Consuela

Hoby-Uri Comune Intre Doi Soti

Postări Recomandate

Consuela

Ce ati spune daca veti afla in fata unui psiholog si v-ar intreba "ce hoby-uri comune ai cu sotul/sotia? sau ce hoby-uri comune ai cu copii?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Катя

Nici unu, nici eu, nici soţul nu avem hoby.

Dar copilul e prea mic de a avea atracţie de ceva.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Noua ne place sa fotografiem, drept ca eu n-am urmat cursuri, doar sotul, dar ne place la ambii. In rest, la fiecare sunt diferite:))

Partajează acest post

Link spre post
Consuela

Am pus aceasta intrebare, deoarece am ajuns la concluzia ca daca intre sot si sotie nu sint hoby-uri comune, atunci sotii nu sint compatibili(excludem in acest subiect relatia intima).

Partajează acest post

Link spre post
Lyubasha

nu e adevarat. Noi cu sotul suntem total diferiti si ne plac lucruri diferite. Hobbyurile lui si ale mele sunt departe unele de altele. El picteaza cind are timp liber, eu ma apuc de toate numai de pictat niciodata. In schimb ne completam perfect in relatia de cuplu.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Nici eu nu cred ca compatibilitatea depinde de vreun hobby comun:)

Important e ca sotii sa accepte ceea ce fac sotii/sotiile lor, in rest, nu vad nimic deocheat in hobby-ri diferite:))

Partajează acest post

Link spre post
perla

Cu sotul suntem cer si pamint in ceea ce priveste hobby-ul. El interesat de masini si sport , eu-de crosetat, brodat si alte chestii de femei.

Dar ne iubim si discutam despre ce ne place sa facem. Eu il sustin in placerile lui el in ale mele.

Partajează acest post

Link spre post
toyka

Nu sunt de acord ca nu sunt compatibili sotii daca nu au hobby comun, noi cu sotul nu avem nimic, lui ii place formula 1 si cind merge nu are nevoie de nimeni nici de sotie nici de mama sau tata :mosking: , pe mine nu ma deranjeaza, iar eu cu impletitul si nici pe el nul deranjeaza, ca cind ma apuc pina nu duc la capat pot sa nu dorm noptile....dar in skimb ne iubim si respectam reciproc si nu e zi sa ne sunam de citeva ori sa vedem ce facem, iar seara abia asteptam sa ne vedem si asta dupa 7 ani de intilnire si 3 de casatorie.

Partajează acest post

Link spre post
Consuela

Eu cred asa ca un sot si o sotie ar trebuie uneori sa fie total diferiti pentru ca viata de cuplu sa fie interesanta si pentru a ne complecta unul pe altul. Altfel, relatia in cuplu ar fi monotona, insa in acelasi timp "ar fi bine"(nu e o regula) sa avem macar unul din hoby-uri comune.

Am scris intrebarea deoarece am primit o insarcinare de a scrie pe o hirtie despre hoby-uri la general, vedem in urma analizarii a fiecaruia in parte la ce concluzie voi ajunge in urma consultatie psihologice.

Nu stiu daca sinteti pentru consultaii psihologice, stiu doar ca la noi in tara acest lucru e mai putin recunoscut si ca unii apeleaza doar in situatii de criza si poate chiar altii nici nu apeleaza.

Apropo, e chiar greu sa determini ... sau, asa-i ca chiar v-a pus pe ginduri intrebindu-va "oare chiar ce hoby-uri comune am cu sotul/sotia?" cred ca cei care au copii mici + serviciu mi-au inteles gindul.

Nu stiu daca v-a prezentat un interent aceasta tema, daca nu, atunci se poate de inchis subiectul.

Partajează acest post

Link spre post
katiun4ik

Мы с мужем болеем за один футбольный клуб, (если это конечно можно отнести к хобби), Иногда он уже не рад, что я столько комментирую ситуацию происходящую на поле :rolleyes::blush:

Partajează acest post

Link spre post
Vanda

Noi nu avem nici un interes in comun, nici nu ştiu ce ne-a atras şi ne tine impreuna 10 ani (dacă să stau acum sa ma gindesc). Dar nu avem probleme de nici-un fel, cred ca e ca la fizică: + cu - se atrag :)

Partajează acest post

Link spre post
lenok123456

Мы оба любим путешествовать.

Наше первичное общение и начиналось с обсуждения мест,где оба побывали,я-пеший туризм,он-спелеолог.Рассказывали друг другу про Крым,Кавказ.А потом вместе поехали в Карпаты.

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Am pus aceasta intrebare, deoarece am ajuns la concluzia ca daca intre sot si sotie nu sint hoby-uri comune, atunci sotii nu sint compatibili(excludem in acest subiect relatia intima).

noi nu avem hobby comun )

Partajează acest post

Link spre post
Consuela

Intr-adevar viata de cuplu e ca la fizica + si -, ce ne poate tine impreuna este chimia iubirii, indiferent de hoby-uri.

Multumesc pentru participare la acest subiect.

Partajează acest post

Link spre post
Consuela

Ieri am avut o discutie, iar ca rezultat am inteles totusi ca un cuplu ideal este ca ambii sa fie total diferiti (nu este neaparat 100%, de aceea si am zis mai sus ca chiar daca au un hobby comun sau nici unul, se poate de format un cuplu), ce are sotul (anumite interese, calitati, scopuri)- nu are sotia, iar ce are sotia (anumite interese, scopuri, calitati) - nu are sotul, aceasta si consta in completarea a doi soti, dar aici este un "dar", trebuie sa stim cum sa modelam aceasta completare.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator LILY

hobbyrile trebuie sa fie neaparat comune ambii iubim partidele de fotbal prin ceea ce si l-am cucerit desi l ainot sala de forta il sustin doar moral caci nu imi place plimbarile iubim si iesirile la restaurant hobbyuri comune

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum