Denise

Amenzi Aplicate De Agentii De Circulatie

Postări Recomandate

Denise

Buna ziua! 

Astazi am avut o situatie care mi-a generat o serie de intrebari, de aceea V-as fi recunoscatoare daca mi-ati ajuta sa gasesc raspunsul. Sau sa ma indrumati unde as putea cauta raspunsul la aceste intrebari, in care din legile RM.

Am si eu citeva intrebari, daca se poate:

1. Ce acte este obligat sa prezinte agentul de circulatie in momentul in care opreste (scuze nu-mi mai amintesc termenul corect) o masina? Ce cerem noi de la agentul de circulatie sa ne prezinte pentru a fi increzuti ca este imputernicit sa o faca, ca este in timpul orelor de serviciu si nu o face in timpul sau liber din proprie initiativa, etc? 

2. Care sunt actele necesare pentru utilizarea "radarului"? Este obligat agentul de circulatie sa dispuna de Certificat de instructaj in domeniul utilizarii "radarului", Certificat de Standartizare pentru "radar", sau altceva?

3. Care sint efectele nesemnarii Procesului-Verbal intocmit de agentii de circulatie?

4. Are dreptul sa circule un oarecare agent de circulatie X cu masina specializata, daca in foaia de parcurs care a prezentat-o numele acestuia nu este specificat? Adica sint indicati dl.Y, dl.Z, insa numele agentului de circulatie X nu este specificat in foaia de parcurs.

5. In cazul in care se ajunge la Judecata, pot fi prezentate drept proba inregistrarile efectuate de camera de bord a masinii mele?

Va multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Denise

Scuze, inca 3 intrebari:

6. Cum procedam daca agentii nu prezinta fisa de patrulare, care sint obligati sa o posede?

7. Exista un timp limita pentru intocmirea unui proces-verbal?

8. Unde putem depune plingere pe agentii de circ?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Scuze, inca 3 intrebari:

6. Cum procedam daca agentii nu prezinta fisa de patrulare, care sint obligati sa o posede?

Din cauza numarului mare de intrebari adresate de dvs. la acest subiect v-as sfatui sa va adresati la o consultatie personala.

Partajează acest post

Link spre post
Semitzvetik

Buna ziua! Raspundeti va rog in public la intrebarile 3 si 5, ca ar interesa pe mai multi! Mersi anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Semitzvetik

Scuze, inca 3 intrebari:

Raspund la interbarea 8 : plingerea o depuneti pe adresa Doina 102 (unitatea militara de pe Doina) la inspectoratul de politie. Contestarea la judecata se prezinta tot acolo timp de 2 saptamiini din data intocmirii procesului verbal.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua! Raspundeti va rog in public la intrebarile 3 si 5, ca ar interesa pe mai multi! Mersi anticipat!

3. Agentul de patrulare va fi obligat sa gaseasca doi martori asistenti pentru a confirma refuzul dvs. de a semna procesul.

5. Pot fi prezentate daca au fost initial prezentate agentuluui de patrulare si ati facut mentiuni in acest sens in procesul-verbal cu privire la contraventie

Partajează acest post

Link spre post
Semitzvetik

Mersi mult! Pe viitor va fi de folos!

Partajează acest post

Link spre post
Semitzvetik

Saitul oficial al inspectoratului national de patrulare http://pr.gov.md/news/actual

Editat de Semitzvetik

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Nicolae
Buna

Am asa o intrebare, astazi mia fost incheiat un proces verbal cu privire la contraventie, eu nu am fost de acord cu contraventia, avind si martori.

Pe proces am scris, ca nu sunt de acord cu fapta, si tot odata semnind alaturi... 

Copia nu mia fost oferita, martorii nu sau semnat..

Care este procedura, si perioada in care voi fi informat in legatura cu decizia...

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna

Am asa o intrebare, astazi mia fost incheiat un proces verbal cu privire la contraventie, eu nu am fost de acord cu contraventia, avind si martori.

Pe proces am scris, ca nu sunt de acord cu fapta, si tot odata semnind alaturi...

Copia nu mia fost oferita, martorii nu sau semnat..

Care este procedura, si perioada in care voi fi informat in legatura cu decizia...

Ati semnat in coltul de jos dreapta al procesului verbal ca ati primit copia? In orice caz urmeaza sa faceti o solocitare in scris catre politia de patrulare(str. Doina, 102) ca sa va dea copia la proces, aveti 15 zile la contestare in judecata dupa ce primiti copia, in caz contrar vor trimite la executare

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator nicolae

Ati semnat in coltul de jos dreapta al procesului verbal ca ati primit copia? In orice caz urmeaza sa faceti o solocitare in scris catre politia de patrulare(str. Doina, 102) ca sa va dea copia la proces, aveti 15 zile la contestare in judecata dupa ce primiti copia, in caz contrar vor trimite la executare

eu si sus si jos am scris ca nu sunt deacord cu incalcarea, si mam semnat, am telefonat la baza lor (dupa care stiu ca se afla pe goga)si iam intrebat imprivintza copiiei ei la fel miau spus ca nu trebuie sa mi se dea copie... stiti eu nu pot cunoaste ce a facut el cu procesul la dat sau nu.

Pai bine, de cind primesc copia am 15 zile, dar daca eu nu primesc copia, cum pot afla este dat in executare sau nu ... ms...

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

eu si sus si jos am scris ca nu sunt deacord cu incalcarea, si mam semnat, am telefonat la baza lor (dupa care stiu ca se afla pe goga)si iam intrebat imprivintza copiiei ei la fel miau spus ca nu trebuie sa mi se dea copie... stiti eu nu pot cunoaste ce a facut el cu procesul la dat sau nu.

Pai bine, de cind primesc copia am 15 zile, dar daca eu nu primesc copia, cum pot afla este dat in executare sau nu ... ms...

Daca ati semnat in coltul din dreapta jos atunci ati semnat precum ca ati primit copia. Aveti 15 zile de a contesta de cind ati semnat. In acest caz sunt doua variante: ori depuneti contestatia fara proces verbal indicind toate circumstantele cazului si ei singuri vor anexa pr.verbal sau faceti prin solicitare in scris la batalionul politiei de patrulare str. DOINA, 102 SA va dea copiile din dosar contraventional(ei sint obligati sa vi le dea in 24 ore) dupa care scriti contestatia daca va incadrati in termen.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator sergiu

Asa o intrebare, au intocmit proces pentru depasiria vitezei ,mi-au aratat un foto cu autumobil nu se vede nr.de inmatriculare 72km/ora apoi au aratat cu 50 nr. Se vede .nu miau dat sa-l semnez si copie tot mi-u dat .procesul a fost intocmit cu acrele mele .

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Asa o intrebare, au intocmit proces pentru depasiria vitezei ,mi-au aratat un foto cu autumobil nu se vede nr.de inmatriculare 72km/ora apoi au aratat cu 50 nr. Se vede .nu miau dat sa-l semnez si copie tot mi-u dat .procesul a fost intocmit cu acrele mele .

Сare-i intrebarea?

Partajează acest post

Link spre post
bly

Buna seara,

am o intrebare , daca ati putea sa ma ajutati

mi-au intocmit un proces verbal pentru depasire de viteza. Depasirea a fost fixata de agent in timpul deplasarii masinii de patrulare din sens opus (am video). Radar Iscra Video 11790D.

Are dreptul sa fie folosit din mers echipamentului de măsurare a vitezei de deplasare a autovehiculelor? Daca nu , atunci care vor fi actiunile mele mai departe?

multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna seara,

am o intrebare , daca ati putea sa ma ajutati

mi-au intocmit un proces verbal pentru depasire de viteza. Depasirea a fost fixata de agent in timpul deplasarii masinii de patrulare din sens opus (am video). Radar Iscra Video 11790D.

Are dreptul sa fie folosit din mers echipamentului de măsurare a vitezei de deplasare a autovehiculelor? Daca nu , atunci care vor fi actiunile mele mai departe?

multumesc anticipat.

Da, au deptul. Se interzice utilizarea echipamentului pentru masurarea vitezei la procedura “din miscare”, de catre conducatorul auto; (insa poate fi utilizat de colegul pasager din masina)

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
sairus.007@gmail.com

Salut , am asa o intrebare , mi-a venit scrisoare prin posta ca am incalcat viteza 10 zile in urma, scrisoarea nu e recomandata , cum ei pot demonstra ca aceasta scrisoare a ajuns la mine ca eu am citito etc.? doar stim cu totii ca posta moldovei lucreaza 'forte rapid', plus la asta daca eu totushi vreau sa achit amenda cum pot beneficia de achitarea a 50% in primele 72 de ore daca am fost informat doar peste 10 zile? 

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Salut , am asa o intrebare , mi-a venit scrisoare prin posta ca am incalcat viteza 10 zile in urma, scrisoarea nu e recomandata , cum ei pot demonstra ca aceasta scrisoare a ajuns la mine ca eu am citito etc.? doar stim cu totii ca posta moldovei lucreaza 'forte rapid', plus la asta daca eu totushi vreau sa achit amenda cum pot beneficia de achitarea a 50% in primele 72 de ore daca am fost informat doar peste 10 zile?

Beneficiați de reducere indiferent cind ati primit scrisoarea, deaorece actul primit este de constatare și nu un proces verbal cu privire la contravenție.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
sairus.007@gmail.com

Beneficiați de reducere indiferent cind ati primit scrisoarea, deaorece actul primit este de constatare și nu un proces verbal cu privire la contravenție.

multumesc pentru explicatie , alta intrebare in privinta acestei constatari, daca pe acest document este prezentata o imagine foarte mica shi nu se vede numarul de inmatriculare cum eu pot fi sigur ca e mashina mea shi nu una oarecare ?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

multumesc pentru explicatie , alta intrebare in privinta acestei constatari, daca pe acest document este prezentata o imagine foarte mica shi nu se vede numarul de inmatriculare cum eu pot fi sigur ca e mashina mea shi nu una oarecare ?

Mergeti la centrul de monitorizare si va vor arata imaginea in calitate mai buna.

Partajează acest post

Link spre post
olungu@gmail.com

Stimate Domnule Avocat,

Buna seara,

Doresc sa va adresez o intrebare legata de interpretarea Codului Contraventional din RM.

Astfel avem, din Codul Contraventional:

Articolul 232. Conducerea vehiculului de către o
                            persoană care nu are asupra sa permis
                            de conducere
    [Art.232 titlul modificat prin LP324 din 23.12.13, MO320-321/31.12.13 art.871; în vigoare 01.01.14]
    [Art.232 titlul modificat prin LP221 din 19.10.21, MO228/31.10.12 art.732; în vigoare 01.11.12]
    (1) Conducerea vehiculului de către o persoană care nu are asupra sa permis de conducere sau actul de înmatriculare de stat a vehiculului, sau poliţa de asigurare obligatorie de răspundere civilă
    se sancţionează cu amendă de 5 unităţi convenţionale cu aplicarea a 2 puncte de penalizare.​

Deci la Articol 232 aliniat 1-pentru lipsa permis de conucere / nu are asupra sa documentul = amenda 5 unitati +2pct ,=> pina aici este clar,

dar apoi apare:

Articolul 438. Înlăturarea de la conducerea vehiculului
    (1) Persoana care conduce vehicul este înlăturată de la conducere dacă:
    a) există temeiuri suficiente de a presupune că se află în stare de ebrietate inadmisibilă produsă de alcool sau în stare de ebrietate produsă de alte substanţe;
    b) nu are asupra sa documentul care confirmă dreptul de a conduce sau de a folosi vehiculul.​

Art 438 aliniat 1, liter a b), si de aici rezulat si inteleg ca daca nu am asupra mea documentul care confirma dreptul de a conduce (prin acesta eu inteleg permis auto de conducere), sunt inlaturat de la conducerea autovehiculului (banuiesc ca pina la constatarea existentei sau inexistentei dreptului de a conduce)

Si intrebarea este:

Cum se aplica in paractica agentilor INP sau a instantei de judecare a contraventiei aceste 2 articole?

Cum se procedeaza in cazul unui cetatean strain (sa zicem din RO), care a uitat permisul de conducere acasa (in tara in RO), sau nu il are in posesia sa in momentul verificarii agentului INP, dar se afla pe un termen de sedere scurt sa zicem de 2...3 zile in RM.

Este conducatorul auto , arestat, amendat, I se interzice dreptul de a mai continua calatoria , etc.

Va multumesc anticipat pentru raspuns,

Cu stima

Ovidiu

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Stimate Domnule Avocat,

Buna seara,

Doresc sa va adresez o intrebare legata de interpretarea Codului Contraventional din RM.

Astfel avem, din Codul Contraventional:

Articolul 232. Conducerea vehiculului de către o

persoană care nu are asupra sa permis

de conducere

[Art.232 titlul modificat prin LP324 din 23.12.13, MO320-321/31.12.13 art.871; în vigoare 01.01.14]

[Art.232 titlul modificat prin LP221 din 19.10.21, MO228/31.10.12 art.732; în vigoare 01.11.12]

(1) Conducerea vehiculului de către o persoană care nu are asupra sa permis de conducere sau actul de înmatriculare de stat a vehiculului, sau poliţa de asigurare obligatorie de răspundere civilă

se sancţionează cu amendă de 5 unităţi convenţionale cu aplicarea a 2 puncte de penalizare.​

Deci la Articol 232 aliniat 1-pentru lipsa permis de conucere / nu are asupra sa documentul = amenda 5 unitati +2pct ,=> pina aici este clar,

dar apoi apare:

Articolul 438. Înlăturarea de la conducerea vehiculului

(1) Persoana care conduce vehicul este înlăturată de la conducere dacă:

a) există temeiuri suficiente de a presupune că se află în stare de ebrietate inadmisibilă produsă de alcool sau în stare de ebrietate produsă de alte substanţe;

b) nu are asupra sa documentul care confirmă dreptul de a conduce sau de a folosi vehiculul.​

Art 438 aliniat 1, liter a b), si de aici rezulat si inteleg ca daca nu am asupra mea documentul care confirma dreptul de a conduce (prin acesta eu inteleg permis auto de conducere), sunt inlaturat de la conducerea autovehiculului (banuiesc ca pina la constatarea existentei sau inexistentei dreptului de a conduce)

Si intrebarea este:

Cum se aplica in paractica agentilor INP sau a instantei de judecare a contraventiei aceste 2 articole?

Cum se procedeaza in cazul unui cetatean strain (sa zicem din RO), care a uitat permisul de conducere acasa (in tara in RO), sau nu il are in posesia sa in momentul verificarii agentului INP, dar se afla pe un termen de sedere scurt sa zicem de 2...3 zile in RM.

Este conducatorul auto , arestat, amendat, I se interzice dreptul de a mai continua calatoria , etc.

Va multumesc anticipat pentru raspuns,

Cu stima

Ovidiu

Dvs. ați înțeles corect. Codul contravențional se aplică asupra tuturor persoanelor care se află pe teritoriul RM indiferent de cetățenie (adică inclusiv  cet. străin poate fi înlăturat de la conducerea mijlocului auto pină nu va prezenta permisul de conducere sau dovada ca il deține)

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
olungu@gmail.com

Stimate Domnule Avocat,

Va multumesc pentru raspuns, credeam ca este un lucru pe care eu nu il inteleg, si se interpreteaza intr-u anumit mod.

Mi se pare un abuz de neiertat, in special pentru relatia RM-RO , in baza acordurilor de reciprocitate (in RO posesorii de premise MD primesc numai amenda, si li se permite continuarea calatoriei, urmind ca apoi sa fie efectuate verificarile de rigoare si instiintarea autoritatilor competente din tara vecina -exista memorandum semnat).

Stiti, situatia este ipotetica , dar si practica, eu de exemplu a-si vedea mai util verificarea actelor la intrarea in tara prin punctul vamal, unde poate exista in legislatia RM aspectul verificarii permisului dar nu este aplicata, macar ca si o -"reamintire" a soferului ca nu are la el permisul de conducere, respectiv limitarea accesului pe teritoriul RM fara permis.Credeti-ma, am din 2007 sute de intrari in RM si niciodata nu mi sa solicitat permisul la intrarea in tara, deci ipotetic puteam sa-l uit acasa , in alt set de acte sau alt autoturism.

Complicata tara, complicate legi, invechite atitudini, usurinta la abuzuri din partea lucratorilor INP sau alte organe cu drept de control (stiu ce vorbesc din experienta proprie).

Cred ca ar fi o tema de CEDO..., si daca a-si avea timp ar merita sa ma joc putin cu Justitia din RM pentru a scoate niste bani din bugetul "fabulous de excendentar" al RM.

Solutia ar fi ca IS Registru sa incerce aplicarea conventiei de verificare instantanee cu RO, in baza unui accord de colaborare, asa cum se lauda ca a incercat cu Republica Italiana.

Asta este, acuma ca am inteles cum sta treaba, trebuie sa recunosc si sa va multumuesc ca ma-ti lamurit exact cum sta treaba, si pe viitor... fara masina in RM, sincer m-am cam plictisit sa tot dau "cotizatii" la agenti INP, pe motive fictive, doar pentru ca nu am timp , nervi , si rabdare sa ma joc de-a Justitia in RM, fiind din RO, doar in trecere prin RM.

Merge si cu rutiera, merge si cu trenul acuma, ..si cu ocazia aceasta  o sa contribui mai putin la bugetul simplu sau consolidate al RM cu finantele personale. Traiasca turismul..si dezvoltarea sa.

Imi cer scuze de comentariu, dar nu m-am putut abtine la asa un abuz...si consfintit prin articol legal.

Va doresc o seara buna, si daca aveti ocazia poate sesizati acest aspect celor in drept, asa in discutii la o cafea, poate se prinde cineva ca merem inainte nu inapoi.

Cu stima

Ovidiu

Partajează acest post

Link spre post
Individual001

buna ziua asa o situatie tatal meu a primit amenda pentru parbriz crapat in baza articolului 228 alin 2 dar acolo nu este scris nimic despre parbriz deteriorat intrebare e ca are rost de contestat amenda?

228 al.1 Exploatarea vehiculelor cu defecte tehnice în sistemul de frînare sau în mecanismul de direcţie, în dispozitivele de iluminare ori de semnalizare, exploatarea vehiculelor reutilate fără autorizaţia de rigoare amendă de la 15 la 20 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 3 puncte de penalizar.
228 al.2 Exploatarea vehiculelor cu defecte tehnice interzisă prin regulile de circulaţie rutieră, cu excepţia vehiculelor avînd defectele menţionate la alin.(1), precum şi amplasarea neautorizată pe vehicule a publicităţii amendă de la 5 la 10 unităţi convenţionale

Editat de Individual001

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

buna ziua asa o situatie tatal meu a primit amenda pentru parbriz crapat in baza articolului 228 alin 2 dar acolo nu este scris nimic despre parbriz deteriorat intrebare e ca are rost de contestat amenda?

228 al.1 Exploatarea vehiculelor cu defecte tehnice în sistemul de frînare sau în mecanismul de direcţie, în dispozitivele de iluminare ori de semnalizare, exploatarea vehiculelor reutilate fără autorizaţia de rigoare amendă de la 15 la 20 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 3 puncte de penalizar.

228 al.2 Exploatarea vehiculelor cu defecte tehnice interzisă prin regulile de circulaţie rutieră, cu excepţia vehiculelor avînd defectele menţionate la alin.(1), precum şi amplasarea neautorizată pe vehicule a publicităţii amendă de la 5 la 10 unităţi convenţionale

Conform Hotărîrii Guvernului nr. 357/13.05.2009 cu privire la aprobarea Regulamentului circulaţiei rutiere pct. 122, alin. 6), lit. d) Este interzisă exploatarea vehiculelor în cazurile în care sînt depistate devieri de la normativele tehnice şi ecologice: lipsesc geamurile sau oglinzile retrovizoare prevăzute prin construcţie ori acestea sînt deteriorate, avînd fisuri care diminuează vizibilitatea.

Totodată, dacă analizăm conținutul normei contravenționale prevăzute de art. 228 alin. (2) vom observa că este pasibilă răspunderii contravenționale anume fapta exploatării vehiculelor cu  defecte tehnice interzisă prin regulile de circulaţie rutieră. Or, defectele tehnice reprezintă: deranjamente, stricăciuni care împiedică funcționarea normală a unei mașini, a unui aparat, ceva care s-a defectat, s-a stricat (conform DEX al limbii Române) iar deviere reprezintă o abatere care nu implică obligatoriu împiedicarea funcționării normale a unii mașini. Prin urmare, Codul Contravențional al RM prevede răspunderea doar pentru exploatarea autovehiculului cu defecte tehnice și nici de cum cu devieri  tehnice (prevăzute de Regulamentul Circulației Rutiere).

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum