Arika

Kidsacademy " Smart Start" (Buiucani)

Postări Recomandate

Arika

Татьяна, мы с нетерпением ждем возобновления наших занятий! :)

Спасибо Вам большое за первый курс мама+малыш :poka1:

мы очень довольны! :dance4:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AngelaB

Arika , mergeti la acest centru ? Cum va pare? Unde se afla ? Va rog mult , mai multa informatie .....

Partajează acest post

Link spre post
Lisitza

Buna!

Am fost cu fiul aici. Am ramas foarte si foarte dezamagita...de incapere, de directoare.

Ce tine de incapere: pe jos e teracota si un covoras la mojloc; Pe teracota e o casuta cu topogan mic. Copilul s-a urcat in casuta si a cazut jos, s-a palit cu capul. Cum e posibil, ca in asa centre sa nu fie macar un covoras de cauciuc linga acest topogan, cani nu doar noi am cazut, ci 2 copii intr-o ora...si din cite am inteles, foarte des anume acolo ii atrage pe copii si ei cad si se palesc cu capul. Norme de securitate = zero! Am fost vara, toate ferestrele inchise, nu-i un git de aer...

Directoare foarte brutala. Nu mai vorbesc de faptul ca nimeni nu s-a apropiat macar sa vada sau sa intrebe ce e cu copilul.

Urit...

Partajează acest post

Link spre post
KidsAcademy

16 окт 2013 - 14:16 Lisitza писал: snapback.png

Buna! Am fost cu fiul aici. Am ramas foarte si foarte dezamagita...de incapere, de directoare. Ce tine de incapere: pe jos e teracota si un covoras la mojloc; Pe teracota e o casuta cu topogan mic. Copilul s-a urcat in casuta si a cazut jos, s-a palit cu capul. Cum e posibil, ca in asa centre sa nu fie macar un covoras de cauciuc linga acest topogan, cani nu doar noi am cazut, ci 2 copii intr-o ora...si din cite am inteles, foarte des anume acolo ii atrage pe copii si ei cad si se palesc cu capul. Norme de securitate = zero! Am fost vara, toate ferestrele inchise, nu-i un git de aer... Directoare foarte brutala. Nu mai vorbesc de faptul ca nimeni nu s-a apropiat macar sa vada sau sa intrebe ce e cu copilul. Urit...
Draga Anna! Intr-adevar regretam faptul ca nu puteti gasi centrul sau dadaca care ar satisface instinctul  Dvoastra matern la superlativ. Vrem sa Va spunem ca va fi chiar foarte greu sa o faceti. Nici un centru si nici o dadaca nu poate inlocui mama. Cu toate acestea, anume atmosfera si atitudinea individualizata  fata de copiii care frecventeaza  centrul nostru, ne deferentiaza pozitiv fata de alte centre. Tindem si incercam sa inlocuim mama pentru cele cateva ore copilul se afla cu noi. Vrem sa remarcam ca avand una din cele mai bune incaperi din oras, permanent imbunatatim si tinem cont de doliantele parintilor. Cu parere de rau, aceste dorinte uneori sunt contradictorii intre parintii unei grupe de copii. Noi avem grupe de 6 si 12 copii. Desigur daca 5 parinti din 6 nu doresc sa fie deschise ferestrele pentru a evita curentii de aer, vom tine cont de parerea celor mai multi. Nu am dorit ca acest raspuns sa fie un raspuns de indreptatire fata de Dvoastra, dar chiar chestia cu covarasul ne-a atins. Daca un covor 4x6 m este covoras, atunci chiar nu intelegem ce numiti Dvoastra covor. Teracota de pe podea, este o cerinta a sanitarilor. Fara aceasta nu putem sa primim autorizatia de functionare a Centrului. Este materialul care poate fi curatat si mentinut in stare sanitara excelenta, cel mai bine. Plus e mult mai ecologic decat lenoliumul... Draga Anna, Va invitam acum la noi in ospetie sa observati ultemele schimbari, (inclusiv si de plasare a topoganului) si speram sa Va placa. Dar Va rugam sa veniti Dvoastra personal nu bunica baiatului (care este destul de bravo apropo), si poate o sa vedeti cu ochii proprii toate aceste schimbari dar si faptul ca directoarea nu e asa de brutala cum a parut bunicii! :) 

Partajează acest post

Link spre post
Lisitza

17 окт 2013 - 23:18 KidsAcademy писал: snapback.png

16 окт 2013 - 14:16 Lisitza писал: snapback.png Draga Anna! Intr-adevar regretam faptul ca nu puteti gasi centrul sau dadaca care ar satisface instinctul  Dvoastra matern la superlativ. Vrem sa Va spunem ca va fi chiar foarte greu sa o faceti. Nici un centru si nici o dadaca nu poate inlocui mama. Cu toate acestea, anume atmosfera si atitudinea individualizata  fata de copiii care frecventeaza  centrul nostru, ne deferentiaza pozitiv fata de alte centre. Tindem si incercam sa inlocuim mama pentru cele cateva ore copilul se afla cu noi. Vrem sa remarcam ca avand una din cele mai bune incaperi din oras, permanent imbunatatim si tinem cont de doliantele parintilor. Cu parere de rau, aceste dorinte uneori sunt contradictorii intre parintii unei grupe de copii. Noi avem grupe de 6 si 12 copii. Desigur daca 5 parinti din 6 nu doresc sa fie deschise ferestrele pentru a evita curentii de aer, vom tine cont de parerea celor mai multi. Nu am dorit ca acest raspuns sa fie un raspuns de indreptatire fata de Dvoastra, dar chiar chestia cu covarasul ne-a atins. Daca un covor 4x6 m este covoras, atunci chiar nu intelegem ce numiti Dvoastra covor. Teracota de pe podea, este o cerinta a sanitarilor. Fara aceasta nu putem sa primim autorizatia de functionare a Centrului. Este materialul care poate fi curatat si mentinut in stare sanitara excelenta, cel mai bine. Plus e mult mai ecologic decat lenoliumul... Draga Anna, Va invitam acum la noi in ospetie sa observati ultemele schimbari, (inclusiv si de plasare a topoganului) si speram sa Va placa. Dar Va rugam sa veniti Dvoastra personal nu bunica baiatului (care este destul de bravo apropo), si poate o sa vedeti cu ochii proprii toate aceste schimbari dar si faptul ca directoarea nu e asa de brutala cum a parut bunicii! :)  
Am fost eu personal, nu bunica!!!  Inteleg dar ca nu doar mie mi s-a parut o bruta, necatind faptul ca era insarcinata si singura astepta un copil...Teracota linga topogan, unde copii cad unul dupa altul si nu-i nimic ce ar putea sa-i protejeze,se vede ca e tot o norma.. 

Partajează acest post

Link spre post
KidsAcademy

17 окт 2013 - 23:18 KidsAcademy писал: snapback.png

Am fost eu personal, nu bunica!!!  Inteleg dar ca nu doar mie mi s-a parut o bruta, necatind faptul ca era insarcinata si singura astepta un copil...

Teracota linga topogan, unde copii cad unul dupa altul si nu-i nimic ce ar putea sa-i protejeze,se vede ca e tot o norma..

Draga Lisitza! In romana ar fi - Vulpoaca? Vreau sa-ti spun ca cand iti pare ceva trebuie sa-ti faci cruce. Este asa o vorba din batrani. Norma (regula) este de a discuta, exprima si apara o idee, sau o parere, sau o situatie... Nicidecum nu o persoana. Dar cred ca asta este departe de a fi stiut de o persoana care se simte mindra in a se identifica cu o animala (corect ar fi cu un animal dar am vrut sa rimeze) si cu nivelul de cultura in "norma", si caruia i se pare corect in a numi o persoana pe care nu o cunoaste - bruta! Sper sa auzim ca raspuns ceva adevarat, fara fantezii, bazat pe fapte dar si sa dati dovada de cei 7 ani de acasa si fara atacuri la persoana. Altfel mai bine sa nu comentati. Ar fi mai intelept...

Copii cad unul dupa altul ... Iarasi ca si cu covorasul :) Cel putin ma faci sa zambesc. Nu uita ca avem si un site: www.smartstart.md unde sunt si galerii foto. Iti zic, intra in ospetie cel putin sa vezi despre ce vorbesti. Imi cer iertare de persoana a 2 singular.

Partajează acest post

Link spre post
Lisitza

Draga Lisitza! In romana ar fi - Vulpoaca? Vreau sa-ti spun ca cand iti pare ceva trebuie sa-ti faci cruce. Este asa o vorba din batrani. Norma (regula) este de a discuta, exprima si apara o idee, sau o parere, sau o situatie... Nicidecum nu o persoana. Dar cred ca asta este departe de a fi stiut de o persoana care se simte mindra in a se identifica cu o animala (corect ar fi cu un animal dar am vrut sa rimeze) si cu nivelul de cultura in "norma", si caruia i se pare corect in a numi o persoana pe care nu o cunoaste - bruta! Sper sa auzim ca raspuns ceva adevarat, fara fantezii, bazat pe fapte dar si sa dati dovada de cei 7 ani de acasa si fara atacuri la persoana. Altfel mai bine sa nu comentati. Ar fi mai intelept...

Copii cad unul dupa altul ... Iarasi ca si cu covorasul :) Cel putin ma faci sa zambesc. Nu uita ca avem si un site: www.smartstart.md unde sunt si galerii foto. Iti zic, intra in ospetie cel putin sa vezi despre ce vorbesti. Imi cer iertare de persoana a 2 singular.

Cred ca din cele expuse mai sus, mamicile isi vor da seama, face sau nu de dus copiii la asa un "centru de educatie"....

Va doresc succes, si sa va inconjoare asa tip de oameni precum sunteti singura!

Sa va deie Dumnezeu sanatate!

Partajează acest post

Link spre post
Arika

Buna! Am fost cu fiul aici. Am ramas foarte si foarte dezamagita...de incapere, de directoare. Ce tine de incapere: pe jos e teracota si un covoras la mojloc; Pe teracota e o casuta cu topogan mic. Copilul s-a urcat in casuta si a cazut jos, s-a palit cu capul. Cum e posibil, ca in asa centre sa nu fie macar un covoras de cauciuc linga acest topogan, cani nu doar noi am cazut, ci 2 copii intr-o ora...si din cite am inteles, foarte des anume acolo ii atrage pe copii si ei cad si se palesc cu capul. Norme de securitate = zero! Am fost vara, toate ferestrele inchise, nu-i un git de aer... Directoare foarte brutala. Nu mai vorbesc de faptul ca nimeni nu s-a apropiat macar sa vada sau sa intrebe ce e cu copilul. Urit...

Удивительно неприятно читать такой отзыв о таком детском центре!!!(((

Вам действительно что-то показалось....

Все педагоги и директор центра очень внимательны и любезны!

Детки все и везде падают...вы же на улице не бегаете за ним с ковриком чтобы ему мягче было падать?!

Для того чтоб ребенок меньше падал, нужно следить за ним лучше и чаще объяснять.

Лично нам центр Смарт Старт очень нравится!!!К тому же есть результаты у ребенка от посещения занятий!

Partajează acest post

Link spre post
lenyna

Chiar nu inteleg cum D-ra puteti sa va permiteti din numele centrului sa dati asa un raspuns pe forum????Chiar si daca clientul (Lisitza) poate undeva este subiectiva nu este cazul sa vorbiti asa.Clientul are intotdeauna dreptate-aceasta este regula de aur. Si voi sunteti cei care trebuie sa faca tot posibilul ca sa nu apara astfel de pareri, dar voi invers m-ati convins ca realitatea este inca mai ceva decit a descris clientul. eu am vrut sa merg cu copilul la voi, dart acum la sigur ca N-O SA MERG , ca dupa ce o sa-mi duc copiluol, sa las bani acolo sa mi se ma spuna animalaa????Este oribil ceea ce am citi aici....

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox

O, da! Am ramas si eu profund impresionata de raspunsul Elenei de la KidsAcademy...

Cred ca nici noi n-o sa mergem acolo.

Partajează acest post

Link spre post
KidsAcademy

Уважаемые потенциальные клиенты, сожалею об ответе. К своему несчастью не говорю на румынском языке (выросла в России в интернациональном городе), поэтому попросила ответить за себя мужчину, который на нем говорит от рождения. Мужчина и ответил как посчитал правильным. Слово "bruta" было переведено мне как "животное, скотина" в оправдание столь резкого ответа на форуме (проверила на http://translate.google.md/?ei=g728Ut-XDOfJ4gS8tIC4DA#ro/ru/brut%C4%83).

То, что написавший отзыв, является клиентом сомневаюсь, так как клиенты знают, что я русскоязычная (=инвалид по языку), и этот ответ не смогла бы написать. Кроме того, не припомню чтобы кто-то падал из деток при мне, это раз, а два - это тот факт, что занятия с малышами проходят с мамочками и преподаватель не контактирует с ребенком и не несет ответственности за него, так как показывает предлагаемые упражнения на своем ребенке. Именно из-за специфики деток этого возраста занятия проводятся с мамами (за ними необходимо ходить по пятам и подстраховывать их от падений). Работой преподавателя курса, Козман Татьяны, насколько я знаю, все клиенты довольны.
Кроме того, извините, но вряд ли можно ожидать что за вашим ребенком будет следить директор (=владелец детского центра) на 8ом месяце беременности с животом огромнейших размеров, который и обуться самостоятельно не может, а самому при этом стоять в сторонке. На занятиях я присутствую мельком, только для того, чтобы удостоверится что все хорошо. 

Чтобы не возникало недопониманий или каких либо проблем в связи с разным менталитетом в центре с 21 июля работает румыноязычный администратор, он ответит на ваш звонок по номеру 069 200 266. 
Если у вас реально возникли какие-либо претензии к работе персонала центра (усматриваю всё же в отзыве признаки недобросовестной конкуренции) или же есть какие-либо рекомендации по улучшению деятельности центра, я буду рада приложить все усилия для усовершенствования работы центра. Я смогу ответить вам по тел. 079 200 280.
Очень хочу, чтобы центр "Smart Start" приносил пользу и радость как мамам, так и деткам!

Не рассматриваю его как бизнес, для меня это социальный проект, который просто приносит радость и моральное удовлетворение. 

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Уважаемые представители детских развивающих центров!
Данный подфорум был задуман для обмена мнениями и опытом посещений и обучения в детских развивающих центрах между родителями, реальными пользователями. Если Вас интересует реклама и продвижение на нашем форуме, ознакомьтесь пожалуйста с этой темой.

С уважением,

Администратор

Partajează acest post

Link spre post
KidsAcademy

Уважаемая Алина, не могли бы вы мой ответ восстановить или хотя бы выслать на почту!

Partajează acest post

Link spre post
KidsAcademy

Уважаемая Алина, не могли бы вы мой ответ восстановить или хотя бы выслать на почту!

Я понимаю, что сайт имеет коммерческие цели и вам выгодно заставить людей оплачивать услуги вашего сайта, но заключать договор с вами я не стала именно по причине неадекватности и недостоверности размещаемой здесь информации. Информацию вы не проверяете! При этом вы не знаете кто пишет как со стороны "покупателей", так и со стороны "продавцов". На информационных сайтах есть подпись что изложенное мнение является субъективным и может не совпадать с мнением редакции, у вас такой надписи нет! Таким образом, размещая непроверенную информацию одной стороны и не давая высказаться другой стороне, вы просто способствуете нанесению урона чести и достоинству, деловой репутации другой стороны. 

В сложившейся со мной ситуации вы пытаетесь заставить меня заплатить за возможность оттереться от плевков в мое лицо. Одно дело размещение рекламы своих услуг, а совсем другое - возможность ответа на размещенные в свой адрес обвинения.

Partajează acest post

Link spre post
laspi

Алина, действительно, ведь  здесь нет рекламы, а есть необходимость прояснения ситуации, что в таком случае предусмотрено?

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Елена, мы не размещаем информацию и тем более не проверяем написанное пользователями, это форум, где каждый может высказать своё мнение. Именно для объективности выводов и были разделены рекламные подфорумы от общения. 

Этим и отличается наш форум от других, объективностью и чётким разделением реальных мнений и рекламы.

И да, у нас есть Правила форума, где есть такой пункт:

7.7. Administrația nu are obligaţia legală de a controla informaţiile oferite de alți utilizatori, disponibile pe site. Informaţiile altor persoane poate fi neplăcute, vătămătoare sau inexacte.

Materialul poate conține inexactități sau greșeli de scriere. Administrația nu își asuma veridicitatea şi exactitatea pentru forma, conținutul sau exactitatea material conținut sau plasat de dvs. pe site.

Также у нас по Правилам форума запрещены ники, содержащие в себе названия брендов, компаний, сайтов и прочую рекламную информацию.

Înregistrarea

1.3. Este interzis de a include în Nick link-uri către alte site-uri, adrese IP, informaţii cu caracter publicitar, limbaj necivilizat/abuziv, precum şi MAJUSCULE.

:)

Хорошо, я восстановлю все сообщения в этой теме, пусть пользователи сами делают выводы.

Partajează acest post

Link spre post
KidsAcademy

Алина, огромной спасибо! Мне полегчало! :)

Partajează acest post

Link spre post
KateaBM

Всем доброго времени суток!

Прочли с супругом тему....мягко говоря были в шоке. 

Во первых хотим поблагодарить  центр "Smart Start" и его преподавателей! Наш сынуля категорически отказывался читать, его никак нельзя было заинтересовать, раскраски, книжки лежали без дела. Сейчас всё кардинально изменилось, ребенок сам берет папку с заданиями из центра, перечитывает уроки, доделывает, то что на занятии не успел. Каждый раз когда забираем его после занятий, спрашивает пойдем ли завтра) 

Спасибо за вашу работу и ту атмосферу, которую вы создаете для наших деток!

Partajează acest post

Link spre post
Arisha83

сегодня были на пробном занятии в Смарт Старте. несмотря на некоторые опасения после прочтения гневных комментариев, остались довольны. более подробно плюсы:

1. несколько помещений - зал для активных игр, комната для занятий за столом, комната для занятий на полу.

2. комбинация активных заданий с музыкальными.

3. небольшое количество детей в группе.

для нас единственным минусом стало то, что нет разделения на группы рус. и рум. так как из 6 человек мы единственные были русскоговорящими, основной язык общения был рум. хотелось бы, чтоб мой ребенок тоже понимал все, что говорит преподаватель. но это ни в коем случае не претензии, везде и всегда подстраиваются под большинство. да и как такового общения ребенок-преподаватель пока в этом возрасте нет. просто, учитывая что ребенок сейчас формирует речь и пополняет словарный запас, для него предпочтительней было бы слышать пока родную речь. это мое личное мнение.

материалы, подход - все на твердую пятерку! спасибо. будем думать )

Partajează acest post

Link spre post
masyanya11

Мы ходим в этот центр уже третий год. Начинали с группы раннего развития. Теперь уже второй год подготовки к школе. Уровень знаний наших детей достойный. Сейчас все наши детки успешно проходят тестирования в школы города. Нам очень нравятся наши преподаватели. А самое главное - всех наших деток любят!!!!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
lindakiss85

Noi frecventam de 1 an,si sintem foarte multumesti de profesori si de comportamentul lor fata de copii.eu au o atirnare individuala fata de copii,avind in vedere caracterul si abilitatile fiecarui copil.pe linga asta cu odorasii nostri se ocupa si psihologul si logopedul calificat ceea ce ajuta sa se familiarizese in societate(gradinita).proful de engleza este cel mai adorat de copii.toate orele se desfasoara intr_o ambianta vesela si cu muzica calma si linistita ceea ce permite copiilor sa se concentreze asupra lectiilor.

Administratiia ia in consideratie toate propunerile si cerintele parintilor.

Partajează acest post

Link spre post
lindakiss85

Noi frecventam de 1 an,si sintem foarte multumiti de profesori si de comportamentul lor fata de copii.ei au o atirnare individuala fata de copii,avind in vedere caracterul si abilitatile fiecarui copil.pe linga asta cu odorasii nostri se ocupa si psihologul si logopedul calificat ceea ce ajuta sa se familiarizese in societate(gradinita).proful de engleza este cel mai adorat de copii.toate orele se desfasoara intr_o ambianta vesela si cu muzica calma si linistita ceea ce permite copiilor sa se concentreze asupra lectiilor.

Administratiia ia in consideratie toate propunerile si cerintele parintilor.

Partajează acest post

Link spre post
Iraida2014

Am încept să mergem la Smart start (copilul  zice  - școala) de  jumătate de an, pînă la aceasta avînd experiența înca a 2 centre de dezvoltare, din sect.Ciocana, si Centru. Și dacă la cel din sect.Ciocana,  copilul se mai implica, dar numai cu mama alături, la cel din Centru, categoric nu dorea, plîngea, asa că am abandonat.   In cazul primelor experiente, nu dorea să ramînă fără mama, respingea orice comunicare si implicare  în activități.      

La Smart start, ne-am dus de probă, aflînd de acesta din publicitate, iar mai apoi discutînd despre el cu o cunoștință, la care frecventează ambii copii orele, si care l-a apreciat foarte pozitiv. 

La finele primei ore, cînd l-am întrebat pe băiatul meu  dacă îi place și mai venim, mi-a zis că  neapărat vom umbla la școală. Și menționez, că în cazul dat copilul a intrat în clasă fară mama. Pîna la ziua de azi, cum se face ora 16.00, țipă ,,mama mai repede ca întîrziem la școală".  Îi place nespus de mult. Și vă asigur puișorul meu este destul de ambițios, dar profesorii noștri se străduie  în orice situație sa facă față, să găsească limbă comună cu el, și vreau sa zic ca le reușește.       

La moment, frecventăm orele de pregătire preșcolară și sunt foarte  satifăcută de ce se oferă: programul, atîrnarea profesorilor fată de copii,  atenția acestora față de necesitățile lor, etc. 

Colectivul centrului, părerea mea, este calificat și receptiv la  exigențele  părinților.   

Partajează acest post

Link spre post
KidsAcademy

Приглашаем всех неравнодушных родителей на бесплатную встречу с российским специалистом по раннему развитию - Даниловой Еленой! 4 июня в 17:00
https://www.facebook.com/events/1478857395683436/?context=create&ref_dashboard_filter=upcoming&source=49

Partajează acest post

Link spre post
lelesea

Мы ходим в SmartStar всего 3 месяца, помимо его посещаем обычный детский сад и танцы. Ребенок мог попросить не отводить его в садик или на танцы, а вот занятий в развивашке он ждет как праздник. Результаты уже видны, преподаватели выкладываться очень сильно, профессионалы своего дела. А какие подделки  у нас, мммммммммммм, просто загляденья. Мы поменяли не один центр, искали такое, что бы нам подходит, и я очень рада, что нашли. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum