din pacate eu nu cred ca ea (anume ea) va rezista la tratamentul homeopatic

eu apropo am uitat azi sa intreb despre acest caz(eu cu fetita Deniza) mersi de raspuns!

Partajează acest post

Link spre post
Savciuc Tatiana

Sanatate D-stra shi familiei!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum