dove

Liceu Privat Sau De Stat

Postări Recomandate

dove

Dupa ce principii ati ales scoala? Multi merg la privat, apoi pleaca la cele de stat si invers. Ce pareri au mamele care au trecut prin asta? E foarte greu sa ne decidem unde sa mergem in clasa 1! Sunt multe pareri pro si contra liceelor private, dar tot mai multi parinti recurg la ele, din considerlntul numarului de copii in clase, atirnarea, igiena si multe altele...

Editat de dove

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
youth

Eu sunt pentru privat , cum ați menționat sunt putini in clasa si este un mare plus la noi sunt doar 10 copii si nu racesc așa des pe parcursul anului de învățământ , atenție mai multa se acorda la lecție , sunt impartiti pe 2 grupe la limbi străine franceza/germana si sa primit ca 8 au ales franceza dar noi germana si inca un copil si așa fac 2 copii lecție de germana. Cind era clasa 1 mă gândeam ca poate o sal schimb la scoala de stat dar acum terminam clasa 2 si nici nu mă gindesc deacum .

Va doresc succes in luarea deciziei.

Partajează acest post

Link spre post
dove

la ce liceu mergeti?

Partajează acest post

Link spre post
youth

Liceul de limbi moderne si management pe strada pentru rares 39/1, acolo si eu am învățat 10 ani in urma.

Partajează acest post

Link spre post
lora

Parerea mea e ca nu depinde de scoala ci de invatator,ar trebui mai mult sa va axati sa cautati un invatator bun,la timpul nostru nu s-a pus intrebarea de privat sau de stat,eu cautasem sa ajung la invatatoare buna si Slava Domnului ca totul a mers bine,am ramas multumita si eu si copilul si era dintre primii in clasa,desi erau 28 copii,invatatoarea reusea dupa toti si era disciplina in clasa.

Partajează acest post

Link spre post
youth

Noi pina am gasit profesoara potrivită am schimbat vreo trei timp de o luna si de atunci suntem foarte multumiti, nu sunt probleme , copii o stimeaza.

Partajează acest post

Link spre post
Milania

Noi pina am gasit profesoara potrivită am schimbat vreo trei timp de o luna si de atunci suntem foarte multumiti, nu sunt probleme , copii o stimeaza.

А как это возможно поменять учителя 3 раза за месяц? У вас несколько классов одного возраста? Администрация школы разрешает? Напишите поподробнее.

Partajează acest post

Link spre post
dove

А как это возможно поменять учителя 3 раза за месяц? У вас несколько классов одного возраста? Администрация школы разрешает? Напишите поподробнее.

da, si mie mi-i interesant acest lucru

Foarte multi sunt anume pentru institutiile de stat, de fapt, intr-o oarecare masura si eu sunt pentru... dar nr de copii!!!! asta e cea mai mare pr-ma, de fapt, din cauza careia, eu personal, e posibil, sa aleg privat. Si e trist ca un nr adecvat de elevi in clasa poti gasi doar la privat...

Editat de dove

Partajează acest post

Link spre post
olia

Eu cred ca mai mult trebuie sa va axati pe aptitudinile si caracterul copilului.

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Eu cred ca mai mult trebuie sa va axati pe aptitudinile si caracterul copilului.

Foarte bun sfat, totul depinde de aptitudinile copilului (mai simplu spus - se merita sau nu, de investit bani in invatamintul privat).

Partajează acest post

Link spre post
dove

Foarte bun sfat, totul depinde de aptitudinile copilului (mai simplu spus - se merita sau nu, de investit bani in invatamintul privat).

stiu ca copilul meu e capabil, staruitor si va face fata invataturii, doar ca nu ma lasa inima sa-l dau intr-o clasa cu nr mare de copii(ma refer la 30+)

Partajează acest post

Link spre post
lora

У нас тоже в школе меняли учителя,ведь у каждого родителя разные потребности,может я буду довольной одной учительницей,а вы ей довольны не будете.У нас в школе были 2 учительницы к которым большинство хотели попасть,так случилось так что кто-то попал в наш класс и был обижен и поменялся,а кто-то пришел к нам,так как другая (ну из тех двух) им не нравилась.Мы попали к учительнице к которой хотели отблагодарив за это,я сразу сказала что если с моим ре будут обращаться хорошо так и я готова буду помогать школе и мне сразу же дали эту учительницу(хотя до этого говорили что уже мест в классе нет).И я уверенна что те кто менялся делал это за деньги.

Asta cum?Daca copilul vasazica e capabil il dam la scoala privata,dar daca nu atunci la scoala simpla?Adica cei ce merg la scolile simple sunt.... nici nu stiu cum sa-i spun,moale spus "nu sunt capabili"

Poate eu nu v-am inteles corect,imi cer scuze,dar m-a cam indignat ce ati scris.Eu socot ca copilul meu este foarte capabil si a fost eminent clasa intii,iar acum in clasa a doua suntem in alta tara si el stia limba foarte rau si limba araba e una din cele mai grele si copilul a ajuns sa fie din primii in clasa,deci baza a fost pusa la scoala de stat,pur si simplu invatatoarea a fost buna si a stiut cum sa-l initieze,la noi la inceput era foarte greu,el facea totul foarte incet,dar ea apoi la grupa statea mai mult cu el si el a depasit situatia,este foarte important ca invatatoarea sa simta copilul,relatia dintre invatator-elev.

stiu ca copilul meu e capabil, staruitor si va face fata invataturii, doar ca nu ma lasa inima sa-l dau intr-o clasa cu nr mare de copii(ma refer la 30+)

Dumneavoastra trebuie sa intrebati la scoala citi copii sunt in clase,la noi erau 28,dar erau clase si cu 13 copii,dar in cazul nostru era asa pt ca multi o doreau anume pe acea invatatoare.

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Eu am avut in vedere, doar aceia, ca depinde de capacitatile copilului, si nu de portmoneul parintilor. A meu copil invata la liceu privat, petru ca, am vazut, ca are dragoste fata de carte, in caz contrar, credeti-ma, noi nu ar investit bani in studii private.

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Asta-i problema scolilor de stat - nr. mare de copii in clasa.

Partajează acest post

Link spre post
Noela

eu insa sunt de parerea ca un copil capabil poate sa mearga si intr-o scoala de stat, dar buna, evident atentie trebuie acordata profesorului ales ca sa continue sa-i cultive dragostea pentru carte, iar numarul mare de copii in clase nu o vad ca o problema anume pentru un copil capabil, sirguincios si starutor.

Partajează acest post

Link spre post
Noela

in opinia mea scolile private sunt bune chiar foarte bune, dar personal consider ca se merita de optat pentru o scoala privata

1. daca e amplasata foarte convenabil pentru Dvs

2. daca bugetul familiei nu este deloc afectat, adica daca banii pe care ii achitati sa nu fie o problema si sa nu va ganditi de fiecare data daca merita sau nu banii investiti pentru ca raspunsul nu va fi niciodata unul sigur - si o scoala privata are multe minusuri, si o scoala privta nu va ofera chiar ceea ce va doriti si intr-o scoala privata nu toti profesorii sunt cei mai buni sau nu cu toti copului va gasi limba comuna

Am vazut persoane care in viata au reusit iesind dintr-o scoala de nivel mediu sau si mai jos si invers am vazut persoane care au studiat in cele mai bune scoli si chiar daca erau sirguinciosi nu au reusit in viata

noi, parintii cu tot binele care il dorim copiilor nu putem sa stim cum vor fi copii nostri peste 12 ani, ce persoane vor intilni in cale, in ce situatii vor nimeri, cum se va schimba situatia in tara, familie.... cat de mult n-am dori nu putem sa construim planuri pentru o viata inainte... deci cred ca trebuie sa alegem ce e mai convinabil dupa amplasament, buzunar, cadru didactic... iar noi sa incercam prin fortele noastre sa sustinem dragostea pentru carte si sanatatea fizica si spirituala a copiilor

Editat de Noela

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

Eu am avut in vedere, doar aceia, ca depinde de capacitatile copilului, si nu de portmoneul parintilor. A meu copil invata la liceu privat, petru ca, am vazut, ca are dragoste fata de carte, in caz contrar, credeti-ma, noi nu ar investit bani in studii private.

Dar la liceele de stat nu se face carte? Uneori la astea private nu se face atita carte cit la cele de stat.

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Dar la liceele de stat nu se face carte? Uneori la astea private nu se face atita carte cit la cele de stat.

M-am referit doar la investitia in invatatura.

Partajează acest post

Link spre post
lora

eu insa sunt de parerea ca un copil capabil poate sa mearga si intr-o scoala de stat, dar buna, evident atentie trebuie acordata profesorului ales ca sa continue sa-i cultive dragostea pentru carte, iar numarul mare de copii in clase nu o vad ca o problema anume pentru un copil capabil, sirguincios si starutor.

+1 foarte corect spus

Partajează acest post

Link spre post
Barbi

Daca la moment s-a lichidat analfabetizmul in R.Moldova - deja e un fapt imbucurator.

Partajează acest post

Link spre post
youth

abia acum am văzut mesajul, va raspund la intrebare: in scoala începând din clasa 1 pina in a 12 sunt doar cite una de fiecare, administrația a permis fiindca nici un părinte nu era de acord cu profesoarea care le preda, prima era foarte tinara si foarte urit se comporta cu copii ii pisca ii închidea in baie si le spunea alea prostilor nici nu vreau sa vorbesc de ea , a zburat îndată , a doua profesoara a plecat singura a spus ca nu poate lucra cu așa copii , eu am rămas socata cind am auzit asta, si deja la a treia neam oprit deacum al doilea an le preda e profesoara de nota 10 .

Partajează acest post

Link spre post
dove

a doua profesoara a plecat singura a spus ca nu poate lucra cu așa copii

in ce sens?

deci imi apare o intrebare!

Stiu ca la unele institutii private nu se fac testari. Care e totusi contingentul? Daca nu se face testare, imi dau seama ca copii au diferite niveluri de pregatire prescolara, nu sunt selectati...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum