Vizitator Rodica

Pensia Alimentara

Postări Recomandate

Vizitator Rodica

Buna ziua. Am o intrebare si as vrea sa ma ajute cineva cu un raspuns. Primesc pensia alimentara pentru copil pe bucati. Fostul sot trebuie sa achite suma fixa de 500 lei pe luna. Imi achita cite 300-350 lei pe luna,realizindu-se o datorie intre achitarea integrala a pensiei. Ce pot face si cum pot sa-l impun sa achite suma fixa fara datorii? Merci

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Rodica

Si daca poate fi tras la raspundere penal....

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Si daca poate fi tras la raspundere penal....

Nu poate fi tras la raspundere penala. Daca pensia alimentara a fost stabilita prin judecata atunci va adresati executorului judecatoresc care va incasa restanţa la pensia de întreţinere plus achitarea penalității în mărime de 0,1 la sută din suma restanţei pentru fiecare zi de întîrziere. La fel, prin judecata aveti dreptul să cereti repararea daunei, cauzate prin întîrzierea executării obligaţiei de întreţinere, dacă aceasta nu a fost acoperită prin plata de penalităţi.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Rodica

Nu poate fi tras la raspundere penala. Daca pensia alimentara a fost stabilita prin judecata atunci va adresati executorului judecatoresc care va incasa restanţa la pensia de întreţinere plus achitarea penalității în mărime de 0,1 la sută din suma restanţei pentru fiecare zi de întîrziere. La fel, prin judecata aveti dreptul să cereti repararea daunei, cauzate prin întîrzierea executării obligaţiei de întreţinere, dacă aceasta nu a fost acoperită prin plata de penalităţi.

Merci mult. As vrea sa intreb trebuie de depus o cerere pentru achitarea restantei din pensia de întreţinere plus achitarea penalității în mărime de 0,1 la sută din suma restanţei pentru fiecare zi de întîrziere? Si pentru repararea daunei, cauzate prin întîrzierea executării obligaţiei de întreţinere in judecata ce procedura trebuie de parcurs?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Merci mult. As vrea sa intreb trebuie de depus o cerere pentru achitarea restantei din pensia de întreţinere plus achitarea penalității în mărime de 0,1 la sută din suma restanţei pentru fiecare zi de întîrziere? Si pentru repararea daunei, cauzate prin întîrzierea executării obligaţiei de întreţinere in judecata ce procedura trebuie de parcurs?

Daca este titlu executoriu in baza hotaririi judecatoresti (nu mai vechi de 3 ani) de incasare a pensiei de intretinere a copilului atunci restanta si penaliatea o calculeaza executorul judecatoresc in caz contrar doar prin intermediul instantei de judecata. Pentru repararea daunei cauzate prin întîrzierea executării obligaţiei de întreţinere este necesar de adresat cu o actiune in judecata.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Rodica

Daca este titlu executoriu in baza hotaririi judecatoresti (nu mai vechi de 3 ani) de incasare a pensiei de intretinere a copilului atunci restanta si penaliatea o calculeaza executorul judecatoresc in caz contrar doar prin intermediul instantei de judecata. Pentru repararea daunei cauzate prin întîrzierea executării obligaţiei de întreţinere este necesar de adresat cu o actiune in judecata.

Executorul judecatoresc mi-a spus ca nu are ce-i face, ca el nu are de unde sa-mi achite suma fixa, cit depune creditorul atit imi da mie.

Eu am dreptul acum sa nu mai ridic banii si sa nu mai semnez actele pina nu-mi achita restantele? Ca stiu ca daca nu semnez fostul sot are probleme cu autoritatile in legatura cu perfectarea actelor.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Executorul judecatoresc mi-a spus ca nu are ce-i face, ca el nu are de unde sa-mi achite suma fixa, cit depune creditorul atit imi da mie.

Eu am dreptul acum sa nu mai ridic banii si sa nu mai semnez actele pina nu-mi achita restantele? Ca stiu ca daca nu semnez fostul sot are probleme cu autoritatile in legatura cu perfectarea actelor.

Dvs. sinteti creditor fostul sot e debitor.

Conform Codului familiei Articolul 103.

(1) Dacă debitorul întreţinerii nu are salariu sau alte venituri, fie că acestea sînt insuficiente pentru a-şi onora obligaţia, pensia de întreţinere se va încasa din mijloacele băneşti depuse de către debitor în instituţiile financiare sau transmise organizaţiilor comerciale şi necomerciale, cu excepţia cazurilor cînd aceste mijloace le-au fost transmise în proprietate. Dacă debitorul nu dispune de astfel de mijloace băneşti sau dacă dispune de ele, dar acestea sînt insuficiente pentru a-şi onora obligaţia, pensia de întreţinere se va încasa din contul tuturor bunurilor mobile şi imobile ale debitorului care pot fi urmărite.

La fel, executorul poate aplica diferite interdictii care pot fi aplicate sotului si care nu sunt placute de loc....

Incercati si schimbati executorul judecatoresc

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Rodica

Dvs. sinteti creditor fostul sot e debitor.

Conform Codului familiei Articolul 103.

(1) Dacă debitorul întreţinerii nu are salariu sau alte venituri, fie că acestea sînt insuficiente pentru a-şi onora obligaţia, pensia de întreţinere se va încasa din mijloacele băneşti depuse de către debitor în instituţiile financiare sau transmise organizaţiilor comerciale şi necomerciale, cu excepţia cazurilor cînd aceste mijloace le-au fost transmise în proprietate. Dacă debitorul nu dispune de astfel de mijloace băneşti sau dacă dispune de ele, dar acestea sînt insuficiente pentru a-şi onora obligaţia, pensia de întreţinere se va încasa din contul tuturor bunurilor mobile şi imobile ale debitorului care pot fi urmărite.

La fel, executorul poate aplica diferite interdictii care pot fi aplicate sotului si care nu sunt placute de loc....

Incercati si schimbati executorul judecatoresc

Merci mult de clarificarea situatiei.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Rodica

Eu daca nu mai ridic banii pina la achitarea restantei nu incalc legea?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Eu daca nu mai ridic banii pina la achitarea restantei nu incalc legea?

asta nu va schimba nimic, nu incalcati nimic

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator elena

Buna ziua. Am o intrebare si as vrea sa ma ajute cineva cu un raspuns. Daca fostul sot locuieste in Transmistria cum primesc pensia alimentară? Si daca el nu lucrează cum se stabileste suma? exista de 5 ani o sentinta judecătorească dar mi s-a spus că deoarece el locuieşte în Transmistria nu il pot impune.

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua. Am o intrebare si as vrea sa ma ajute cineva cu un raspuns. Daca fostul sot locuieste in Transmistria cum primesc pensia alimentară? Si daca el nu lucrează cum se stabileste suma? exista de 5 ani o sentinta judecătorească dar mi s-a spus că deoarece el locuieşte în Transmistria nu il pot impune.

Daca pensia alimentara e stabilita in cota 1/4 din venit și el nu declara executorului unde lucreaza atunci se calculeaza lunar 1/4 din salariul mediu lunar pe economie pentru anul respectiv adica din 3850 lei ( pentru 2013) e 962 lei lunar.

Poate fi impus de executor sa plateasca prin multe cai(insa nu atita timp cit fostul sot nu paraseste teritoriul transnistriei), inclusiv:

Articolul 318. Cod Contravențional: Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată

(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată

se sancţionează cu amendă de la 50 la 150 de unităţi convenţionale.

Articolul 320 Cod Penal. Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată

(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenţionale,

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 200 la 300 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Vii

Pensia alimentară se reține din salariu dacă plătitorul a fost bolnav toată luna?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Pensia alimentară se reține din salariu dacă plătitorul a fost bolnav toată luna?

In acest caz nu se retine insa debitorul plateste pensia alimentara reisind din salariul mediu pe tara - 3850 lei

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Liuda

Buna ziua. Data-mi Va rog un sfat. Sotul achita pensia alimntara primului copil. Pin in decembrie anului 2012 nu lucra si transfera lunar pe contul deschis de fosta sotie 500 lei. In decembrie a fost angajat si pus la evedenta la executorul judecatoresc la Floresti, fiindca serviciul e la Ialoveni am rugat sa ne transfere incolo. Deja e luna iunie dar la serviciu nu a venit nimic in baza la ce sa se faca retiniile in favoarea copilului. Am sunat si am aflat ca de la Floresti tot dosarul a fost trimis la Ialoveni, aici tot spun ca a primit si chiar si a tremis in contabilitatea firmei dar acolo nu a primit nimeni nimic. Sotul a vrut sa ia singur hirtiea s-o duca la serviciu dar exec. jud. a spus NUUU. De vr-o luna sunam la exec. judec. sa vedem carei situatia deoarece stim ca este penalitate pentru intirziere su nu o gasim. Ce sa facem, cum sa procedam????????

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua. Data-mi Va rog un sfat. Sotul achita pensia alimntara primului copil. Pin in decembrie anului 2012 nu lucra si transfera lunar pe contul deschis de fosta sotie 500 lei. In decembrie a fost angajat si pus la evedenta la executorul judecatoresc la Floresti, fiindca serviciul e la Ialoveni am rugat sa ne transfere incolo. Deja e luna iunie dar la serviciu nu a venit nimic in baza la ce sa se faca retiniile in favoarea copilului. Am sunat si am aflat ca de la Floresti tot dosarul a fost trimis la Ialoveni, aici tot spun ca a primit si chiar si a tremis in contabilitatea firmei dar acolo nu a primit nimeni nimic. Sotul a vrut sa ia singur hirtiea s-o duca la serviciu dar exec. jud. a spus NUUU. De vr-o luna sunam la exec. judec. sa vedem carei situatia deoarece stim ca este penalitate pentru intirziere su nu o gasim. Ce sa facem, cum sa procedam????????

Sotul sa transfere singur baniii pe contul executorului judecatoresc

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator elena

Salut,

intrebarea mea e urmatoarea: pensia alimentara se retine din salariul brut sau net?

va multumesc

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Salut,

intrebarea mea e urmatoarea: pensia alimentara se retine din salariul brut sau net?

va multumesc

net

Partajează acest post

Link spre post
Olgutzza

Buna ziua.

Spuneti-mi va rog care ar fi suma pensiei alimentare in cazul in care tatal copilului nu lucreaza (oficial). Este vorba de un singur copil.

Multumesc anticipat.

Editat de Olgutzza

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Buna ziua.

Spuneti-mi va rog care ar fi suma pensiei alimentare in cazul in care tatal copilului nu lucreaza (oficial). Este vorba de un singur copil.

Multumesc anticipat.

Se stabileste in suma fixa care depinde de mai multe circumstante inclusiv de veniturile pe care le are tatal copilului, virsta copilului, etc. de la 700 lei...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Viorel

Ați atenționat că pensia alimentară se calculează din slariu net, se poate de aflat legea și articolul?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Ați atenționat că pensia alimentară se calculează din slariu net, se poate de aflat legea și articolul?

Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale debitorului

(1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.

Legile Republicii Moldova

443/24.12.2004 Codul de executare al Republicii Moldova //Monitorul Oficial 34-35/112, 03.03.2005

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Anoila1983

Salut,am si eu o întrebare.daca divorțul a fost înregistrat in 2011,la acel moment nu am cerut pensia alimentara,pot acum sa cer ca fostul sot sa achite pensie alimentara.oficial nu este angajat,lucrează peste hotare.copilul are 6ani.merci

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Salut,am si eu o întrebare.daca divorțul a fost înregistrat in 2011,la acel moment nu am cerut pensia alimentara,pot acum sa cer ca fostul sot sa achite pensie alimentara.oficial nu este angajat,lucrează peste hotare.copilul are 6ani.merci

da, puteti chiar daca nu lucreaza oficial, stabilind-o intr-o suma baneasca fixa pe luna.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Anoila1983

Si încă o întrebare-pensia alimentara se va plăti din momentul cind. Fost pronuntT divorțul sau nu?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum