AnaNiky

Lezarea Partiala A Ligamentului Incrucisat

Postări Recomandate

AnaNiky

Buna ziua dm. Doctor, marti, in timpul antrnamentului mi-am luxat(nu stiu care ar fi termenul corect) genunchiul drept, nu a fost lovitura. s-a intilplat in timp ce executam o lovitura de picior, parca ghenunchiul si gamba nu au fost in aceeasi directie. am facut renghen(nu sunt rupturi in oasele articulatiei), am facut azi si IRM: aspect de lezare partiala a ligamentului incrucisat anterior al genunchiului drept.

Eu deja voi ajunge luni la o consultatie la medic traumatolog.

Am citeva intrebari, daca ve-ti putea sa-mi rspundeti, sa-mi recomandati ceva:

- este nevoiu de bandaj elastic al genunchiului?

- sunt ceva creme care pot sa ajute la o recuperare mai rapida? sau nu au efect cremele?

- e nevoie sa stau cu piciorul cit mai in repaus? sau pot sa fac ceva miscari de indoiere disdoiere a picirului?

Ma doare cind incerc sa dezdoi piciorul in linie dreapta, si cind il indoi mai tare.

mersi

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AnaNiky

Tine de domeniul dvs. recomandarea/elaborarea unui program de reabilitare pentru intarirea muschilor ce inconjoara genunchiul? cind se poate de inceput asa gen de exercitii?

Partajează acest post

Link spre post
Андрей Колевщук

Ana, buna seara! In primele ore dupa trauma, de dorit imediat trebuie de pus gheata pe locul afectarii, care micsoreaza edemul si durerea, analgetic si bandaj, care tot are un efect antiedemic. Pe urma se folosesc comprese calde. Foarte bine ajuta si metodele fizioterapeutice cu folosirea diferite medicamente. Se folosesc tot si unguentele. Aveti nevoie si in pauza in antrenamente si e devreme cu miscari de indoiere-disdoiere.Cind se poate de inceput asa gen de exercitii? Pe baza recomandarii a traumatologului, fizioterapeutului, medicului de familie, datelor clinice( examinarii) si instrumentale se formeaza program individual de reabilitare, care pot includ si masaj curativ, exercitii speciale, prelucrarea locului afectat cu diferite unguentele, metodele fizioterapeutice et cetera, depinde de recomandarii medicilor.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum