dorina20md

Spre Un Vis Frumos Si Sanatos!

Postări Recomandate

dorina20md

Ne perfecţionăm împreună!

Uitindu-ma ieri la un webinar am aflat o metoda, si as vrea sa o incerc, se spune ca atunci cind ai un scop si te abati de la el tare repede, sau deseori, ba vrei ba nu vrei, un plus si un avantaj ar fi sa te lasi urmarita de lume, sa fii in vazul lumii, fatza de care spui ce scop ai si exista probabilitatea ca daca ai spus lumii intregi de intentia ta, atunci logic ar fi sa te tii de scopul pus!!!

Si am hotarit sa scriu pe acest forum, poate voi fi mai sirguincioasa, poate voi si mai responsabila ))))) sper ca se vor gasi fete care sa ma intrebe de rezultate si va trebui cuiva sa dau o dare de seama, pt ca pentru mine gasesc mii de scuze de ce ma abat ))))

Am inceput drumul spre un corp sanatos si frumos pe 15 aprilie cu 92 kg!!!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dadutzaSyl

Succese mri atunci,cit mai multa putere si vointa.Sa stringi laurii culminanti ai muncii si staruintei depuse.

Partajează acest post

Link spre post
dorina20md

Succese mri atunci,cit mai multa putere si vointa.Sa stringi laurii culminanti ai muncii si staruintei depuse.

Sa dea Domnul!!! Ms ms!

Am inceput a merge la sala de sport, zilele trecute am inregistrat un mic succes -10kg!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
dorina20md

Deci asa: merg la sport de 3 ori pe saptamina

acum mers si la masaj

am regim alimentar

deci in in 2 luni am scapat de 10 kg!!!

sunt mindra de mine )))) desi nimeni nu observa ))))))

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Dorina, bravo!

(sper sa-ti ramina decolteul cela superb, il tin minte din pozele tale de mireasa)

Partajează acest post

Link spre post
dorina20md

Dorina, bravo!

(sper sa-ti ramina decolteul cela superb, il tin minte din pozele tale de mireasa)

:girl_crazy: :girl_crazy: :girl_crazy: sper si eu sa ramina doar frumosul!!!

Partajează acest post

Link spre post
dorina20md

Incepem ziua cu 81.3 adica -10.7 kg

azi tinem zi de curatare, spre sa o tin pina la capat!

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Dorina, mari succese în continuare! Mai ales că țin minte decolteul de la nuntă, era Ahhhh)))))) Și dacă nu mă înșel și cumnatul meu a fost la nunta dată))))))

Tu scrie și ce mănînci. Așa le va fi mai ușor și la cei ce vor să te urmeze. Fă meniul zilei.

Partajează acest post

Link spre post
fabianna

Succes!

Mereu mă fascinau persoanele care puteau să o ia de la capăt, adică să lupte cu sine însuşi!

10 kg- foarte bine!

Întrebări:

1) ce regim alimentar?

2) ce sport anume?

În privinţa vizibialităţii rezultatului - paradoxal, dar cînd greutatea e mare kg. pierdute nu se ibservă aşa repede, cred că totul e înainte! Succes! Am să mai intru poate mă ve-ţi motiva şi pe mine pentru 3-4 kg!))))

Partajează acest post

Link spre post
dorina20md

Dorina, mari succese în continuare! Mai ales că țin minte decolteul de la nuntă, era Ahhhh)))))) Și dacă nu mă înșel și cumnatul meu a fost la nunta dată))))))

Tu scrie și ce mănînci. Așa le va fi mai ușor și la cei ce vor să te urmeze. Fă meniul zilei.

Decolteul sper sa ramina, poate nu atit de mare, dar frumos pina la scopul care-l am!!!!

La moment e asa cum era la nunta, pt ca dupa nunta sau mai strins vrio 10kg in plus))))))

Si acum abea am skapat de ele!

Editat de dorina20md

Partajează acest post

Link spre post
dorina20md

Succes!

Mereu mă fascinau persoanele care puteau să o ia de la capăt, adică să lupte cu sine însuşi!

10 kg- foarte bine!

Întrebări:

1) ce regim alimentar?

2) ce sport anume?

În privinţa vizibialităţii rezultatului - paradoxal, dar cînd greutatea e mare kg. pierdute nu se ibservă aşa repede, cred că totul e înainte! Succes! Am să mai intru poate mă ve-ţi motiva şi pe mine pentru 3-4 kg!))))

De cite ori incep lupta aceasta :D dar sper de data aceasta sa fiu mai serioasa, si sa nu dau mainele in jos pina nu ating scopul dorit, asa ca fetelor va rog sa aveti grija de mine ))))))

Si aveti perfecta dreptate kind kg sunt multe mai greu se vede + sau - 10 kg nu se observa tare )))) doar kantarul arata!!

Dar azi am o zi frumoasa, a venit o cumatra la mine si zice: "Mi se pare ca ai slabit" xaxa deci nu era foarte sigura dar ceva a observat iuhuuuu ))))) poate incepe sa fie vizibil)))

Acus am sa caut notitele si am sa scriu detailat ce regim alimentar am.

Partajează acest post

Link spre post
dorina20md

Merg la sala si fac shaping de 3 ori pe saptamina(luni, miercuri, vineri)

Ce-mi place mie la acesta sala de sport, in comparatie cu altele la care am mai fost unde te okupi in voia ta, nimeni nu te verifica nu te controleaza, si eu singura imi gaseam mii de scuze ca sa calc strimb))) Dar la sala unde merg acum este fata care duce antrenamentele si ea te masoara de 2 ori pe luna sa vedem performantele, si parca e un plus pt ca stii ca vei fi laudat daca vor fi rezultate kit de mici!!!

Ce tine de regimul alimentar.

Cele 7 zile din saptamina se imparte in felul urmator:

- 3 zile in care merg la antrenament

- 3 zile fara antrenament

- 1 zi de curatare

In zilele cu antrenament se maninca diferit de zilele fara antrenament, ti se face un regim alimentar personal, in functie de ce preferi sa maninci, ce alimente iubesti, fara de ce nu poti trai!

Regimul meu, cind am antrenament maninc:

9.00 - terci de ovas - 200gr (e ceva ce tare tare imi place) pe apa

aici merg la antrenament la 11.15

14.30 - fructe sau legume sau salata - 300 gr

17.30 - carne sau peste + legume, sau brinza cu smintina - 200 gr total (eu maninc si 300 uneori)

19.00 - salata de legume sau fructe de sezon - 200 gr

In zilele cind nu am antrenament:

9.00 - terci de ovas cu lapte - 200gr

11.00 - fructe - 200gr

14.00 - carne sau peste + legume crude sau coapte sau supa - 200 gr

16.00 - fructe sau chefir sau o casha(orez, grecika) - 200 gr total

18.00 - brinza sau morcov cu mar - 200 gr

Editat de dorina20md

Partajează acest post

Link spre post
fabianna

De cite ori incep lupta aceasta :D dar sper de data aceasta sa fiu mai serioasa, si sa nu dau mainele in jos pina nu ating scopul dorit, asa ca fetelor va rog sa aveti grija de mine ))))))

Cred că ve-ţi reuşi! Să vă susţină cei apropiaţi, e ca, dificil să te abţii cînd cineva alăturea mănîncă de toate! Şi da- lauda e o motivaţie mare!)))

La cîte kg vreţi să ajungeţi?

Merg la sala si fac shaping de 3 ori pe saptamina(luni, miercuri, vineri)

О! Ce antrenoare minunată!)))) Ţin minte că antrenoarea ne mustra aspru dacă mîncam rău, şi ne recomanda să ne cîntărim 1 pe săptămînă!)))) Să nu ne demotivăm!

Eu fac singură sport+ cu soţul la bazin, sau alergatul prin parc, dar la sală la antrenoare mă adres rar, faza asta am trecut-o, după o anumită perioadă sportul va deveni ca un reflex!)

Interesant regim alimentar, foarte balansat!))))

Partajează acest post

Link spre post
Denise

Dorina, iti doresc succes in drumul tau spre silueta dorita si sanatate! Sa-ti fie cu spor!

Să vă susţină cei apropiaţi, e ca, dificil să te abţii cînd cineva alăturea mănîncă de toate!

Fabianna, e greu. Dar daca cei apropiati sint slabi si mai au si metabolism bun, de ce sa nu manince bunataturi?

Partajează acest post

Link spre post
fabianna

Fabianna, e greu. Dar daca cei apropiati sint slabi si mai au si metabolism bun, de ce sa nu manince bunataturi?

Nu am nimic impotriva, personal gatesc sotului bucate pe care eu seara nu mi le pot permite. Eu am vedere tendintele apropiatilor de a impune "maninca şi tu o gură, că de la asta nu te ingraşi", din experienţă proprie, din fericire sotul înţelege "Nu" în ceea ce ţine alimentaţia!))))

Partajează acest post

Link spre post
Denise

Nu am nimic impotriva, personal gatesc sotului bucate pe care eu seara nu mi le pot permite. Eu am vedere tendintele apropiatilor de a impune "maninca şi tu o gură, că de la asta nu te ingraşi", din experienţă proprie, din fericire sotul înţelege "Nu" în ceea ce ţine alimentaţia!))))

Aha, am inteles, asa da! Si eu gatesc multe care nu le gust. Pe mine sotul tot ma intelege in dorinta mea. Dar cu mama am avut probleme la inceput. Ca facea mincare si ne aducea si noua. Si se incepea... Ia si maninca si tu, etc-etc. Acum tot aduce, dar macar zice: uite pt S (sot), ca tu nu maninci asa ceva :bye:

Scuze. Dorina, pt offtop

Partajează acest post

Link spre post
avia

Mult succes! Sper mult ca faptul ca asa multe te vom urmari si ne vom bucura pentru succesele tale te va motiva si mai mult in calea atingerii scopului!

Partajează acest post

Link spre post
fabianna

Aha, am inteles, asa da! Si eu gatesc multe care nu le gust. Pe mine sotul tot ma intelege in dorinta mea. Dar cu mama am avut probleme la inceput. Ca facea mincare si ne aducea si noua. Si se incepea... Ia si maninca si tu, etc-etc. Acum tot aduce, dar macar zice: uite pt S (sot), ca tu nu maninci asa ceva :bye:

Eu gătesc mult, dar nu gust, deja m-am obişnuit, la început era dificil,acum totul e ok. Soţul înainte cina fără mine, să nu mă terorizeze.Acum deja stăm la masă-eu cu un pahar de apă el cu cina!))

Astăzi a fost o zi pe chefir, soţul bea bere cu peşte sărat, pesmeţi şi nuci.

E foarte importantă susţinerea apropiaţilor + la serviciu!))))

La noi la serviciu e foarte populară pauza de cafea....cu tot felul de gustări, putină lume înţelege refuzul de a minca ciocolată, biscuiţi, tartine.

P.S. - Viorica!)))))

Editat de fabianna

Partajează acest post

Link spre post
Denise

E foarte importantă susţinerea apropiaţilor + la serviciu!))))

La noi la serviciu e foarte populară pauza de cafea....cu tot felul de gustări, putină lume înţelege refuzul de a minca ciocolată, biscuiţi, tartine.

succes si tie, Viorica!

Eu cu groaza ma gindesc la reintoarcerea la serviciu (((( Iaca acolo caraul. Regim haotic cind uneori iti dai seama seara ca n-ai mincat nimic. De pauza de cafea nici nu mai zic. Desi pt mine chiar nu e problema sa refuz si nici un stres in privinta asta.

Eu la soacra-mea am fost nu demult in ziua de detoxifiere cind am baut doar apa. Iaca acolo era :dash1: Oare asa e de greu de inteles cind se spune "nu" de vreo 20 ori si se refuza mincarea. De vin nici nu mai zic nimic... Pina nu s-a enervat sotul si n-a zis sa ma lase in pace ca eu stiu ce fac, nu s-a linistit...

Partajează acest post

Link spre post
fabianna

succes si tie, Viorica!

Eu cu groaza ma gindesc la reintoarcerea la serviciu (((( Iaca acolo caraul. Regim haotic cind uneori iti dai seama seara ca n-ai mincat nimic. De pauza de cafea nici nu mai zic. Desi pt mine chiar nu e problema sa refuz si nici un stres in privinta asta.

Eu la soacra-mea am fost nu demult in ziua de detoxifiere cind am baut doar apa. Iaca acolo era :dash1: Oare asa e de greu de inteles cind se spune "nu" de vreo 20 ori si se refuza mincarea. De vin nici nu mai zic nimic... Pina nu s-a enervat sotul si n-a zis sa ma lase in pace ca eu stiu ce fac, nu s-a linistit...

Merci, eu nu sunt la regim, greutatea mă satisface, dar deja muncesc să o menţin, am avut perioade cînd eram cu aproape 20 kg mai grea!)))

La serviciu problema nu e să mă abţin, dar nu vreu sa-i explic colegilor că nu-mi pot permite, că nu se poate etc.

+ masa în oraş sau la sreviciu împreună cu colegii....greu.

Partajează acest post

Link spre post
dorina20md

Cred că ve-ţi reuşi! Să vă susţină cei apropiaţi, e ca, dificil să te abţii cînd cineva alăturea mănîncă de toate! Şi da- lauda e o motivaţie mare!)))

La cîte kg vreţi să ajungeţi?

О! Ce antrenoare minunată!)))) Ţin minte că antrenoarea ne mustra aspru dacă mîncam rău, şi ne recomanda să ne cîntărim 1 pe săptămînă!)))) Să nu ne demotivăm!

Eu fac singură sport+ cu soţul la bazin, sau alergatul prin parc, dar la sală la antrenoare mă adres rar, faza asta am trecut-o, după o anumită perioadă sportul va deveni ca un reflex!)

Interesant regim alimentar, foarte balansat!))))

Uneori e greu cind gatesc pt restul familiei.. mie greu sa ma abtin)))) unicu lukru ce-mi permit este sa gust o data))) sa-mi treaca pofta)))

Scopul meu e sa ajung la 65kg!!!

Sunteti bravo ca va ocupati cu sportul, sport totusi este egal cu sanatate!!!

Dorina, iti doresc succes in drumul tau spre silueta dorita si sanatate! Sa-ti fie cu spor!

Mersi mult!!! sa fie cu Doamne ajuta!

Editat de dorina20md

Partajează acest post

Link spre post
dorina20md

Scuze. Dorina, pt offtop

Mi-e cunoscuta povestea, un timp a stat bunica la noi, si eu tare eram fericita))) nu trebuia sa gatesc nimic)) bunica ne gatea de toate, si ne asezam la masa.. eu cu mincarea mea.. ei cu a lor, si buni incepea "da mai maninca si asta... da ai sa lesini de foame... cum tu poti asa... hai bunica sati faca cartofi prajiti" ufffff oricum nu sa dezvatat... cit a stat la noi ma terorizat)))) saraca bunicuta cum sa ma vada flaminda))))))

Mult succes! Sper mult ca faptul ca asa multe te vom urmari si ne vom bucura pentru succesele tale te va motiva si mai mult in calea atingerii scopului!

Mersi, sa fie! sper si eu ca asa sa fie.. sper sa-mi fi-ti alaturi si va dau voie sa-mi cereti socoteala))))

Merci, eu nu sunt la regim, greutatea mă satisface, dar deja muncesc să o menţin, am avut perioade cînd eram cu aproape 20 kg mai grea!)))

La serviciu problema nu e să mă abţin, dar nu vreu sa-i explic colegilor că nu-mi pot permite, că nu se poate etc.

+ masa în oraş sau la sreviciu împreună cu colegii....greu.

Ce ai facut de ai scapat de cele 20kg? in cit timp? "ti moi kumir")))))

Partajează acest post

Link spre post
fabianna

Ce ai facut de ai scapat de cele 20kg? in cit timp? "ti moi kumir")))))

Eu am avut mai multe etape.

Una a fost cu sistema -60, cu aceasta sistema am dat jos in jur la 16-17 kg. Greutatea mi-am menţinut-o în jur de 1 an şi ceva, mai apoi am avut probleme mari de sănătate, preparate hormonale etc. şi am adaugat circa 20 de kg.

Am slabit în jur de 3 luni!

Foarte simplu - am mincat mai putin şi daca tare doream ceva "intersiz" şi nociv, o mincam dimineaţa+ daca azi am mincat mult şi de toate, a doua zi stateam pe chefir sau chiar pe apă.

De la început chiar mi-am făcut un regim cînd îmi alegeam 2 zile pe săptămînă cînd consumam numai chefir, sau mere coapte.

Şi efort fizic,cît de puţin dar să fie!)))

Partajează acest post

Link spre post
dorina20md

Eu am avut mai multe etape.

Una a fost cu sistema -60, cu aceasta sistema am dat jos in jur la 16-17 kg. Greutatea mi-am menţinut-o în jur de 1 an şi ceva, mai apoi am avut probleme mari de sănătate, preparate hormonale etc. şi am adaugat circa 20 de kg.

Am slabit în jur de 3 luni!

Foarte simplu - am mincat mai putin şi daca tare doream ceva "intersiz" şi nociv, o mincam dimineaţa+ daca azi am mincat mult şi de toate, a doua zi stateam pe chefir sau chiar pe apă.

De la început chiar mi-am făcut un regim cînd îmi alegeam 2 zile pe săptămînă cînd consumam numai chefir, sau mere coapte.

Şi efort fizic,cît de puţin dar să fie!)))

Esti bravo ca ai atins scopul dorit! Sa te mentii la acelasi rezultat e simplu?

Eu de o saptamina stau la aceiasi greutate, nu se micsoreaza, unicul lucru care sa skimbat este ca am racit si iau tratament, oare aceasta sa fie cauza?

Partajează acest post

Link spre post
fabianna

Esti bravo ca ai atins scopul dorit! Sa te mentii la acelasi rezultat e simplu?

Mă ţin în "mînuşi"!)))))) Eu sunt predespusă să acumulez kg în plus, ştiu că pun repede aceste kg, din acest motiv am grijă ce maninc + ma cintaresc aproape în fiecare zi.

Eu de o saptamina stau la aceiasi greutate, nu se micsoreaza, unicul lucru care sa skimbat este ca am racit si iau tratament, oare aceasta sa fie cauza?

Pentru organism, deja e stres, e normal să lupte şi să tină cu dinţii de resurse. + medicamentele pot duce la menţinerea apei în organizm.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum