mamikutza

Cutit Ceramic&curatator De Legume Si Fructe - Керамические Ножи

Postări Recomandate

mamikutza

Orice gospodina atunci cind pregatesc mincare nu se preocupa numai de gustul mincarii dar si de calitatea ei.

Eu de aproape 3 ani , in bucatarie ,la pegatirea diverselor bucate *anume la curatirea si la felierea fructelor ,legumelor, zarzavaturilor si altor produse alimentare* , folosesc doar cutitul si curatatorul din ceramica.

Am ales cutitul din CERAMICA, de ce ? *nu numai din motivul laminei super-ascutite*...

In primul rind ,pentru ca ,cutitul de ceramica in comparatie cu cel de metal:

-Nu oxideaza enzimele din fructe si legume, de-oarece in comparatie cu cutitul de metal, acesta din ceramica nu transfera nici un fel de ioni metalici in alimente, protejand fructele sau legumele de oxidare (maronire) si pastrand intacte enzimele din acestea.

- Sunt neutre din punct de vedere chimic (nu interactioneaza cu acizii, uleiurile, sarea, sucurile sau alte elemente).

-Nu afecteaza proprietatile produselor alimentare, nu influenteaza/altereaza absolut deloc gustul si mentine aspectul proaspat al alimentelor cu care vine in contact.

-Sunt biocompatibile/Anti-alergice.

-Nu rugineste şi nu corodează.

Pe piata se intilnesc Cutitele din Ceramica de doua tipuri :

*cu lamina alba

*cu lamina neagra

- lamina cutitului este fabricata dintr-o ceramica high-tech numita oxid de zirconiu (sau zirconia). La fel ca diamantele si safirele, elementele componente ale ceramicii sunt formate in natura de-a lungul miilor de ani de cristalizare, temperaturi extreme si literalmente mii de tone de presiune. Rezultatul este un material pur, dens, cu 50% mai dur decat otelul si aproape de duritatea diamantului.

Lama neagra este fabricata din oxid de zirconiu negru si are o durabilitate mai mare. Acest gen de lama trece printr-un process de coacere suplimentar, rezultand o lama mai dura, mai rezistenta decat cea alba .

faca-5-katana-lamina-preta-ceramica-cabo-preto.jpgCutit-ceramica-mare-280x300.jpg

Pentru ca cutitul sa dureze la maxim si sa nu se itimple ´avarii´ din neatentie trebuie de urmat instructiunile :

- Cutitul de ceramica trebuie sa aiba obligatoriu o husa *de pastrare/protejare* , cand indepartati husa protectoare nu atingeti partea ascutita a lamei.

- cutitul este doar pentru feliat. Nu incercati sa taiati alimente dure, alimente inghetate sau carnea cu os.

- folositi cutitul doar pe tocator.

- intotdeauna depozitati cutitul in husa protectoare pentru a preveni ranirea.

- spalati cu apa calduta si foarte putin detergent. Nu lasati cutitul sa stea in apa cu detergent pentru o perioada lunga de timp.

Eu am ales pentru mine, setul de 3 cutite de ceramica marca Durandal (ceramica alba + miner de fier ).

%5CImages%5Cmedia%5CProducts%5CMed%5C31%5C02%5C02%5C08%5C4941558_med.jpg

+ curatator de fructe/legume :

089227-340x260.jpg

As dori sa stiu parerile altora referitor la tema data? Cine ati achizitionat un astfel de cutit, ce marca, model ? Sunteti stisfacuti de pret / calitate?

Editat de mamikutza

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
one

у меня маленький набор, из ножа и овощерезки белого цвета. пользуюсь с октября, пока еще не затупились. я поняла что для этих ножей, все таки есть точилка и она не дешевая. в принципе довольны. на нoже написано cs ceramic.

Editat de one

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

есть точилка и она не дешевая.

...Ustensile pentru ascutit cutitele din ceramica sunt multe pe piata. Cele mai scumpe sunt dispozitivele/masinile electrice,ele costa intre 60-70 E.

Partajează acest post

Link spre post
кисюля

Моя тетя купила такой набор в Москве, стоит примерно 100 дол., уронила нож на пол (плитка) и нож разлетелся на маленькие кусочки.

А так, вообще ,режут хорошо.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Моя тетя купила такой набор в Москве, стоит примерно 100 дол., уронила нож на пол (плитка) и нож разлетелся на маленькие кусочки.

Da, e adevarat ca , in 90% din cazuri, cind scapi cutitul din ceramica jos, ai toate sansele sa ramii doar cu bucatile din el. De-aceia, e nevoie sa fii precaut cu un cutit de ceramica *asta e ceramica, nu-i fier*, si e nevoie de urmat istrucriunile ca sa nu ramii doar cu amintirea despre cutit *si pretul lui* :girl_crazy: : cutitul este doar pentru feliat. Nu incercati sa taiati alimente dure, alimente inghetate sau carnea cu os. Folositi cutitul doar pe tocatorul de lemn sau plastic. Nici cum ,nu trebuie de taiat cu el , pe farfurie.

...Sotul meu , prima data cind a cumparat cutit din ceramica, chiar in prima zi ,la folosit la taierea carnii cu os. Cutitul nu s-a stricat complet, dar un ciob din el a sarit. L-am aruncat *20E* , de fricaa sa nu se farimiteze bucatele prin alte alimente. Acum cind mi-a luat setul intreg, doar eu sunt stapina pe cutitele de ceramica.

Partajează acest post

Link spre post
one

100 долл. это конечно очень круто. мы наш набор брали на украине в трускавце в магазине немецких товаров. стоил он нам за 2 предмета 115 гривен

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

100 долл. это конечно очень круто. мы наш набор брали на украине в трускавце в магазине немецких товаров. стоил он нам за 2 предмета 115 гривен

Eu cred ca s-a avut in vedere 100$ = setul intreg. La noi setul din 3 cutite a costat cam 60 E.

Partajează acest post

Link spre post
кисюля

Eu cred ca s-a avut in vedere 100$ = setul intreg. La noi setul din 3 cutite a costat cam 60 E.

Да 100 дол стоил набор, там 4 ножа и овощерезка.

Не знаю, как вам, а я бы себе не купила. По мойму они очень нежные, эти ножи. Столько правил. Кухонный нож должен резать все и замороженные продукты и твердые и тд, а так иметь дома нож за 20 евро просто чтоб нарезать сыр или огурцы. Ну не по мне это.

Partajează acest post

Link spre post
mumushika

Eu am cuţit de aproape 1 an ( chinez de pe dealextreme) şi sunt foarte mulţumită, dar mai folosesc şi cuţit simplu din fier pentru produsele interzise.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Да 100 дол стоил набор, там 4 ножа и овощерезка.

Не знаю, как вам, а я бы себе не купила. По мойму они очень нежные, эти ножи. Столько правил. Кухонный нож должен резать все и замороженные продукты и твердые и тд, а так иметь дома нож за 20 евро просто чтоб нарезать сыр или огурцы. Ну не по мне это.

Eu acest cutit nu l-am luat din motiv ca am vrut cutit «la moda». Si nu l-am luat ca sa tai cu el totul la rind...

Eu am mentionat , ca l-am luat exceptional pentru curatirea si felierea fructelor, legumelor , zarzavaturilor. De ce ?

-Nu oxideaza enzimele din fructe si legume, de-oarece in comparatie cu cutitul de metal, acesta din ceramica nu transfera nici un fel de ioni metalici in alimente, protejand fructele sau legumele de oxidare (maronire) si pastrand intacte enzimele din acestea.

- Sunt neutre din punct de vedere chimic (nu interactioneaza cu acizii, uleiurile, sarea, sucurile sau alte elemente).

-Nu afecteaza proprietatile produselor alimentare, nu influenteaza/altereaza absolut deloc gustul si mentine aspectul proaspat al alimentelor cu care vine in contact.

...asta e scopul si sensul achizitionarii unu astfel de cutit.

-

Eu am cuţit de aproape 1 an ( chinez de pe dealextreme) şi sunt foarte mulţumită, dar mai folosesc şi cuţit simplu din fier pentru produsele interzise.

...si eu folosesc cutite din fier, atunci cind merge voba de produse alimentare ce sunt dure / cu os, iar uneori cind nici cutitul de fier nu ajuta, apoi luam toporasul si ...da-i bataie :girl_crazy: .

Partajează acest post

Link spre post
кисюля

Не вопрос,это как с айфон5, если б мне подарили, я была бы очень рада, но сама вряд ли стала бы отдавать столько денег за нож. Но каждому свое.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Не вопрос,это как с айфон5, если б мне подарили, я была бы очень рада, но сама вряд ли стала бы отдавать столько денег за нож. Но каждому свое.

:girl_crazy:

...eu de asta si am deschs tema data, pentru ca multi au o parere gresita despre cutitele de ceramica. Majoritatea le au drept , asa sa-i zicem «cutite la moda», nimic special , doar pretul e deosebit... Dar nu, iata speciale ele sunt...de-asta si pretul e asa usturator.

Si cum ati si spus « fiecare cu ale lui». Eu iata i-am dat asa un set , mamei si nanasei. Mama nu le foloseste , spune ca nu e deprinsa cu asa cutite dar nanasa iata e multumita si le uzeaza la maxim.

Partajează acest post

Link spre post
кисюля

:girl_crazy:

...eu de asta si am deschs tema data, pentru ca multi au o parere gresita despre cutitele de ceramica. Majoritatea le au drept , asa sa-i zicem «cutite la moda», nimic special , doar pretul e deosebit... Dar nu, iata speciale ele sunt...de-asta si pretul e asa usturator.

Si cum ati si spus « fiecare cu ale lui». Eu iata i-am dat asa un set , mamei si nanasei. Mama nu le foloseste , spune ca nu e deprinsa cu asa cutite dar nanasa iata e multumita si le uzeaza la maxim.

Да, кстати идея для подарка, очень не плохая.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Да, кстати идея для подарка, очень не плохая.

...da-da... :good: e prezentul potrivit mai ales pentru devoratorii de fructe si legume. La mine nanasa e mereu la dieta *de slabire* si de-aceia salatele sunt preferatele ei, + ea e si adepta a tot ce e BIO, tot ce e natural, sanatos, etc. etc... Asa ca pentru ea cutitele- care nu oxideaza enzimile din fructe si nu schimba proprietatile produselor alimentare,- ... au fost bine venite. :ok:

Partajează acest post

Link spre post
one

да, есть такие вещи, что сам себе не сильно можешь позволить, но если кто-то дарит, то очень приятно. во всяком случае, я лично очень довольна, и те 115 гр, не жалко... получаю удавольствие от ножа каждый раз, как использую!

Partajează acest post

Link spre post
Him

муж вчера принёс керамический нож, где-то купил, режет действительно очень классно.

вот такой у нас(только рукоятка салатового цвета). вроде в ТВ шопе их продают.

nozh-keramicheskij-golden-star-15sm-afacdb.jpg

Editat de Him

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Am si eu asa cutite, sunt foarte multumita de ele. Astept sa apara in magazin la reducere, sa-mi iar iarasi macar 2 bucati.

Pe linga ele, am un set obisnuit, de metal, care tot ar trebui schimbat in curind, caci lama e din aia care nu se ascute.

Luni am taiat o gainusa coapta cu cutitul de ceramica si a ramas 1/3 din cutit in farfurie :girl_crazy:

Eu tot le-am cumparat, cica erau la moda, insa acum mi-as cumpara indiferent de moda, sunt foarte comode si practice. Sigur, trebuie de respectat anumite reguli, insa placerea de la gatit cu ele acopera orice neajuns.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Luni am taiat o gainusa coapta cu cutitul de ceramica si a ramas 1/3 din cutit in farfurie :girl_crazy:

Ah-h... ce pacat !!! Poate cu timpul , cine stie , or aparea si cutite din ceramica care sa taie nu numai produsele fine dar si os si totul la rind...iaka atunci precis ca ramin fara deget,...

Partajează acest post

Link spre post
deepmind

si la mine din 3 cutite, unu sa rupt in jumate,a cazut peste el o lingura in lavuar( celelalte 2 sunt fara virfuri)))dar inca le mai folosesc, oricum sunt foooarte bune, drept ca unul care deja are 1 an deja nu taie chiar asa bine caa la inceput(

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

... drept ca unul care deja are 1 an deja nu taie chiar asa bine caa la inceput(

Daca sincer , pentru mine personal, e mai bine asa, mai putin ascutit *ca la inceput chiar nu eram deprinsa si umblam cu degetele avariate*, ca la taierea fructelor si legumelor , merge si asa...

Dar daca vreti ascutit...apoi sunt ustensile speciale pentru cutitele de ceramica. Sunt electrice *is mai scumpe* da sunt si simple/de mina *sunt in jur de 10-15 E*.

Partajează acest post

Link spre post
deepmind

Dar daca vreti ascutit...apoi sunt ustensile speciale pentru cutitele de ceramica. Sunt electrice *is mai scumpe* da sunt si simple/de mina *sunt in jur de 10-15 E*.

am cautat si pe ebay,sincer nu am vazut nimic asa ieftin!poate imi aratati de care anume? ca la astea din metal sigur nu mai revin!

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

am cautat si pe ebay,sincer nu am vazut nimic asa ieftin!poate imi aratati de care anume? ca la astea din metal sigur nu mai revin!

http://portuguese.alibaba.com/product-gs/electric-knife-sharpener-ceramic-knives-t1031d-659426963.html

http://portuguese.alibaba.com/product-gs/diamond-knife-sharpener-for-ceramic-knife-660662930.html

Partajează acest post

Link spre post
one

este si livrare in MD? eu as procura...

Editat de one

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum