Endocrinolog

Am Si Eu Probleme Cu Glanda Tiroida.

Postări Recomandate

Endocrinolog

Buna ziua! As fi foarte recunoscatoare sa primesc si eu de la dumneavoastra o consultatie, caci am si eu probleme cu glanda tiroida. Eu am 24 ani. Inaltimea mea este 158 cm si greutatea 64 kg. Am dat analize la hormoni: TSH = 1,57 T3 (total) = 1,4 T4 (total) = 8,9

Am facut recent si USG in care s-au concluzionat urmatoarele: glanda tiroida marita gr I; Lobul drept = 20,2 * 20,0 * 53,6 mm (V=11,2 cm 3) Lobul sting = 22,1 * 17,7 * 57,0 mm (V=10,5 cm3). Istmul = 5,4 mm.

Ecostructura: neomogena, bilateral multimple chisturi coloide de la 2,0 mm pina la 11,1 * 7,3 mm

Spuneti-mi va rog, ce as putea sa administrez (ce pastile, capsule....) ca sa ameliorez starea aceasta? Va multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Endocrinolog

Buna ziua!

Есть увеличение щитовидной железы с структурными изменениями.

В вашей ситуации возможно применение препаратов йода, при отрицательных антителах к ткани щитовидной железы (Anti-TPO, Anti-TG negativ).

Если ранее делали какие-то гормональные исследования, напишите их сюда.

Partajează acest post

Link spre post
veruncik1989

voi merge cit mai repede posibil sa verific acesti indicatori, si am sa va scriu de indata ce aflu rezultatul! Va multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
veruncik1989

Buna ziua!

Есть увеличение щитовидной железы с структурными изменениями.

В вашей ситуации возможно применение препаратов йода, при отрицательных антителах к ткани щитовидной железы (Anti-TPO, Anti-TG negativ).

Если ранее делали какие-то гормональные исследования, напишите их сюда.

Buna ziua, Domnul Stefan! eu am facut recent analize la hormoni, si inca o data usg. Iata rezultatele:

USG:

glanda tiroida -  marita gr. I

Lobul drept: 19,8 * 18,6 * 45,4 mm (V= 8,6 cm3)

Lobul sting: 24,5 * 17,3 * 56,0 mm (V=12,3 cm3)

Istmul: 5,4 mm

Ecostructura: neomogena, bilateral multimple formatiuni lichidiene de la 2,0 mm pina la 12,6 * 10,1 mm (chisturi). 

La examen cu dopler color parenchimul este bine vascularizat.

Hormoni:

T3 = 0,58

T4 = 63 

TSH = 3,09 

Anti TPO = 0,32

Anti TG = 5,6

Greutatea mea este de 62 kg, Inaltimea 158 cm, TA (mina stinga) = 100/60 PUL/min = 62; (mina dreapta) = 100/57 PUL/min = 60 

Spuneti-mi va rog, care este interpretarea tuturor acestor investigatii, si care ar fi tratamentul cel mai potrivit in cazul meu ? ce se poate sa administrez pentru a ameliora starea mea? Eu acum mai alaptez un pic cu piept, bebelusul (el acum are 18 luni; toamna vreau sa-l intarc).

Va multumesc anticipat, cu mult respect si recunostinta!

Partajează acest post

Link spre post
Endocrinolog

Buna ziua Vera,

в вашей ситуации возможно применение препаратов калия йодида (Йдомарин 200 мкг/сут).

В динамике, через 3 месяца выполнить УЗИ щитовидной железы и TSH.

Partajează acest post

Link spre post
veruncik1989

Domnul Doctor, spuneti-mi va rog frumos, e posibil sa administrez KELP 150 mcg, cite o pastila pe zi, in loc de Iodomarin, ori nu? multumesc, anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Endocrinolog

Kelp - это биодобавка. Принимается на свой страх и риск. В нем содержание йода варьирует от 22% до 300% от заявленной дозировки.

Как правило, Kelp не может быть заменой йодомарину.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum