VictoriaCh

Colegul Plagiaza En-Gros

Postări Recomandate

VictoriaCh

Fetelor, am nevoie de un sfat: lucrez intr-o companie, unde avem de-a face cu multa informatie, pe care trebuie sa o analizam si sa facem un fel de rapoarte, ceea ce presupune multa munca intelectuala, spirit analitic etc. Problema e ca am observat ca colega mea de servici, care de-a lungul anilor mi-a devenit si prietena, a inceput sa faca copy/paste la greu de pe internet si sa redea informatia ca fiind a ei proprie. Nu e vorba de simpla inspiratie, e plagiat adevarat.

Pe mine bineinteles ca situatia asta ma deranjeaza, caci eu lucrez cinstit si nu fac chestii periculoase, pe de alta parte, sefilor nu le trece prin cap sa copieze frazele din rapartele ei si sa dea google sa vada lucruri deja existente pe net. In plus la asta ea se descurca cu asa metoda sa dea informatia intr-un timp record, pe cind eu prin munca mea proprie o informatie o dau in citeva zile si iese ca iata eu sunt cea care intirzie...

Am nevoie de sfaturile voastre cum sa procedez asa ca sa incerc sa pastrez bunele relatii cu colega, dar si ca ea sa inceteze asa practici necinstite....

Multumesc...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fericire

Eu ceva n-am inteles, cum adica ea da info pe google si reuseste sa dea prima raportul sau ce acolo? Ce legatura are una cu alta?

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Eu ceva n-am inteles, cum adica ea da info pe google si reuseste sa dea prima raportul sau ce acolo? Ce legatura are una cu alta?

Olesea, cred ca are in vedere ca da search in google si foloseste informatia gasita pentru a "umplea" rapoartele si a le arata sefilor cit de eficient si mai ales, cit de repede lucreaza.

Victoria, sincer nu prea vad o problema aici. Imi imaginez ca colega are o functie, Dvs. aveti alta si fiecare "cu-ale lui". Nu v-as recomanda sa schimbati ceva, veti strica relatia si cu colega si poate si cu superiorii.

Partajează acest post

Link spre post
VictoriaCh

avem aceleasi pozitii si aceleasi obligatiuni, de asta si scriu ca ma deranjeaza, caci cineva iese foarte usor si istet din situatia asta, dar cineva lucreaza de-i sar capacele :(

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Pai sa inteleg ca colega nici macar nu le personalizeaza? In ce limba sunt rapoartele?

Si inca ceva, sa presupunem ca vorbiti cu sefii...cum credeti, care va fi reactia lor?

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Daca sunteti prietene destul de bune, de ce nu i-ati spune sa mai rabde un pic si sa nu dea rapoartele asa de rapid?

Aici, cum n-ai da, totuna cu cineva strici relatia...

Eu aveam sa vorbesc cu colega-prietena:))

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
Ellyna

ce-ati putea sa-i reprosati colegei? fiecare isi face lucrul cum crede ca e mai bine, D-stra mai constiincios, ea - mai superficial. E alegerea D-stra sa faceti totul bine (de altfel ati face copy-past, nu?). Intradevar, vorbiti cu ea sa dati rapoartele in acelasi timp, in rest nu puteti sa o impuneti sa nu copie de pe net si cu atat mai mult n-ar fi corect s-o "turnati" sefilor...

Partajează acest post

Link spre post
VictoriaCh

Pai sa inteleg ca colega nici macar nu le personalizeaza? In ce limba sunt rapoartele?

Si inca ceva, sa presupunem ca vorbiti cu sefii...cum credeti, care va fi reactia lor?

ea copiaza informatia de pe net si o reda drept ca fiind a ei, rapoartele sunt in limba romana si site-urile de pe care copiaza, la fel in romana, deci nici macar nu se chinuie sa faca traduceri de pe web.

Sefii daca ar afla, ar fi shocati, la noi se pune accent pe munca personala si nu pe copiat pe internet...

Daca sunteti prietene destul de bune, de ce nu i-ati spune sa mai rabde un pic si sa nu dea rapoartele asa de rapid?

Aici, cum n-ai da, totuna cu cineva strici relatia...

Eu aveam sa vorbesc cu colega-prietena:))

Aici nu e vorba atit de "sa rabde un pic", cit de faptul ca ea si-a gasit o schema prin care se face ca lucreaza cu orele, dar de fapt in 15 minute face ceea ce eu lucrez cinstit. In plus prin faptul ca ea prezinta rapoartele asa repede, pe mine sefii ma imping din urma cu "hai ce asa greu, X a dat demult informatia, da tu taraganezi...", pe fondul ei, iese ca eu lucrez incet de tot, iar ea e super eficienta...

Partajează acest post

Link spre post
micaela

dar cum dvs ati aflat ca colega face copy paste? ati verificat rapoartele sau ea va spus?

Partajează acest post

Link spre post
VictoriaCh

dar cum dvs ati aflat ca colega face copy paste? ati verificat rapoartele sau ea va spus?

sigur ca nu mi-a spus :D, ca doar nu si-ar sapa singura groapa :)...

dar eu simplu am aflat: am facut copy/paste la parti din rapoartele ei si am gasit informatia plagiata in totalitate de ea de pe net, pentru ca mi se parea ireal de repede in ce tempou lucreaza ea cind ea sta in fata mea toata ziua la servici pe chat-uri...

Partajează acest post

Link spre post
mersedes

Я бы поговорила с подругой и объяснила, что я знаю как ты работаешь и ты таким образом подставляешь меня и я могу остаться без работы. Если она действительно ваша подруга то она будет ждать вас, что б вместе сдавать отчеты. если она с вами не согласится, значит она просто вами пользуется и вы для нее совсем не подруга а просто коллега по работе. В таком случае можно смело пойти и все рассказать начальству. Конечно вы потеряете дружбу, но думаю что ваша так называемая подруга и коллега по другому смотрит на ваши отношения.

Partajează acest post

Link spre post
VictoriaCh

Я бы поговорила с подругой и объяснила, что я знаю как ты работаешь и ты таким образом подставляешь меня и я могу остаться без работы. Если она действительно ваша подруга то она будет ждать вас, что б вместе сдавать отчеты. если она с вами не согласится, значит она просто вами пользуется и вы для нее совсем не подруга а просто коллега по работе. В таком случае можно смело пойти и все рассказать начальству. Конечно вы потеряете дружбу, но думаю что ваша так называемая подруга и коллега по другому смотрит на ваши отношения.

Multumesc, cred ca asa si o sa fac, caci nu prea vad alte solutii...

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Aici nu e vorba atit de "sa rabde un pic", cit de faptul ca ea si-a gasit o schema prin care se face ca lucreaza cu orele, dar de fapt in 15 minute face ceea ce eu lucrez cinstit. In plus prin faptul ca ea prezinta rapoartele asa repede, pe mine sefii ma imping din urma cu "hai ce asa greu, X a dat demult informatia, da tu taraganezi...", pe fondul ei, iese ca eu lucrez incet de tot, iar ea e super eficienta...

Pai am avut in vedere sa vorbiti cu ea si sa-i spuneti sa va astepte, sa dati rapoartele in acelasi timp. Cum au mai mentionat mai sus fetele, ea va pune in situatie danad rapoartele mai devreme si daca asa de buna prietena va este - o sa va inteleaga, dar daca nu - va continua mai departe sa demonstreze cine se rupe in ... cel mai tare la acest lucru. Si atunci veti vedea cat de prietena va este...

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

Eu as vorbi direct cu ea, si daca ar continua la fel.... m-as adresa sefului ( cu un printscreen din net unde ati gasit informatia copiata)

P.S. destepti din astia sunt peste tot...

Pai am avut in vedere sa vorbiti cu ea si sa-i spuneti sa va astepte, sa dati rapoartele in acelasi timp.... Si atunci veti vedea cat de prietena va este...

Deja e clar ce prietena ii este, daca ii trage teapa de fiecare data. Eu chiar n-as avea nici-un stres..si n-as tacea/rabda deloc.

Editat de tanya_g

Partajează acest post

Link spre post
micaela

of fetelor, ce intelegem noi?!

unora nu le ajunge cuvinte sa se exprime si deaceea cauta surse din alta parte :girl_crazy:

daca serios:

linkuri cu articolele as trimite si eu+ comentarii: ce bune rapoarte facem noi

am avut o situatie cind fosta mea colega scria rapoartele in baza textului facut de mine in perioada precedenta si schimba doar cifrele, cel putin avea o explicatie - era vorbitoare de rusa si textul in romana era anapoda rau, dar fata nu-si asuma meritele cuiva intreba, se invata si la final oricum redactam totul impreuna

da aici e boala copiilor- acela termina mai repede lucrarea cine are de unde sa copie :girl_impossible:

Partajează acest post

Link spre post
MamiDeDarius

Eu as vorbi direct cu ea, si daca ar continua la fel.... m-as adresa sefului ( cu un printscreen din net unde ati gasit informatia copiata)

P.S. destepti din astia sunt peste tot...

Deja e clar ce prietena ii este, daca ii trage teapa de fiecare data. Eu chiar n-as avea nici-un stres..si n-as tacea/rabda deloc.

eu n-as ruga nimic, as spune direct sefului si basta !

Editat de MamiDeDarius

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum