Bulinika

Copilul Nu Bea Apa

Postări Recomandate

Bulinika

Buna ziua. Copilul meu are 8 luni jumate. Il alimentez cu lapte praf, plus mancare diversificata ce fac parte si fructele cat si legumele. Avem o mare problema,  nu accepta apa, compot ceai sau suc, nu mai stiu ce sa fac, inafara de lapte nu vrea sa bea altceva. Am incercat cred ca toate metodele. Am incercat sa-i dau apa sau ceai in loc de lapte, imi arunca biberonul. Din cauza asta el se constipa si foarte tare.Va rog daca puteti sa-mi dati un sfat ca sa-l pot invata sa bea si alte lichide inafara de lapte. Va multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Concertino

Buna, si baiatul meu are 8,5 luni si am aceeasi problema, doar lapte praf si mincare diversa. Chiar azi vbeam cu o prietena si ea mi-a sugerat sa-i dau apa, ceai ,suc etc din cana sau din canuta speciala pt copii , ca cica sunt copii care nu accepta apa, ceaiul din biberon. Asa ca eu ma duk sa-i cumpar sticluta pt copii de la 1 an, am uitat cum  se cheama

poate ne va ajuta :)

Partajează acest post

Link spre post
Bulinika

16 окт 2013 - 13:47 Concertino писал: snapback.png

Buna, si baiatul meu are 8,5 luni si am aceeasi problema, doar lapte praf si mincare diversa. Chiar azi vbeam cu o prietena si ea mi-a sugerat sa-i dau apa, ceai ,suc etc din cana sau din canuta speciala pt copii , ca cica sunt copii care nu accepta apa, ceaiul din biberon. Asa ca eu ma duk sa-i cumpar sticluta pt copii de la 1 an, am uitat cum  se cheama poate ne va ajuta :)
I-am dat si din canuta de asta http://www.ebaby.ro/chicco-1-2-3-4-5-6-7/cana-antipicaturi-drinky-chicco.html, el isi scarpina gingiile cu ea, am incercat din cana normala sau pahar, scuipa, cu lingurita la fel scuipa, rar daca inghite 1-2 gaturi. I-am dat si cu zahar si mai dulce si mai putin dulce si fara zahar si tot nu vrea:( 

Partajează acest post

Link spre post
Olevava24

Incercati cu seringa simpla de unica folosinta,dar sa o indreptati inspre obraz nu drept spre git...am auzit metoda asta la televizor de la emisiuanea lui doctor Kamarovskii, poate va va ajuta sa bea macar ceva apa, si sa insistati cit mai des. Cu fata mea nu am avut asa probleme, bea pe zi cam 2-3 canute de apa, dar numai apa, ea nu accepta suc sau compot.

Partajează acest post

Link spre post
Taria

dar cine stie se poate de dat copilului de 1 anisor ceai verde? sau mai bine negru? Caci ceai pentru copii de la hipp nu ii place.

Partajează acest post

Link spre post
Katiu6ka

в зеленом чае больше кофеина, чем в кофе. уж лучше слабенький черный. с водой все оч. просто, мне кажется. не даешь пить, ре много двигается, потом просит пить, даешь воду, хочет не хочет, а придется. особенно на улице это легче сделать. у меня одно время только сладкий чай требовал. теперь пьет, что дашь)

Partajează acest post

Link spre post
endocrynolog

Buna ziua. Copilul meu are 8 luni jumate. Il alimentez cu lapte praf, plus mancare diversificata ce fac parte si fructele cat si legumele. Avem o mare problema,  nu accepta apa, compot ceai sau suc, nu mai stiu ce sa fac, inafara de lapte nu vrea sa bea altceva. Am incercat cred ca toate metodele. Am incercat sa-i dau apa sau ceai in loc de lapte, imi arunca biberonul. Din cauza asta el se constipa si foarte tare.Va rog daca puteti sa-mi dati un sfat ca sa-l pot invata sa bea si alte lichide inafara de lapte. Va multumesc.

Buna ziua!

Pana la varsta de 1 an, cand copilul este alimentat la san, sau cu amestec, cum este in cazul dvs, foarte rar apare necesitatea de a da copilului lichid suplimentar. Reglarea bilantului hidric in organism este foarte bine controlat de mai multe mecanisme, astfel ca riscul de dehidratare apare doar in unele cazuri cand copilul pe fon de pierderi de lichid nu poate bea sau refuza s-o faca.

In cazul dvs nu vad o problema si probabil, copilul asimileaza cantitatea suficienta de lichid cu alimentatia, astfel ca nu este cazul sa insistati. Vizavi de constpatie, trebuie, probabil, de cautat o alta cauza impreuna cu medicul pediatru.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum