virtovera

Picior Strimb Congenital (Косолапость)

Postări Recomandate

virtovera

Copilul meu a fost diagnosticat la nastere cu Picior strimb varus equin, adica indoit in partea inferioara de la merisor. prima jumatate de an am imobilizat piciorusul in ghips, shimbindu-l in fiecare saptamina, la 7 luni am fost operati la CMC la dl Moroz Petru. Acum suntem de asemenea cu ghips, il schimbam lunar la acelasi medic. Ni s-a spus sa purtam ghips cel putin jumatate de an dupa operatie. Pe urma mai vedem.

Vreau sa stiu daca mai sunt mame cu copii cu aceleasi probleme. Am vazut foarte multe cazuri acolo.

Daca da, la ce tratamente ati apelati voi si ce rezutate ati obtinut?

Мой ребенок был диагностирован с косолапостю одной ножки прямо с рождения. Первая половина годика мы ставляли ножку в гипс, периодически меняя его. В 7 мес. зделали операцию и сказали еще минимум пол года в гипс.

Хочется узнать, у кого такая же ситуация, какие меры приняли и какоы были результаты??

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Orhideia

у нас есть косолапость, как то там это называется по научному, но сказали просто ходить в ортопедической обуви и массаж....(это Карлик), а вам случайно не с Галаксии Мельник такое понавыписывал? просто мы к нему попали по плановому осмотру, стоит на учете в галаксии и вот он начал пугать, тут же побежала к Карлику, сказал не критично и просто следить...а так у нас очень сильно как на мой взгляд....косолапость обеих ножек....

Partajează acest post

Link spre post
virtovera

Вера, у вас все исправится!

почитайте эту тему http://mama.md/topic...80#entry2360686

а что за бабий-ортопед, это лалойто центр или имя такое? ) я вижу вы какието массажи делали не подскажете где это и какие цены?? нам тоже скоро надо будет массаж и гимнастика

у нас есть косолапость, как то там это называется по научному, но сказали просто ходить в ортопедической обуви и массаж....(это Карлик), а вам случайно не с Галаксии Мельник такое понавыписывал? просто мы к нему попали по плановому осмотру, стоит на учете в галаксии и вот он начал пугать, тут же побежала к Карлику, сказал не критично и просто следить...а так у нас очень сильно как на мой взгляд....косолапость обеих ножек....

нет, в галаксию не ходили. а сколько вашему малышу? если говорите что на ваш взгляд косолапость сильная, как он передвигается?

Partajează acest post

Link spre post
Paraskevka

а что за бабий-ортопед, это лалойто центр или имя такое? ) я вижу вы какието массажи делали не подскажете где это и какие цены?? нам тоже скоро надо будет массаж и гимнастика

бабий-ортопед - это лечебный центр (возле Манежа Нижняя Рышкановка) - сходите к ним на консультацию -дальше вам скажут сколько и какие процедуры нужны и стоимость тоже..врач- Сергей Ильич Бабий (он старенький..но опытный)

Partajează acest post

Link spre post
virtovera

через неделю будем уже без гипса....даже не верится! потом уже массажи всякие реабилитационные! но это уже легче.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Olga

la noi baietelul deasemenea a fost diagnosticat cu picior strimb,de la jumate de luna de zile am fost pusi in gips dupa care la jum de an am facut renghenul si ni sa spus ca trebuie sa mergem la operatie. pe 1 aprilie iam facut operatia ,acum avem o luna si 2 saptamini dupa operatie,deja se simte mai bine insa si noua deasemenea ni sa spus ca vom sta cam jum de an in gips. noua operatia ni-a facuto Golub Veniamin.

Partajează acest post

Link spre post
virtovera

la noi baietelul deasemenea a fost diagnosticat cu picior strimb,de la jumate de luna de zile am fost pusi in gips dupa care la jum de an am facut renghenul si ni sa spus ca trebuie sa mergem la operatie. pe 1 aprilie iam facut operatia ,acum avem o luna si 2 saptamini dupa operatie,deja se simte mai bine insa si noua deasemenea ni sa spus ca vom sta cam jum de an in gips. noua operatia ni-a facuto Golub Veniamin.

noi deja stam fara ghips de 3 saptamini....e bine intr-un fel, dar e rauin altul. Deja piciorul sta prea inafara(((

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator olga

dar cit ati stat in gips?

si toata perioada ati stat permanent sau la mai scos?

noi stam deja 1,5 luni dupa operatie,asa e de greu.......

Partajează acest post

Link spre post
virtovera

am stat 6 luni, stateam permanent, o data in luna mergeam si-l schimbam si statea numai citeva min fara, de la un ghips la altul......e foarte greu si incomod, el deja incepea a merge cu el, dupa ce l-am scos i-a trebuit o saptamina undeva sa se deprinda sa calce pe talpa fara ghips

Partajează acest post

Link spre post
virtovera

бабий-ортопед - это лечебный центр (возле Манежа Нижняя Рышкановка) - сходите к ним на консультацию -дальше вам скажут сколько и какие процедуры нужны и стоимость тоже..врач- Сергей Ильич Бабий (он старенький..но опытный)

am fost azi prima zi la Babii-ortoped la proceduri...plinsete si bocete, dar am facut si masaj si exercitii si fizioterapie si de toate! avem de tot 20 zile curs de lecuire. costul cam pisca la buzunar, dar asta nu conteaza atita timp cit e bine pentru copil!

Partajează acest post

Link spre post
Paraskevka

молодцы! терпения вам!

мой тоже очень капризничал и плакал..потом привык через 4-5 дней..отвлекали его чтением книг, картинки показывала, читали стихи с выражением..на упражнение "лягушка" -они все капризничают до слез..игрушки любимые берите с собой..развлекайте))) через 10-12 массажей увидите первые результаты))..ножка будет совсем по другому двигаться..

Вы не у Светланы?...

Partajează acest post

Link spre post
virtovera

молодцы! терпения вам!

мой тоже очень капризничал и плакал..потом привык через 4-5 дней..отвлекали его чтением книг, картинки показывала, читали стихи с выражением..на упражнение "лягушка" -они все капризничают до слез..игрушки любимые берите с собой..развлекайте))) через 10-12 массажей увидите первые результаты))..ножка будет совсем по другому двигаться..

Вы не у Светланы?...

да, у нее)) классная!! отвлекаю любимыми игрухами, но пока без релультатов(( правда сегодня меньше плакал на массаже, а когда дело доходит до упражнений то начинается

Partajează acest post

Link spre post
Paraskevka

терпите..

потом будете вспоминать с улыбкой)))

я только через 2 дня после родов поняла что с моим ре что-то не так..что ножка скручена.. -доктор сразу не хотел меня расстраивать..потом плакала-рыдала просто(( спрашивала себя -почему мой реб такой?? (сейчас понимаю что глупости все это..) слава богу что он здоров, ручки и ножки на месте.. В гипсе 6 мес почти были -тоже думала не переживу)) - ниче! выжила..и нормально все..

лучше делать максимум усилий сейчас когда реб еще маленький..чем дальше тем труднее будет, если сейчас не "втянуться" ..Посоветуйтесь с врачом насчет обуви для реб..нам только ортопедич назначили -но общего назначения (не по заказу изготовить)..

Partajează acest post

Link spre post
virtovera

терпите..

потом будете вспоминать с улыбкой)))

я только через 2 дня после родов поняла что с моим ре что-то не так..что ножка скручена.. -доктор сразу не хотел меня расстраивать..потом плакала-рыдала просто(( спрашивала себя -почему мой реб такой?? (сейчас понимаю что глупости все это..) слава богу что он здоров, ручки и ножки на месте.. В гипсе 6 мес почти были -тоже думала не переживу)) - ниче! выжила..и нормально все..

лучше делать максимум усилий сейчас когда реб еще маленький..чем дальше тем труднее будет, если сейчас не "втянуться" ..Посоветуйтесь с врачом насчет обуви для реб..нам только ортопедич назначили -но общего назначения (не по заказу изготовить)..

у нас тоже только ортоп, в остеомеде покупали по 700 лей, грабеж!! по заказу хотели но нам сказали что такие маленькие не делают

Partajează acest post

Link spre post
katerlizhen

Привет всем! У меня двое сыновей и оба родились косолапиками, причем стопка так сильно была вывернута вовнутрь, если б ничего не делали не ходили бы. Старший сын был косолапиком на 2 ноги. В 10 дней от рождения его загипсовали по самую попу (самое сложноеьдля меня было это купание и на улице всегда в коляске прикрывала ножки, не хотелось сочувствия). В 6 месяцев Мороз прооперировал первую ножку (удлинение ахиллова сухожилия), а в 7 месяцев и вторую, опять гипс, гипс нам окончательно сняли в 1 год 1 месяц. 2-3 раза в год делали курсы массажа, ходили на грязь и электростимуляцию, спец обувь всегда. Но лет в 5 у него пошел рецидив, как-то незаметно очень по чуть-чуть начал косолапить при ходьбе. У ортопеда постоянно под контролем. Так сложилась судьба, что я была вынуждена с младшим сыном лечить в Питерскую педиатрическую академию, там лежали долго и рядом с нашим отделением было ортопедия, вообщем я познакомилась с врачом и спустя времярешила для себя слетать со старгим на консультацию. Ему тогда было 9 лет. И нам сказали совсем другое, чем здесь дома, что обязательно надо оперировать, тк долго неправильно ставил ножку и кости на стопе по рентгену видно выросли как дуга, неровные. Сделали 2 операции, сначала одну, потом вторую ножку, называется остеотомия, те разрезали 4 4 кости, поставили спицы, зафиксировпли, гипс, спустя месяца 2-3 сняли. Сейчас ему 11 лет, знаете, он так хорошо ходит, ничем не отличается от других деток, а я в свое время и ругала его, постоянно-ставь ножки ровно, а он и не мог просто, изогнутая форма костей не давала. А у младшего только одна ножка была искривлена, но тк нам предстоял черед операций по др области, нам не удлиняли ахиллово сухожилие,просто ходил загипсованный один год. Он у меня тоде наблюдается в Питере, пока сказали не трогать, но каждый год приезжать, хотя я вижу, что он ее ставит неправильно. Вот такая история

Partajează acest post

Link spre post
Silk

Мы лечимся по методу Понсети.

Partajează acest post

Link spre post
virtovera

Мы лечимся по методу Понсети.

поделитесь с нами опытом, как это?

какие результаты? 

Partajează acest post

Link spre post
Silk

поделитесь с нами опытом, как это?

какие результаты? 

Метод Понсети состоит из наложения 5-8 гипсовых повязок по 1 неделе, затем, если есть необходимость, ахиллотомия (пересечение ахиллова сухожилия) под местным обезболиванием, гипсовая повязка после ахиллотомии накладывается на 3 недели. После снятия повязки одеваются брейсы (специальные ботиночки, которые соеденины между собой планкой, для удерживания стоп в правильном положении).

О методе можно очень много е узнать в интернете, не знаю если сдесь можно указывать ссылки.

Что касается нас. Лечились мы в Одессе. Нам понадабилось:

1) 4 гипса по 1 неделе (с каждым гипсом стопа выравнивалась в правильном положении)

2) ахиллотомия- пересечение пяточного сухожилия, так как гипсами его очень сложно растянуть. Если не пересекать-пятка остается высоко, и ребенок не будет наступать на всю стопу. У детей сухожилие срастается полностью.

3) еще один гипс на 3 недели.

4) сейчас носим брейсы, для удерживания стоп в правильном положении.

Стопа ровная, результатом довольны. 

Мы еще маленькие, а как ваши детки? 

Partajează acest post

Link spre post
Irusika

Моей маме сказали что я вообще не буду ходить,обязательно гипс нужен. Бабушка встала в позу,ни в какую не хотела ставить. В 6 лет явно видно было косолапие,само все прошло. Сейчас еле еле заметно что ноги иксиком,кто не знает даже не замечают этого.

А у племянницы в пол года поставили гипс полукругом,бедная девочка так и ходит ноги-колесом

Partajează acest post

Link spre post
Silk

То что вы говорите про косолапие, это другое- когда стопы смотрят друг на друга. С косолапостью все более сложнее, с ней ребенок точно не пойдет. Хорошо что у вас все хорошо. А гипс полукругом это как?

Partajează acest post

Link spre post
Irusika

То что вы говорите про косолапие, это другое- когда стопы смотрят друг на друга. С косолапостью все более сложнее, с ней ребенок точно не пойдет. Хорошо что у вас все хорошо. А гипс полукругом это как?

У меня и было косолапие. На фото в садике левая ножка смотрит вперёд,правая влево.

Обе ножки в гипсе, это как то так ( ) выглядит.

Editat de Irusika

Partajează acest post

Link spre post
Silk
virtovera

Daca nu esti impotriva, scrie, te rog, care sunt rezultatele tratamentului vostru. Cum se simte baietelul? Cit e de mobila talpa? Cit e de mare diferenta in marimea piciorului? Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
virtovera

virtovera

Daca nu esti impotriva, scrie, te rog, care sunt rezultatele tratamentului vostru. Cum se simte baietelul? Cit e de mobila talpa? Cit e de mare diferenta in marimea piciorului? Multumesc!

nu sunt deloc impotriva, mai ales ca eu am initiat tema)

acum baiatul meu are in curind 3 ani. Merge, alearga, se joaca fara nici o problema, in orice caz nu-mi spune ca-l doar ceva sau ca a obosit.

am avut treaba cu ghipsul 1 an si o luna, adica 10 zile dupa nastere i-a fost pus primul ghips, iar la 1 an si o luna i l-au scos pe ultimul.

operatia nu a fost stralucita!!!!!

dupa cum are reclama ca de facator de minuni domnul care i-a facut-o, sa-i fie rusine!

dar eu spun multumesc Domnului de tot, pentru ca desi are grad de invaliditate, copilul meu nu arata a invalid

doar daca sa te uiti in mod special la picior, se vede diferenta in modul care-l tine, pentru ca dupa cum am mai spus, operatia nu a fost pe nota 10.

din pozitia inauntru, medicul l-a pozitionat prea in afara!!! 

acum luptam deja cu problema asta, sa-l punem in pozitie corecta, adica piciorul sa se uite inainte, nu in afara deja

din cauza pozitionarii in afara, picioarele s-au dus in X si talpile sunt plate

nu mai vorbesc de urmarile ghipsului - muschii piciorului care a fost ghipsat, erau practic atrofiati, acum e mai bine, dar oricum, unul e mai grasut si mai dezvoltat ca altul, desi nu se observa tare.

asa ca referitor la ghips, eu sunt foarte impotriva!!!! clar ca dupa operatie ghipsul era necesar(

sa ma fi putut intoarce inapoi, nu as mai lasa ghipsul atit de mult, din prima luna de pina la operatie daca as vedea ca nu este efect, nu as mai continua cu ghipsul, acum am de facut cure de kinetoterapie pina va inceta a mai creste!!! 

Partajează acest post

Link spre post
Silk

Vera, sa dea Dumnezeu sa fie bine in continuare!!!

Eu nu sunt medic, dar din cite cunosc:

din pozitia inauntru, medicul l-a pozitionat prea in afara!!! 

Dupa metoda dupa care ne tratam noi, piciorul se pozitioneaza intentionat inafara, si cu timpul, cu cit copilul creste, piciorul revine in pozitia corecta. Aceasta se face pentru a preveni recidiva, adica revenirea piciorului in pozitia de pina la tratament. Poate si in cazul vostru e la fel.

din cauza pozitionarii in afara, picioarele s-au dus in X si talpile sunt plate

Chiar si la unii copii sanatosi, care nu au picior strimb, pina la virsta de 5-7 ani, este normal ca talpile sa fie plate,  picioarele in X, daca acesta nu depaseste 150 (valgus) . Este o perioada de crestere, care trece, si picioarele isi revin la normal.

unul e mai grasut si mai dezvoltat ca altul, desi nu se observa tare.

La copiii cu picior strimb unilateral, este normal, ca sa fie o mica diferenta dintre piciorul sanatos si cel tratat, adica:

1. talpa tratata, sa fie cu 0.5 cm mai scurta in comparatie cu cea sanatoasa

2. muschiul gambei piciorului strimb sa fie mai putin dezvoltat ca cel sanatos (cei care nu cunosc pot chiar sa nu observe)

3. piciorul in general, sa fie putin mai scurt ca cel sanatos

Toate acestea, in nici un fel nu afecteaza viata, si integrarea in societate a copilului.

Daca sincer, eu cred ca la voi totul e bine :give_rose: , doar daca va incadrati in toate normele. :da1: . Principalul e ca sa calce pe toata talpa, sa poata merge in degete si pe calciie, si sa nu aiba dureri. Dar grosimea picioarelor e chiar pe ultimul plan, mai ales, ca nu o sa imbrace fustite  :smile:  :wink:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum