Vizitator soc

Purici

Postări Recomandate

Vizitator soc

Ziua Buna.

poate cineva ma ajuta cu vreun sfat...

ce se poate de facut in asa caz: 

de 2 saptamini incoace, gasesc purici pe pat, pe corp.

Initial am crezunt ca sunt paduchi adusi de copil de la gradinitza, dar cind am dat sai prind, am vazut ca sar...si matinca paduchii de om nu sar, numai puricii.

cum sa scap de ei ????????

deja mai in fiece zi schimb lenjeria de pat, dau cu aspiratorul, spal podeaua, sterg pe unde e posibil...dar ei tot sunt.

azi am strins de git vreo 10 deja.

vara asta sa facut reparatie in casa....mobila e noua, mai toata, (nu traim in conditii mizere :girl_crazy: ) 

ajutor, sunt in panica...am bebe mic si ma tem sa nul muste si pe el.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eirene
Vizitator ana& niki

la noi tot s-au intimplat vre-o 2 cazuri de astea. cind pleacam in vizita la tara unde era pisica, cred ca sarea vre-unu doi pe haine si ii aduceam in casa. dar vizual numai unul daca am oservat. in fiecare zi dadeam cu aspiratorul+spalat (covoare nu prea am) si peste ceva timp dispar. asta se vede dupa incetarea piscaturilor. . da si dupa aspirare resturile din aspirator se pun in punga, se leaga bine si se arunca, ca sa nu sara cumva puricii...:) citsem ca puricii pot rabda in conditii nefavorabile foarte mult timp, chiar in afara gazdei, si depun ou multe pe unde pot:((...asa ca rabdare si curatire permanenta

mai citisem pe net ca se poate de facut o capcana pentru ei in felul urmator: noaptea se pune un vas mai mare cu apa+detergent si o sursa de lumina linga ea, numai lumina de linga vas sa fie aprinsa, cica puricii sunt atrasi de lumina si vin spre ea si nimeresc in vasul cu apa de unde nu mai pot sa iasa... iata asa. Am incercat eu, dar din pacate nu am prins nimic, poate erau foarte putini cine stie...:)

succese si sper ca ati scapat de ei , ca eu dupa ce citisem info din net despre jivinele estea ma cam apucat disperarea , ca credeam cu nu voi mai scapa...dar sprea marea mea fericire au scapat totusi...sper sa nu-i mai am ca oaspeti

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Si noi am avut intr-o vara o invazie de purici, nu stiu de unde.. presupun ca de la vecinii care au pisici. Da chiar eram disperata . Am scapat de ei prelucrind totul in apartament inclusiv mobila, covoarele, pernele , cu spreiul de insecte (ceva de felul dihlofos), am inchis bine geamurile, am stropit  si am plecat de acasa pe o noapte. A doua zi, am aerisit si am spalat totul.. dupa nu ne-au mai deranjat niciunul.

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Am mai observat ca in subsolul blocului sunt foarte multi purici,  cel mai rau e  vara cind cei de la Asociatia locatarilori la noi ii otravesc in subsol, ei incep a turba si sar afara si atunci multi din vecini s-au plins ca ii aduc in casa.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator soc

la noi tot s-au intimplat vre-o 2 cazuri de astea. cind pleacam in vizita la tara unde era pisica, cred ca sarea vre-unu doi pe haine si ii aduceam in casa. dar vizual numai unul daca am oservat. in fiecare zi dadeam cu aspiratorul+spalat (covoare nu prea am) si peste ceva timp dispar. asta se vede dupa incetarea piscaturilor. . da si dupa aspirare resturile din aspirator se pun in punga, se leaga bine si se arunca, ca sa nu sara cumva puricii...:) citsem ca puricii pot rabda in conditii nefavorabile foarte mult timp, chiar in afara gazdei, si depun ou multe pe unde pot:((...asa ca rabdare si curatire permanenta

mai citisem pe net ca se poate de facut o capcana pentru ei in felul urmator: noaptea se pune un vas mai mare cu apa+detergent si o sursa de lumina linga ea, numai lumina de linga vas sa fie aprinsa, cica puricii sunt atrasi de lumina si vin spre ea si nimeresc in vasul cu apa de unde nu mai pot sa iasa... iata asa. Am incercat eu, dar din pacate nu am prins nimic, poate erau foarte putini cine stie...:)

succese si sper ca ati scapat de ei , ca eu dupa ce citisem info din net despre jivinele estea ma cam apucat disperarea , ca credeam cu nu voi mai scapa...dar sprea marea mea fericire au scapat totusi...sper sa nu-i mai am ca oaspeti

am incercat chestia cu vas cu apa si solutie pt vesela...nu s-a inecat nicio spurcaciune.

mam saturat sa fac curat zi de zi, schimbat de lengerie, si spalat...2 zile nu au fost...azi iar am gasit vreo 3.

Si noi am avut intr-o vara o invazie de purici, nu stiu de unde.. presupun ca de la vecinii care au pisici. Da chiar eram disperata . Am scapat de ei prelucrind totul in apartament inclusiv mobila, covoarele, pernele , cu spreiul de insecte (ceva de felul dihlofos), am inchis bine geamurile, am stropit  si am plecat de acasa pe o noapte. A doua zi, am aerisit si am spalat totul.. dupa nu ne-au mai deranjat niciunul.

dar ce fel de sprey, cum se numeste ???

oare nu va dauna bebelusului ? dac revenim peste vreo 2 zile ?

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

dar ce fel de sprey, cum se numeste ???

oare nu va dauna bebelusului ? dac revenim peste vreo 2 zile ?

Of, nu mai tin minte cum se numea... dar la piata centrala se vind tot felul de spraiuri, intrebati de vinzatori,  vara asta iarasi cautam insectecide deja pentru invazia de molii care a dat peste noi... si am vazut ca este ceva asortiment pentru diferite insecte. 

De nociv, sigur ca tre sa fie nociv, ca doar e otrava..

Mult conteaza ce virsta are copilasul. Cred ca e mai periculos pentru picii ce se tirie prin casa in 4, atunci ei  trag toate obiectele in gurita , saliveaza mult, si cu minutile ude pot introduce lucruri nedorite in gurita.  Dar daca copilul e mai mic sau mai mare nu cred ca ar trebuie sa fie mare pericol.  Al meu avea cred vre-o 2 ani, si a trecut totul bine, nu am avut nici un semn de intoxicatie.  Principalul e sa spalati mobila. lengeria si aeresiti  bine  dupa prelucrarea cu insectecid.  Puricilor tre sa le fie destul sa stea inchisi in incaperea stropita, fara a avea acces la aer curat, si intr-o zi cu siguranta ar trebui sa piara.

Editat de LILLIA

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

мы из деревни периодически приносим...

для меня из-за этого наказание к родственникам ехать...

так как у меня на их укусы аллергия...

короче...

что я делаю....

во первых сразу оговорю - эти твари НЕ ТОНУТ!!!

то есть обработка водой - для них купание...только если кипятить...(((

они в складках забиваються и вода их просто не смывает....

так что стирка не решает проблему...

я обязательно всё бельё и вещи которые носили днём - БЕЗ того чтобы их стирать - просто вывешиваю на кронштейн который выходит на улицу...вещи все выворачиваю на изнанку - и это всё не в квартире - а именно над кронштейном - на улице...если твари будут прыгать - так прямо с 6 этажа..))))

диклофос не использую так как детки в доме...но если у вас есть возможность уйти на ночь куда-то и обработать всё - думаю что это хороший метод...

ещё так как они как правило летом водяться - убираю все ковры в доме...на улицы их трусим капитально...

влажная уборка каждый день...

но вот мой способ - так как правило их 2-3 штуки завозяться.....

и они за неделю исчезают...

Editat de KRISTY

Partajează acest post

Link spre post
TAVADISANA

Только обработка дихлофосом мне помогла, причем ковры тоже, после мою их шампунем

А потом купила в вет аптеке ошейник для животных режу на куски см по 7 и разбросала по всему дому за диваны под шкафы, труднодоступные места, так сказать, и еще обрабатывать надо дихлофосом не только пол, но еще и стены см на 50 вверх

Вообще это зараза страшная , выводила долго, перепробывала все, они меня кусали страшно, слава Богу хоть ребенок мой им не нравился на вкус

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum