Postări Recomandate

mamikutza

Am sa scriu aici receta la bors scazut...ca la mama acasa.

763a92463355.jpg *

Pentru bors scazut avem nevoie de urmatoarele ingrediente:

* costite de porc, cu multa carnita si un pic de slaninica...

* 2 cepe mari , taiate marunt

*2 morcovi mari, taiati cubulet

* varza murata, taiata mascat

* suc de tomate, 1 pahar

* piper negru - macinat sau boabe; sare dupa gust; frunza de dafin... Apa.

Borsul scazut se pregateste intr-un ceaun mare *sau in olitza de lut si in cuptorus*

Totul se pune straturi, un pic de varza, apoi ceapa , apoi morcov, un rind de costita, presuram putin , putin piper, putina, putina sare, turnam putin suc de tomate...si continuam apoi a repeta procedura, punem straturi , straturi iar la final ,ultimul strat il punem cu varza , adaugam apa * asa sa acopure continutul din din ceaun si punem la fiert. Cind incepe a fierbe, adaugam frunza de dafin si lasam sa se gateasca totul la foc mediu apoi pe parcurs focul il facem chiar mic...

Marele secret e ca aceasta mincare iubeste , cum spunem noi, 'sa se coaca citeva ore , la foc mic'... Dupa 2 ore de stat la foc, borsul e gata de servit.

Pofta mare!

Editat de mamikutza

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lucaroxana25

chiar azi am facut.in limba rusa e capusneac

Partajează acest post

Link spre post
trec

chiar azi am facut.in limba rusa e capusneac

Intre capustneac si bors scazut e o diferenta mare

Partajează acest post

Link spre post
natybati

capusneac si bors scazut e diferit... nu e aceeasi...

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Mai degraba se zice "щи".

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Noi nu încălcăm 'traditia' si ca de-obicei, pe 1 ianuarie, de pe masa noastră nu lipseste borșul scăzut ...numai ca azi borșul e deosebit, nu e cu costita de porc dar e cu carnița de rățușcă. Mmmmm...e gustos si aromat...si cade bine la stomagel după masa încărcată de Revelion :)

Partajează acest post

Link spre post
Фунтик

Mai degraba se zice "щи".

обожаю щи)))

жаль, муж и ребенок не принимают это блюдо.

вот только на щи капуста так крупно не рубится, и юшки идет побольше.

Partajează acest post

Link spre post
Калипсо

это не щи и не капустняк. это блюдо в русской, украинской, белорусской и прибалтийской кухнях называется бигус. мне нравится с добавлением шафрана - обалденно просто получается! важно нарезать квашеную капусту именно крупными квадратами, нямням!

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

eu am facut zilele astea (doar ca cu gaina de casa, unica ce aveam), foarte mult imi place. Mersi, mamikutza, de reteta. Am pastrat-o, caci eu pina acum o faceam la ghici si parca mereu ceva nu-i ajungea ))

Editat de ViVe

Partajează acest post

Link spre post
elenka

Si eu il fac si ne place, dar modificat dupa preferintele sotului, ii adaug cartofi si un pic de apa sa fie mai zemos. Stiu ca pentru unii e inadmisibil, dar altfel sotul se plinge ca i se ridica aciditatea la stomac, dar cartofii tempereaza acrimea.

Cred ca o sa-l fac azi...

l-a facut cineva in multivarca?

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

Am preparat azi, dar de data asta exact dupa reteta din I mesaj, nici un pas in stinga/dreapta. Fabulos!!!!

Partajează acest post

Link spre post
ViVe

M-am uitat eu la бигос/бигус. Nu se aseamana, acela e mai mult varza cu carne inabusite (iusca putina) si mai are adausuri, precum prune uscate. Totusi cred borsul scazut e al nostru, moldovenesc. ;)

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

sotul deja a facut comanda de bors scazut dupa Craciun :-D

numai ca eu mai pun putini cartofi ;-)))))

Partajează acest post

Link spre post
gts

Si eu il fac si ne place, dar modificat dupa preferintele sotului, ii adaug cartofi si un pic de apa sa fie mai zemos. Stiu ca pentru unii e inadmisibil, dar altfel sotul se plinge ca i se ridica aciditatea la stomac, dar cartofii tempereaza acrimea.

Cred ca o sa-l fac azi...

l-a facut cineva in multivarca?

я  приготовила BORS SCAZUT в мультиварке.

Обжарила свинину на ВЫПЕЧКЕ.Нарезала лук, морковь, квашенную капусту. В кастрюльку кинула все ингридиенты.В серединку положила красный горький перец(целый).На Тушение 3 часа.Получилось очень вкусно, хотя ЭТо блюдо не нравилось никогда, а тут попробовала и понравилось.

еще стакан воды налила

Partajează acest post

Link spre post
Denise

cu carnița de rățușcă

Mamikutza, rata ai fiert-o in prealabil? Sau asa cruda? Vreau sa fac si eu miine cu rata muta, dar tare nu-mi place cind se primeste carnea vinjoasa.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Mamikutza, rata ai fiert-o in prealabil? Sau asa cruda? Vreau sa fac si eu miine cu rata muta, dar tare nu-mi place cind se primeste carnea vinjoasa.

Carnea de rata am pus-o asa cruda . Borsul l-am copt  3 ore la foc mediu/mic... si carnea s-a fiert bine, cum se spune 'a fiert pina la maduva oaselor'...si cred ca pe baza asta si borsul s-a primit foarte,foarte aromat...

Partajează acest post

Link spre post
Denise

Merci, mamikutza! Rata mea se dezgheata. Acum alta intrebare. Rata e maricica, o pun toata la un bors. Sau pun jumate?

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Merci, mamikutza! Rata mea se dezgheata. Acum alta intrebare. Rata e maricica, o pun toata la un bors. Sau pun jumate?

Eu am scos pieptul ... si am făcut din el schnitzel-'uri' delicioase...le-am bătut cu ciocanasul, le-am condimentat si le-am stropit cu suc de lămâie , le-am dat (de 2 ori) prin ou si făina apoi le-am prăjit ...:) ...

Partajează acest post

Link spre post
Denise

Merci! A iesit bun si cu rata.

Eu am scos pieptul ... si am făcut din el schnitzel-'uri' delicioase...le-am bătut cu ciocanasul, le-am condimentat si le-am stropit cu suc de lămâie , le-am dat (de 2 ori) prin ou si făina apoi le-am prăjit ...:) ...

Partajează acest post

Link spre post
IlenutaR

Fetelor,celor care gatesc bors scazut,eu am facut ieri in multivarca,iese bine,varza moale,oasele aproape ca poti sa le rugumi:) DAR a iesit cam acru,eu stiu ca el trebuie sa fie acru dar nu chira asa,poate stie cineva vre-un secret ca sa fie un pic mai dulce?

Partajează acest post

Link spre post
mikl

Ca sa nu fie acru,se pune varza in apa fierbinte pe 2 ore,efectul se simte!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum