Postări Recomandate

SIMTAT

Кому нравится запеченная рыба, тем сюда...

Рыба "Белый амур " запеченная в фольге очень вкусная.Мало косточек и мясо белое,нежное.

belii-amur2.jpg

Рыбу помыть,почистить, намариновать

belii-amur4.jpg

Разрезать вдоль хребта и положить кусочки лимона

Завернуть в фольгу и в духовку. Выпекать около часа.

Результат здесь http://luxvkus.ru/belii-amur-v-folige/

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
LimonChik

Точно так же её готовлю,все мои домашние в восторге,ставлю ещё рядом на противень также в фольге перец болгарский сбрызгнутый подсолнечным или оливковым маслом,др овощи и вкуснотень)))Даже старшенький,который рыбу вообще не воспринимает-тоже ест.

Partajează acest post

Link spre post
yalana

Очень удобно запекать рыбу в "рукаве", она получается сочная и пропитывается ароматом овощей.

foreli4801-300x175.jpg

Partajează acest post

Link spre post
iriska1983

Берете скумбрию замороженную , потрошите внутренности, В брушко вкладываете нарезанный полукольцами лимон и зелень по вкусу, солите и перчите.  На фольгу наливаете немного подсолнечного масло объязательно иначе она будет паринной, ложите рыбу и заворачиваете ее. В духовку на 30-40 минут.

Partajează acest post

Link spre post
Marmeladka

Ая на днях приготовила семгу- замариновала на 20 мин ( горчица и мед, 1 лимон), завернула в фольгу и мнямм ) очень вкусно)

Partajează acest post

Link spre post
tayshka

У меня минимум специй к рыбе, 1 ) соль 2) кинза в семенах 3) лимон. Посолила, кинзой присыпала лимоном нарезала и в брюшко выложила. В фольгу амотала рыбку и на гратар. Божественный вкус рыбки, а самое главное рыбка сочная.

Partajează acest post

Link spre post
yartatka

600 г филе семги с кожей

1 лимон

3 ст.л. оливкового масла

1 ст.л. меда

2 зубчика чеснока

1/3 ч.л. чили перца

петрушка

соль, перец

а я так мариную и на гратар,божественный вкус

Partajează acest post

Link spre post
tayshka

Нужно отведать семгу на гратаре.

А форель как можно приготовит?

Partajează acest post

Link spre post
kreolko

а я готовлю скумбрию, сначала мариную и затем в духовке- получается очень вкусно

Partajează acest post

Link spre post
Fialca

Crapul in rola, are cineva o reteta care sa se primeasca foarte gusotasa?
Noi in fiecare Duminica pescuim si sotul il gateste, pentru ca-i place pestetele de la pescuit, curatit, gatit si mincat. :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
duselu

Tot auzeam de la toti scrumbie congelata la cuptor, am facut si eu numai ca in punga, sa primit gustos, numai ca nu prea ne-a impresionat aces fel de peste la cuptor.Eu tot pestele il marinez putin cu condimente p/u peste si suc de lamiie. Iar cind este gata il ung cu usturoi pisat, la noi peste fara usturoi parca nici nu-i peste.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Dorada  cu legume in folie de aluminiu : 

astern fundul tavei  cu folie de aluminiu, pe folia de aluminiu (ma stradui ca marginile sa fie ridicate)  pun legumele taiata (felii sau cubulete) , stropesc totul cu sos ( sosul poate fi din smintina+usturoi+verdeturi sau din rosii + ceapa rumenita+usturoi+verdeturi), de-asupra pun pestele ( pestele din timp il stropesc bine-bine cu lamaie sau cu vin alb ) ...totul sarat,piparat dupa gust... apoi acoper totul cu o folie de aluminiu si unesc/lipesc/inchid folia de desubt cu cea de de-asupra, astfel primind o ´punga´ in care sint bine inchise legumele si pestele. Pun totul la cuptor (240°) pentru 30 min. Apoi scot foaia de aluminiu de deasupra si mai las sa se rumeneasca totul inca 10 min (200º) .

10379855_720687941337032_281286194011319

919341_627464640659363_1338905934_o.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Dotzya

Dorada  cu legume in folie de aluminiu : 

...

Madam, mai n-am inghitit limba :).

Intrebare:

in prima imagine deasupra cartofilor sunt legume marunte. Asta e sos din rosii si cele care sunt cubulete, sau una + alta ?

Cele care sunt cubulete ce fel de legume sunt ? Morcov, mai ce ??

In a doua imagine dupa cite vad e cu sos din smintina ;).

Mai pe scurt ma intereseaza ce tai cubulete ? :)

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Madam, mai n-am inghitit limba :).

Intrebare:

in prima imagine deasupra cartofilor sunt legume marunte. Asta e sos din rosii si cele care sunt cubulete, sau una + alta ?

Cele care sunt cubulete ce fel de legume sunt ? Morcov, mai ce ??

In a doua imagine dupa cite vad e cu sos din smintina ;).

Mai pe scurt ma intereseaza ce tai cubulete ? :)

Cristina, pun de toate...tot felul de legume care le am la frigider le tai cubulete (ceea ce de exemplu nu le prea place din anumite motive la ai mei, dau prin razatoare mica) ... de exemplu in prima foto,cu sos de rosii am pus pe folia de aluminiu: cartofi feliati de grosime medie ...apoi de-asupra am pus ceapa, morcov, ciuperci,o rosie ,toate acestea maruntite *cubulete*...si de-asupra am turnat sos alcatuit din rosii si chiparus si usturoi dat prin razatoare...condimentez dupa gust si stropesc cu putin suc de lamaie sau cu putin vin alb...de-asupra pun pestele si acoper cu alta folie de aluminiu si dau la cuptor.

Partajează acest post

Link spre post
Dotzya

Da da, eu cu procesul eram lamurita, cubuletele ma interesau ;). Pasiib!

Se poate deci morcov, ceapa, chiparus, rosie, ciuperci .. ;).

Eu tare iubesc pestele in folie. Imi place si cel prajit insa asta copt e mai usor, dupa ce maninc nu simt asa greutate; si de obicei puneam doar cartofele bucati, sau cuburi mari, altceva nu-mi venea prin cap.

Asa cu sos si cu legume mmm tare buna ideea ;).

E ceea ce cautam.

Am acasa peste in congelator, de 2 feluri, stiu ce fac in WE ;).

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Da da, eu cu procesul eram lamurita, cubuletele ma interesau ;). Pasiib!

Se poate deci morcov, ceapa, chiparus, rosie, ciuperci .. ;).

Eu tare iubesc pestele in folie. Imi place si cel prajit insa asta copt e mai usor, dupa ce maninc nu simt asa greutate; si de obicei puneam doar cartofele bucati, sau cuburi mari, altceva nu-mi venea prin cap.

Asa cu sos si cu legume mmm tare buna ideea ;).

E ceea ce cautam.

Am acasa peste in congelator, de 2 feluri, stiu ce fac in WE ;).

Cristina ,eu s-a intimplat sa am  vinata in frifider ...si am luat-o si am taiat-o felii subtiri (de-a intregul si de-a lunful ) am pus starturi...un strat de vinata, altul de ceapa cu morcov si rosii,si iar un strat de vinata si tot asa...iar de-asupra am pus pestel...si ca de-ovicei am infasurat bine totul in folie de aluminui si la cuptor...foaaarte delicios s-a primit .  Mie imi place, ca nu adaug gram de grasime (tot se face in suc propriu si grasime de la peste) dar totul se primeste atit de puhav si suculent...m-m-m-m

Partajează acest post

Link spre post
Dotzya

Am facut ieri ;), cu sos din ala fara smintina. Mmm, sotului i-a placuuuut ;).

E diferit de cum faceam eu mai inainte. A spus sa mai fac tot asa.

Ti-am zis doar e ceea ce cautam ;).

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Mmm, sotului i-a placuuuut ;).

Da tie Cristina cum, ti-a palacut? ...si cel mai important, cavalerului vostru de 6 anisori , i-a placut?

Partajează acest post

Link spre post
Dotzya

Da tie Cristina cum, ti-a palacut? ...si cel mai important, cavalerului vostru de 6 anisori , i-a placut?

Desiigur!

La toti toti ne-a placut. Era mai deosebit decit faceam eu de obicei, eu mai simplut faceam, acum asa mai boiereste s-a primit :). Acum am facut cu somon.

Partajează acest post

Link spre post
sergeevabelova

а я в животик скумбрии кладу нарезанный болгарский перчик,морковку и лучок.Получается очень нежно и вкусно

Editat de sergeevabelova

Partajează acest post

Link spre post
MrsAugust

оооо...скумбрия в фольге с овощами это нечто)))) обожаю...я еще иногда лимончик в брюшко ставлю и зелень

Partajează acest post

Link spre post
PiaMia

а я в животик скумбрии кладу нарезанный болгарский перчик,морковку и лучок.Получается очень нежно и вкусно

тоже так делаю)) очень вкусно

Partajează acest post

Link spre post
Liubava

А сколько времени надо запекать скумбрию?

Partajează acest post

Link spre post
olga100011

Я запекаю минут 40, если крупная, при 180 градусах.

Partajează acest post

Link spre post
libotnari@gmail.com

Ieri am incercat o metoda noua (pentru mine) de a pregati scumbria. Am pus pestele in folie, cu condimente, lamaie si am aranjat in tigaie, cu putina apa si acopetit cu capacul. Am lasat sa se coaca pe plita, la foc mic. S-a primit gustos, copt ca in rola, doar ca de 2 ori mai repede. O solutie perfecta pentru a pregati scumbrie in cantitati nu mari :) 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum