natikutza

Ajutor Unei Mame A Doua Gemene, Care Nu Au Unde Trai.

Postări Recomandate

natikutza

Fetelor, hai sa ajutam o mama care e in dificultate! Mariana Bivol, pe 19 iulie a devenit mama a 2 fete-gemene, Ana si Maria. Acum ea nu dispune de loc de trai, si sta temporar intr-un centru de plasament de la posta veche. Fetele au aproape 3 luni, dar sunt micutse, Ana-5kg, Maria-4,1 kg, au nevoie de toate, in special haine de iarna, scutece nr 1-2, jucarii, mincare Nestogen. Cel mai necesar e un Carucior dublu, pt care stringem bani. Daca are cineva orice din lista de sus, + lucruri de igiena pt copii, lucruri pt mama, cu marimea piciorului 38-39, 64 kg, sau poate sa ajute cu bani pentru ei va rog nu ezitati sa ne contactati: nr meu: 069734855, nr mamei, Mariana 068928236.

Ea mai vrea sa boteze in curind fetele si nu are bani sa achite botezul.. tare as vrea sa o ajutam.

Ea mai vrea sa boteze in curind fetele si nu are bani sa achite botezul.. tare as vrea sa o ajutam.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
marina84

можно собрать один большой пакет вещей для девочек  из того, что мне от сейла передали! если никто не против, только самовывоз мой тел 068371000.  а потом где она будет жить, ведь  в центре тоже долго не держат((((

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Marina eu am strins un paket care l-am promis voua, dar il dau ei.

Varvara merci.

Eu simbata vreau sa merg la centru, pot sa intru pe la Marina, sa iau, daca ea va putea pe simbata.

In centru de plasament pina fetele implinesc un an.

Partajează acest post

Link spre post
marina84

да конечно в субботу можно приезжай, можешь найи контакты этого центра, чтото звонила в 1188,  нету в базе, в интернете тоже не могу найти, просто появилась мысль, таких как эта мамочка наверняка в центре много(((( и после каждого сейла мы могли бы им помочь, хотя бы всем необходимым......

Partajează acest post

Link spre post
iulicica85

Incerc si eu sa strang cate ceva pt aceasta familie. Cui pot sa dau coletul? Merge cineva acolo sa le duca sau trebuie personal? Pot sa aflu adresa exacta a centrului? Multumesc

Editat de iulicica85

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Marina am sa aflu si numarul de tel si adresa concreta. E o ideie buna.

Iulia, le colectez eu.. eu is la botanica.. dar ne intelegem si daca puteti sa aduceti e minunat, daca nu cumva rezolvam sa colectam toate gentile.

Merci mult tuturor. Acum e problema cu caruciorul, vreau sa colectam bani si pe el.

Partajează acest post

Link spre post
sandulea

Natalia, eu colectez pachetele pentru mamica cu 4 copii din Siria. La ei fetita mai mare si mama au aceeasi marime la incaltaminte ca mamica cu 2 gemene.

Eu propun sa facem in felul urmator: miine eu merg la Natalia sa duc pachetele.

Seara o sun si o intreb, daca are indeajuns haine si incaltaminte de marimea aceasta, ceea ce mai aduc fetele putem sa na impartim si cu mamica cu gemene.

Pentru carucior voi contribui si eu.

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Merci. Chiar te rog..

PS: eu am o plapuma, si niste chestii de bucatarie pt doamna din siria, daca trebuie le dau...

Partajează acest post

Link spre post
sandulea

Natalia, pina cind nu pot spune nimic.

Vedem deja miine seara daca are nevoie.

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Centru de plasament "in bratele mamei si a copilului".

Adresa: Posta Veche, str.Criuleni 22. Rutiera 184.

Telefoane:

Conducator de proiect: dna Mihaela 022-46-32-28

Educatori: 022-92-28-29.

Partajează acest post

Link spre post
vulpita

Am doua cutii de lapte praf! Nan 1 !remium si Friso 1 Gold!sau fetitele numai nestogen papa?

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Irina, tre sa intreb pe mama picilor.. pina cind rezerveazale pt mine te rog.

Partajează acest post

Link spre post
vulpita

10 окт 2013 - 17:46 natikutza писал: snapback.png

Irina, tre sa intreb pe mama picilor.. pina cind rezerveazale pt mine te rog.
ok,eu am luat fetitei mele in caz de nu reusesc sa ma intorc la timp acasa si va cauta papa,dar ea la mine nu vre nika inafara de titza,din ambele cutii is luate cite o lingurita,leam deskis duminica!dupa deskidere is valabile 4 saptamini! Editat de vulpita

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Multumesc din suflet lui Olga25, ea a vb cu parintele Pavel, de la biserica sf. Dumitru, si s-a inteles ca sa increstineze aceste fete fara plata. Multumim mult. Acum ramine numai ca Mariana sa hotarasca ziua cind va boteza micutele. Uraaa!

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Fetelor, am citit istoria acestei mame pe FB, a scris-o o fata care e la fel la noi pe forum dar mai rar.

Groaznic ce are sa indure biata fata((((

Mariana( nascuta pe 23.02.1990) este originara din rn Leova, e al patrulea copil in familie iar parintii au fost dezisi de drepturile parintesti inainte ca ea sa mai apuce sa ii poata tine minte. Sora mai mare este casatorita, de frati multe nu stie, doar ca incearca sa isi faca si ei cate un rost undeva peste hotare. Imi e greu sa va povestesc din detaliile despre viata ei, despre cum ingheta de frig in subsoluri, despre cum aduna apa de ploaie ca sa se poata spala, despre cum lucra deriticatoare intr-o alimentara plata fiindu-i o felie de paine si un pahar de "apa dulce". In Chisinau isi facea studiile la UPS Ion Creanga, iar in lipsa unui loc de trai, noptile si le petrecea pe o banca din parcul La Izvor. Anume acolo a avut loc si cea mai mare tragedie din viata ei, intr-o noapte a fost victima unui viol.

"- Erau mai multi, au crezut poate ca is o fata usoara, tare i-am rugat sa ma lase, sa nu imi faca rau, dar cu cat ii rugam mai mult cu atat mai tare ma loveau si frigeau cu tigarile aprinse. Mi-au zis ca ma omoara, eu tot asa credeam, pana la urma ma rugam sa o faca mai repede caci nu mai puteam de durere....

Nu am stiut ca is insarcinata, niciodata nu am avut ciclul regulat, dar si cand eram mica, intro iarna era cat pe ce sa mor de inghet, m-au gasit niste persoane si m-au dus la spital, atunci medicii mi-au zis ca nu o sa pot face copii niciodata. Chiar sa ma fi obligat cineva sa fac avort nu era sa merg la asa ceva, cum sa imi omor copilul? Eu care am plans ani intregi ca niciodata nu voi putea sa tin in brate pruncul meu.."

Sarcina nu a fost pusa la evidenta si nici nu ar fi banuit ca va naste gemeni. Pe 19 iulie la 14.20 a venit pe lume Ana, iar la 14.25- cu piciorusele inainte a urmat-o Maria.

Asistenta Sociala i-a propus sa lase fetele in grija statului, Mariana insa nici nu vrea sa auda de asa ceva " ele nu imi vor repeta soarta, eu le voi creste si voi lupta pentru dansele, daca eu nu am stiut de dragostea mamei, ele vor sti"

In nici un Centru de Plasament nu se gasea loc pentru ea, cica nu exista precedent la noi in tara ca o mama cu gemeni sa fie luata in centre de plasament

"- pe 30 septembrie cei din maternitate mi-au zis ca m-au tinut maxim, mai mult nu pot si daca pana a doua zi nu se gaseste un Centru de Plasament, nu ma mai pot ajuta cu nimic si sunt nevoita sa merg in strada. Am plans si m-am rugat toata noaptea, pe 31 sept am realizat ca nu am nici o picatura de lapte, nici o picatura , nimic nimic, cred ca de la stres. Pe 1 oct am fost totusi transferata, s-a gasit totusi loc si pentru noi. Dar e temporar, doar cateva luni ne mai pot tine acolo. Am fost tare speriata dupa ce am nascut, nu stiam ce sa fac, tare ma temeam, acum insa is cea mai fericita din lume" 

Am intrebat-o ce ii lipseste, inafara de hainute, carucior. Mi-a spus ca formula cu care hraneste fetitele i se da de la centru si pampersi tot, dar doar 4 pe zi si nicicum nu ii ajung. Viseaza la un laptop, caci toata primavara si pana a nascut lua tipare, mergea la Net Cafe si scria, iar a doua zi le preda, astfel isi castiga putinii bani pt hrana.

"Si tare vreau sa botez fetele, am o nana pt ele, o fata cu care am crescut impreuna, orfana si ea, dar nu avem bani sa platim botezul" 

I-am spus ca nana Anei voi fi eu( fetita, m-a cucerit din prima secunda cum am vazut-o, cu ochii mari si albastri, s-a linistit in bratele mele si-a adormit, dulce, cum numai un ingeras de aproape 3 luni o poate face) iar pt botez evident nu e nevoie nici un banut.

" Dumnezeu exista, Dumnezeu v-a trimis in viata noastra! L-am rugat tare mult si aseara am visat cum o voce mi-a zis ca va trimite pe cineva la noi, exact asa imi inchipuiam ca sinteti, cu par mare si balaie, cred ca era sa va recunosc din 1000 de femei" m-a cuprins cu fata brazdata de lacrimi, eu nu am fost in stare sa mai zic nimic...

Stiu doar ca maine seara voi merge din nou la ele, sunt in spital. Maria a racit si face tratament...

Cine doreste sa ajute aceste fiinte, nr de contact ramane acelasi ( 060 940 949 sau 078 070 111) si eu 24/24 disponibila sa primesc tot ce doriti si aveti posibilitate sa transmiteti pt ele.

"- Mariana , de ce esti incaltata in pantofi, e totusi un salon de spital?

- Nu am alta incaltaminte dna Aurelia, si hainele mele is doar astea care le vedeti pe mine, dar asta nu conteaza, conteaza ca fetelor sa le fie bine si sa am macar o odaita undeva, unde sa le pot creste "

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Merci Irina.

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

am multe hainute de la baieti, drept ca sunt mai mult culori ai baietilor - albastru, dar este si galben, verde

am sa pregatesc pt ele un pachet

mama fetitzele are nevoie si ea de hainutze, incaltzaminte?

ce masura poarta?

Partajează acest post

Link spre post
sandulea

Mariana poarta 39 la incaltaminte, 46-48 la haine.

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Are nevoie, la picior 38-39, si cintareste cam 64 kg. Orice culori is binevenite.. )) nu cred ca ea va alege culorile)))

Partajează acest post

Link spre post
olesea25

ce fel de scutecebau nevoie copiii?

Partajează acest post

Link spre post
neea

прочитала историю, как грустно, вот она мама-герой. У меня миллион вопросов... как может она одна-одинешенька выжить в этой коммерческой среде и поднять двоих... 

Девочки, а где она жить будет потом?

может написать в мэрию коллективное письмо, попробовать выбить ей кусочек общежития?

она подала документы на пособие? встала в очередь на садик? 

Editat de neea

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Olesea, probabil fetitsa care e mai mica poarta nr1, cea mai mare nr 2 la scutece. Dar daca cuiva ia ramas orice numar, ne trebuie, fetele cresc.

Iulea ea sta la centru de plasament, cred ca acolo au instruit-o ca tre sa dea pentru "posobie", dar la gradi tre sa te pui in rind la lokul de trai... asa ca nu prea cred ca a facut-o.

Cind ma intilnesc cu ea, am sa o intreb sa stiu cu siguranta.

In privinta scrisorii, putem sa incercam.. insa eu ma cam indoiesc. Dar cine stie, poate primaria nu va fi indiferenta. Insa eu nu prea stiu cum de scris corect o astfel de scrisoare!

Partajează acest post

Link spre post
marina84

Девочки на фэйсбуке появилась такая информация об этой бедной мамочке, у меня шок((((( Боже, слов нет, сколько она перенесла, а что их ожидает.....Mariana( nascuta pe 23.02.1990) este originara din rn Leova, e al patrulea copil in familie iar parintii au fost dezisi de drepturile parintesti inainte ca ea sa mai apuce sa ii poata tine minte. Sora mai mare este casatorita, de frati multe nu stie, doar ca incearca sa isi faca si ei cate un rost undeva peste hotare. Imi e greu sa va povestesc din detaliile despre viata ei, despre cum ingheta de frig in subsoluri, despre cum aduna apa de ploaie ca sa se poata spala, despre cum lucra deriticatoare intr-o alimentara, plata fiindu-i o felie de paine si un pahar cu "apa dulce". In Chisinau isi facea studiile la UPS Ion Creanga, iar in lipsa unui loc de trai, noptile si le petrecea pe o banca din parcul La Izvor. Anume acolo a avut loc si cea mai mare tragedie din viata ei, intr-o noapte a fost victima unui viol.

"- Erau mai multi, au crezut poate ca is o fata usoara, tare i-am rugat sa ma lase, sa nu imi faca rau, dar cu cat ii rugam mai mult cu atat mai tare ma loveau si ma frigeau cu tigarile aprinse. Mi-au zis ca ma omoara, eu tot asa credeam, pana la urma ma rugam sa o faca mai repede caci nu mai puteam de durere....

Nu am stiut ca is insarcinata, niciodata nu am avut ciclul regulat, dar si cand eram mai mica, intro iarna era cat pe ce sa mor de inghet, m-au gasit niste persoane si m-au dus la spital, atunci medicii mi-au zis ca nu o sa pot face copii niciodata. Chiar sa ma fi obligat cineva sa fac avort nu era sa merg la asa ceva, cum sa imi omor copilul? Eu care am plans ani intregi ca niciodata nu voi putea sa tin in brate pruncul meu.."

Sarcina nu a fost pusa la evidenta si nici nu ar fi banuit ca va naste gemeni. Pe 19 iulie la 14.20 a venit pe lume Ana, iar la 14.25- cu piciorusele inainte a urmat-o Maria.

Asistenta Sociala i-a propus sa lase fetele in grija statului, Mariana insa nici nu vrea sa auda de asa ceva " ele nu imi vor repeta soarta, eu le voi creste si voi lupta pentru dansele, daca eu nu am stiut de dragostea mamei, ele vor sti"

In nici un Centru de Plasament nu se gasea loc pentru ea, cica nu exista precedent la noi in tara ca o mama cu gemeni sa fie luata in centre de plasament

"- pe 30 septembrie cei din maternitate mi-au zis ca m-au tinut maxim, mai mult nu pot si daca pana a doua zi nu se gaseste un Centru de Plasament, nu ma mai pot ajuta cu nimic si sunt nevoita sa merg in strada. Am plans si m-am rugat toata noaptea, pe 31 sept am realizat ca nu am nici o picatura de lapte, nici o picatura , nimic nimic, cred ca de la stres. Pe 1 oct am fost totusi transferata, s-a gasit loc si pentru noi. Dar e temporar, doar cateva luni ne mai pot tine acolo. Am fost tare speriata dupa ce am nascut, nu stiam ce sa fac, tare ma temeam, acum insa is cea mai fericita mama din lume"

Am intrebat-o ce ii lipseste, inafara de hainute, carucior. Mi-a spus ca formula cu care hraneste fetitele i se da de la centru si pampersi tot, dar doar 4 pe zi si nicicum nu ii ajung. Viseaza la un laptop, caci toata primavara si pana a nascut lua materiale pt tipar, mergea la Net Cafe si scria, iar a doua zi le preda, astfel isi castiga putinii bani pt hrana.

Dupa un moment de liniste imi zice :

"-Si tare vreau sa botez fetele, am o nana pt una din ele, o fata cu care am crescut impreuna, orfana si ea, dar nu avem bani sa platim botezul"

I-am spus ca nana Anei voi fi eu( fetita, m-a cucerit din prima secunda cum am vazut-o, cu ochii mari si albastri, s-a linistit in bratele mele si-a adormit, dulce, cum numai un ingeras de aproape 3 luni o poate face) iar pt botez evident nu e nevoie nici un banut.

" Dumnezeu exista, Dumnezeu v-a trimis in viata noastra! L-am rugat tare mult si aseara am visat cum o voce mi-a zis ca va trimite pe cineva la noi, exact asa imi inchipuiam ca sinteti, cu par mare si balaie, cred ca era sa va recunosc din 1000 de femei" m-a cuprins cu fata brazdata de lacrimi, eu nu am fost in stare sa mai zic nimic...

Stiu doar ca maine seara voi merge din nou la ele, sunt in spital. Maria a racit si face tratament...

Cine doreste sa ajute aceste fiinte, nr de contact ramane acelasi ( 060 940 949 sau 078 070 111) si eu 24/24 disponibila sa primesc tot ce doriti si aveti posibilitate sa transmiteti pt ele.

"- Mariana , de ce esti incaltata in pantofi, e totusi un salon de spital?

- Nu am alta incaltaminte dna Aurelia, si hainele mele is doar astea care le vedeti pe mine, dar asta nu conteaza, conteaza ca fetelor sa le fie bine si sa am macar o odaita undeva, unde sa le pot creste "

Partajează acest post

Link spre post
marina84

687cff3994ac.jpgА это Анечка!51eaceb16446.jpg

Мамочка с девочкой Марией, практически постоянно с ней на руках, животик беспокоит(

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.