Vizitator Cristina

Concediu De Maternitate

Postări Recomandate

tatianaignat

Buna ziua. Am o intrebare, va rog. Sunt insarcinata cu al treilea copil si planific sa lucrez pina in luna 9,daca imi va permite sarcina. In cazul asta se plateste salariul sau se calculeaza si astea doua luni indemnizatia. La moment nu am utilizat nici concediul planificat pe 2017 si mai am o saptamina din 2016. Se calculeaza si el fara al utiliza?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa
La 03/07/2017 la 18:45, tatianaignat a spus:

Buna ziua. Am o intrebare, va rog. Sunt insarcinata cu al treilea copil si planific sa lucrez pina in luna 9,daca imi va permite sarcina. In cazul asta se plateste salariul sau se calculeaza si astea doua luni indemnizatia. La moment nu am utilizat nici concediul planificat pe 2017 si mai am o saptamina din 2016. Se calculeaza si el fara al utiliza?

Se va achita salariu.  indemnizatia de concediu nu se calculează daca nu este utilizat concediul.

Partajează acest post

Link spre post
tatianaignat

Buna ziua. Inca o intrebare va rog. Am o saptamina de concediu neutilizat din 2016.As vrea sa-l folosesc acum, inainte de a iesi in concediu de maternitate. La adresarea mea de a mi se oferi mi s-a motivat ca nu e posibil deoarece nu are cine ma inlocui, desi din astea 7 zile doar doua nu e posibil sa fie inlocuite. Se procedeaza corect?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
Acum 20 ore, tatianaignat a spus:

Buna ziua. Inca o intrebare va rog. Am o saptamina de concediu neutilizat din 2016.As vrea sa-l folosesc acum, inainte de a iesi in concediu de maternitate. La adresarea mea de a mi se oferi mi s-a motivat ca nu e posibil deoarece nu are cine ma inlocui, desi din astea 7 zile doar doua nu e posibil sa fie inlocuite. Se procedeaza corect?

Se procedează corect, angajatorul nu e obligat ci are dreptul sa va acorde acest concediu inaintea concediului de maternitate daca nu coincide cu graficul de concedii anuale( art. 125 alin. 1 CM)

Partajează acest post

Link spre post
Adriana777

Buna ziua! Ajutatima va rog! Eu am lucrat în cazino. Am ieșit în concediu de maternitate. Acum copilul are un an și vreau să mă angajez în altă parte dar în carnetul meu de muncă este data numai cînd am fost angajată si noul angajator insistă să demisionez din cazino si pe urmă mă pot angaja la ei. Problema e ca nu găsesc pe nimeni din conducerea cazinoului, sunt plecați peste hotare. Ce pot face în așa caz? La cine mă pot adresa? Vreau să mă angajez pe un salariu întreg și să mă refuz de indemnizația care o primesc la moment. Mulțumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 26/04/2018 в 15:39, Adriana777 сказал:

Buna ziua! Ajutatima va rog! Eu am lucrat în cazino. Am ieșit în concediu de maternitate. Acum copilul are un an și vreau să mă angajez în altă parte dar în carnetul meu de muncă este data numai cînd am fost angajată si noul angajator insistă să demisionez din cazino si pe urmă mă pot angaja la ei. Problema e ca nu găsesc pe nimeni din conducerea cazinoului, sunt plecați peste hotare. Ce pot face în așa caz? La cine mă pot adresa? Vreau să mă angajez pe un salariu întreg și să mă refuz de indemnizația care o primesc la moment. Mulțumesc anticipat!

Cerința noului angajator este ilegală. Nu are dreptul să condiționeze angajarea pe acest temei.

Pentru a demonstra ca nu mai lucrați puteți prezenta de la CNAS un certificat care va indica ultima data cind s-au achiitat conttributii in fondul social din salariul dvs.

Partajează acest post

Link spre post
bubly

Buna ziua, ajutati-ma va rog. Sunt de 1.5 ani in concediul de maternitate. Primesc lunar 30% din salariul calculat. In cazul in care ma demisionez, pot sa transfer concediul de maternitate pe sot la program redus de lucru? Si care va fi plata lunara, cea care o primeam eu sau minimul stabilit?

Va multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 29.06.2018 в 18:11, bubly сказал:

Buna ziua, ajutati-ma va rog. Sunt de 1.5 ani in concediul de maternitate. Primesc lunar 30% din salariul calculat. In cazul in care ma demisionez, pot sa transfer concediul de maternitate pe sot la program redus de lucru? Si care va fi plata lunara, cea care o primeam eu sau minimul stabilit?

Va multumesc.

Dvs. Puteti renunta la indemnizație în favoarea soțului care va putea sa iasă în concediu de ingrijire a copilului pentru perioada ramasa, în calcul va fi luat venitul mediu al sotului in ultimile 12 luni premergatoare nasterii copilului.

Partajează acest post

Link spre post
tanetz

D-le avocat, sint insarcinata cu gemeni si la moment stau in concediul pt ingrijirea copilului pina la 3 ani.

Din cauza ca am iesit la lucru pe 1,5 luni in timpul concediului, indemnizatia pt gemeni se primeste foarte mica. Deci am hotarit sa ma concediez si sa deschidem concediul de maternitate si ulterior concediul pt ingrijirea copiilor pe sot.

Confirmati va rog daca am inteles correct urmatoarele:

1.       Trebuie sa ma concediez pina la 30 sapt din proprie initiativa

2.       Sotul o sa primeasca 4 salarii medii doar pentru 1 copil , ci nu cite 4 salarii pentru fiecare din gemeni

3.       Sotul o sa lucreze mai putin de 8 ore/zi si o sa primeasca cite 30% din salariul mediu pentru fiecare din gemeni timp de 3 ani.

Merci anticipat

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 10.07.2018 в 10:15, tanetz сказал:

D-le avocat, sint insarcinata cu gemeni si la moment stau in concediul pt ingrijirea copilului pina la 3 ani.

Din cauza ca am iesit la lucru pe 1,5 luni in timpul concediului, indemnizatia pt gemeni se primeste foarte mica. Deci am hotarit sa ma concediez si sa deschidem concediul de maternitate si ulterior concediul pt ingrijirea copiilor pe sot.

Confirmati va rog daca am inteles correct urmatoarele:

1.       Trebuie sa ma concediez pina la 30 sapt din proprie initiativa

2.       Sotul o sa primeasca 4 salarii medii doar pentru 1 copil , ci nu cite 4 salarii pentru fiecare din gemeni

3.       Sotul o sa lucreze mai putin de 8 ore/zi si o sa primeasca cite 30% din salariul mediu pentru fiecare din gemeni timp de 3 ani.

Merci anticipat

1. Ați înțeles corect

2.Ați înțeles corect

3. Ați înțelesc corect

Partajează acest post

Link spre post
scorpions

Buna sera. 

Poate fi deschis concediul de maternitate la intretinerea sotului doar la adresarea sotului,  daca la termenul indicat 30sapt.  gravida este plecata peste hotare , si din motive de sanatate nu se poate prezenta personal pentru a-l deschide.  

Este prevazut de lege sau este stipulat undeva ca  deschiderea concediului de maternitate se face doar la adresarea nemijlocita a gravidei?  sau e posibil si in baza actelor care confirma termenul sarcinei (consult ginecolog,usg)

Toate examinarile necesare (USG, analiza de singe si urina,consult.ginecologului ) si supravegherea ulterioara pina la nastere si insasi nasterea va fi in strainatate.

P.S.  cu sarcina se afla  la evidenta medicului de familie.

Multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
tanetz

la cnas trebuie sa prezentati certif de concediul medical, care se deschide in policlinica (gravida merge la ginecolog, medic de familie, sefa sectiei, manager, etc). la cnas poate sa depuie cererea sau sotul sau sotia.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 25.07.2018 в 21:04, scorpions сказал:

Buna sera. 

Poate fi deschis concediul de maternitate la intretinerea sotului doar la adresarea sotului,  daca la termenul indicat 30sapt.  gravida este plecata peste hotare , si din motive de sanatate nu se poate prezenta personal pentru a-l deschide.  

Este prevazut de lege sau este stipulat undeva ca  deschiderea concediului de maternitate se face doar la adresarea nemijlocita a gravidei?  sau e posibil si in baza actelor care confirma termenul sarcinei (consult ginecolog,usg)

Toate examinarile necesare (USG, analiza de singe si urina,consult.ginecologului ) si supravegherea ulterioara pina la nastere si insasi nasterea va fi in strainatate.

P.S.  cu sarcina se afla  la evidenta medicului de familie.

Multumesc anticipat.

Pentru obținerea indemnizației de maternitate este acceptat doar Certificatul de concediu medical eliberat de medicii de familie din RM care  se eliberează doar soției ce se află la întreținerea soțului.

Partajează acest post

Link spre post
scorpions
В 31.07.2018 в 11:18, GrigorePopa сказал:

Pentru obținerea indemnizației de maternitate este acceptat doar Certificatul de concediu medical eliberat de medicii de familie din RM care  se eliberează doar soției ce se află la întreținerea soțului.

Multumesc mult pentru raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
mogaldeata
La 28.11.2015 la 13:02, GrigorePopa a spus:
La 28.11.2015 la 0:25, Tatiana1234 a spus:

Buna ziua! Va rog sa-mi răspundeți si mie, sunt fondator si director la un SRL, cum mi se v-a calcula indemnizatia si v-oi primi eu indemnizații fiind fondator?

Nu ve-ti primi indemnizatia de maternitate, va considerați ca persoana neasigurata.

Mai este valabila aceasta informatie pentru unic fondator / administrator si angajat cu salariu fix in calitate de director comercial  cu toate impozitele achitate ? 

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 21.02.2019 в 14:22, mogaldeata сказал:

Mai este valabila aceasta informatie pentru unic fondator / administrator si angajat cu salariu fix in calitate de director comercial  cu toate impozitele achitate ? 

Da, mai este valabila.

Partajează acest post

Link spre post
Jenyichka

Buna ziua!

Rog sa ma consultati referitor la urmatoarea intrebare: Dupa cate am inteles, a intrat in vigoare legea cu privire la faptul, ca va fi posibila reluarea activitatii de munca (intoarcerea la serviciu)  fara suspendarea indemnizatiei lunare de ingrijire a copilului pina la virsta de 3 ani?

Inteleg corect, ca exemplu, sunt mama, primesc lunar 30% indemnizatia pentru cresterea copilului, si pina la virsta lui de 3 ani pot sa ma intorc la serivicu, sa primesc integral si indemnizatia si salariul ? In cazul acesta, indemnizatia trebuie transferata pe altcineva din rude care activeaza oficial in campul muncii sau poate ramane tot pe numele meu fara probleme?

M-am informat din Monitorul Oficial din 04/01/2019, dar un pic nu mi-e este clara faza, pe cine trebuie sa oformez oficial indemnizatia sau pot sa beneficiez tot eu de ea in continuare si concomitent sa primesc si salariul?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
22 часа назад, Jenyichka сказал:

Buna ziua!

Rog sa ma consultati referitor la urmatoarea intrebare: Dupa cate am inteles, a intrat in vigoare legea cu privire la faptul, ca va fi posibila reluarea activitatii de munca (intoarcerea la serviciu)  fara suspendarea indemnizatiei lunare de ingrijire a copilului pina la virsta de 3 ani?

Inteleg corect, ca exemplu, sunt mama, primesc lunar 30% indemnizatia pentru cresterea copilului, si pina la virsta lui de 3 ani pot sa ma intorc la serivicu, sa primesc integral si indemnizatia si salariul ? In cazul acesta, indemnizatia trebuie transferata pe altcineva din rude care activeaza oficial in campul muncii sau poate ramane tot pe numele meu fara probleme?

M-am informat din Monitorul Oficial din 04/01/2019, dar un pic nu mi-e este clara faza, pe cine trebuie sa oformez oficial indemnizatia sau pot sa beneficiez tot eu de ea in continuare si concomitent sa primesc si salariul?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Aceste modificari  vor intra în vigoare de la 01.07.2019.

Partajează acest post

Link spre post
Jenyichka
1 час назад, GrigorePopa сказал:

Aceste modificari  vor intra în vigoare de la 01.07.2019.

Da da, asta si ma intereseaza! Merci mult!

Dar daca suma spre achitare pentru concediul meu de maternitate (126 zile ) depaseste 34875 lei, sa inteleg, ca primesc doar atat si nu mai mult? Dar suma aia se mai impoziteaza?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 18.03.2019 в 22:05, Jenyichka сказал:

Da da, asta si ma intereseaza! Merci mult!

Dar daca suma spre achitare pentru concediul meu de maternitate (126 zile ) depaseste 34875 lei, sa inteleg, ca primesc doar atat si nu mai mult? Dar suma aia se mai impoziteaza?

Nu, suma totala a indemnizației se plafoneaza la suma  aproximativă de 146 000 lei.

Partajează acest post

Link spre post
AnnaMarcova

Buna ziua dl.Grigore, 

Indemnizaţie pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani o voi putea primi daca voi naste peste hotare?

conditiile de mai jos vor fi indeplinite: 

-  se află în concediu pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani la toate unităţile în care desfăşoară activităţi;

-  are un stagiu total de cotizare de cel puţin 3 ani sau de cel puţin 9 luni, realizat în ultimele 24 luni anterioare datei naşterii copilului.

Editat de AnnaMarcova

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 15.04.2019 в 17:29, AnnaMarcova сказал:

Buna ziua dl.Grigore, 

Indemnizaţie pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani o voi putea primi daca voi naste peste hotare?

conditiile de mai jos vor fi indeplinite: 

-  se află în concediu pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani la toate unităţile în care desfăşoară activităţi;

-  are un stagiu total de cotizare de cel puţin 3 ani sau de cel puţin 9 luni, realizat în ultimele 24 luni anterioare datei naşterii copilului.

Da, ve-ti putea primi, dupa ce ve-ti perfecta certificat de nastere moldovenesc copilului.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum