LILLIA

Rambursarea Banilor Depuşi Pe Timpul Uniunii Sovetice

Postări Recomandate

LILLIA

Buna ziua! am asa o intrebare la Dvstra.

Mamei mele i-au venit niste bani depusi de pe timpurile URSS la Banca Nationala de atunci, acesti bani au fost depusi de sotul ei care este decedat de 2 ani, Acum ea nu poate primi banii deoarece are nevoie sa perfecteze ceva la notar. Notarul zice ca trebuia la 6 luni dupa deces sa faca toate doc pe ea, inclusiv si aceasta carte de depozit si ca acum este tirziu. Si cel mai interesant ca toate doc le trecuse pe numele ei, da de cartea aceasta de depozite nu s-a gindit. A mai fost si la alti doi notari din raionul in care locuieste care o trimet inapoi la primul notar care si a perfectat actele de mostenitor, zicind cu cine ati facut inainte doc, la ceea si duceti-va... Iar notarul care s-a ocupat cindva de acele acte se poarta foarte urit si nu vrea sa faca nimic pentru a o ajuta sa recupereze banii.

Spuneti-ne va rog ce poate face ea pentru a recupera acesti bani, nu sunt cine stie ce, 1000 lei, dar totusi pentru o pensionara sunt bani multi. Pacat ca statul nu a dat acesti bani oamenilor cit au fost vii ca sa se bucure de ei , dar acum dupa ce au decedat le dau chipurile mostenitorilor si inca in ce mod ca sa nu-i mai poata primi, parca este o bataie de joc.

Multumesc anticipat!

Editat de LILLIA

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna ziua! am asa o intrebare la Dvstra.

Mamei mele i-au venit niste bani depusi de pe timpurile URSS la Banca Nationala de atunci, acesti bani au fost depusi de sotul ei care este decedat de 2 ani, Acum ea nu poate primi banii deoarece are nevoie sa perfecteze ceva la notar. Notarul zice ca trebuia la 6 luni dupa deces sa faca toate doc pe ea, inclusiv si aceasta carte de depozit si ca acum este tirziu. Si cel mai interesant ca toate doc le trecuse pe numele ei, da de cartea aceasta de depozite nu s-a gindit. A mai fost si la alti doi notari din raionul in care locuieste care o trimet inapoi la primul notar care si a perfectat actele de mostenitor, zicind cu cine ati facut inainte doc, la ceea si duceti-va... Iar notarul care s-a ocupat cindva de acele acte se poarta foarte urit si nu vrea sa faca nimic pentru a o ajuta sa recupereze banii.

Spuneti-ne va rog ce poate face ea pentru a recupera acesti bani, nu sunt cine stie ce, 1000 lei, dar totusi pentru o pensionara sunt bani multi. Pacat ca statul nu a dat acesti bani oamenilor cit au fost vii ca sa se bucure de ei , dar acum dupa ce au decedat le dau chipurile mostenitorilor si inca in ce mod ca sa nu-i mai poata primi, parca este o bataie de joc.

Multumesc anticipat!

Notarul( primul notar care a deschis succesiunea) este obligat sa va elibereze certificatul de mostenitor pentru depozitul de bani, reisind din faptul ca mama dvs, a depus in termen declaratia de acceptare a succesiunii( in primele 6 luni dupa decesul sotului). Daca prin declaratia de acceptare mama dvs. a indicat ca accepta intreg patrimoniul sotului atunci notarul e obligat sa va elibereze certificatul de mostenitor pentru suma de bani din depozit bancar inclusiv si peste 2 ani chiar daca nu ati prezentat la acel moment (cu doi ani in urma) documentele cu privire la bani acetia.( art.1516,1517, 1557,1558 Cod Civil) Daca notarul refuza neintemeiat eliberarea certifcatului de mostenitor puteti ataca decizia lui in instanta de judecata(in procedura contencios admnistrativ) si puteti solicita pe linga faptul ca sa fie obligat sa va elibereze certificatul de mostenitor, sa va compenseze cheltuielile de judecata inclusiv si prejudiciul moral.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Dnule Grigore eu va multumesc foarte mult! Incercam si vedem ce se primeste.

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Dnule Grigore, ma iertati va rog dar v-am dus in eroare cu informatie incorecta. Mai inscurt aici era altfel: el "sotul" decedat a facut donatie casa si cota de pamint in timpul vietii pe numele mamei mele la acest notar.

La carticica de depozite nimeni nu s-a gindit. Acum oare nici intr-un fel nu se pot primi banii acestia?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Dnule Grigore, ma iertati va rog dar v-am dus in eroare cu informatie incorecta. Mai inscurt aici era altfel: el "sotul" decedat a facut donatie casa si cota de pamint in timpul vietii pe numele mamei mele la acest notar.

La carticica de depozite nimeni nu s-a gindit. Acum oare nici intr-un fel nu se pot primi banii acestia?

In acest caz numai prin judecata in vederea constatarii acceptării succesiunii

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

In acest caz numai prin judecata in vederea constatarii acceptării succesiunii

Mda...la fel a spus si notarul. da mai merita oare, se recupera cheltuielile pentru judecata...

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa

Mda...la fel a spus si notarul. da mai merita oare, se recupera cheltuielile pentru judecata...

nu se merita, cheltuielile de judecata nu se vor recupera.....

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Clar... Multumesc foarte mult de raspuns, m-am mai elucidat cum sta treaba.

Editat de LILLIA

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum