Vizitator Trista

Imi Urasc Ziua De Nastere

Postări Recomandate

Vizitator Trista

Imi urasc ziua de nastere. Miine se mai adauga un an in coshul vietii mele, iar eu nu shtiu unde sa ma ascund in aceasta zi.

Citiva ani in urma era totul altfel, eram persoana-sarbatoare. La toti omagiatii ma straduiam sa le fac sarbatoare, mereu cu deghizari, baloane, lozinci vesele si poezii hazlii. Imi iubeam ziua de nastere, adoram sa fiu in centrul atentiei, toti sa ma cuprinda, sa-mi zica cuvinte frumoase.

Sunt deja ani buni, cind zilele de nastere-mi sunt mai degraba catastrofe, chinuri din care caut sa fug. De la inceput dadeam vina pe faptul ca, probabil, oferind multa caldura si dedicare celor apropiati de onomastica lor, asteptam ceva inapoi (ceea ce in majoritatea cazurilor nu primeam). Dupa care ma prind la ideea ca nu astept de la nimeni nimic, e mult mai usor cind consideri ziua asta drept una obisnuita.  

Nu-mi pot explica, de ce ma simt atit de pustie in aceasta zi. A mai patit cineva asemenea “schimbari”? Merci anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lenok123456

Прошлой зимой было такое же настроение)))Совершенно не хотелось праздновать День рождения,хотя и юбилей.Даже поссорилась с мужем по этом поводу,он-то хотел пригласить всех друзей и кумовей,а мне это нафиг не нужно было.Так и не праздновали особо,пошли вечерком в пиццерию и посидели своей семьей.Может и вам так сделать? и не надо будет голову ломать,что готовить и как потом это все отмывать(меня именно это и пугало)

Partajează acest post

Link spre post
Lunatca

18 окт 2013 - 12:30 Trista писал: snapback.png

Imi urasc ziua de nastere.
не пойму что больше вас злит, что еще один год добавили в копилку, или что праздник вам не устраивают, как вам хотелось бы? 

Partajează acest post

Link spre post
Tancik7

Eu Va inteleg emotiile, Dar mai este si partea pozitiva , adica puteti sa va ghinditi astfel: Ca uite am ajuns la virsta cutare si cite am realizat in viata, ca sunt sanatoasa, am oamenii apropiati linga mine, prieteni buni, sot, copii............ daca aveti . E mai trist atunci cind la o virsta oarecare esti lipsit de toate astea sau de cel important ce ti-ai dorit dar din anumite motive nu sa realizat.  Dar sa faceti ziua de nastere pompoasa si  cu mare veselie, sau so faceti intr-un cerc restrins si modest ...asta nu conteaza la urma urmei. 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Trista

Прошлой зимой было такое же настроение)))Совершенно не хотелось праздновать День рождения,хотя и юбилей.Даже поссорилась с мужем по этом поводу,он-то хотел пригласить всех друзей и кумовей,а мне это нафиг не нужно было.Так и не праздновали особо,пошли вечерком в пиццерию и посидели своей семьей.Может и вам так сделать? и не надо будет голову ломать,что готовить и как потом это все отмывать(меня именно это и пугало)

да тут не объяснишь родственникам что не хочется всей этой суматохи. И так уже с сарказмом мне заявили... тебя хотябы по телефону то поздравить можно??? меня вечно терзает мысль что потом я буду жалеть что не веселилась... ну когда старенькой буду. ну вот не могу я... да и мама говорит что надо, ведь это и ее праздник тоже

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Niciodata nu mi-au placut companii mari :galagie, nu reusesti sa vorbesti normal cu cineva. Noi deja de vreo 5 ani nu mai sarbatorim zilele de nastere in companii, mai degraba ne ducem undeva in doi, sau maximum o pereche de prieteni. Mie imi place sa discut, sa ma simt libera, relaxata, sa vorbesc despre tot si despre toate fara jeana, iar cind sunt multi, ma simt mai incordata, iar pentru mine nu e sarbatoare daca eu ma simt incomod, dar si sa stau o zi intreaga la bucatarie, pentru mine e ceva ireal:) 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Trista

18 окт 2013 - 12:30 Trista писал: snapback.png

не пойму что больше вас злит, что еще один год добавили в копилку, или что праздник вам не устраивают, как вам хотелось бы?

в том то и дело, что не то не другое. както на счет старения вроде как рано думать, от родных ничего не жду. Я раньше все мечтала что мне тоже забацают какой то сюрпризик, но мне и этого сейчас не надо

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Trista

Eu Va inteleg emotiile, Dar mai este si partea pozitiva , adica puteti sa va ghinditi astfel: Ca uite am ajuns la virsta cutare si cite am realizat in viata, ca sunt sanatoasa, am oamenii apropiati linga mine, prieteni buni, sot, copii............ daca aveti . E mai trist atunci cind la o virsta oarecare esti lipsit de toate astea sau de cel important ce ti-ai dorit dar din anumite motive nu sa realizat.  Dar sa faceti ziua de nastere pompoasa si  cu mare veselie, sau so faceti intr-un cerc restrins si modest ...asta nu conteaza la urma urmei.

Inca nu avem copii... dar asta e o tema aparte. Probabil la virsta mea e devreme sa ma gindesc la mari realizari, sunt la inceputul carierei, a vietii de familie la fel. Mi-e foarte stranie starea de tristete necontrolabila, nemotivata la prima vedere. Caci mie-mi placeau la nebunie ceva ani inainte veseliile, multi oameni, casa plina de rude..

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Am avut si eu citeva reprize din astea. Si am procedat cum mi-a soptit inima. O zi frumoasa petrecuta in 2 era mai mult decit suficient. Si daca aveam chef, deja in urmatorul weekend sarbatoream cu cei dragi.

De cind suntem departe de casa, desi nu ducem lipsa de prieteni, totusi simt uneori ca nu vreau sa-mi sarbatoresc ziua cu galagie. In 2011 nu am avut putere de nimic in saptamina 40 de sarcina :))))) si sotul ne-a dus in oras. Anul acesta am iesit cu copiii la o inghetata, apoi seara o cina in doi in oras. Super-perfect, toata lumea multumita :))) Iar in weekendul imediat am sarbatorit ziua mea si a fetitei impreuna cu prietenii si cu copii.

Consider ca e ceva normal, fiecare are ritmul lui si zona de comfort. Nu trebuie de fortat de a fi pe plac cuiva, de a te darui aiurea.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Trista

Niciodata nu mi-au placut companii mari :galagie, nu reusesti sa vorbesti normal cu cineva. Noi deja de vreo 5 ani nu mai sarbatorim zilele de nastere in companii, mai degraba ne ducem undeva in doi, sau maximum o pereche de prieteni. Mie imi place sa discut, sa ma simt libera, relaxata, sa vorbesc despre tot si despre toate fara jeana, iar cind sunt multi, ma simt mai incordata, iar pentru mine nu e sarbatoare daca eu ma simt incomod, dar si sa stau o zi intreaga la bucatarie, pentru mine e ceva ireal:)

Da, cam asa se primeste ca-mi petrec zilele de nastere ultimul timp. In doi, sau mergem inafara orasului, sau la "distractiile sovietice de la далина роз". Si cind ma uit la altii de vistra mea cum fac onomastici pompoase, cu frugarui si 30 invitati, si-mi vine gindul ca voi sta batrinica si-mi va parea rau ca mi-a trecut tineretea in remuscari neexplicabile.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Trista

Am avut si eu citeva reprize din astea. Si am procedat cum mi-a soptit inima. O zi frumoasa petrecuta in 2 era mai mult decit suficient. Si daca aveam chef, deja in urmatorul weekend sarbatoream cu cei dragi.

De cind suntem departe de casa, desi nu ducem lipsa de prieteni, totusi simt uneori ca nu vreau sa-mi sarbatoresc ziua cu galagie. In 2011 nu am avut putere de nimic in saptamina 40 de sarcina :))))) si sotul ne-a dus in oras. Anul acesta am iesit cu copiii la o inghetata, apoi seara o cina in doi in oras. Super-perfect, toata lumea multumita :))) Iar in weekendul imediat am sarbatorit ziua mea si a fetitei impreuna cu prietenii si cu copii.

Consider ca e ceva normal, fiecare are ritmul lui si zona de comfort. Nu trebuie de fortat de a fi pe plac cuiva, de a te darui aiurea.

cu fiecare raspuns ma prind la ideea ca-mi e putin mai linistit pe suflet. Deci nu sunt eu unica careia nu-i ticnesc toate chefurile mari, toasturile sincere si mai putin.. gatitul spalatul etc. Nu sunt eu singura care-si "iroseshte" ziua de nastere pe calatorii in 2. Merci fetele. Multumesc mult

Partajează acest post

Link spre post
Lucky2011

Мне в последнее время хочется поскорее уехать жить в другую страну. И именно там я наконец-то отпраздную свой день рождения только с мужем, а в дальнейшем и с моими детьми. И наконец-то мне удасться отпраздновать так как мне хочется, а не так как это происходит последние несколько лет - одинаково со всеми из года в год...

Автор, я Вас понимаю.

Partajează acest post

Link spre post
mersedes

Я перестала праздновать дни рождения еще лет 15 назад, после того как поняла что родственники мужа приходят ко мне на день рождение только пожрать и напиться. И до меня никому дела нет. Целовали в щечку говорили красивые слова и напивались. Многие даже без букета цветов приходили. Даже не приглашенные приходили. Свекровь всегда подарки дарила типа сковородки или лапшерезки. Последний год на зло всем просто никого не пригласила и уехала к своим родителям. Они обиделись очень сильно. Многие только сухо со мной здоровались и все. как будто меня и нет. я правда сильно не горевала.  Таки научила что хоть на свой день рождения я не рабыня изаура.

Partajează acest post

Link spre post
Ilenutsa

Mie insa imi place sa-mi sarbatoresc ziua mea, ptr ca sunt invitati cei mai apropiati oameni mie si stiu ca ma felicita din suflet. Poate pentru ca e vara si nu stam in casa toti,. In schimb urasc ziua de nastere a sotului  :blush:  e iarna si trebuie toti sa incapem in casa si eu trebuie sa gatesc multe feluri de mincare si dupa asta totul sa string si sa spal  :girl_impossible:

Partajează acest post

Link spre post
lina

Imi urasc ziua de nastere. Miine se mai adauga un an in coshul vietii mele, iar eu nu shtiu unde sa ma ascund in aceasta zi. Citiva ani in urma era totul altfel, eram persoana-sarbatoare. La toti omagiatii ma straduiam sa le fac sarbatoare, mereu cu deghizari, baloane, lozinci vesele si poezii hazlii. Imi iubeam ziua de nastere, adoram sa fiu in centrul atentiei, toti sa ma cuprinda, sa-mi zica cuvinte frumoase. Sunt deja ani buni, cind zilele de nastere-mi sunt mai degraba catastrofe, chinuri din care caut sa fug. De la inceput dadeam vina pe faptul ca, probabil, oferind multa caldura si dedicare celor apropiati de onomastica lor, asteptam ceva inapoi (ceea ce in majoritatea cazurilor nu primeam). Dupa care ma prind la ideea ca nu astept de la nimeni nimic, e mult mai usor cind consideri ziua asta drept una obisnuita.   Nu-mi pot explica, de ce ma simt atit de pustie in aceasta zi. A mai patit cineva asemenea “schimbari”? Merci anticipat

nu esti singura)))

si la mine e asa, insa e felul meu de a fi

mai ales ca ziua mea e iarna

in schimb a celor dragi ma pregatesc cu placere

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum