MamiDeDarius

Otita Si Auz Tulburat La Copil Mic

Postări Recomandate

MamiDeDarius

Buna ziua, dle doctor.

Recent am fost diagnosticati cu otita, dupa ce copilul acuza dureri de ureche si avea febra inalta. I-am administrat Otirelax si imediat dupa administrarea preparatului am observat ca copilul a inceput a auzi mai rau, ne tot pune sa repetam ce am zis...Suntem foarte speriati...Am mers la pediatra, ea ne-a zis sa continuam 5 zile cu antibiotic local - Neladex cite o picatura de 3 ori pe zi - 5 zile...mai departe cautam ORL-ist, caci medicul nostru la sector e plecat in concediu 2 saptamini, pina atunci insa suntem foarte inspaimintati privitor la tulburarea de auz.

E ceva trecator sau..nu?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Losii Oleg

E necesar de efectuat audiograma pentru a testa auzul copilului. Adresati-va la spitalul E Cotaga in sectia audiologie.

Editat de Losii Oleg

Partajează acest post

Link spre post
JanaDonica

buna ziua,copilul meu are 7 luni dar deja a avut 4-5 otite(fara febra) .spuneti va rog trebuie sa merg sa fac vreun control minutios sau e de ajuns ORL-istul din policlinica raionala de obicei ne tratam cu Droplex sau otipax.

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Ar fi bine de efectuat o timpanograma. Cred ca se face numai in Chisinau si Balti.

Partajează acest post

Link spre post
JanaDonica

multumesc de raspuns,in Chisinau unde pot sa fac,si ce arata timpanograma?

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Timpanograma arata starea urekii medii. Se face la spitalul de copii E. Cotaga.

Partajează acest post

Link spre post
ANABELLA

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca cunoasteti, unde se poate face timpanograma in Balti? Si unde se poate pune aerator transtimpanic la copil mic in Balti? Multumesc

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Timpanograma se face la policlinica 1. In cabinetul audiologului. Aeratoarele se pun in spital la balti. Dar nu sunt sigur ca acum se mai practica la Balti aceasta operatie. Multi medici au plecat.

Partajează acest post

Link spre post
ANABELLA

Timpanograma se face la policlinica 1. In cabinetul audiologului. Aeratoarele se pun in spital la balti. Dar nu sunt sigur ca acum se mai practica la Balti aceasta operatie. Multi medici au plecat.

multumesc de raspuns, dar cu parere de rau la policlinica 1 nu se face timpanograma la copii mai mici de 2 ani. am fost indreptati la chisinau. daca ati putea sa-mi mai raspundeti la o intrebare. cum am putea trata otita sero-mucoasa la copil 1,8 ani? am facut 7 zile cefamed, acum electroforez cu lidaza la nas si urechi. cum putem afla daca urechea medie s-a eliberat de continutul nedorit in afara de a face timpanograma? si poate oare aceasta fi cauza faptului ca copilul nu intelege aproape deloc vorbirea si nici nu vorbeste, doar silabe repetate? presupunem ca otita a inceput toamna cind copilul a fost bolnav citeva ori la rind(bronshite, git rosu si nas infundat, cu febra mare si plinsete noapte), dar nimeni nu a depistat-o si posibil sa fi ramas acest continut in ureche de atunci. copilul deseori atingea urchile dar nu plingea si nu facea febra. multumesc .

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

Nu va pot da raspuns la intrebari fiindca nu stiu cauza. E necesar o serie de examinari desigur la Chisinau Va vor ajuta.

Partajează acest post

Link spre post
erika300988

D-nul Oleg buna ziua/copilul de 1 an si 9 luni de 4 zil febra cea mai mare se ridica la 38,5simptome de raceala mucusori tuse nu are a avut 2 zile diaree de 3 ori pe zi am fost la medic de familie si neau spus ca probabil sunt dintisorii dupa 4 zile de febra intimplatator iam pus mina pe irekiusa si sa din kap am incercat sai curetz urekiusele cu betisor cu vata si la stinga sta linistit dar cind la dreapta trage capul sa nui curatz.poate provoca de la ureche febra asta?sau e o coincidenta.eu am inceput sai administrez in urechiusa otirelax ce ziceti de asta?va multumesc anticcipat.(am uitat sa mentionez ca are adenoizi de gr 2 3)

Partajează acest post

Link spre post
Losii Oleg

E copilas mic, deaceea e necesar consultatia medicului ORL. Nu picurati nimic desinestatator!

Partajează acest post

Link spre post
verstiucm

Am un baietel de 5 luni si nu reactioneaza la zgomote sau cind il strig am fost la ORL si medicul a spus ca cu urechiusele ii totul bine si vreau sa trec la audiolog in chisinau la doamna Cheaburu da sa ma programez inka nu am reusit ca sun de vreo citeva ore si nu raspunde nimeni daca o sa ma duc fara programare o sa ma primeasca fie si contra plata

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum