Vizitator kasandra

Pensia Alimentara

Postări Recomandate

Vizitator kasandra

buna seara.va rog mult sa ma alute cineva?am primit divortul cu 2 luni in urma(am primit si titlul executorului pentru pensia alimentara),care a fost transmis la executoarea unde este domiciliul fostului sot.de doua saptamini o sun si nu imi raspunde(nu am vorbit niciodata cu ea),nustiu ce sa fac?fostul sot vine o data in an la moldova si incerc sa o contactez sa-i spun sai puie vreo interdictie la frontiera dar fara succes((((SPUNETE-MI VA ROG FRUMOS IN CE CONSTA AJUTORUL EXECUTORULUI IN ACEASTA SITUATIE, PINA CIND NU VAD NIMIC.sau mai bine ma adresez la un avocat?????multumesc

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

buna seara.va rog mult sa ma alute cineva?am primit divortul cu 2 luni in urma(am primit si titlul executorului pentru pensia alimentara),care a fost transmis la executoarea unde este domiciliul fostului sot.de doua saptamini o sun si nu imi raspunde(nu am vorbit niciodata cu ea),nustiu ce sa fac?fostul sot vine o data in an la moldova si incerc sa o contactez sa-i spun sai puie vreo interdictie la frontiera dar fara succes((((SPUNETE-MI VA ROG FRUMOS IN CE CONSTA AJUTORUL EXECUTORULUI IN ACEASTA SITUATIE, PINA CIND NU VAD NIMIC.sau mai bine ma adresez la un avocat?????multumesc

Incercati sa merge-ti personal la executor. La fel, aveti dreptul sa cereti (motivat) executorului sa stramute titlu executoriu la un alt executor (pe care il alegeti) sau chiar restituirea titlului executoriu.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua, problema noastra consta in felul urmator, cu ceva timp in urma am plecat peste hotare, am plecat ku gindul sa kistig ceva bani si sa scapam de nevoile familiare pe care le aveam in familie, sunt casatorit oficial si avem un copil minor de 4 anisori, dupa plecare sau inceput problemele , sotia ma dat la alimente si inka sa restitui o suma enorm de mare adica din 2010, oficial fiind casatorit cu dumneaei pina in martie 2013, din cite am inteles a dat la divort, oficiul de executare mia inminat mandatul in care era fixata o suma enorma. Inainte de a pleca peste hotare am luat un imprumut de la banca pe care i lam inminat sotiei evident oprindumi o suma de bani pentru bilet caci plecam la moment peste hotare, Evident in masura posibilitatiii toti banii kistigati eu ii trimiteam ei.... Acum nici nustiu kum sa procedez vreau sa ma intorc acasa dar cind ma gindesc ca nu am nici o dovada ca in timpul casatoriei eu am intretinut familia de la OE mia explicat ca dam am o dovada da... dar daca nu la revedere... interesant de unde pot eu avea dovezi daca eu eram oficial kasatorit cu dumneaei si nici de cum de cite ori aduceam salariul acasa, sau kiar acel imprumut bancar cind i lam dat orikum nu puteam sa iao o recipisa caci oficial eram o familie si ne intelegeam bine.... spunetimi va rog cum sa procedez, da eu sunt de acord ca dupa divort sa akit pensia alimentara la kopil....... dar, inainte de divort adica in timpul casatoriei , adica kind eram oficial casatoriti eu nu sunt de acord cu OE deoarece eu intretineam familia si aduceam salariul, adica tot venitul il aduceam acasa spunetimi va rog cum sa procedez si cum sa ma expun in fata OE ca sa nu akit rata alimentara atita timp kit am fost oficial casatoriti...si daca se poate pentru infidelitate din partea sotiei de a o atrage la raspundere, va multumesc anticipat

In cazul dvs. executorul nu va rezolva nimic fiindca el executa conform hotaririi judecatoresti. Asa ca depinde cit timp a trecut de la ultima hotarire, cind ati aflat de ea etc.... posibil sa va repuneti in termen si sa declarati apel......

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Gorincioi Radu

buna ziua,as ave asa o intrebare...am divortat de sotia mea in 2003,avit un baitel pe 4 anisori,la desfacerea casatoriei fosta sotie nu a necesitata alimente pentru copil,sustinind xca o sa-l ajut asa cind va aavea nevoie....ea placit cu el in Italia,eu permitindu-i!acum peste 10 ani si-a adus aminte de pensie alimentara,si mia intentat proces,eu in acesti ani ajutind baiatul pe cit posibil,dar dovezi nu am....!!!vreau sa stiu,o sa fiu inpus sa achit pe toti acesti ani???va rog mult ajutati-ma!!!

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

buna ziua,as ave asa o intrebare...am divortat de sotia mea in 2003,avit un baitel pe 4 anisori,la desfacerea casatoriei fosta sotie nu a necesitata alimente pentru copil,sustinind xca o sa-l ajut asa cind va aavea nevoie....ea placit cu el in Italia,eu permitindu-i!acum peste 10 ani si-a adus aminte de pensie alimentara,si mia intentat proces,eu in acesti ani ajutind baiatul pe cit posibil,dar dovezi nu am....!!!vreau sa stiu,o sa fiu inpus sa achit pe toti acesti ani???va rog mult ajutati-ma!!!

Teoretic poate..... insa nu e atit de usor cum se pare. Totusi in asa dosar la sigur aveti nevoie de ajutorul avocatului, în orice caz ea va trebui sa demonstreze că a întreprins măsuri de acordare a întreţinerii copilului, dar dvs. v-ati eschivat de la întreţinere....

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Radu Gorincioi

niciodata nu mam eschivat de a acorda ajutor cind a avut nevoie si chiar fara nevoie,ca e copilul meu,insa nu am crezut necesar sa pastrez chitantele de la baca,am crezut-o pe cuvint!la sigur ca voi apela la ajutorul unui avocat!va multumesc mult pentru sfat!dar eu mai am doi copii din cea de-a doua casatorie,si nu dispun de spatiu locativ propriu....nici de alta avere....nu stiu cum sa demonstrez ca nu am lasat copilul de izbeliste,si am trimis bani de cite ori mi sa cerut,si alteori fara sa mi se ceara...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Eugen

Buna ziua.Vad ca mai sunt persoane cu aceste probleme,nu sunt unicul.Problema mea e la fel de disperata,nu mai am liniste in familie,Sunt casatorit a doua oara am copii,Cu prima sotie nu am avut o viata tare buna,dar copii mii iubesc cum face orice parinte,am plecat in strainatate la munca am ajutat-o,ea in schimb mi-a facut viata un cosmar si mi-a intors copii in potriva mea,ca sincer nici nu stiu ce sa vorbesc cu ei,ei nu ma vad de cit un mincinos si un prost.Am divortat,nu am luat nimic din ce am avut in timpul casatoriei,a fost deacord sa vindem casa pentru ca ea o lasase si sa ales praful de munca mea,banii i-am dat ei,la divort nu a vrut pensia alimentara,dar sa le dau copiilor bani sa ii ajut cind pot si cit pot,am semnat divortul,si fiecare si-a vazut de viata lui,si eare alta familie,acum dupa doi ani vine cu pretentii sa ii dau banii de pensia alimentara de cind ne-am divortat,altfel v-a face apel.Eu nu mai stiu ce sa fac is disperat,pina cind sotia actuala ma mai intelege,dar oare pina cind.Va rog vreau un sfat,e posibil c-a ea sa ma tirie dinou prin instante?Ce trebuie sa fac?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua.Vad ca mai sunt persoane cu aceste probleme,nu sunt unicul.Problema mea e la fel de disperata,nu mai am liniste in familie,Sunt casatorit a doua oara am copii,Cu prima sotie nu am avut o viata tare buna,dar copii mii iubesc cum face orice parinte,am plecat in strainatate la munca am ajutat-o,ea in schimb mi-a facut viata un cosmar si mi-a intors copii in potriva mea,ca sincer nici nu stiu ce sa vorbesc cu ei,ei nu ma vad de cit un mincinos si un prost.Am divortat,nu am luat nimic din ce am avut in timpul casatoriei,a fost deacord sa vindem casa pentru ca ea o lasase si sa ales praful de munca mea,banii i-am dat ei,la divort nu a vrut pensia alimentara,dar sa le dau copiilor bani sa ii ajut cind pot si cit pot,am semnat divortul,si fiecare si-a vazut de viata lui,si eare alta familie,acum dupa doi ani vine cu pretentii sa ii dau banii de pensia alimentara de cind ne-am divortat,altfel v-a face apel.Eu nu mai stiu ce sa fac is disperat,pina cind sotia actuala ma mai intelege,dar oare pina cind.Va rog vreau un sfat,e posibil c-a ea sa ma tirie dinou prin instante?Ce trebuie sa fac?

Sa incheiati cu fosta sotie un contract la notar cu privire la plata pensiei de ingrijire a copilului(in care veti indica suma si modul de achitare)

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator eugen

Sa incheiati cu fosta sotie un contract la notar cu privire la plata pensiei de ingrijire a copilului(in care veti indica suma si modul de achitare)

Dar este posibil sa fie revocat procesul de divort chiar si dupa doi ani?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator eugen

D-le avocat va mai deranjez cu o problema.Dupa divort am reusit sa-mi recuper unele documente de la fosta sotie.Intimplator uitindu-ma prin ele am opservat in livretul militar unele date care nu ar fi corecte,si care mi-au dat de inteles ca doar a vrut sa imi faca rau.Cind am facut serviciul militar nu eram casatorit si sigur in libret era scris (NECASATORIT),acum fosta sotie a tait cuvintul necasatorit cu pixul si a scris doar(SOTIA VALENTINA ION),dupa parerea mea,asa ceva nu s-ar fi scris intr-o institutie de stat,iar cu casatoria livretul nu are nici o legatura.Iteleg ca ea mi-a facut acesa prostie.Pe viitor as avea probleme cu acesta"nebunie ce mi-a facut ea"sau as putea sa o trag la raspundere pentru ca si-a permis sa scrie asa ceva in livret.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

D-le avocat va mai deranjez cu o problema.Dupa divort am reusit sa-mi recuper unele documente de la fosta sotie.Intimplator uitindu-ma prin ele am opservat in livretul militar unele date care nu ar fi corecte,si care mi-au dat de inteles ca doar a vrut sa imi faca rau.Cind am facut serviciul militar nu eram casatorit si sigur in libret era scris (NECASATORIT),acum fosta sotie a tait cuvintul necasatorit cu pixul si a scris doar(SOTIA VALENTINA ION),dupa parerea mea,asa ceva nu s-ar fi scris intr-o institutie de stat,iar cu casatoria livretul nu are nici o legatura.Iteleg ca ea mi-a facut acesa prostie.Pe viitor as avea probleme cu acesta"nebunie ce mi-a facut ea"sau as putea sa o trag la raspundere pentru ca si-a permis sa scrie asa ceva in livret.

Articolul 367 Cod contraventional. Deteriorarea sau nimicirea cu intenţie ori pierderea din neglijenţă a documentelor de evidenţă militară

Deteriorarea sau nimicirea cu intenţie ori pierderea din neglijenţă a livretului militar, a adeverinţei de recrutare sau a ordinului de mobilizare

se sancţionează cu amendă de la 5 la 10 unităţi convenţionale.

Plingerea e de competenta Ministerului apararii.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Ana

Buna ziua am si eu intrebare,daca e psibil sa ma ajutati.Am prcurat un apartament la chisinau dar nu lcuiesc in el si am cnstatat ca cantina din subsl de prprietea mea a f0st cupat de cineva strain care sia pus lucruri persnale si a pus lacata sa. Eu am taiat lacata si am schimbat0 dar de lucruri nu mam atins lasind un numar de telefn sa fiu apelata sa le restitui in md amical nu vreau cnflicte. F0ile cu telefn au fst rupte si nimeni nu ma cntactat ce sa fac sa sct lucrurile in afara sa apelez la p0litie,nu stiu cum sa prcedez.Va multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua am si eu intrebare,daca e psibil sa ma ajutati.Am prcurat un apartament la chisinau dar nu lcuiesc in el si am cnstatat ca cantina din subsl de prprietea mea a f0st cupat de cineva strain care sia pus lucruri persnale si a pus lacata sa. Eu am taiat lacata si am schimbat0 dar de lucruri nu mam atins lasind un numar de telefn sa fiu apelata sa le restitui in md amical nu vreau cnflicte. F0ile cu telefn au fst rupte si nimeni nu ma cntactat ce sa fac sa sct lucrurile in afara sa apelez la p0litie,nu stiu cum sa prcedez.Va multumesc.

Trebuie sa apelati la politie ca sa constate faptul patrunderii ilegale dupa care cu bunurile date puteti face ce doriti

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator cristina d

buna ziua.am fost casatorita in 2011 in urma casatorii avem un copil in virsta de 2 ani si 5 luni,dupa divort istanta de judecata a decis ca copilul minor sa ramina cu mama,dar tatal sa plateasca pensia alimentara lunara 1500 pina la 3 anisori,pe care pina la moment el nu a platit,nimic. am sunat la executor,sai puna interdictie sa nu plece peste hotare si sal dee in cautare,dar nu vad nici un rezultat,el oricum,pleaca si se intoarce cind vrea ca si cum nu are nici o datorie fata de noi. are degraba doi ani de cind lam dat la pensie alimentara dar nu vad nici un rezultat .spunetimi va rog ce sa fac poate sal dau in judecata, ajutatima va rog frumos,spunetimi cum sa procedez

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

buna ziua.am fost casatorita in 2011 in urma casatorii avem un copil in virsta de 2 ani si 5 luni,dupa divort istanta de judecata a decis ca copilul minor sa ramina cu mama,dar tatal sa plateasca pensia alimentara lunara 1500 pina la 3 anisori,pe care pina la moment el nu a platit,nimic. am sunat la executor,sai puna interdictie sa nu plece peste hotare si sal dee in cautare,dar nu vad nici un rezultat,el oricum,pleaca si se intoarce cind vrea ca si cum nu are nici o datorie fata de noi. are degraba doi ani de cind lam dat la pensie alimentara dar nu vad nici un rezultat .spunetimi va rog ce sa fac poate sal dau in judecata, ajutatima va rog frumos,spunetimi cum sa procedez

,

insistati la executorul judecatoresc

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator veronica

Buna!E posibil ca fara divort oficial din partea sotului sa fie achitata pensia alimentara?Daca da,atunci unde trebuie de adresat si cu ce acte?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna!E posibil ca fara divort oficial din partea sotului sa fie achitata pensia alimentara?Daca da,atunci unde trebuie de adresat si cu ce acte?

Da, e posibil cu adresare in judecata cu cerere de chemare in judecata

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

Daca noi nu suntem divortati inca cu sotul, dar nu mai locuim impreuna de 7 luni, pot solicita in cererea de divort sa achite alimente din data de cind ne-a dat afara din casa?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator petrucristi

buna ziua pot pleca peste hotare da achit pensie alimentara

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

buna ziua pot pleca peste hotare da achit pensie alimentara

da, puteti

Daca noi nu suntem divortati inca cu sotul, dar nu mai locuim impreuna de 7 luni, pot solicita in cererea de divort sa achite alimente din data de cind ne-a dat afara din casa?

da, puteti

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

da, puteti

da, puteti

este posibil de primit pensia alimentara din data de nastere a copilului prin  hotarire de judecata,daca anterior nu m-am adresat in instanta?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

da, puteti

da, puteti

este posibil de primit pensia alimentara din data de nastere a copilului prin  hotarire de judecata,daca anterior nu m-am adresat in instanta?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Pensia de întreţinere poate fi încasată pentru perioada anterioară adresării în instanţa judecătorească dacă se va stabili că în perioada respectivă s-au întreprins măsuri de acordare a întreţinerii, dar debitorul întreţinerii(tatal copilului) s-a eschivat de la plata pensiei.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator veronica

buna ziua spunetimi va rog cit costa pensia alimentara pentru copil la virsta de 13 ani tata este peste hotare suntem divortati

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

buna ziua spunetimi va rog cit costa pensia alimentara pentru copil la virsta de 13 ani tata este peste hotare suntem divortati

În jur de 800 lei pe luna Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum