Natusic

Atestarea (Dovada) Cetateniei Romane

Postări Recomandate

Natusic

salutare la toti,am cet.romana din 2001 dar nu am dovada de cetatenie ,pe atunci nu se depunea juramint ,acum ca sa-mi perfectez pasaportul roman este obligatoriu sa am dovada la mina,desi am o scrisoare ce dovedeste ca sint cet.roman dar la consulat au refuzat sa-mi perfecteze pasaportul,am urmat sfatul consulului si am scris cerere pentru a-mi oferi dovada ,am scris cererea pe 12 februarie pina acum nu am nici un raspuns,bat drumul in fiecare saptamina pina la consulat dar totul inzadar,desi au zis ca se elibereaza in 30 de zile,poate cineva sa mai intimpinat cu asa problema,care este solutia sau poate stie cineva unde se poate de adresat cu o scrisoare?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sweet angel

salutare la toti,am cet.romana din 2001 dar nu am dovada de cetatenie ,pe atunci nu se depunea juramint ,acum ca sa-mi perfectez pasaportul roman este obligatoriu sa am dovada la mina,desi am o scrisoare ce dovedeste ca sint cet.roman dar la consulat au refuzat sa-mi perfecteze pasaportul,am urmat sfatul consulului si am scris cerere pentru a-mi oferi dovada ,am scris cererea pe 12 februarie pina acum nu am nici un raspuns,bat drumul in fiecare saptamina pina la consulat dar totul inzadar,desi au zis ca se elibereaza in 30 de zile,poate cineva sa mai intimpinat cu asa problema,care este solutia sau poate stie cineva unde se poate de adresat cu o scrisoare?

incercati si scrisoare recomandata catre directia cetatenie sau mai cereti o audienta la consul, poate si vreun e-mail, am in vedere adresati cit mai multe scrisori, poate se misca din loc.

Partajează acest post

Link spre post
Natusic

chiar eri am scris o scrisoare la consulat si am cerut explicatii si urgentarea cererii sa vedem daca azi imi raspund,nici nustiu ce sa mai fac :sorry:

Partajează acest post

Link spre post
alesikin

chiar eri am scris o scrisoare la consulat si am cerut explicatii si urgentarea cererii sa vedem daca azi imi raspund,nici nustiu ce sa mai fac :sorry:

Scrieti o scrisoare recomandata la ANC pe adresa Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti, cod postal 030071.

Partajează acest post

Link spre post
Natusic

Scrieti o scrisoare recomandata la ANC pe adresa Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti, cod postal 030071.

mersi ,voi incerca azi sa scriu.

Partajează acest post

Link spre post
Natusic

M-au sunat de la consulat ,in sfitsit a venit atestarea cetateniei.....nustiu poate e o coincidenta poate nu dar in timp de doua ore a-m scris la scrisori pe emailuri ,si la ANC,si la consulat,si iata ca nu a trecut mult timp si ma suna domnisoara de la informatie "veniti si ridicati dovada" :dance4: .

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

E tirziu cu raspunsul dar ei erau obligati fara discutii sa prelungeasca pasaportul, pentru ca acesta e dovada directa a cetateniei! Magarii de la noi nu vor sa faca.. treb o plingere odata la MAER si se vor apuca de treaba.

Ati platit 100 de eu pentru dovada da?...

Partajează acest post

Link spre post
Natusic

26 июн 2013 - 11:18 fluturash писал: snapback.png

E tirziu cu raspunsul dar ei erau obligati fara discutii sa prelungeasca pasaportul, pentru ca acesta e dovada directa a cetateniei! Magarii de la noi nu vor sa faca.. treb o plingere odata la MAER si se vor apuca de treaba.Ati platit 100 de eu pentru dovada da?...
nu dovada costa 80 euro ,adica cind am depus cererea pentru atestare am achitat numai 50 euro si 30 trebuia sa achit cind ridic dovada ,cind am mers la consulat ca sa ridic dovada au zis ca totul deja este achitat si eu nu mai trebuie sa achit acei 30 euro ,poate a fost o recompensa pentru timpul si nervii pierduti.

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

06 окт 2013 - 17:54 Natusic писал: snapback.png

26 июн 2013 - 11:18 fluturash писал: snapback.png nu dovada costa 80 euro ,adica cind am depus cererea pentru atestare am achitat numai 50 euro si 30 trebuia sa achit cind ridic dovada ,cind am mers la consulat ca sa ridic dovada au zis ca totul deja este achitat si eu nu mai trebuie sa achit acei 30 euro ,poate a fost o recompensa pentru timpul si nervii pierduti. 
Poate au mai modificat ceva.. de aia .. Eu pur si simplu am avut de-a face cu asta cind mi-am perfectat pasaportul in 2011 in baza tatalui meu care obtinuse cetatenia pe cind eram minora(prin nouzeci si ceva), deci eu automat eram cetatean.. si a trebuit sa bat drum pina la Bucuresti unde fara probleme mi l-au facut..Probabil ca sunt cazuri mai rare din astea si ei nu stiu ce sa faca desi doamna de la dir gen pas din B mi-a zis sa scriu petitie pe ei la MAER ca e o incalcare grava a unui articol(cine va avea nevoie sa scrie ca o sa-l dau) din const RO cu ref la cet.. iata asa.. Editat de fluturash

Partajează acest post

Link spre post
Tattaru

06 окт 2013 - 17:54 Natusic писал: snapback.png

Poate au mai modificat ceva.. de aia .. 

Eu pur si simplu am avut de-a face cu asta cind mi-am perfectat pasaportul in 2011 in baza tatalui meu care obtinuse cetatenia pe cind eram minora(prin nouzeci si ceva), deci eu automat eram cetatean.. si a trebuit sa bat drum pina la Bucuresti unde fara probleme mi l-au facut..

Probabil ca sunt cazuri mai rare din astea si ei nu stiu ce sa faca desi doamna de la dir gen pas din B mi-a zis sa scriu petitie pe ei la MAER ca e o incalcare grava a unui articol(cine va avea nevoie sa scrie ca o sa-l dau) din const RO cu ref la cet.. iata asa..

Buna, am si eu o asemenea problema si am nevoie de ajutorul Dumneavoastra...deci pe baza tatalui am transcris certificatu de nastere, iar ca sami fac pasaport imi cer dovada de cetatenie, daca ai mers la Bucuresti imi poti spune in doua cuvinte cum se face sami rezolv odata problema data ca nu mai am putere, si nici timp...merci anticipat

Sau poate mai stie cineva. am Adeverinta de Nastere romana pe baza tatalui facuta. caci sia redobindit cetatenia cind eram minor. acum am 20 ani si la perfectionarea Pasaportului imi cer dovada de cetatenie. de unde pot sa fac rost de aceasta dovada si care sunt pasii? multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

Treb dovada parintelui, certif nastere si/sau pasaport calatorie( rosu) valabil, astea sunt suficiente pentru atestarea cetateniei.

Suna chiar la ei si explica ce ai, raspund fara probleme.

Partajează acest post

Link spre post
naty3ka

Salut tuturor!
In 2011 mi-am transcris certificatul de nastere al meu, al copilului si certificatul de casatorie in baza actelor mamei care are cetatenie romana din 1998(pe atunci eram minora). La fel a procedat si sora care imediat dupa transcriere si-a perfectat pasaport roman. Eu insa in 2011 eram insarcinatta cu al 2-lea copil si nu mi-am facut pasaportul. Am decis sa il fac acum in 2015 si ce "surpriza" ca la Iasi nu mi-au primit actele din cauza ca nu am certificat de cetatenie. Am plecat la Bucuresti, am depus la pasaport temporar, am dat si o copie a pasaportului roman al mamei. Dupa 3 zile cind am plecat sa ridic pasaportul mi-au spus ca am refuz. La nicolae Iorga 27, bloc C o doamna mi-a dat o foaie in care scrie ca eu nu am fost identificata ca cetatean roman si mi-a spus ca trebuie sa depun dosar pentru redobindirea cetateniei si sa anulez actele romanesti care le am.

Cetatenie romana are mama, tatal biologic nu are, in adeverinta de cetatenie a mamei nu am fost scrisa deoarece atunci in 1998 tatal biologic nu daduse acordul.

Cine stie, ce se poate face?

Cum e posibil sa am certificat de nastere cu CNP si sa nu fiu cetatean roman?

Partajează acest post

Link spre post
TaneaTatiana

Salut tuturor!

In 2011 mi-am transcris certificatul de nastere al meu, al copilului si certificatul de casatorie in baza actelor mamei care are cetatenie romana din 1998(pe atunci eram minora). La fel a procedat si sora care imediat dupa transcriere si-a perfectat pasaport roman. Eu insa in 2011 eram insarcinatta cu al 2-lea copil si nu mi-am facut pasaportul. Am decis sa il fac acum in 2015 si ce "surpriza" ca la Iasi nu mi-au primit actele din cauza ca nu am certificat de cetatenie. Am plecat la Bucuresti, am depus la pasaport temporar, am dat si o copie a pasaportului roman al mamei. Dupa 3 zile cind am plecat sa ridic pasaportul mi-au spus ca am refuz. La nicolae Iorga 27, bloc C o doamna mi-a dat o foaie in care scrie ca eu nu am fost identificata ca cetatean roman si mi-a spus ca trebuie sa depun dosar pentru redobindirea cetateniei si sa anulez actele romanesti care le am.

Cetatenie romana are mama, tatal biologic nu are, in adeverinta de cetatenie a mamei nu am fost scrisa deoarece atunci in 1998 tatal biologic nu daduse acordul.

Cine stie, ce se poate face?

Cum e posibil sa am certificat de nastere cu CNP si sa nu fiu cetate

salut daca doresti poti sa iti faci buletn romanesc la vaslui dupa cite stiu numai acolo mai primesc pe cei ce fac pe baza parintilor si fara acest certificat de cetatenie stiu pe cineva ce poate sa te ajute

Partajează acest post

Link spre post
naty3ka

salut daca doresti poti sa iti faci buletn romanesc la vaslui dupa cite stiu numai acolo mai primesc pe cei ce fac pe baza parintilor si fara acest certificat de cetatenie stiu pe cineva ce poate sa te ajute

Tatiana, scrie-mi te rog in privat nr persoanei care ar putea sa ma ajute

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum