solaris

Am Un Baiat Foarte Sensibil

Postări Recomandate

solaris

buna ziua!Ajutati-ma,va rog,cu un sfat!Am un baiat in virsta de 6ani,care este foarte sensibil,dar in acelasi timp foarte incapatinat!!Orice nu l-as ruga,nimic nu vrea sa faca deodata,mereu ma contrazice si imi raspunde inapoi,mai rau de atit,daca insist incepe a miorlai,ceea ce de fapt nu mai suport.Isi baga nasul peste tot locul,chiar daca i-am explicat nu o data,ca nu e bine sa iai lucrurile altora din familie.La gradinita merge fara nici o dorinta,ar sta mereu acasa,de scoala nici nu vrea sa auda.Cu copii nu prea se joaca,a reusit sa-si faca mai inainte un prieten,dar acela l-a gradinita il ignora,dar acasa il cauta,din cauza aceasta el sufera.Am incercat sa nu ridic vocea si sa nu-l bat,dar nu merge,cum vede ca trebuie sa faca ceva ce nu-i place desface prietenia si o ia de la inceput,dar nici cu btaia si cu tipete nu pot,eu vad ca el se inchide si incearca sa-mi raspunda cu fapte rele inapoi,se simte nefericit,se preface in monstru indiferent,cin de fapt este foarte gingas si sensibil(uneori se bilbie putin,are si enureza,dar neurologul spune ca e sanatos,aceasta e o problema psihologica).Multumesc!!!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
TatianaCozman

buna seara, Veronica.

Toate aceste simptome (incapatinarea, bilbieala, enureza) indica asupra prezenta problemelor in relatia intre parinti si copil. Voi presupunе, ca dvs, dintr-o parte, intelegeti ca copilul dvs este sensibil, are nevoie de o alta ingrijire, de o alta comunicare din partea dvs, iar din alta parte, dvs nu acceptati aceasta si de aceea, abordati metode tipice de educare a copilului (precum este acceptat la toti, luptati impotriva incapatinarii prin strigate, palmuiri).

Incercati sa utilizati alte metode: cit mai des sa intrebati despre sentimentele lui, sa va interesati de parerea lui, sa-i demonstrati acelasi respect ca si cum ar fi o persoana matura.

Eu as recomanda sa vizitati un psiholog (si cit mai repede, cu atit mai bine), si nu doar la o consultare, ci sa urmati o serie de intilniri, sa fiti prezenti dvs cu copilul.

Partajează acest post

Link spre post
solaris

Multumesc mult !!!daca stiti,spune-ti va rog unde as putea sa gasesc un psiholog bun.Poate imi recomandati ceva literatura?

Partajează acest post

Link spre post
TatianaCozman

buna seara!

va recomand cartea "Cum sa fii prieten cu copilul tau. Manual pentru parintii si familiile din mileniul 3" (Dr. Roberta M. Gilbert)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum