Vizitator soft

Jurnal Personal /дневник

Postări Recomandate

Vizitator soft

Salut, care dintre voi ati tinut jurnale personale le mai pastrati sau ati distrus tot ce va tine de trecut. Am vreo 3 jurnale personale incepind cu virsta de 13 ani pina la 21 ani. Acum am 27. Uneori ma macina gindul ca ar trebui sa distrug aceste jurnale care ma tine leagata de trecut. Cind intilnesc persoanele din trecutul meu,le mai amintesc de anumite situtii din copilarie si adolescenta si uneori ma iau in ras si imi spun cum de tii minte toate lucrurile acestea, cred ca ar fi timpul sa le uiti. In aceste jurnale pe linga suparari, deceptie sint scrise si momente foarte frumoase, ca primul sarut, prima intilnire, prima iubire.Nu as zice ca ma uit in ele foarte desc insa odata in jum de an mai da nostalgia peste mine si le citesc, astfel imi dau seama ca ramin vii in memoria mea. Ma gindesc tot mai des ca poate ar trebui sa le ard. Voi ce ati face cu ele?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
katiun4ik

У меня тоже был дневник,,,мне лет 19 было тогда. Правда на долго меня не хватило и я быстро забила на это дело. Но выбросить его рука не подымается,,иногда перчитываю,улыбаюсь))) кстати,хорошо,что напомнили,вот прилечу домой через недельку,обязательно найду его среди старых тетрадок)))

Editat de katiun4ik

Partajează acest post

Link spre post
LeoTigra

А мне не до дневника было, постоянно либо школа-уроки, либо гуляния с друзьями- на которые вечно времени не хватало... оно так летит, когда ты не за партой))) 

Может еще повлияла моя дружба с мамой... все , что наболело ей изливала. Буду стараться быть таким же мудрым другом и своей дочери. 

Partajează acest post

Link spre post
nadine80

дневник завела в 13, после прочтения дневника Лоры Палмер из Твин Пикса. он меня так "завел" тогда... Дневники вела до 20 лет(штук 6 получилось), когда рассталась с любимым после многих лет, и сожгла их. В 23 завела дневник, когда узнала что беременна, и до сих пор веду, но он посвящен доченьке полностью. Очень интересно теперь все вспоминать..

Partajează acest post

Link spre post
Lexxy

Заводила дневники в своем детстве, но все сжигала... считала, что лучшее запоминается,а плохое  и помнить не стоит, периодически боялась того что кто-то прочтет, а мне бы не хотелось...

Когда родила и будучи беременной просто особенное моменты записала как в листочки дневника дочки, ну там особые моменты.когда первый раз толчок...день самих родов... и т.д.

Partajează acest post

Link spre post
Lilit

Завести дневник были мысли,но никогда не вела. 

Но если бы был дневник,я б безусловно сохранила его. периодически читала б его и вспоминала. 

Вам советую не выкидывать дневники,это часть вас,ваши воспоминания.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Doar caietul cu poezii este pastrat, agenda insa, a fost aruncata. 

As vrea sa pot sa uit multe lucruri, dar nu pot, tin minte aproape totul in detalii  :girl_wacko:

Partajează acest post

Link spre post
Axm

У меня был дневник лет в 12-13. Сначала писала подробности, какие-то свои мысли, философствовала, потом как-то скучно стало его вести  и дошло до отчетов типа "Встала, поела, погуляла, посмотрела ТВ, почитала")))) 

Потом сожгла на балконе, когда родителей не было дома. 

Editat de Axm

Partajează acest post

Link spre post
neea

Все свои дневники повыбрасывала перед свадьбой ))) все, что было - прошло. незачем, чтоб кто-то окунался в мое прошлое теперь.

Partajează acest post

Link spre post
Roca

si eu am avut agende, am inceput la 15 ani....odata cu primele emotii de dragoste, am dus pina la vreo 23, 24....am 4 volume....

stiu ca mama mi-a citit din ele....si aflam asta din comportamentul ei la anumite chestii......

niciodata n-am avut intentia sa le ard....

propblema pentru  mine era sa le ascund....acum le tin la servici unde am numai eu aces....

eu le tin pentru fiica mea....cind va avea o virsta mai potrivita sa i le dau sa le citeasca ;-b

Partajează acest post

Link spre post
djolio

Вела дневник с 15 лет.Интенсивно вела записи до замужества,потом все реже,в какой-то момент перестала строчить.

И мои тетрадочки,исписанные убористым почерком, просто кочевали со мной по квартирам.Сожгла дневники во дворе в день отъезда в Россию,а с ними все фотопленки,старые письма и разные бумаги.Наверно,это был ритуальный костер,когда сжигают мосты и захлопывают дверь в прошлое...

Partajează acest post

Link spre post
Алая Буква

У меня никогда не было дневника (только блокнотик со стихами), так что, увы, от себя ничего конкретного не могу посоветовать :). Но я бы, наверное, не стала хранить такую память на бумаге в случае, если там больше переживаний, чем радостных событий. 

Partajează acest post

Link spre post
Natalya

Было много томов дневников. С 13 лет до 23. Все сожгла.

Partajează acest post

Link spre post
Капризка

У меня был дневник лет в 12-13. Сначала писала подробности, какие-то свои мысли, философствовала, потом как-то скучно стало его вести и дошло до отчетов типа "Встала, поела, погуляла, посмотрела ТВ, почитала"))))

Потом сожгла на балконе, когда родителей не было дома.

Прям про меня!))

тОже вела в 12 лет и тоже все свелось к банальщине))))

а так хотелось всегда вести, это такое что-то уютное, девочковое))

сожгла с первой серьезной большой любовью (с молодым человеком)

Всмысле мы вместе жгли) фото и дневник)

Editat de Капризка

Partajează acest post

Link spre post
Irina

Вела. Перестала. Ушла в интернет. :)

Partajează acest post

Link spre post
Катя

Когда то вела дневник. Но он к сожалению затерялся где то в процессе переездов.

Иногда было так приятно его перечитывать. Первые чувства, эмоции, желания.

Editat de Катя

Partajează acest post

Link spre post
Eirene

Eu tot am dus jurnalul de pe la 13 pina la vreo 25 de ani, aveam nevoia de a-mi transcrie gandurile, sentimentele, emotiile pe hirtie. De multe ori era o modalitate de a-mi aranja lucrurile in cap, de a scapa de stres, de a lua o decizie.

Am multe carnete, nici nu le-am numarat si nu planific sa scap de ele, caci sunt parte din mine, cu tot ce e bun si rau in ele.

Dupa ce am facut cunostinta cu sotul am inceput sa scriu tot mai rar si mai rar, desi uneori mi-e dor, dar am un interlocutor bun )))

Acum practic nu mai scriu un agenda (mai am tentative, dar nu mai am timp pt asta, din pacate)... Uneori totusi scriu la calculator...

In cazul vostru, daca simtiti ca aveti nevoie de un ritual, cum a facut Victoria/djolio, pentru a merge mai departe in viata, poate ca ar merita de ars agendele.

Si inca ceva, mi s-a parut straniu ca le amintiti prietenilor, cunoscutilor despre evenimentele din trecut... pentru ce o faceti? Astea sunt amintirile dvs, nu vad pentru ce sa le reamintiti si lor despre asta, mai ales momente neplacute...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum