fateeva

Nu Numai Hristos A Inviat

Postări Recomandate

fateeva

Felicitari cu sarbatorile de pasti!

Astazi am citit putin din Biblie la Matei 27 si priviti ce versete interesante am intilnit:

52. mormintele s-au deschis, si multe trupuri ale sfintilor care murisera au inviat.

53. Ei au iesit din morminte, dupa invierea Lui, au intrat in sfanta cetate si s-au aratat multora.

Asta cum sa inteleg? Atunci cind Isus a murit pe cruce, inainte ca sa invie Isus, au inviat mai intii alti sfinti care murisera. Ei au iesit din morminte si s-au aratat multora.

Aici imi pun intrebarea: cine sunt sfintii din trecut? Sa inteleg ca Avram, Iacob, Moise, David, Solomon, ori cine? De ce despre faptele lor nimic nu se spune: ce au zis? ce au facut? cui i s-au aratat? Pina la urma ce s-a intimplat cu trupurile sfintelor care au inviat? Este vre-o explicatie teologica a acestui verset?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diana

Felicitari cu sarbatorile de pasti!

Astazi am citit putin din Biblie la Matei 27 si priviti ce versete interesante am intilnit:

52. mormintele s-au deschis, si multe trupuri ale sfintilor care murisera au inviat.

53. Ei au iesit din morminte, dupa invierea Lui, au intrat in sfanta cetate si s-au aratat multora.

Cuvintul cheie este: dupa invierea lui.

Nu am studii in teologie, dar nu uitati ca cartea a fost tradusa si nu intotdeauna se pastreaza sensul initial....

Partajează acest post

Link spre post
fateeva

Eu gasesc alte cuvinte cheie:

Mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor adormiti s-au sculat. Si iesind din morminte s-au aratat multora. - asta e din traducerea ortodoxa.

Ca au inviat intii, ori pe urma, asta pentru mine mai putin conteaza. Faptul este ca au inviat, s-au arata multora, dar despre asta foarte putin se spune. Ok! Nu toti evreii credeau in Isus, dar toti iudeii pazeau si sfinteau legea lui Moise, aveau un respecdt profund fata de stramosii lor si sfintii din trecut. Ei nu credeau in Isus, dar ei ii credeau pe Moise si Avram. Si daca acest fenomen a invierii s-a petrecut, de ce nimeni din autorii Bibliei nu da mai multe explicatii?

Si daca ar avea alt sens aceste versete: care este el?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum