Kiki

Va Rog Sa Ma Ajutati

Postări Recomandate

Kiki

Buna ziua. Asa o situatie. In 2011 am dat un interviu pentru un post TV. Acum, in 2013, mai concret pe 24 aprilie 2013, am aflat absolut intamplator ca s-a publicat si un articol despre mine, in baza acelui interviu TV, in ziarul (suplementul) acelui post TV. Deci, este un articol sinteza, despre ce s-a vorbit in interviu, si jumatate de articol parerea proprie a jurnalistului care a publicat. Eu sunt foarte indignata, deoarece am dat acord verbal numai pentru reportajul TV, nu si pentru ziar. Este legal aceasta, ca s-a publicat un articol despre mine, fara a fi informata si fara acordul meu? Cum sa procedez in asa caz, deoarece eu nu vreau sa las asta nesanctionat, nepedepsit etc.?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua. Asa o situatie. In 2011 am dat un interviu pentru un post TV. Acum, in 2013, mai concret pe 24 aprilie 2013, am aflat absolut intamplator ca s-a publicat si un articol despre mine, in baza acelui interviu TV, in ziarul (suplementul) acelui post TV. Deci, este un articol sinteza, despre ce s-a vorbit in interviu, si jumatate de articol parerea proprie a jurnalistului care a publicat. Eu sunt foarte indignata, deoarece am dat acord verbal numai pentru reportajul TV, nu si pentru ziar. Este legal aceasta, ca s-a publicat un articol despre mine, fara a fi informata si fara acordul meu? Cum sa procedez in asa caz, deoarece eu nu vreau sa las asta nesanctionat, nepedepsit etc.?

Buna ziua,

Totul depinde care e textul din articol daca are un caracter jignitor la adresa dvs.(ce nu corespundfe adevarului)prin care vi se incalca onoarea si demnitatea atunic va puteti adresa in instanta de judecata pentru a solicita prejudiciu moral si retragerea articolului din ziar. Daca este vorba de datele dvs. cu caracter personal cu referire la care ați dat consimțămîntul pentru a fi difuzate la tv este irelevant daca ati dat sau nu acordul pentru ca ele sa fie prezentate in articolul din ziar....

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Kiki

Va multumesc pentru raspuns. Adica daca am inteles corect, ei au avut dreptul sa publice articolul fara sa ma informeze?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Va multumesc pentru raspuns. Adica daca am inteles corect, ei au avut dreptul sa publice articolul fara sa ma informeze?

Ati inteles corect

Partajează acest post

Link spre post
natyk85

Buna ziua. Va rugam si noi sa ne ajutati cu un sfat. Am decis toti parintii a doua blocuri sa renovam terenul de joaca a copiilor, am colectat ceva bani, dar vrem sa ne adresam la primarie sa ne ajute cu ceva. E posibil oare daca casa nu are asociatie, si daca da atunci cum? Daca se poate si un model de cerere colectiva. Va multumim anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua. Va rugam si noi sa ne ajutati cu un sfat. Am decis toti parintii a doua blocuri sa renovam terenul de joaca a copiilor, am colectat ceva bani, dar vrem sa ne adresam la primarie sa ne ajute cu ceva. E posibil oare daca casa nu are asociatie, si daca da atunci cum? Daca se poate si un model de cerere colectiva. Va multumim anticipat.

Va recomand sa va adresati direct la primarie cu aceasta intrebare.

Partajează acest post

Link spre post
Kiki

Buna ziua dl.Popa. Iarasi eu cu alta intrebare. In 2010 eu am plecat in concediul de maternitate. Recent m-am intors din concediul de matern. Dar concediul anual legal pe anul 2010 nu l-am folosit. Eu vreau sa-l cer acum, caci in Codul muncii am gasit asa articol. Insa administratia noastra zice ca nu e posibil pe 2010 de luat, ci numai pe anul 2013.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua dl.Popa. Iarasi eu cu alta intrebare. In 2010 eu am plecat in concediul de maternitate. Recent m-am intors din concediul de matern. Dar concediul anual legal pe anul 2010 nu l-am folosit. Eu vreau sa-l cer acum, caci in Codul muncii am gasit asa articol. Insa administratia noastra zice ca nu e posibil pe 2010 de luat, ci numai pe anul 2013.

Aveți dreptate iar administratia nu are dreptate.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Kiki

Va multumesc pentru raspuns.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum