ihtus

Какую Воду Пьёте Вы И Какую Даёте Детям?

233 membri au votat

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

tanya_g

Nu, OM si gura cainarului e aceeasi.

Apa pura e cu totul altceva.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
almas

Ом и гура один производитель, но они разные по вкусу. 

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid
42 минуты назад, tanya_g сказал:

Nu, OM si gura cainarului e aceeasi.

Apa pura e cu totul altceva.

Tanya,care e diferenta? la gust eu nu am simtit-o,drept ca am baut doar o data apa pura.)

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g
Acum 11 ore, almas a spus:

Ом и гура один производитель, но они разные по вкусу. 

nu stiu dif la gust, dar e apa din acelasi izvor. Poate doar ca cea mai ieftina, e turnata direct in butelii, cealalta poate e "imbunatatita" cumva, oricum nu suficient pt a fi consumata zilnic.

Acum 11 ore, Ingrid a spus:

Tanya,care e diferenta? la gust eu nu am simtit-o,drept ca am baut doar o data apa pura.)

Experimentul spune tot, il cunosc pe cel care a facut, stiu precis ca nu a fost platit sau cumva influentat. Rezultatele is veridice. Sau puteti incerca si singuri )

http://www.realitatea.md/un-tanar-din-chisinau-a-testat-calitatea-apei-care-se-vinde-in-magazinele-de-la-noi--rezultatele-sunt-uimitoare_35985.html

Editat de tanya_g

Partajează acest post

Link spre post
almas
2 минуты назад, tanya_g сказал:

nu stiu dif la gust, dar e apa din acelasi izvor. Poate doar ca cea mai ieftina, e turnata direct in butelii, cealalta poate e "imbunatatita" cumva, oricum nu suficient pt a fi consumata zilnic.

http://www.realitatea.md/un-tanar-din-chisinau-a-testat-calitatea-apei-care-se-vinde-in-magazinele-de-la-noi--rezultatele-sunt-uimitoare_35985.html

там есть разные у них источники. 

я пью гуру уже много лет.  поэтому вкус сразу отличаю. ом более жесткий. а гура мягкая. у моей бабушки в колодце такая вода была)) 

Partajează acest post

Link spre post
almas

и кстати хороший отзыв к этой статье на фб.

Am si eu asa ceva pentru a face argint coloidal...1f642.png:)Valoarea indicata este masurata in PPM (parts per million) asa ca e total irelevant sa zicem ca o valoare de 30 e mai buna decat una de 600 sau 700...Depinde CE solide sunt dizolvate in apa aia...daca vorbim de calciu si compusi, nu ar fi nicio problema...daca vorbim de aluminiu, fluor sau mai stiu eu ce agent cancerigen, categoric NU au ce cauta in apa potabila..

Прибор показывает уровень минерализации. И Все. Но соли бывают разные. Прибор не показывает состав воды. Он нужен для владельцев фильтров с обратным осмосом, чтобы следить за состоянием мембраны. Возьмите дистиллированную воду и растворите в воде пол чайной ложки поваренной соли и вы офигеете от показаний tds, но это же не новорит о том что вода отравленная??

Editat de almas

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

Corect, a verificat TDS (totally dissolved solids), si cu cit e mai mare acest indicator, cu atit apa este mai "mineralizata". Dar sa bei apa minerala zi de zi nu este sanatos, s-a mai discutat in tema despre aceasta. 

Si nu as vrea sa fie corect, dar la cit e de poluat mediul, inclusiv si izvoarele, tare ma indoiesc ca gura cainarului sa fie mineralizata doar cu compusi "benefici". Plus nivelul optim de baut este de 300 indifférent ce minerale contine.

Pina la urma fiecare decide ce bea ))

Editat de tanya_g

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum