tiffany

Dubii In Stabilirea Diagnozei

Postări Recomandate

tiffany

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Medicul de la policlinica nu mia inspirat incredere deloc. Am dat analiza la hormoni:

TSH - 3.22

FT4 N- 11.93

FT3 - 3.59.

In mod normal, daca rezultatul analizei este bun, medicul nu ar recomanda sa repet analiza inca o data peste o luna, corect? Insa in cazul meu, medicul mia spus sa beau Iodomarin o luna si apoi sa repet analiza.

TSH- 1.55

FT4 N- 10.42

FT3 - 2.8

Cu toate ca nu pricep nimic in analizele astea, se vede bine ca a doua analiza este mai rea decit prima! (Macar ca am primit o luna Iodomarin). Am fost foarte mirata cind medicul mia spus sa continui cu iodomarin si atita tot, adica acum "analiza repetata" nu trebuie. Intrebarea mea este daca trebuie sa ma alarmez sau nu? De ce au coborit indicii? De ce mi sa spus sa fac analiza repetata ;prima data si acum cind indicii sunt mai rai decit in primul caz ei imi spun doar sa continui cu Iodomarin si varza de mare? Poate tresa mai fac ceva anlize suplimentare?

Multumesc anticipat!

Valentina.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Endocrinolog

Buna ziua.

Сложно комментировать Вашу ситуацию он-лайн.

Сколько вам лет? Готовитесь ли сейчас к беременности? Что мы имеем на УЗИ щитовидной железы?

От этих и некоторых других факторов зависит тактика доктора.

TSH в динамике снизился - это говорит о улучшении работы щитовидной железы.

FT4 - в данном случае, думаю, не показателен.

Partajează acest post

Link spre post
tiffany

Buna ziua,

Am 29 ani. Cind am facut analizele era insarcinata in 7 luni. La uzi au aratat glanda torida putin-putin marita. Nu am facut niciodata tratament pentru glanda tiroida si nu am luat nici un medicament.

Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum