Vizitator butterfly

Prietenii Din Jurul Nostru

Postări Recomandate

Vizitator butterfly

Nu inteleg ultimul timp oamenii care ma inconjoara, adica prietenii. De cind au aparut saiturile de socializare obisnuiesc pe cei mai apropiati sa ii sun si sai felicit de ziua de nastere, pentru ca a scrie un ”Multi ani ani” asta e asa a te spala pe mini. In schimb de ziua mea nu am primit telefoane, alti in genere au transmis sotului sami transmita de parca eu as fi in Sibiria si nu au nr de tel. Ani la rindul faceam sarbatori acasa, invitam oaspeti si parca totul era bine, imi parea ca sint inconjurata de prieteni. Anul acesta am hotarit ca nu vom sarbatori si ce sa vezi dupa asta parca totul ce a fost in jurul meu se distrama, nu ne mai cheama in ospetie. Am inteles ca reese daca faci si venim te chemam daca nu faci apoi stai acasa.

Daca fac primul pas si organizez ceva sau sun sa intreb cum viata atunci totul e bine, daca nu fac lucrurile astea sint data uitarii. Intrebarea mea e asta aveti astfel e oameni in jurul vostru? Merita oare sa o mai fac pe organizatorul petrecilor sau inchid ochii si sa continui falsitatea din jurul meu.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tasham

eu personal nu inteleg moldovenizmele astea cu organiyarea petrecerilor :blush: nu fac mese si nu ma duc la mese si sunt fericita asa :blum:  zilele de nastere le serbam in familie - ne facem cadouri, mergem cu copiii undeva, iar daca e vreo aniversare a casatoriei - lasam copii cu dadaca si ne ducem singuri la concert, dupa restaurant :blush1: de ce fericirea dvs ar trebui sa depinde de altii sau de atentia lor :pardon: mareee treaba - uite pe mine soacara nu ma felicitat in cei 9 ani de casatorie nici o data cu ziua mea (nici macar telefonic) :beee: si ce sa nu traiesc cu feciorul ei dara??? :pardon:

Partajează acest post

Link spre post
zagaziulea

dar eu va inteleg. am fost si eu un timp confuza, pe atunci cind eram putin mai tinara- caci se intimpla excat ca la d-ra, dar mai apoi am stat eu si mam gindit- am familie, am copii. am frate, sotul are sora, cel mai important fiind- am parinti!. cu timpul cercul de prieteni se constringe, asa e viata ca cu timpul oamenii se alatura doar dupa interese. deasemenea fiecare isi face familie, apar copii, prieteni de serviciu, vecini si acei preteni de cindva trec intrun fel pe alt plan- nu pe al doilea, caci un om destept intotdeauna isi va tine in inima pe cei dragi, chiar ne fiind obligatoriu sunatul, PS chiar si de sarbatori. 

daca imi permiteti va dau un sfat- nu va inundati in sine, in ginduri...viata are asa intorsaturi ca pierderea timpului pe asa lucruri sunt o nimica toata. pazitiva familia si petreceti timpul cu ea, cu parintii, cu copiii, cu sotii si fratii. 

o zi buna sa aveti!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator maria

of doamne,la mine la neamurile is cracanate(ale sotului) si nu da doamne sa nu le aduci cadouri cind pleci in vacanta peste hotare. la inceput ma complexam insa sotul a spus ca el nui dator la nimeni (ei is multi in familie si fiecare cu taracanii lor). eu as dori din tot sufletu si cred ca de la anul asa voi face sa sarbatoresc macar ziua mea de nastere fara ei, stiti draga autor mai bine cineva sati vina ori sa va felicite din suflet decit din fatarnicie, si daca prietenii dvs simpt ca nu doresc sa va vada,facase voia lor)))

Partajează acest post

Link spre post
Roca

hmmm....in principiu e asha un fleac ceea ce va framinta...dar pe de alta parte inteleg ca va este dureros ca, cei, care ii considerati prieteni nimic macar nu va suna....

parerea mea este ca....si datorita retelelor de socializare si ritmul "greoi" al vietii a fiecaruia din voi/noi....nu se mai gaseste timp pentru a suna si pur si simplu a palavragi la telefon.

eu, muuuulti ani la rind ma cam suparam pe nasha mea...ca tot uita femeia sa ma felicite de ziua mea....dar apoi mi-am dat seama ca....ea nu e persoana prietena cu memoria.....si ne amuzam de fiecare data atunci cind uita...;-)))))

eu, personal am un cerc de persoane apropiate.....adica nu prieteni, dar anume persoane apropiate sufletului la care niciodata nu uit sa le sun si sa-i felicit....(am avut situatia cind am sunat-o pe vara mea s-ai feliciti cu primul an de casatorie)...si ea a izbucnit in ris....;-)))))) ca ea personal a si uitat de acea zi.......aici faceti concluzia sunguri.....

cit priveshte chefurile organizate......nu e asta important.....

am persoane din categoria prietenilor buni, care, daca am timp ii sun....daca nu - atunci le fac o felicitare pe retelele de socializare...sau o dedicatie......

deci, dvs...singura puteti sa va stabiliti cercul de prieteni/amici/cunoscuti...

si inca una.....sunt sigura ca atunci cind dvs sunati si felicitati pe cineva....neaparat o va face si pentru dvs....

si in genere.....in ultima perioada eu prefer sarbatorirea zilelor intr-u cerc cit mai restrins....

profitati si dvs de asta......

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Eu am mai scris intr-o tema ca, nu-mi plac petreceri mari unde nu poti discuta, unde nu ma simt relaxata si libera. Mie imi sunt foarte straine nuntile de 300 de persoane, cumatrii cu super traditii si tot asa. 

Nu am nicio suferinta privitor la "neamuri" si alte persoane care-mi sunt cunostinte, colegi, daca nu m-au felicitat sau nu mi-au scris un mesaj.

La fel, daca prietena nu m-a felicitat, n-o sa ma supar, sunt lucruri si mai importante decit ziua mea si, probabil n-a putut. E important ca in alte situatii ne sustinem, intelegem si ajutam. Dar, ma rog, fiecare decide pentru el ce ii este mai important.

S'apoi, mai este asa un fenomen la unii, sa vina sa pape si sa bea pina nu se pot ridica de la masa, daca s-a ridicat de la masa mai treaz ca de obicei si cu burtanu asa de plina, inseamna ca petrecerea n-a reusit, in viziunea lor...

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
Tancik7

Nu inteleg ultimul timp oamenii care ma inconjoara, adica prietenii. De cind au aparut saiturile de socializare obisnuiesc pe cei mai apropiati sa ii sun si sai felicit de ziua de nastere, pentru ca a scrie un ”Multi ani ani” asta e asa a te spala pe mini. In schimb de ziua mea nu am primit telefoane, alti in genere au transmis sotului sami transmita de parca eu as fi in Sibiria si nu au nr de tel. Ani la rindul faceam sarbatori acasa, invitam oaspeti si parca totul era bine, imi parea ca sint inconjurata de prieteni. Anul acesta am hotarit ca nu vom sarbatori si ce sa vezi dupa asta parca totul ce a fost in jurul meu se distrama, nu ne mai cheama in ospetie. Am inteles ca reese daca faci si venim te chemam daca nu faci apoi stai acasa.

Daca fac primul pas si organizez ceva sau sun sa intreb cum viata atunci totul e bine, daca nu fac lucrurile astea sint data uitarii. Intrebarea mea e asta aveti astfel e oameni in jurul vostru? Merita oare sa o mai fac pe organizatorul petrecilor sau inchid ochii si sa continui falsitatea din jurul meu.

Draga, Autoare..sa stiti , ca in viata nu va este nimeni dator cu nimica. Nu dramatizati un fleac care deloc nu are importanta ... Dstra va mirati de ce una sau alta nu se intimpla? Pai, o facea-ti caci dorea-ti lucurul asta ca sa va distrati de ziua Dstra deaceea persoanele si va atrageau atentia, caci era provocarea din partea Dstra...   Daca sa ne ghind, apoi tot asta tine de traditionalisme personale, sau credeti ca atunci pe cei pe care ii invitati erau altfel , sinceri si onesti dar acum nu sunt.? Asta totul Va va-ti inchipuit doar in mintea Dstra. Persoanele celea au fost si sunt asa cum sunt si erau, si nu sau schimbat deloc,,,dar sau schimabt doar in minte Dstra....Acceptatii asa cum sunt, caci ei si erau asa . Schimbativa viziunea asupra situatiei si asupra vietii. 

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Sambata trecuta fetele au implinit 4anisori. Sotul a fost categoric impotriva sa avem invitati, asa ca toata ziua-fiind libera- m-am plimbat cu fetitele, am facut cumparaturi, am mers la MCDonalds, seara au suflat lumanarile de pe tort. A doua zi sotul le-a distrat(eu fiind la servici) , seara am mers impreuna la pizza, la diferite jocuri...A treia zi -luni- au sarbatorit ziua la gradinita. Fetele- fericite si noi la fel. Da, multi uita sa ne felicite(chiar si pe paginile de socializare ne-au felicitat doar vreo 12persoane, cu toate ca-n lista sunt peste 300 de "prieteni/rude", inainte ma cam suparam, dar acum ma bucura faptul cand primesc mesaje/sunete de felicitare de la persoane de la care chiar nu ma astept. Principalul ca surioara mea si parintii ne suna!!!!!

In ianuarie anul trecut sotul a implinit 35ani, am decis sa sarbatorim in restaurant cu cei apropiati: parintii, nasii, finii, cumatrii (in total 20persoane). Sincer regret ca am cheltuit peste 10.000lei. Mai bine ne distram singuri, sau doar cu cei mai apropiati. Unii au venit cu intarziere, cica au uitat, stiind ca locurile-s rezervate....o pereche de cumatri i-au daruit sotului 100lei, pe care sotul nici nu a vrut sa-i ia, atat de incomod se simtea ((nu ca nu si-ar putea permite)(locul de persoana fiind de 450lei+ dulciurile/bautura/fructele; ++++ la fiecare familie le-am gatit cate un colet pentru copiii lor- rechizite scolare, pentru nu dispuneam de timp ca sa-i vizitam pe toti in parte, asta a fost initiativa mea, sa le fie tututor palcut), . Nu e vorba de bani, dar mai bine primea o cuvantare/felicitare sincera. Iar cand la ora 23:00 muzica s-a terminat, tot ei s-au apropiat si-i ziceau sotului sa mai achite muzicantii pentru inca 1-2ore de distractie si dansuri, iar la finalul serii au inceput sa stranga cele mai gustoase bucate de pe masa si sticlele de koniak. Nu sunt impotriva, dar erau si alte persoane carora doream sa le strang ceva pachetele(mama-soacra, mama mea, sora sotului).

Peste 2saptamani am mers la sauna sa sarbatorim ziua mea de nastere cu un cerc mai restrans(8persoane), le-am spus tuturor ca nu vreau cadouri, sa aduca doar buna dispozitie, si am ramas cu totii satisfacuti. Peste o saptamana dupa ziua mea(cand deja revenisem in Moscova) ne suna pe skype acesti cumatri si ne intreaba "stim ca se organiza o petrecere la sauna, cand e? nu am ratat-o???"...... :dance4: De atunci, de cand au auzit ca ziua mea de nastere a trecut deja, relatiile s-au racit, s-au suparat.

Nasii nostri tot umblau suparati cand in primul an de cand ii cunosteam am uitat(nu stiam) sa-i felicitam cu ziua casniciei/hramul casei. In schimb de 2ani nici ei nu ne felicita de ziua casnicei noastre, dar nu ma deranjeaza asta.

Acum ma gandesc ca principalul in viata e sanatatea copiiilor, parintilor, fratilor!!!! Restul nu prea conteaza.

Deci, draga autoare, pe primul plan e bunastarea si sanatatea familiei, restul nu conteaza. Succese!

Partajează acest post

Link spre post
Lullu

In viata sint lucruri mult mai importante , fetele au dreptate , nu merita sa va faceti inima rea pentru nimicuri , concetrati-va pe ce e mai important pentru sufletul dumneavoastra , sa fie cu atita scirba , Sa aveti sanatate si zimbetul pe buze!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum