Vizitator Cristina

Concediu De Maternitate

Postări Recomandate

Vizitator Cristina

Buna ziua. Dl. Grigore spuneti-mi va rog daca la calcularea concediului de maternitate la lucrul de baza se va lua în calcul salariul de la serviciul prin cumul, daca eu am lucrat prin cumul doar pina la 31 ianuarie 2013, iar in concediul de maternitate am iesit la data de 06 martie 2013? adica nu am prelungit contractul la locul prin cumul pina la 30 saptamini. Vreau sa-mi explicati detaliat cum se procedeaza? mersi mult.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua. Dl. Grigore spuneti-mi va rog daca la calcularea concediului de maternitate la lucrul de baza se va lua în calcul salariul de la serviciul prin cumul, daca eu am lucrat prin cumul doar pina la 31 ianuarie 2013, iar in concediul de maternitate am iesit la data de 06 martie 2013? adica nu am prelungit contractul la locul prin cumul pina la 30 saptamini. Vreau sa-mi explicati detaliat cum se procedeaza? mersi mult.

Nu se va lua in calcul, deoarece conform pct. 23 al H. Guvernului nr. 108 din 03.02.2005 "In cazul în care persoana desfăşoară activităţi în mai multe entităţi şi în fiecare este asigurată, conform legislaţiei, indemnizaţia se calculează în funcţie de venitul total asigurat. Venitul asigurat se va confirma prin certificate (anexa nr.1 la prezentul Regulament) eliberate de fiecare din entităţi în care îşi desfăşoară activitatea salariatul. " adica trebuie sa fiti angajata la ambele locuri de munca la momentul iesirii in concediu de maternitate

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

Nu se va lua in calcul, deoarece conform pct. 23 al H. Guvernului nr. 108 din 03.02.2005 "In cazul în care persoana desfăşoară activităţi în mai multe entităţi şi în fiecare este asigurată, conform legislaţiei, indemnizaţia se calculează în funcţie de venitul total asigurat. Venitul asigurat se va confirma prin certificate (anexa nr.1 la prezentul Regulament) eliberate de fiecare din entităţi în care îşi desfăşoară activitatea salariatul. " adica trebuie sa fiti angajata la ambele locuri de munca la momentul iesirii in concediu de maternitate

Dar daca la locul de baza deja am prezentat certificatul de salariu de la lucrul prin cumul si ei miau achitat concediu de maternitate. cum se procedeaza? ma pot obliga sa restitui banii?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Dar daca la locul de baza deja am prezentat certificatul de salariu de la lucrul prin cumul si ei miau achitat concediu de maternitate. cum se procedeaza? ma pot obliga sa restitui banii?

Nu, in acest caz poarta raspundere angajatorul. Banii sunt restituiți de salariat numai cazul cind sumele au fost plătite fără temei legal, ca urmare a prezentării de către acesta a unor acte false.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

Nu, in acest caz poarta raspundere angajatorul. Banii sunt restituiți de salariat numai cazul cind sumele au fost plătite fără temei legal, ca urmare a prezentării de către acesta a unor acte false.

Multumesc mult.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Valeria

Bună  ziua ,pot beneficia de concediu anual pentru anii 2013 şi  2014 îndată după concediul de maternitate(plec în concediul de maternitate la 6 februarie 2014) ,pentru a nu scri cerere pentru concediul de îngrijire  a copilului.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Bună  ziua ,pot beneficia de concediu anual pentru anii 2013 şi  2014 îndată după concediul de maternitate(plec în concediul de maternitate la 6 februarie 2014) ,pentru a nu scri cerere pentru concediul de îngrijire  a copilului.

Da, puteti

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator veronica

buna ziua spuneti va rog daca pot beneficia de concediu pe 2014 daca eu pina la 10 februarie ies in concediu de maternitate.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

buna ziua spuneti va rog daca pot beneficia de concediu pe 2014 daca eu pina la 10 februarie ies in concediu de maternitate.

Da, puteti

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Silvia

Buna, sunt in concediu de maternitate si primesc indemnizatia pe copil si daca sotul pleaca peste hotare aceasta indemnizatie mi se plateste? Mersi anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna, sunt in concediu de maternitate si primesc indemnizatia pe copil si daca sotul pleaca peste hotare aceasta indemnizatie mi se plateste? Mersi anticipat.

da

Partajează acest post

Link spre post
neka

Buna ziua. Sunt in concediu pentru ingrijirea copilului si sunt din nou insarcinata. cum se va calcula concediul de maternitate si pentru ingrijire pentru al doilea copil? eu doar acum nu lucrez. primesc 30% din salariu... astept raspuns.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua. Sunt in concediu pentru ingrijirea copilului si sunt din nou insarcinata. cum se va calcula concediul de maternitate si pentru ingrijire pentru al doilea copil? eu doar acum nu lucrez. primesc 30% din salariu... astept raspuns.

Raspuns la intrebarea dvs. deja este pe subforum

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Alina

Buna ziua.Am asa o intrebare:Sunt contabil si avem o angajata care degraba trebuie sa nasca,insa nu si-a luat concediu de maternitate la 30 de saptamini din motiv ca lucreaza pina in prezent.Acuma are 39 de saptamini si vrea sa iasa in concediu de maternitate....Ajutati-ma va rog,cum sa calculez corect concediul de maternitate..Mersi mult anticipat

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua.Am asa o intrebare:Sunt contabil si avem o angajata care degraba trebuie sa nasca,insa nu si-a luat concediu de maternitate la 30 de saptamini din motiv ca lucreaza pina in prezent.Acuma are 39 de saptamini si vrea sa iasa in concediu de maternitate....Ajutati-ma va rog,cum sa calculez corect concediul de maternitate..Mersi mult anticipat

In cazul dat ea poate sa-si ia concediul de maternitate doar pentru perioada ramasa (126 zile - 9 saptamini), prezentînd certificatul medical. Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator natalia

Buna ziua spunetimi va rog cit va constitui suma buletinului daca leafa lunara este de 7500lei

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua spunetimi va rog cit va constitui suma buletinului daca leafa lunara este de 7500lei

La intrebarea cu privire la modul de calcul a indemnizatiei de maternitate deja este raspuns pe subforum. In cazul ca doriti o consultatie privata va puteti programa pe nr. de telefon mentionat mai jos.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator irina

Buna ziua,

pina pe 10 februarie trebuie sa ies in concediu de maternitate,

conform noii legi, CNAS o sa efectuieze calculul si plata pentru concediu.

AM fost la CNAS sa ma interesez, ei au raspuns ca da, din anul 2014 ei vor face calculele si plata, insa nu sunt sigur in ce mod.

Daca puteti ceva sa ne informati cum o sa ne plateasca concediul?

multumesc

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua,

AM fost la CNAS sa ma interesez, ei au raspuns ca da, din anul 2014 ei vor face calculele si plata, insa nu sunt sigur in ce mod.

multumesc

Modificarile noi nu sunt inca publicate in monitorul oficial(nu sunt in vigoare la moment).

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua,

multumesc

Modificarile noi au fost publicate pe 17.01.2014 si sunt in vigoare începînd cu 01.01.2014:

“IV1. Modul de stabilire şi plată a indemnizaţiei de maternitate

şi raportare privind utilizarea mijloacelor

391. Indemnizaţia de maternitate se stabileşte de către structurile teritoriale de asigurări sociale femeilor asigurate şi soţiilor aflate la întreţinerea soţilor asiguraţi, în conformitate cu prevederile prezentului Regulament, în baza certificatului de concediu medical, eliberat în modul aprobat de Guvern.

392. În cazul femeilor asigurate, certificatul de concediu medical se prezintă angajatorului de la locul de lucru de bază, care, în aceeaşi zi, perfectează pe versoul certificatului de concediu medical la compartimentele “Completează pontatorul” şi “Completează secţia de cadre, conform carnetului de muncă” şi îl restituie femeii asigurate pentru a fi depus la structurile teritoriale de asigurări sociale.

393. În cazul soţiilor aflate la întreţinerea soţilor asiguraţi, certificatul de concediu medical se prezintă angajatorului de la locul de lucru de bază al soţului, care în aceeaşi zi perfectează pe versoul certificatului de concediu medical la compartimentul “Completează secţia de cadre, conform carnetului de muncă” în baza carnetului de muncă al soţului şi îl restituie pentru a fi depus la structurile teritoriale de asigurări sociale.

394. Actele pentru stabilirea indemnizaţiei de maternitate se înaintează de către solicitantă sau de către soţul acesteia, la structura teritorială de asigurări sociale de la locul de domiciliu, reşedinţă sau la structura teritorială în deservirea căreia se află entitatea de la locul de lucru de bază, la alegere, prin declaraţie proprie, unde, ulterior, va solicita indemnizaţia pentru creşterea/îngrijirea copilului.

395. Cu cererea pentru stabilirea indemnizaţiei de maternitate se prezintă următoarele acte în original şi în copie:

a) certificatul de concediu medical;

b) buletinul de identitate al femeii asigurate;

c) buletinul de identitate al soţiei şi al soţului, certificatul de căsătorie, carnetul de muncă al soţiei sau declaraţia soţiei, prezentată pe propria răspundere că nu este persoană asigurată şi nu are venit asigurat – în cazul soţiilor aflate la întreţinerea soţilor asiguraţi;

d) declaraţia persoanei asigurate de tipul Rev-5 pentru stabilirea prestaţiilor de asigurări sociale (în continuare – Declaraţia Rev-5), eliberată asiguratei de către angajatorul de la locul de lucru de bază şi de la locul de lucru prin cumul, iar în cazul soţiilor aflate la întreţinerea soţilor asiguraţi – Declaraţia Rev-5 eliberată de către angajatorul de la locul de lucru de bază şi de la locul de lucru prin cumul al soţului, pentru trimestrul de gestiune.

Copiile actelor anexate la cererea de stabilire a indemnizaţiei de maternitate se confirmă de structurile teritoriale de asigurări sociale.

396. Venitul asigurat pentru stabilirea indemnizaţiei de maternitate pentru perioada precedentă trimestrului de gestiune se confirmă în baza informaţiei din Registrul de stat al evidenţei individuale în sistemul public de asigurări sociale. Venitul asigurat pentru lunile trimestrului în curs se confirmă prin Declaraţia Rev-5 pentru stabilirea prestaţiilor de asigurări sociale.

În cazul lipsei motivate a venitului asigurat în ultimele 6 luni calendaristice premergătoare lunii acordării concediului de maternitate, angajatorul va elibera certificatul de confirmare a salariului tarifar sau salariului de funcţie al angajatului.

397. Indemnizaţia de maternitate se acordă începînd cu săptămîna a 30-a de sarcină, pe o perioadă de 126 zile calendaristice, iar în cazul naşterilor complicate ori naşterii a doi sau mai mulţi copii – de 140 zile calendaristice.

În cazul în care copilul se naşte mort sau decedează în perioada concediului postnatal, indemnizaţia de maternitate se acordă pentru perioada specificată în primul alineat al prezentului punct. În cazul acordării concediului de maternitate în perioada concediului pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, persoana îndreptăţită va beneficia de ambele indemnizaţii (de maternitate şi de creştere a copilului pînă la vîrsta de 3 ani).

Soţia se consideră aflată la întreţinerea soţului asigurat dacă, la data apariţiei dreptului la indemnizaţie de maternitate, nu este angajată în muncă şi nu are venit asigurat, fapt care se confirmă prin carnetul de muncă sau prin declaraţia prezentată pe propria răspundere că nu este persoană asigurată. În cazul în care soţia se află la întreţinerea soţului salariat, indemnizaţia de maternitate se stabileşte pe numele soţiei. Faptul că persoana în cauză este soţia angajatului se confirmă prin buletinul de identitate şi certificatul de căsătorie.

Cuantumul lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 100% din baza de calcul stabilită la pct.23 al prezentului Regulament.

398. Actele depuse pentru stabilirea indemnizaţiei de maternitate se examinează, în termen de pînă la 10 zile calendaristice din data depunerii cererii la structurile teritoriale de asigurări sociale.

399. În cazul în care la cerere nu sînt anexate toate actele necesare sau dacă au fost prezentate acte perfectate incorect/incomplet, solicitantul are dreptul să prezinte suplimentar actele necesare, în termen de pînă la 10 zile calendaristice din data depunerii cererii.

3910. Dacă actele lipsă sau perfectate incorect/incomplet nu sînt prezentate în termen la structurile teritoriale de asigurări sociale, se ia decizia de a refuza stabilirea indemnizaţiei. În acest caz, în termen de 7 zile calendaristice, după aprobarea deciziei de refuz, solicitantei i se restituie actele şi se comunică motivul refuzului.

3911. În cazul în care este necesară verificarea autenticităţii actelor prezentate de la locul de lucru de bază sau de la locul de lucru prin cumul privind confirmarea faptului angajării, durata stagiului de cotizare, existenţa şi mărimea venitului asigurat, stabilirea indemnizaţiei se sistează pînă la verificarea veridicităţii actelor prezentate şi emiterea concluziei, perioadă de examinare ce nu poate depăşi 30 zile calendaristice din data constatării necesităţii examinării suplimentare.

3912. În cazul în care concediul de maternitate a început în perioada lipsei motivate (studii, concediu din cont propriu etc.) de la lucru, aflării în concediu neplătit sau cînd femeia asigurată sau soţul femeii aflate la întreţinerea acestuia nu activau din alte motive admise de Codul muncii, indemnizaţia se stabileşte cu începere de la data cînd asigurata, soţul femeii aflate la întreţinerea acestuia urma să-şi reia activitatea.

3913. Indemnizaţia de maternitate stabilită nu se recalculează ca urmare a modificării datelor înscrise în contul personal şi/sau prezentării după stabilirea indemnizaţiei de maternitate a unor Declaraţii Rev-5 suplimentare sau de modificare.

3914. Persoanei asigurate care a adoptat un copil nou-născut sau a instituit tutela nemijlocit în maternitate, indemnizaţia de maternitate se stabileşte din ziua adopţiei (luării sub tutelă) şi pînă la expirarea a 56 zile calendaristice din ziua naşterii copilului, iar în cazul adopţiei sau instituirii tutelei asupra a doi sau mai mulţi copii concomitent, indemnizaţia de maternitate se stabileşte în baza actelor corespunzătoare, din ziua adopţiei (instituirii tutelei) şi pînă la expirarea a 70 zile calendaristice din ziua naşterii copiilor.

3915. Decizia de stabilire a indemnizaţiei de maternitate se aprobă de către şeful structurii teritoriale de asigurări sociale.

3916. Cererea şi decizia pentru stabilirea indemnizaţiei cu toate actele anexate se păstrează în dosarul personal al solicitantului timp de trei ani, de la expirarea concediului de maternitate.

3917. Indemnizaţia de maternitate nu se recalculează, cu excepţia cazurilor de modificare a legislaţiei privind modul de salarizare, în cazul corectării Declaraţiei Rev-5 în baza hotărîrii judecătoreşti sau în baza actului de control al organelor abilitate.

3918. Indemnizaţia de maternitate se plăteşte prin intermediul prestatorilor de servicii de plată (în continuare – prestatori), selectaţi prin concurs de Casa Naţională.

3919. Prestatorii, în baza informaţiei primite în mod electronic de la Casa Naţională, efectuează plata indemnizaţiei de maternitate.

3920. Indemnizaţia de maternitate se plăteşte o singură dată pentru întreaga perioadă a concediului de maternitate.

3921. Indemnizaţia de maternitate stabilită şi neplătită persoanei decedate (femeii asigurate sau soţiei aflate la întreţinerea soţului asigurat) se plăteşte soţului, după caz, tutorelui, curatorului sau persoanei care confirmă că a suportat cheltuielile ocazionate de deces la prezentarea actelor confirmative: buletinul de identitate, certificatul de căsătorie, şi, după caz, buletinul de identitate, certificatul de naştere al copilului şi hotărîrea privind încuviinţarea adopţiei şi, respectiv, privind instituirea tutelei şi buletinul de identitate al persoanei sau în lipsa acestuia, identitatea persoanei poate fi confirmată printr-un alt act, inclusiv de uz temporar, eliberat de organele competente ale statului, certificatul ce confirmă decesul şi actele ce confirmă cheltuielile ocazionate de deces.

3922. Indemnizaţia de maternitate se plăteşte în luna următoare a lunii în care a fost aprobată decizia privind stabilirea indemnizaţiei de maternitate.

3923. Indemnizaţia de maternitate neplătită la timp din vina organului care o stabileşte sau o plăteşte se plăteşte integral femeiei asigurate, soţului supravieţuitor, copiilor, părinţilor sau, în lipsa acestora, persoanei care dovedeşte că a îngrijit decedata.

3924. Sumele plătite în plus din vina beneficiarului se restituie de către beneficiar benevol sau se reţin în baza hotărîrii instanţei judecătoreşti.

3925. Indemnizaţia de maternitate nu se stabileşte pentru perioada concediului prenatal şi postnatal în care femeia sau soţia aflată la întreţinerea soţului asigurat a continuat lucrul şi/sau a desfăşurat activitate de antreprenoriat de diferite forme, obţinînd venit asigurat, iar suma indemnizaţiei primite se restituie în modul prevăzut de prezentul Regulament.

3926. Casa Naţională va deschide un cont curent cu destinaţie specială la prestatori, pentru acumularea mijloacelor transferate de la bugetul asigurărilor sociale de stat.

3927. Lunar, în sistemul informaţional se formează listele de plată ale beneficiarilor de indemnizaţie de maternitate şi registrul listelor privind numărul beneficiarilor şi suma calculată.

3928. Structurile teritoriale de asigurări sociale tipăresc, lunar, un exemplar al listelor beneficiarilor şi două exemplare ale registrului listelor privind numărul beneficiarilor şi suma calculată. Listele beneficiarilor şi un exemplar al registrului listelor se păstrează la structura teritorială de asigurări sociale, iar al doilea exemplar al registrului listelor se prezintă Casei Naţionale.

3929. Prestatorii prezintă Casei Naţionale, lunar, pînă la data de 4 a lunii următoare celei de gestionare, raportul privind plata indemnizaţiei de maternitate (anexa nr.3 la prezentul Regulament), pe suport de hîrtie şi în format electronic.

3930. Sumele indemnizaţiei de maternitate, neîncasate la timp de beneficiari în decurs de 3 luni consecutive, sînt restituite de prestatori, lunar, pe contul corespunzător al Casei Naţionale în baza fişierului electronic prezentat de către Casa Naţională.

3931. Plata indemnizaţiei de maternitate neachitată pe o perioadă de 3 luni şi restituită pe contul Casei Naţionale se reia în baza cererii scrise sau la solicitarea verbală a beneficiarului, dacă adresarea nu depăşeşte termenul prevăzut în punctul 7 al prezentului Regulament.

3932. Casa Naţională va transfera sumele respective pe contul bancar special ale prestatorilor, specificate în punctul 3926 al prezentului Regulament, pentru plata indemnizaţiei de maternitate.

3933. Plata pentru serviciile de distribuire şi plată a indemnizaţiei de maternitate de către prestatori se efectuează după prezentarea dării de seamă, în mărimile şi condiţiile prevăzute în contractul încheiat între Casa Naţională şi prestatori.

3934. Casa Naţională totalizează lunar sumele plătite prin întocmirea lunară a dărilor de seamă privind plata indemnizaţiei de maternitate (anexa nr.4 la prezentul Regulament).”

Hotărîrile Guvernului

1034/20.12.2013 Hotărîre pentru aprobarea modificărilor şi completărilor ce se operează în Regulamentul cu privire la condiţiile de stabilire, modul de calcul şi de plată a indemnizaţiilor pentru incapacitate temporară de muncă şi altor prestaţii de asigurări sociale //Monitorul Oficial 9-13/8, 17.01.2014

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator irina

Multumesc de raspuns

Pina acum se calcula venitul din lunile pline lucrate. In declaratia REV 5 nu se specifica daca e lucrata luna complet sau nu.

Probabil ca ar trebui si ceva adaugator de luat de la  angajator privind lunile lucrate (daca sunt complete sau nu) 

Eu de exemplu am avut si concediu de plata, si citeva zile luate fara plata.  Si nu as vrea sa se ia in calcul luna unde am luat zilele fara plata. 

Multumesc

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Cristina

Buna!Eu ies in concediu de maternitate pe 26februarie da eu nu lucrez,se poate sa-l ieie sotul?nui o problema daca nu mi-am facut buletinul in numele lui de famile?

multumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna!Eu ies in concediu de maternitate pe 26februarie da eu nu lucrez,se poate sa-l ieie sotul?nui o problema daca nu mi-am facut buletinul in numele lui de famile?

multumesc anticipat!

Da, poate, nu e o problema.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator aliona

Buna seara!!!!!!!! spuneti-mi va rog trebuie sa ies in concediu de maternitate pe 15 februarie 2014 dar o sa lucrez  inca o luna si jumatate  .Se ia in calcul lunele  lucrate in plus?Se ia la calcularea  concediului  tot salariu tarifar  cu tot  cu  impozite sau fara impozite  ?ms. frumos !!!!!!!!! o seara buna

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna seara!!!!!!!! spuneti-mi va rog trebuie sa ies in concediu de maternitate pe 15 februarie 2014 dar o sa lucrez  inca o luna si jumatate  .Se ia in calcul lunele  lucrate in plus?Se ia la calcularea  concediului  tot salariu tarifar  cu tot  cu  impozite sau fara impozite  ?ms. frumos !!!!!!!!! o seara buna

Lunile lucrate in plus nu se iau in calcul. Se ia in calcul salariul brut.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum