katerinaiurie

Stop,fumatului In Loc Public!

Postări Recomandate

katerinaiurie

Buna ziua!As dori sa aflu parerile in ceea ce priveste fumatul in loc public.Spre exemplu sunt deranjata in cazurile cind stau la statie sa respir fumul de tigara,mergind in transport public sa miros persoana care numai ce a fumat si indata a urcat in transport,elemntar plimbindu-ma prin oras,devin un fumator pasiv.Doar nu sunt unica supusa daunei,mai sunt copii,femei insarcinate si o buna parte a populatiei care duc un mod de viata sanatos.Des ma intreb de ce toata lumea trebuie sa sufere,oare nu este nici o iesire din situatie?!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cosinzeana

Daca nu ma gresesc?, fumatul in loc public, si asa este interzis prin lege (sau urmeaza a fi interzis)?

ramine doar sa sensibilizam populatia privitor aceasta problema

dar aici, nu ai ce face, daca lipseste educatia elementara la persoana care-si permite fumatul in public, atunci ramine doar amenzile

insa eu inca nu stiu nici un caz de amendare de acest fel )))))

Partajează acest post

Link spre post
Lo-li-ta

dar aici, nu ai ce face, daca lipseste educatia elementara la persoana care-si permite fumatul in public, atunci ramine doar amenzile

ага:) каждому курильщику по полицейскому!

мне кажется, что дело исключительно в культуре и воспитании

пока люди будут плеваться в собственных подъездах или на тротуаре, прямо на ходу

пока они будут гадить в клумбах с цветами, которые даже не они посадили

пока будут жвачки прилеплять к спинкам кресел в маршрутках

пока будут наступать на ноги других и не извиняться

пока обертки от конфет будут вышвыривать из окна автомобиля, а пакеты с мусором выбрасывать прямо из окон и балконов

ничего не изменится и с курением в общественных местах

можно целую армию полицейских направить на борьбу с курением в общественных местах,

а проблема останется

только ЛИЧНЫМ ПРИМЕРОМ каждый из нас может воспитать в своих (а может и еще нескольких чужих) детях основы культурного поведения, взаимоуважения и любви дому, планете-человечеству

звучит пафосно, но так оно и есть

Partajează acest post

Link spre post
katerinaiurie

Daca nu ma gresesc?, fumatul in loc public, si asa este interzis prin lege (sau urmeaza a fi interzis)?

ramine doar sa sensibilizam populatia privitor aceasta problema

Dupa cite stiu in 2007 a fost aprobata legea cu privirea restrictiei pentru fumatori,dar dupa cite vedem nu este nici un efect.Intr-adevar educatia la noi,las ade dorit :( Poate daca cineva s-ar fi ocupat mai serios de aceasta problema,atunci legea de pe hirtie ar functiona.Si citeva amenzi chiar n-ar incurca,dar nu uitam ca traim intr-o tara de minuni .

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

Lolita a scris mai sus de propriul exemplu - eu zic ca ar trebui sa avem mai mult curaj si sa facem observatie la persoane ori de cite ori cineva face un lucru gresit (fumat public, aruncatul gunoiului etc.)

Partajează acest post

Link spre post
Омежка

В Киеве на остановках стоят знаки о запрете курения.

В Токио запретили курение на улицах, курить можно только в строго отведенных местах для этого.

Эх, нам бы так..

Partajează acest post

Link spre post
Kotisi

Для того чтоб что-то запрещать, надо что-то сделать чтоб закон работал (спец. обозначенные места, кабинки, и т.д.)

Да и полиции мало чтоб этим заниматься, он предпочитают посидеть на лавочке в парке или во дворе, и... пощелкать семечки.

Но все равно все упрется в культуру и воспитание, вот в Центре города, тех же урн полно, а мусор все равно бросают под ноги.

А замечаниями, можно нарваться на неадекватного товарища, и еще что-нибудь нехорошее случится.

Partajează acest post

Link spre post
Lo-li-ta

Эх, нам бы так..

а чо, а чо, и у нас будет

есть рамочная конвенция ВОЗ по борьбе против табака

Молдова к ней присоединилась и, соответственно, взяла на себя кучу обязательств

Только вот, девочки, знаете, сколько денег отмывается в рамках этих кампаний по "сенсабилизации" общества о вреде табакокурения, в том числе, в общественных местах!!!

Гранты, кредиты для реализации программы, установки табличек и пр.

Я все равно уверена, что дело в личном отношении и культуры в целом.

Если ваш муж-отец или вы сами курите в подъезде или возле него, никакая табличка со знаком "фуматул есте интерзис" не внесет вклад в развитие вашей культуры.

Да и кстати есть риск, что таблички разнесут :girl_crazy:

Editat de Lo-li-ta

Partajează acest post

Link spre post
strekoza

Я веду детей сегодня утром в садик. Навстречу дядя с сигаретой в зубах. Дети - наперебой - Мама, смотри я курю и у меня "туман" из рта. Курил бы дядя в строго отведенном месте, может мне и не нужно было рассказывать про то, что курить - не модно!

Partajează acest post

Link spre post
katerinaiurie

Sunt de acord 100 % ca totul depinde de educatie,dar consider ca poporul nostru va intelege numai prin sanctiuni.Apropo de semne conventionale care interzic fumatul,la gara de trenuri pe peron ele sunt si chiar stiu un caz cind o persoana care fuma pe peron a fost amendata,nu cu o suma mare, dar va asigur mai mult nu a mai fumat acolo.

Partajează acest post

Link spre post
Lo-li-ta

si eu nu stiu )

а, только сейчас увидела, в каком разделе тема

всячески поддерживаю антитабачное движение

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Da da sunt cu ambele mini pentru interzicerea fumatului in locuri publice si pedepsirea celor care incalca. Chiar saptamina trecuta am ramas trasnita cind am vazut iesind din scara noastra un politist care sta la gazda, cu tigara in gura si in scara in urma lui ramasesera nori de fum, pai nu l-am binecuvintat tot drumul pina am urcat cu copilul scarile in sus... inadusindu-ne... data viitoare am sa ii fac observatie ca chiar este un needucat. Si la statii citi, la piata te inadusa toti din toate partile, eu le fac observatii nu-mi pasa ce zic din urma mea.

Partajează acest post

Link spre post
Ania

Мы здесь точно такие же как и в Европе.

Просто у нас система штрафов не работает. А если четко указать, что здесь нельзя курить, сорить, с собаками не гулять и т.д. и периодически отправлять участковых снимать штрафы не наличкой,а квитанцией с оплатой через банк, еще провести кампанию через СМИ система будет работать. Все можно поменять и если семья не научила, то желание сэкономить научит. Европейцы же не хотят платить, вот и не курят..

У нас нет ни в одном парке, ни около садиков и др.общественных мест знаков - не курить и т.п. Вот и курят. Проблему надо решать централизованно через муниципальные или гос. органы.

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Cu fumatul e problema si la noi, la mine unii "destepti" fumeaza in scara.. chiar e jalnic, daca e de mentionat ca traim in casa noua care nu are nici un an de la darea in exploatare.. dar in scara miroase a "barijnik" .. :(((

Chiar le-am facut observatie, si iam rugat frumos sa nu fumeze ca intra fum in casa, si avem bebelush.. nu actioneaza cu frumosul... culmea ca acum au scos si scrumiere... fuuu... Sotul le-a zis si el de vreo citeva ori, dar cind se imbata sau are oaspeti nu ai cu cine vb..

Stai in casa si te otraveste vecinii... jalnic.. si nu ai ce face.. ca politistul ce ii va face? doar nu o sa il prinda la fierbinte... deci e vb mea contra a lui...

Partajează acest post

Link spre post
SuperWoman

Cea mai buna solutie e sa puna pret pentru un pachet de tigari 70 de euro, cum vor face in New Zeeland, sa vedeti cum se vor rari drastic rindurile de fumatori))) http://www.livejournal.ru/eda/theory/id/2183

Si in Australia din cite stiu eu poti fuma numai acasa.

Partajează acest post

Link spre post
purple

Cea mai buna solutie e sa puna pret pentru un pachet de tigari 70 de euro, cum vor face in New Zeeland, sa vedeti cum se vor rari drastic rindurile de fumatori))) http://www.livejourn.../theory/id/2183

Si in Australia din cite stiu eu poti fuma numai acasa.

Cu parere de rau nu cred ca ar influenta mult,chiar vb cu un britanic (care duce mod de viata sanatos),ca la ei cu acelasi scop au fost majorate pretul la tutun,si i-a facut pe producatori mai bogati.Deci,fumatorul inrait nu se va lasa de fumat doar din cauza ca i s-au scumpit tigarile :sorry:

Este un viciu care te face sa nu-ti fie jale sa cheltui o groaza de bani!

Dar asa,cu 2 maini sunt contra fumatului in localuri in genere!

In aceeasi Londra,in cluburi noapte si alt localuri este interzis fumatul..de-ar fi si la noi asa..

In Ukraina,nu se mai fumeaza in localuri inchise!Deja e bine,poate ajunge curind si la noi "moda" :blush:

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

О табаке и табачных изделияx

Закон Республики Молдова

N 278-XVI от 14 декабря 2007 года

(Monitorul Oficial N 47-48 от 7 марта 2008 года)

Статья 16. Ограничение курения в общественных

местах

(1) Курение запрещается:

а) в любых пожароопасных местах;

b) в дошкольных учреждениях, начальных, средних, средних

специальных, высших учебных заведениях, медицинских учреждениях,

спортивных залах, на спортплощадках, стадионах и прилегающих к ним

территориях, в учреждениях общественного питания и торговли;

с) в магазинах, на сельскохозяйственных и промышленных рынках,

игровых площадках и в детских кафе, в общественном автомобильном и

воздушном транспорте, подземных переходах и лифтах;

d) в местах для некурящих;

е) в закрытых общественных местах, помещениях государственных

учреждений, в кинотеатрах, театрах, цирках, концертных и выставочных

залах, музеях, библиотеках, других публичных учреждениях, залах

ожидания, на автовокзалах, аэровокзалах, железнодорожных вокзалах,

остановках общественного транспорта, зонах развлечения и отдыха,

кроме специально отведенных и оборудованных мест для курения;

f) во время всех публичных развлекательных мероприятий,

организованных в закрытых местах или на открытом воздухе.

(2) Места, специально отведенные для курения, должны

соответствовать всем следующим требованиям:

a) должны быть предназначены исключительно для курения и

оборудованы таким образом, чтобы табачный дым не попадал в закрытые

общественные места;

b) должны быть обеспечены вентиляцией, не допускающей

превышение предельно допустимых уровней содержания вредных веществ;

c) должны быть оснащены пепельницами и пожаротушителями,

оборудованы в соответствии с установленными правилами

противопожарной безопасности;

d) должны быть отмечены табличками “Место для курящих”, “Место

для курения”, “Курительная комната”, “Помещение для курящих”,

помещенными на видном месте, с тем чтобы каждый мог знать, что это

место для курения;

e) их площадь не должна превышать 50 процентов общей площади

общественного места.

(3) Положения части (1) не распространяются на бары, рестораны,

дискотеки и другие общественные места такого же назначения, в

которых имеются отдельные помещения для курящих и некурящих,

снабженные табличками “Помещение для курящих” и “Помещение для

некурящих”. Такое разделение должно обеспечить непопадание табачного

дыма из помещений для курящих в помещения для некурящих.

(4) Положения части (2) не распространяются на публичные места,

собственник или управляющий которыми устанавливает запрет на курение

и вывешивает табличку “У нас не курят”.

(5) Владельцы или управляющие общественных мест в целях

уведомления посетителей обязаны разместить на видном месте наглядную

информацию о запрете курения в общественном месте и несут

ответственность за соблюдение установленного порядка[/font]

Editat de natikutza

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Legea e frumoasa, de-ar cunoaste-o fumatorii si ar incerca macar sa o respecte...

Acum ar trebui de gindit cum de o implementat in viata, de o adus la cunostinta locuitorilor...

(La noi familia e nefumatoare)

Apropos, in Japonia amenzile sunt exagerat de mari, asa ca legile nu se incalca...

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Winter, nu conteaza esti fumator sau nu, e decizia fiecaruia, dar parerea mea e, ca daca ai deciz ca fumezi, atunci tre sa te stradui ca acest lucru sa nu incomodeze alte persoane. La mine sotul fumeaza, insa el mereu se straduie sa fumeze afara si nu in bloc, nu in statii si nu mergind... cred ca daca macar asa ar fi, celorlalti le-ar fi mai usor sa accepte.

Pe o tema citisem o mama indignata ca casa lor e in preajma unei scoli, deci copiii de acolo intra in ograda casei si fumeaza in spatiu amenajat pt copii... culmea ca arunca acolo mucuri de tigari si scuipa.... fuuuu

Partajează acest post

Link spre post
Калипсо

я за! за таблички хотя бы - это очень упростило бы дело, скажем, если кто-то курит, то можно всегда сделать замечание и сослаться на правила, а не ловить на себе негатив вроде "ты чё тут самая умная что ли?". я вот как-то будучи беременной (ну животик еще не был виден) я сделала замечание двум девицам, что дым идет мне прямо в лицо , на что мне тут же ответили, что если мне не нравится то вокруг полно свободных скамеек. что тут скажешь? скамейки были свободные, я встала и пересела. кстати, сама курю, чем совсем не горжусь, но всегда слежу за тем, чтобы это не мешало другим людям, а если такой возможности нет, то не курю, жду подходящей ситуации, даже если очень хочется. Больше всего ненавижу когда по центру идешь в потоке людей, деться некуда: людей много, тротуар узкий, и какой-то чмырдяй перед тобой Иидет и курит. вот я прокручиваю мысленно наш диалог, ну скажу ему я что курение в общественных местах запрещено, а он скажет "покажите где это написано?" и что я ему отвечу?

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

я за! за таблички хотя бы - это очень упростило бы дело, скажем, если кто-то курит, то можно всегда сделать замечание и сослаться на правила, а не ловить на себе негатив вроде "ты чё тут самая умная что ли?". я вот как-то будучи беременной (ну животик еще не был виден) я сделала замечание двум девицам, что дым идет мне прямо в лицо , на что мне тут же ответили, что если мне не нравится то вокруг полно свободных скамеек. что тут скажешь? скамейки были свободные, я встала и пересела. кстати, сама курю, чем совсем не горжусь, но всегда слежу за тем, чтобы это не мешало другим людям, а если такой возможности нет, то не курю, жду подходящей ситуации, даже если очень хочется. Больше всего ненавижу когда по центру идешь в потоке людей, деться некуда: людей много, тротуар узкий, и какой-то чмырдяй перед тобой Иидет и курит. вот я прокручиваю мысленно наш диалог, ну скажу ему я что курение в общественных местах запрещено, а он скажет "покажите где это написано?" и что я ему отвечу?

Purtati legea cu voi in geanta tapata pe o hirtie.. si deodata ii aratati :))))) (glumesc)

Dar daca sincer, atunci cred ca de aceasta problema trebuie sa se apuce politia noastra "multstimata" dar nu sa stea in birouri si sa se joace in kosinka... :(

Partajează acest post

Link spre post
perla

Of, si eu ma lupt cu un nene de la noi din casa ca iese si fumeaza in scara blocului si intra tot fumul in casa. Noi nu fumam si repede simtim mirosul asta neplacut. Sotul nu fumeaza, respectiv nici bebe nu e obisnuit cu putoarea asta. Si cel mai mult.ma enerveaza ca are balcon. Dar viditili lui sotia nu-i da voie ca-i intra fumul in apartament. Dar eu de ce tre sa-l miros? Of... Sotul mai nu s-a incaierat cu el. Ce zice legea? Este acolo scris ca in scara nu se fumeaza?

A, si tot el, nenea asta... Cred ca atunci cind babuta lui nu-i acasa fumeaza la balcon si scrumul il da peste hainele mele proaspat spalate ce se usuca la balcon. De multe ori e inti.plq ca tre sa le spal din nou ca-s pline de scrum:( ei stau deasupra noastra...

Partajează acest post

Link spre post
katerinaiurie

Asa imi pare de rau pentru tot ce se intimpla la noi in tara.Toata lumea e atit de rea si needucata.Oare chiar e asa de greu sa nu fumezi daca esti rugat,sa nu arunci gunoi,sa nu scuipi,sa nu faci mizerie.Sunt foarte disperata,si imi pare ca nu mai vedem noi lumina..........

Partajează acest post

Link spre post
natikutza

Perla, dupa cite mi-a explicat un avocat, scara blocului se considera loc public inchis, deci e interzis fumatul... Dar ce ai sa ii faci, dupa ideie tre se chemi politistul de sector, care tre sa il prinda cu tigara in mina ca sa ii poata puna amenda...

Dar cred ca daca il lasai pe sot sa se repada o data in el, mai mult nu va fuma in scara..

Ce tine de balcon, nu poti sa ii faci nimik.

Partajează acest post

Link spre post
perla

Nata sa-l lasat pe sot (tu ai vazut cum arata) cred ca facea piftie din mosnegel:). Si avea noi sa ajungem la politie, nu nenea.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum