120 membri au votat

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Vikashi

of ,la noi gradinita e de stat ,saraca si urita ,intro stare jalnica incaperi cu un etaj vechi cu mucegai si reparatie sovietica,bani ilegali nu se colecteaza,sincer miii mila taaaaaaaare de copilasi as vrea foarte mult ceva schimbari macar si pe banii parintilor,macar ceva ,ceva altfel nu se mai poate.trebue de fotogafiat pentru a ma intelege,sau de stat putin in mirosul insubortabil chiar de e vara,ma inchipui iarna .

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
olya

Si daca statul nu da, nu repara, nu asigura? Sa nu dam nici noi, parintii, pentru conditii mai bune? De ex produse igienice, rechizite, materiale didactice noi?

Partajează acest post

Link spre post
neea

. Mentionez acest lucru este ILEGAL si chiar daca asociatia ar fi fondata legal atunci banii care v-or merge iarasi la salariu educatorilor la fel vor fi colectati ILEGAL.

In gradinita noastra este asociatie Legala si banii se colecteaza exclusiv prin banca si se face supliment de salarii la educatori absolut legal, retinind toate impozitele necesare. 

Partajează acest post

Link spre post
Taria

In gradinita noastra este asociatie Legala si banii se colecteaza exclusiv prin banca si se face supliment de salarii la educatori absolut legal, retinind toate impozitele necesare. 

posibil doar ca eu nu am gasit asta in lege. Dar daca se fac retineri atunci cred ca e ok.

Partajează acest post

Link spre post
neea

posibil doar ca eu nu am gasit asta in lege. Dar daca se fac retineri atunci cred ca e ok.

legea presupune ca organizatiile obstesti - ONG urile au dreptul sa plateasca munca lucratorilor, care sunt luati in corespunderea cu misiunele ONG.  Ce difera la ONG de la organizatiile de profit (SRL, SA) ca ele nu au dreptul sa dea profituri si vdividende fondatorilor. 

Evident, daca este achitarea muncii legala, este si impozitarea. 

Partajează acest post

Link spre post
Taria

noi deja nu platim din Luna Mai 2013 ,de la inceput tot cereau, apoi au inteles ca degeaba cer, be spuneau paarintii ca copilul meu traeste PE seams lor, ca se foloseste de hirtia lor,maninca din farfuriile cumparate de parinti s.a.m

d.

trimiteti naibii pe acesti parinti super destepti si super bogati care primesc salariu la negru in plic, nu achita impozite si maninca la ca...t. Haideti sa fim mai cinstiti si mai corecti eu si sotul meu nu primim salariu in plic, la noi totul e impozitat asa ca eu achit impozite si respectiv nu datorez nimic nimanui. Parintii care vor sa achite atunci sa achite si sa inchida gura ca copilul meu isi sterge curul cu hirtia cumparata de dinsii.  Ati hotarit ca ,,donati benevol"? atunci donati si gura inchisa. Cind o sa va invatati sa cereti darea de seama de la asociatia parinteasca cind o sa puteti face o analiza corecta a cheltuielilor, cind o sa aveti formularul nr 2 cu privire la cheltuielile bugetare si anume acele cheltuieli efectuate din mijloacele bugetului nu a parintilor atunci o sa deschida gura si parintii super destepti sa vada ce si de unde se aloca. 

Partajează acest post

Link spre post
Gretta

В нашем садике нет "платы за вход", есть ежемесячный фонд группы и сада, но это если ребенок ходит весь месяц, если болеет, то мы не платим

в нашем саду другая политика -ходишь ты в сад или нет твои проблемы,а в каждый месяц"тариф"стабильный,что меня злит уже вот третий год и то что ребенок болел это как бы побоку,а болеем мы часто.и на ремонт в каждый год сдавай,а потом еще и почини это,принеси то,короче наболело.

Partajează acest post

Link spre post
Taria

в нашем саду другая политика -ходишь ты в сад или нет твои проблемы,а в каждый месяц"тариф"стабильный,что меня злит уже вот третий год и то что ребенок болел это как бы побоку,а болеем мы часто.и на ремонт в каждый год сдавай,а потом еще и почини это,принеси то,короче наболело.

aveti nevoie de putina tarie de caracter. Nu permiteti nimanui sa va sara in ghit. Eu personal le spun ca eu sunt functionar public ( cu salariu de 3200lei) si mie legea nu-mi permite sa OFER MITA. Nici sa iau si nici sa dau asa ca de la mine nu primiti nimic. Pina ce nu imi spun nimic. Eu personal achit doar 81 lei plata pentru mincare si gata. In schimb cind este nevoie de ajutor nu ma dau niciodata la o parte de ex sa spal covorul in grupa sau draperiile, pentru mine asta nu e o problema, dar bani nu dau si gata.

Partajează acest post

Link spre post
neka

noi dacă frecventam toată lună achitam mai mult de 200 lei pentru mîncare,avem adăugator 4 lei pe zi.

Partajează acest post

Link spre post
lenok123456

Eu nu dau la gradinita nimic.

ну прям совсем ничего?

на ремонт площадки,ремонт группы?учебные пособия?

ну понятно,на зарплату воспитателям не хотите давать...

а вот "paket igienic"?тоже ждете чтоб государство покупало вашим детям?

Partajează acest post

Link spre post
Taria

ну прям совсем ничего?

на ремонт площадки,ремонт группы?учебные пособия?

ну понятно,на зарплату воспитателям не хотите давать...

а вот "paket igienic"?тоже ждете чтоб государство покупало вашим детям?

asta eu singura cumpar sapun si servetele umede. Plus la asta le-am luat iod, peroxid de hidrogen, bint steril, vata caci am avut un caz neplacut cu fetita si nici macar nu au avut trusa de prim ajutor. Toate astea eu singurica le cumpar.. A da am uitat pentru manuale la fel dau bani. In rest nimic. Ma enervez cind vad ca educatoarea permite copiilor bolnavi sa frecventeze gradinita de citeva ori i-am facut observatie ca nu are dreptul sa primeasca copii bolnavi, plus ca am observat unele mame cum o roaga sa le dea copiilor medicamente la gradinita. Asta  pe mine ca mama ma scoate din sarite. De aceea nu le  dau nimic. Le-am spus ca voi achita fondul grupei cind voi vedea ca in grupa nu sunt copii bolnavi si asta in cazul in care eu voi dori sa achit.

Editat de Taria

Partajează acest post

Link spre post
neka

sunt de acord cu Taria. Vedem cum va fi la noi in grupa noua, ce taxe si conditii vom avea, pina ce nimeni nu ne-a dat darea de seama pe ce se cheltuie fondul grupei.

Partajează acest post

Link spre post
Taria

sunt de acord cu Taria. Vedem cum va fi la noi in grupa noua, ce taxe si conditii vom avea, pina ce nimeni nu ne-a dat darea de seama pe ce se cheltuie fondul grupei.

pai cei din asociatie nici nu o sa va prezinte darea de seama asupra cheltuielilor efectuate, daca voi parintii nu o sa cereti sa vedeti pe ce se cheltuie banii. Cine este presedintele asociatiei, contabilul ce salarii au? caci salariul lor voi parintii il faceti. Nu e in interesul lor sa o prezinte ci doar e in interesul nostru si a copiilor nostri.  Eu personal vreau doar ca noi parintii sa ne cunoastem drepturile si sa fim noi aceea care ne impunem punctul de vedere nu administratia gradinitei. Dupa lege scrie clar ca administratia nu are nici o treaba cu asociatia parinteasca in realitate situatia e inversa si cu totii stim ca aceste asociatii exista doar ca o bariera de protectie intre banii colectati de parinti si sistemul coruptional de la noi din tara. Hai sa deschidem ochii si gura si sa fim noi aceea care dictam ce si cum sa faca caci dicteaza acel care plateste.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Taria, care e suma lunara suplimentara la voi?

Partajează acest post

Link spre post
Taria

Taria, care e suma lunara suplimentara la voi?

100 lei.

Partajează acest post

Link spre post
gregoriana

stiu caz la o gradinita de stat unde este asociatie costa pe  5000 lei aproximativ este o suma mare si in plus in fiecare luna mai dai la sarbatori dai si tot asa. stau toti si asteapta.  si educatoarea se supara ca o mamica nu da bani pentru apa dar aduce sticla de acasa. si multe alte chestii si intradevar nu se face nici o dare de seama pe seama acestot bani

Partajează acest post

Link spre post
olya

darile de seama foarte usor se pot fabrica. Invatatoarea nepoatelor mele la orice banuts avea bon de casa , Strictl Necesar - aromatizator in cabinet, ingrasaminte pt flori etc. Lucruri de prima necesitate....

Partajează acest post

Link spre post
Taria

darile de seama foarte usor se pot fabrica. Invatatoarea nepoatelor mele la orice banuts avea bon de casa , Strictl Necesar - aromatizator in cabinet, ingrasaminte pt flori etc. Lucruri de prima necesitate....

Nu sunt de acord. Da cecuri gasesti oriunde si cu pretul care iti convine doar ca pe linga cecuri se mai intocmesc si procese verbale de achizitionare acolo sunt citiva parinti din asociatie care vor semna pentru bunul cumparat. Plus ca se mai intocmesc si note contabile. Toate aste se poate de verificat.

Partajează acest post

Link spre post
AnastasiaCoshmeliuk

Подскажите пожалуйста, кто может дать информацию в письменном виде о том, какие моющие средства выделяются для определенного садика?

Partajează acest post

Link spre post
cristinutza

stiu caz la o gradinita de stat unde este asociatie costa pe  5000 lei aproximativ este o suma mare si in plus in fiecare luna mai dai la sarbatori dai si tot asa. stau toti si asteapta.  si educatoarea se supara ca o mamica nu da bani pentru apa dar aduce sticla de acasa. si multe alte chestii si intradevar nu se face nici o dare de seama pe seama acestot bani

5000 lei pe an achita parintii?

la gradinitele comerciale e in jur de 4000-5000 lei pe an

Partajează acest post

Link spre post
Radiatia

Подскажите пожалуйста, кто может дать информацию в письменном виде о том, какие моющие средства выделяются для определенного садика?

scriti cerere la DGEST, sunt obligati sa va raspunda

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator кузнечик

Самый замечательный садик это 25-Floricica , Руководство считает. что родители миллионеры. Родители должны платить за все: фонды. зарплату. занятия. так им мало потребовали родителей купить кастрюли, подушки, блюдца для хлеба. В саду в прошлом году гусеницы кусты съели, так до абсурда дошло, заставили родителей платить за выкапывание этих кустов  и покупку инвентаря (грабли, лопаты,сапы, веники) и теперь надо заплатить за цветы которые посадят вместо этих кустов. Да еще и установи на плошадке какой нибудь домик стоимостью 10000 лей. или качели, балансер. Люди добрые садик то государственный. хоть что то они должны нам были предоставить (Кастрюли. садовый инвентарь)?

Partajează acest post

Link spre post
vitalina
В 04.04.2014 в 23:14, Prosecutor сказал:

Небольшой отчет о проделанной работе в течении первых трех месяцев 2014 года:

Как с вами связаться? Вы ещё в стране? Занимаетесь вопросами злоупотребления в учебных заведениях? 

Editat de Снежинка

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Adaugi comentarii ca vizitator. Dacă ai un cont, te rog autentifică-te.
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.