Vizitator ciupercuta

Ce Faceti Cind Vii Greu Pe Suflet? Cum Trece Peste Aceste Momente?

Postări Recomandate

Vizitator ciupercuta

Ce faceti cind vii greu pe suflet? cum trece peste aceste momente? Eu doar pling ca altceva nu pot este legat de boala fiului meu. Nu stiu ce ne rezerva viitorul si ce va fi cu el mai departe. El este un baietel ce sufera de autism. Din ceea ce citesc despre acesta boala ei nu se casatoresc sau daca nu are un partener care sa-i inteleaga stranietatile atunci se desaprt.ma uit la el si nu stiu ce as putea face si ma doare tot sufletul.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Irinica

Eu am fetita cu autism. Cand mi-i greu, cant acest cantec:

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

mersi mult pentru cintec, pling din nou... am sa-l cint si eu

Partajează acest post

Link spre post
kreolko

когда мне плохо я иду в ванну и включаю воду, выговариваю все что мне болит и умываясь водой, предстаюляю как все уходит с водой и мне легче

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator епакими

Читаю статьи Ольги Валяевой

у ее ребенка тоже был такой диагноз---вылечили(сняли диагноз)

почитаите ее опыт может вам поможет

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Petru

eu imi aduc aminte de lucruri interesante pe care leam realizat pe parcursul unei zile cear si daca a fost o zi grea eu o  gasesc din punctul meu de vedere ca o zi pe care am trecuto si deacu e bine.

Partajează acest post

Link spre post
vladimirovna

eu pling..si mi se face mai usor.....dar alte date ma culc..asa mi se pare ca cind o sa ma trezesc o sa fie totul bine

Partajează acest post

Link spre post
Алая Буква

Если что-то случается и когда чувствую, что мир ко мне очень несправедлив, то звоню поочередно двум своим подругам и плачусь им в трубку, жалея себя :) или отписываюсь Кисюне в скайп - Анжелика тоже давно стала моим другом. Если случаются такие моменты, стараюсь не сидеть в закрытом пространстве - чаще всего выхожу на прогулку с подругой и ее замечательным сыном, и мы весело проводим время :). В особо запущенных случаях еду к себе на Нижнюю Рышкановку и затеваю генеральную уборку на полдня))). 

Partajează acest post

Link spre post
perla

As putea sa pling doar daca pateste ceva fiul meu sau parintii mei (Doamne fereste!!!)... viata e dura... si am invatat bine lectia... acum cind imi e greu , mai iau in maini, pentru fiul meu, in afara de mine el nu are pe nimeni, pentru el voi rasturna si muntii.. si ma bucur de fiecare moment petrecut cu el..

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Lilia

De asta am si intrat pe site,sa aflu voi ce faceti.Asa m-am saturat de toate...

Partajează acest post

Link spre post
krestik

Без вашего мальчика было бы еще тяжелее вам , он рядом и это уже счастье ! Когда тяжело заставляю себя выбирается куда -то с подругами , с коллегами . Работа оч отвлекает . Бывает у кого-то и намного хуже и справляются . Многие вообще деток не могут родить . Как-то так.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Victoria

Ce faceti cind vii greu pe suflet? cum trece peste aceste momente? Eu doar pling ca altceva nu pot este legat de boala fiului meu. Nu stiu ce ne rezerva viitorul si ce va fi cu el mai departe. El este un baietel ce sufera de autism. Din ceea ce citesc despre acesta boala ei nu se casatoresc sau daca nu are un partener care sa-i inteleaga stranietatile atunci se desaprt.ma uit la el si nu stiu ce as putea face si ma doare tot sufletul.

Eu tot am un fiu cu autism... Am plans doar odata cand am realizat ca nu e ca alti copii. De atunci nu am mai plans, dar am incercat sa ma gandesc cum pot sa il ajut.

iata la ce concluzie am ajuns: oamenii sunt foarte diferiti si daca un om nu e ca altii nu inseamna ca asta il face nefericit. Cate probleme pot aparea cu copii "sanatosi" - narcomanie, accidente etc. Copii cu autism pot fi si SUNT fericiti, vad asta in ochii copilului meu si cat voi trai il voi face fericit si chiar mai fericit decat alti copii. Nu este necesar sa fii ca toti ca sa fii fericit, asta cred eu.

Si ce daca nu se casatoresc, dar cati se casatoresc si sunt nefericiti in casatorie?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Victoria

Dar nu vreti, mamele copiilor cu autism, sa organizam intalniri pentru copii nostri, sa poata socializa, sa facem un shcimb de experienta?

Eu am baietel cu autism de 4 ani.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Victoria, va admir!

Ati scris niste cuvinte de aur. Intr-adevar, toti sunt diferiti si asta nu inseamna rau sau bine, doar inseamna ca fiecare are dreptul la fericire, sa fie auzit, stimat si nicidecum jelit.

Tare demult am inteles ca jalea nu aduce la nimic bun, dar iata intelegerea, sustinerea si dragostea - multe pot face.

Si da, fiecare vede fericirea in felul sau si are dreptul la ea:)

Partajează acest post

Link spre post
Zefirka

Охххх... когда что то серьезное происходит и все еще болит и не как не можешь примириться с мыслью и реальностью происходящего помогает разговоры с мамой... Стараюсь говорить и говорить об этом , что бы было легче принять и осознать беду... Если получается можно плакать, сильно навзрыд...

Потом когда смиряешься с ситуацией становится чуток легче, но грусть остается и тогда стараюсь смотреть добрые любимые фильмы, любимые сериалы , а так же много читать и по чаще вытаскивать себя из дома....

Когда совсем хреново напоминаю себе что жизнь одна и этот день не повторится и надо жить и радоваться , так как следующий может не наступить...

А иногда и это все не помогает....

Но все проходит и это тоже...

Editat de Zefirka

Partajează acest post

Link spre post
Lilit

Когда я злюсь, я вытаскиваю все из шкафов и складываю обратно все. 

А вот когда мне плохо душевно, я мало кому об этом говорю. Предпочитаю все в себе держать и самой проходить через эту боль. Плачу, очень много плачу. Еще в такой период я особенно много вышиваю. Вкладываю всю свою боль в эти крестики. А так занимаюсь своими обычными делами. И стараюсь просто пережить-перетерпеть этот период. 

Еще в конце каждого дня я молюсь Богу, благодарю Его за прожитый день и прошу дать мне сил для следующего. 

Может кому-то пригодится, мне лично помогает- http://econet.ru/articles/63782-slova-paroli-dlya-dostizheniya-tseli

Partajează acest post

Link spre post
Irinica

Dar nu vreti, mamele copiilor cu autism, sa organizam intalniri pentru copii nostri, sa poata socializa, sa facem un shcimb de experienta?

Eu am baietel cu autism de 4

Unde va aflati? Daca la Ciocana, putem sa iesim sa socializam.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator mamy

Когда очень тяжело на душе - плачу, немного легчает.. Работа, деятельность отвлекают от проблем. Я тоже мама мальчика пленённого аутизмом, по которой причине нас бросил папа и отвернулись многие родственники..

Partajează acest post

Link spre post
Ремедиос

Девочки, здоровья вашим деткам! Пусть Господь услышит ваши молитвы, пусть все будет хорошо - настолько, насколько вообще в такой ситуации может быть хорошо. 

Не знаю даже, что написать, потому что все моменты, когда я считаю, что мне плохо, меркнут и кажутся такой фигней по сравнению с болезнью ребенка. 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Gosti

Eu 3 ani am fost in depresie, mi-au dat si grupa de invaliditate cu depresia, pentru ca am copil cu autism si taica-sau nu ma ajuta, am mai avut si alte probleme, cititi tema "probleme cu bunica". Nu ma puteam nici scula din pat, mama m-a ajutat cu toate celea, dar si mama a contribuit la depresia mea. Apoi, tot ea a incercat sa ma scoata. Numai pe unde n-am umblat si numai ce n-am facut. Cred ca Dumnezeu m-a scos, altfel nu-mi pot da seama ce m-a ajutat. Am lepadat pastilele, pentru ca ele ma faceau sa ma simt obosita si sa nu pot face nimic. Aveam ginduri urite, ma gandeam ca fereastra-i aproape si sunt si multe masini. Dar m-am temut ca voi raminea calica si inca o povara pe capul mamei. Acum am iesit, si sper sa nu se mai repete asta niciodata. Am apelat si la psihologii de pe www.pentruviata.md, ei au o tema pe forum despre suicidul la copii. Dumnezeu o sa va ajute si o sa va dea puteri sa treceti peste toate. Succes.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Eu doar pot sa-mi imaginez prin ce treceti voi, mamicile care aveti copii cu anumite probleme de sanatate s.a.

Copilul meu a trait doar 2 luni jumate, dar mi-a fost de-ajuns sa inteleg ca e extrem de dificil sa cresti copii cu dezabilitati. Eu vreau doar sa va doresc multa putere, sanatate si sa nu dati miinile in jos. Copilasii vostri va au doar pe voi, mamicile si taticii (din pacate, nici taticii nu toti sunt atit de bravi).

Vreau sa ma gindesc ca si societatea moldoveneasca va privi altfel copiii cu dezabilitati, ii vor accepta, sustine si iubi. 

Vreau sa va doresc, dargi mamici, sa aveti mult noroc si fericire, sa vina in viata voastra acel om, care va va intelege, sustine si iubi!

Numai bine!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator disperata

Fetele, mamicile copilasilor cu dizabilitati! Fiind mama baietelului cu autism, vreau sa ne doresc schimbari spre bine in societatea noastra, sa nu disperam, sa avem parte de suportul necesar din partea statului! Ar fi o idee buna sa ne intilnim si sa socializam. Fericire si sanatate tuturor!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum