Intelvest - Complexul "miorița"

Postări Recomandate

62le.jpg

Dupa indelungi cautari a unui spatiu locativ in Chisinau am decis sa-mi investesc banii in acest proiect, dat fiind ca stiu bine zona (traiesc momentan in apropriere) la inceput aveam mari rezerve deoarece nu prea aveam multa informatie despre acesta companie si daca o sa-si indeplineasca obligatiunile pina la sfirsti insa spre norocul meu nu doar directorul companiei m-a asigurat ca casa va fi data in exploatare ci si o cunoscuta buna de-a mea care are tangente cu acest proiect mi-a zis ca constructia va fi finisata la timp, daca cumva compania va avea probleme financiare oricum in contractat este stipulat ca VictoriaBank este obligata sa finiseze constructia cu investii proprii, deci asta e o siguranta si mai mare.

Printre altele si pretul e foarte bun pe piata de la 530 la 560 euro m2, printre altele din cite am inteles deja apartamente cu o camera (garsoniere) nu mai sunt disponibile asa ca grabitiv-va.

Acum intrebarea mea este, este cineva pe forum care a investit in acest complex ?

P.S. sa fie intr-un ceas bun si sa ne vedem cu totii la sfirsit de 2015 in apartamentele noastre.

Citeva poze facute de mine la MoldExpo:

nq5k.th.jpg 1y4s.th.jpg qltf.th.jpg iomt.th.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo, mai multe detalii despre proiect puteti sa le vizualizati pe website-ul: www.miorita.md

Editat de Karma

Partajează acest post

Link spre post
Vad ca inca nimeni nu se incumeta sa comenteze la acest subiect, poate o sa apara si vecinii in curind pina atunci o sa vin eu din cind in cind cu careva stiri privind constructia, daca tot trec pe`acolo aproape in fiecare zi poate chiar si niste poze o sa fac de la locul faptei si o sa le plasez aici.

Si acum referitor la stire, am inteles ca in curind o sa apara si camere video care in timp real vor relata situatia de la locul faptei Online pe website-ul complexului, asa ca o sa putem vedea la ce etapa este constructia in orice moment al zilei :good:

Partajează acest post

Link spre post
O sa continui monologul :) ...inca nimeni nu se incumeta sa comenteze, cine sparge gheatza ?

Deci, am observat de citeva zile ca deja a aparut posibilitatea de a vizualiza in regim online constructia, ceia ce e un plus mare, minusurile sunt urmatoarele: calitatea proasta a imaginii si nu lucreaza in toate Browsere-le ci doar in Internet Explorer, sotul meu s-a chinuit citeva ore ca intr-un final sa ne uitam la video, a mers doar pe versiunea 8 a Internet Explorer, pe 9, 10, 11 - NU merge, de Mozilla Firefox sau Chrome nici nu merge vorba, pacat.

pukv.jpg

Editat de Karma

Partajează acest post

Link spre post
crislav

Poti sa-mi spui daca e ceva serios, caci am vrea si noi sa investim in acest proiect dar stam la ginduri.

Editat de crislav

Partajează acest post

Link spre post
Poti sa-mi spui daca e ceva serios, caci am vrea si noi sa investim in acest proiect dar stam la ginduri.

Iti dai seama ca nu pot sa dau careva garantii, intotdeauna sunt riscuri cind dai banii inainte insa asa e cind nu ai toti banii gramada, crede-ma am cautat mult pina cind am dat de acest proiect si acum cred si sper ca am facut alegerea corecta, din partea mea pot sa zic ca acest proiect are citeva atuuri care m-au "cumparat":

1. Din cite am inteles compania apartine unei persoane influente care nu are probleme cu banii.

2. Proiectul are un "garant" - VictoriaBank.

3. Pamintul/teritoriul unde este construita casa era din start a companiei.

4. Toata tehnica este a lor (proprie), nu este inchiriata de la alte companii (neconfirmat).

Decizia iti apartine, bafta.

Partajează acest post

Link spre post

Vad ca firma se reclameaza singura..........................este cam dubios proiectul vostru si nu se mai apuca Victoriabanca ca si orice alta banca sa finalizeze constructia inlocu vostru in caz de ceva.....pentru aceasta este nevoie de cel putin un contract tripartit cu semnarea acestuia de catre banca, unicul lucru pe care il poate face banca, in caz de faliment sa vinda la licitatie obiectivul si noul cumparator sa continue lucrarile, dar nu se stie daca va dori sa preea cineva un obiect deja cu datoriii....asa ca nu mintiti oameniii, asemenea garantii nu dispun nici companii mari cum este Glorinal, Dansicons, Basconslux, Reconscivil, Exfactor grup etc......

Dumnezeu cu tine, nu am nici o tangenţă cu aceasta companie, sunt un simplu client (investitor). Am creat acest topic deoarece pina la acel moment nu era o tema cu acest complex si am vrut ca lumea sa stie de el, deoarece dupa parerea mea este unul destul de bun si are preturi foarte competitive pe piata.

Si contractul care l-am semnat eu este semnat de 3 parti, compania, client (eu) si banca!

Pe viitor nu arunca in vint cu acuzatii fara ca sa le poti sustine cu dovezi! ...nu-ti place proiectul, treci pe alaturi.

O zi buna.

Partajează acest post

Link spre post
Acum toarna fundamentul la blocul 6 daca nu gresesc.

Se lucreaza intensiv, asta ma bucura...fingers crossed.

2L9Zeh3.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Nick55555

Уже больше полугода присматриваемся к разным вариантам, в том числе и к этому.

Впервые  узнал об этом проекте на выставке недвижимости.

Интересный проект, удачное расположение будущего дома, отличная транспртная развязка, ребята работают быстро (моя девушка дважды в день проезжает мимо этой стройки), всегда много техники и людей на периметре, цены тоже не заоблачные вроде как.

Есть конечно и ряд минусов. Во-первых это сайт. Информация о компании заказчике и подрядчике отсутсвует. Насколько я знаю, фирма заказчик ранее никогда не занималась строительством жилых комплексов и это не есть гуд.

Адрес фирмы на сайте я тоже не нашел. есть конечно несколько контактных телефонов, но.....

Позвонив им, я общался по телефону с той же женщиной (куратором проекта, насколько  я понял) с которой дискутировал и на выставке недвижимости. это настараживает (на мой взгляд), так как любая мало мальски успешная строительная  компания может себе позволить нанять хотя бы несколько менеджеров по продаже недвижимости.

Манера общения  по телефону этой женщины, отбивает всяческое желание иметь дело с данной компанией, складывалось впечатление, что это мне нужно ей что-то продать а не наоборот . хотя опять же таки у всех бывают трудные дни, может и попал что называется под горячую руку.

Из того, что мне удалось узнать:

-земля под домом не арендована, а принадлежит компании

-цены не зависят от этажа и вроде как небудут менятся со временем

-фирма подрядчик (не путать с фирмой заказчиком) со слов этой женщины, очень хорошо зарекомендовала себя

-квартиры сдаются в белом варианте (на потолки и ванную комнату белый вариант не распространяется)

-довольно гибко подходят к просьбам клиентов по небольшим перепланировкам

-оплата как обычно. 1/3 изначально, остальное поэтапно до сдачи дома в эксплуатацию. (кредитованием не интересовался)

Итого:

проект  интересный, но есть масса белых пятен, на которые нельзя просто так закрыть глаза.

Если у кого-то появится дополнительная информация о фирме, или о проекте отпишитесь пож-та

Partajează acest post

Link spre post
Nick55555, am vrut sa-ti expediez un PM dar nu pot: "Пользователь Nick55555 не может пользоваться системой личных сообщений."

Partajează acest post

Link spre post
Nick55555

Nick55555, am vrut sa-ti expediez un PM dar nu pot: "Пользователь Nick55555 не может пользоваться системой личных сообщений."

я совсем недавно на этом сайте, и еще на разобрался толком что к чему здесь. скорее всего новые пользователи не могут отправлять/получать личные сообщения....(

Partajează acest post

Link spre post
Nick55555

Узнал еще кое какую информацию, по данному проекту.

решив купить квартиру  в этом комплексе, вы заключаете трехсторонний контракт. сторонами-подписантами являются: строительная фирма, вы (покупатель) и Victoriabank.

В офисе компании мне сообщили, что Victoribank согласно контракту выступает в качестве гаранта того, что строительство комплекса будет завершено, что якобы у них перед банком имеются обязательства и т.д....

И хотелось бы конечно принять на веру данную информацию, но я все же решил прояснить этот момент непосредственно позвонив в Victoriabank.

В банке я узнал, что действительно они являются кредиторами этой стройки, и действительно заключается трехсторонний контракт , однако, они не выступают в качестве гарантов того, что стройка будет закончена( в общем трехсторонний контракт не является вашей страховкой от форс-мажоров, таких как например банкротство строительной фирмы). Банк в данном случае, опять же таки согласно контракту, обязуется "следить" за тем чтобы деньги выделяющиеся им, а также средства поступающие от дольщиков  на данный проект расходовались по назначению и не более того.

Уже из своих источников я узнал, что эта строительная фирма является частью более крупной группы компаний, занимающихся далеко не только строительным бизнесом. С одной стороны это хорошо, т.к. в случае чего они смогут привлечь средства из других источников для того чтобы закончить стройку, ну а с другой стороны это и не хорошо совсем, потому что в случае возникновения трудностей в любом другом направлении деятельности данной группы компаний, нет гарантий что они не захотят "притормозить" работу над данным проектом.

Как-то так в общем....

Если у кого-то есть дополнительная информация по данному проекту, пишите-не стесняйтесь!

Partajează acest post

Link spre post
Pina cind o sa mai gasim careva plusuri sau minusuri acestui proiect locativ, constructia deja o sa fie finisata :) Eu in fiecare zi trec pe linga acest proiect si practic zilnic ma uit online cum decurg lucrarile si observ pe santier mereu lucratori care isi fac treaba, in acest tempou constructi acu siguranta va fi finisata la timp - fingers crossed!

Partajează acest post

Link spre post
Au trecut 3 luni de cind am postat ultima data o imagine de la fata locului, pot sa zic una - lucrurile au evoluat pozitiv.

B8KVyOi.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Nick55555

сайт Miorita.md не работает....=(

у кого-то есть информация по какой причине недоступна их страничка?

Editat de Nick55555

Partajează acest post

Link spre post
Nu e ceva grav. in cazul dat pur si simplu au uitat sa achite plata anuala pentru domeniu, imediat ce vor achita totul va reveni la normal. Momentan nu pot sa gasesc nici un telefon de contact de-a lor ca sa-i anunt.

A expirat pe: 2014-07-25

Se poate verifica accesind: http://www.nic.md/RO/wh1.php

Editat de Karma

Partajează acest post

Link spre post
Cautind un numar de contact am gasit un anunt unde erau plasate niste imagini pe care pina la acest moment nu le-am vazut. Destul de interesant...

epAeLDx.jpgTiHrwG1.jpgqYnvByL.jpgzlAPyWs.jpg

Editat de Karma

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

Узнал еще кое какую информацию, по данному проекту.

решив купить квартиру  в этом комплексе, вы заключаете трехсторонний контракт. сторонами-подписантами являются: строительная фирма, вы (покупатель) и Victoriabank.

В офисе компании мне сообщили, что Victoribank согласно контракту выступает в качестве гаранта того, что строительство комплекса будет завершено, что якобы у них перед банком имеются обязательства и т.д....

И хотелось бы конечно принять на веру данную информацию, но я все же решил прояснить этот момент непосредственно позвонив в Victoriabank.

В банке я узнал, что действительно они являются кредиторами этой стройки, и действительно заключается трехсторонний контракт , однако, они не выступают в качестве гарантов того, что стройка будет закончена( в общем трехсторонний контракт не является вашей страховкой от форс-мажоров, таких как например банкротство строительной фирмы). Банк в данном случае, опять же таки согласно контракту, обязуется "следить" за тем чтобы деньги выделяющиеся им, а также средства поступающие от дольщиков  на данный проект расходовались по назначению и не более того.

Уже из своих источников я узнал, что эта строительная фирма является частью более крупной группы компаний, занимающихся далеко не только строительным бизнесом. С одной стороны это хорошо, т.к. в случае чего они смогут привлечь средства из других источников для того чтобы закончить стройку, ну а с другой стороны это и не хорошо совсем, потому что в случае возникновения трудностей в любом другом направлении деятельности данной группы компаний, нет гарантий что они не захотят "притормозить" работу над данным проектом.

Как-то так в общем....

Если у кого-то есть дополнительная информация по данному проекту, пишите-не стесняйтесь!

Eu am scris ceva mai sus ca nu este real ca o banca sa deie garantie asupra constructiei casei...

sa dea domnu sa treca cu bine dar mie imi este dubioasa compania.....prea multe promisiuni din cer, pe care nu le gasesti la companii serioase....

Partajează acest post

Link spre post
Nick55555

Вот и мне показалась неправдаподобной информация о Банке-гаранте и трехстороннем контракте, который является страховкой от всех напастий. Чересчур хорошо чтобы быть правдой.

В общем то фирму нельзя обвинить (пока по крайней мере) в наглой неприкрытой лжи, однако, слегка приврать или приукрасить подаваемую информацию они не чураются.=)

Кстати, в последнее время, по моим наблюдениям, они стали как-то медленнее работать...

Если раньше за 2 недели возводили по этажу, то сейчас уже месяц как в этом плане застой. может дают дому немного осесть, может еще чего, но факт остается фактом.

Partajează acest post

Link spre post
belov583793@gmail.com

mne toje proekt ponravilsea ,i toje haciu priobresti kvartiru poka mi toliko zdelali broni na kvartiru oni nam skazali cto kvartiri poka ne prodaiutsa ,cto prodaja nacneotsa gdeto cerez poltora meseata uje zakliucim s nimi kontrakt ,no naskoliko ea znaiu u nih uje bolisoe kolicestvo kvartir zabronirovano ,no opeatije eto s ih slov naskoliko vseo eto pravda ea neznaiu ,ea sam na stroki nebil ,etim zanimaetsa moi brat ,skoliko raz bil tam on govarit sto stroika ne stoit vseo vrode ideot pografiku , taksto neznaiu poka ,teni vrode normalinie , ah da i onlain translirovanie ne ideot gruzitsa i gruzita ((((a kartinke vseo net ((((

Partajează acest post

Link spre post
Nick55555

Ребят, я был на стройке.

что сказать  ...?!

С виду строят довольно добротно, блин смотрится монолитно как-то, надежно что ли, стены ровные (немецкая технология заливки бетона вроде как используется), не тонкие, +сказали что еще будут утеплять, коридоры довольно просторные, планировки разнообразные. советую по месту определятся с планировкой, т.к. побывав на стройке я поменял свой изначальный выбор квартиры. ну про установку котла, радиаторов, стеклопакетов и входной двери наверное можно было и не упомянать... внутренний дворик тоже не плох.это из того что понравилось

Теперь о том, что не совсем понравилось, или вызвало вопросы.

Сопровождал меня на стройке, как мне сказали, человек непосредственно отвечающий за строительство данного объекта. Дядька бодрый, любитель потрещать, рассказывает неплохо, рекламирует еще лучше=), но надо сказать ответил он не на все вопросы.

-Я у него спросил, отделывают ли они стены под обои. Он бодро так принялся рассказывать, что конечно отделывают, причем не только стены но и потолки! я опешил немного, т.к. знаю что очень мало кто из застройщиков это делает, а если и делают то цены у таких застройщиков ощутимо выше, да и в офисе девушка мне сказала, что потолки они не отделывают. в общем  я его просветил о своем разговоре с девушкой из офиса, на что он немного замявшись ответил, что ему нужно свериться с планом)

-И второе.разговор зашел об остеклении балконов. Мужик (просто не помню как звать его), сказал что они еще не решили, то ли они оставят балконы не остекленными, то ли пустят остекление от пола до потолка, то ли еще чего придумают. Кому как, но мне такие неопределенные формулировки из уст руководителя стройки показались странными)

Может я и загоняюсь конечно, но решил написать так как все было, каждый для себя определит важно это или нет.

Еще мне сказали что они планируют начать запускать жильцов (чтобы те делали ремонт) в третьем квартале 2015 года, а сдача дома в эксплуатацию намечена на четвертый квартал этого же года. Ну не знаю не знаю.... Из 6 блоков, 2 подняты до 6-7 этажей, еще 2 на уровне 3-4 этажа, 1 на  1 уровне и еще один -котлован на данный момент. Дай Бог конечно чтобы они это все успели зделать, но мне как-то слабо в это верится, оч. слабо=)

Editat de Nick55555

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

cum ei in ultimu semestru al acestui an au planificat sa de-a in exploatare dar vor permite locatarilor sa se mute in ultimul simestru al anului viitor......ceva cu firma asta nu e in regula....................si undei cucoana ceea care o reclama aici si spunea ca ea este un investitor simplu....................

Partajează acest post

Link spre post
cum ei in ultimu semestru al acestui an au planificat sa de-a in exploatare dar vor permite locatarilor sa se mute in ultimul simestru al anului viitor......ceva cu firma asta nu e in regula....................si undei cucoana ceea care o reclama aici si spunea ca ea este un investitor simplu....................

Domnisoara am impresia ca ceva e in neregula cu dvs si nu cu compania data, daca cititi atent ce a scris Nick55555 veti observa ca dinsul a avut in vedere trimestrul 4 al anului 2015 si nu 2014 nu-ti tre prea mult substanta cenusie ca sa-ti dai seama de acest fapt. Acum ca sa dispersez orice indoiala privind faptul daca sunt investitor sau am careva tangente cu acest proiect mai jos o sa atasez print screen cu careva acte de la cadastru si o foaie din contract, sper ca alte intrebari n-o sa mai fie!

S Inga te rog frumos pe viitor sa eviti acest topic pentru ca observ ca ai prea mult timp liber si vad ca iti placa sa lasi gunoi in toate topicurile de pe acest forum, am impresia ca esti un robot/spammer.

Nick55555, mersi pentru feedback, foarte interesant, trec foarte des pe linga constructie si tot zic demult sa intru si eu pe teritoriu ca sa vad cu ochii mei cum se construieste, ma intereseaza foarte mult cum este pe interior. Si tot ma intereseaza cind o sa inceapa sa lucreze lucratorii pe interior, cind o sa finiseze toate etajele sau o sa inceapa mai repede? Eu de exemplu vreau sa stric peretele intre bucatarie si balcon, vreau o bucatarie mai mare, la inceput cind am semnat contractul au zis ca nu se poate, insa oricum am de gind sa fac asta, si apropo peretele intre bucatarie si balcon tot e monolit si e deja turnat sau nu? Multumesc anticipat.

gAUyxtj.jpg

59cmI92.jpg

ah da i onlain translirovanie ne ideot gruzitsa i gruzita ((((a kartinke vseo net ((((

Pe website nu lucreaza cum trebuie translarae video, sotul mi-a instalat o programa prin care pot vizualiza fara probleme. Daca aveti nevoie pot sa va dau programa si sa va explic cum s-o configurati.

Iata un screen unde putem vedea cum arata programa si ce se face la moment pe santier...

vnx93yx.jpg

Editat de Karma

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

eu desigur nu is un spam si trimitere la ce a scris persoana am facut corect, asa ca fa ei observatii dar tu tocmai ai confirmat ca de fapt reprezinti firma.....

asa de suparat investirtor ca tocmai guguta o scanat acte, fot de ocazie.....da NUMAI SPUNE.....ce in genere o mai construit vreodata firma aceasta....dra reprezentant povesteste terog....

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

si apropo eu nu am invinuit in nimic compania, dar am constatat ca mult se reclameaza cu chestiuni care in realitate nu confirma ca banca va construi pina la capat imobilul in caz ca compania nu va putea sa finalizeze lucrarile....deoarece ca jurist stiu ca sa ceva nu poate sa existe...... si despre asta au scis la concret deja alti vizitatori ai forumului, dar tu nustiu de ce nu ia-i luat in seama.....despre nerespectarea termenilor de constructie iar au scris la concret altii dar de ei tu iarasi taci....asa ca laso la o parte vorbile tale goeale, tipa investitor ce esti....apropo, daca imi studiezi activitatea pe sait, pai atunci da eu is un utilizator activ si imi expun destul de des opinia....iar tu iesti un cont care de la existenta ai o mina de comentarii si in majoritatea lor se refera la tema acestui forum...deloc nu te ocupi cu reclama........hahaha...............

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum