lavanda17

Cum Sa Procedez !?

Postări Recomandate

lavanda17

Deci situaţia este următoarea,de curînd navigînd pe net pe reţeaua de socializare -odnoklasniki-am dat întîmplător de nişte poze de la nuntă a prietenei mele din şcoala (prietenim mai mult de 10 ani şi o credeam prietenă adevărată ) deci am rămas şocată ,pozele erau în profilul mamei sale,în plus prin poze erau şi alţi foşti colegi de şcoală.Mii foarte obijduitor că nici măcar nu m-a anunţat , m-a supărat foarte tare

mă bucur nespus de mult că sa îndeplinit dorinţa ei mult aşteptată dar în suflet mii foarte greu...Mă întreb de ce oare !?În plus că de anul nou mi-a zis că este însarcinată şi am felicitat-o desigur ,dar mi-am dat seama că dacă a rămas însărcintă urmează şi nunta....şi cînd colo....a şi făcut-o dar ...uitase de mine.

În cazul dat ce să fac?Cum să procedez ?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Нежность

Как вариант, поздравить девушку со свадьбой и без скандала поинтересоваться - а почему ты меня на свадьбу не позвала? может я тебя чем обидела?

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Nu faceti tragedie din asta. Nu s-a intamplat nimic grav!!!

Urati-i sanatate, multa dragoste si intelegere!!! Ah, da, o sarcina si o nastere usoara! Bucurati-va pentru ea si atat!

Eu la nunta mea am chemat-o pe cea mai buna colega de facultate(peste tot eram impreuna), a acceptat, si cu 1zi inainte de nunta m-a anuntat ca nu vine, prietenul nu-i permitea; iar impreuna cu el nu dorea sa vina. De atunci nu discutam, ea a intrerupt relatiile cu toate colegele, prietenele, se temea ca nu cumva prietenul ei sa se uite la altele. Din acest motiv nici pagini de socializare nu are.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Nu e placut, sunt de acord, dar totusi, poate au fost careva motive... Daca ti-i draga aceasta persoana si te doare atat de mult cum a procedat ea, poti s-o intrebi, ca printre altele...

Uneori noi consideram ca cineva ne este prieten, iar acel prieten nu cosidera exact asa...

Suntem diferiti si gandim diferit. Cine stie ce si cum a fost...

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
lavanda17

Păi nu socot că e tragedie,cum am zis mă bucur nespus pentru ea dar faptul că au fost şi alţi colegi comuni de ai noştri cu care am stat într-o bancă au asistat la ceremonie dar şi eu aş fi primit plăcere de a o vedea în rol de mireasă .

Chiar am avut un vis în care îi ziceam că sunt nemulţumită că nu m-a chemat .

Acum stau şi admir pozele ei :sorry: şi mă gindesc la felul cum s-o întreb de ce nu a putu să mă cheme şi pe mine !?

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Cum, cum s-o intrebi?

Daca zici ca ati fost foarte apropiate, pai foarte simplu intrebi sau ii spui ca ti-ar fi fost foarte placut sa fii si tu prezenta la ea la ceremonie si vei vedea ce-ti spune.

Partajează acest post

Link spre post
lavanda17

Păi cred că o să fac asta chiar acum ,sunt curioasă :poka1:

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Scrie-ne si noua:) ca deja imi este si mie interesant:))

Partajează acest post

Link spre post
lavanda17

Îndată de cum îmi răspunde vă anunţ :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
lavanda17

Păi un ,,mersi de felicitare şi sorry că aşa s-a primit'' nimic alt ceva .

Editat de Him

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Ce sa faci, se mai intampla... cine stie ce si cum a fost.

Eu imi aduc aminte de mine inainte de nunta, tare zapacita mai eram:)) Poate nu special s-a primit asa...

Partajează acest post

Link spre post
lavanda17

Totul este posibil , trecem şi peste asta .Ms de încurajare şi sfaturi !!! :val14:

Partajează acest post

Link spre post
leto

Totul este posibil , trecem şi peste asta .Ms de încurajare şi sfaturi !!! :val14:

Las ca nu ai sa o chemi si tu la cumatrie :blum: ....glumesc :val14:

Partajează acest post

Link spre post
Tancik7

DA nu va faceti probleme din asta. La bucurie, cind persoanei ii este bine nu-i trebuie complice, si nu este cea mai mare problema, la rau, asta e problema mai mare, daca nu va va ajuta la rau, atunci vedeti daca va este prietena, caci la noi este primit sa apara oamenii cei " buni" atunci cind ne este rau, si te jelesc, te jelesc, dar in realitate ei se bucura ca tii rau. Если вам не звонят долг родственники и друзья, значит у них всё хорошо.:)))))

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

sincer - m-a supăra mult așa situație...rău de tot!!

prietenele adevărate sunt alături și la nevoie și la bucurie!

și dacă la bucurie nu a avut nevoie de tine - ce fel de prietenă mai este???

poate prea mult ai pus tu personal în această relație de prietenie - prietena ta însă nu duce cont de aceasta...ea nu socoate că sunteți atît de apropiate ...atunci nu merită ea atenția ta...

și mai rău dacă sunteți prietene adevărate - ați trecut prin multe și aveați o relație deosebită...

și la urmă să nu te invite la nunta ei - în deosebi că nu a făcut doar în sînul familiei, ci a invitat și persoane străine...

nu ași ierta...

și nu ași înțelege...

sorry...

aceasta este poziția mea..

dar pe tine te privește cum vei proceda...

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Mie, totusi, imi pare ca asa considera autoarea, ca a fost prietenie adevarata:) Dar acea persoana, nu considera astfel...

Se intampla si asa ceva... S-a terminat scoala, au aprut alte interese, dar si se mai schimba lumea, la urma urmei:) Si iata relatia lor, incetul cu incetul, a slabit.

Mie tot nu mi-ar fi placut una ca asta, dar de suparat - nu m-as supara, doar concluzii as face:)

Partajează acest post

Link spre post
twingirls

Nu faceti tragedie din asta. Nu s-a intamplat nimic grav!!!

Se vede ca dumneavoastra retraiti, se vede clar ca va pasa de soarta prietenei si ca ati fi vrut cu placere sa-i fiti alaturi in acea zi speciala. S-o sustineti, sa-i urati casa de piatra, sau chiar sa-i fiti vornicica... Am scris "tradedie" fara ironie(dar abia acum imi dau seama ca prea dura am fost); pentru ca stiu multe persoane care nu ar mai crede in prietenie, care s-ar supara intr-atat incat ar rupe toate relatiile cu acea colega.

Se vede ca sunteti o fire emotionala, care pretuieste relatiile dintre oameni in pofida trecerii timpului. Dar colega nu e asa. Si-a schimbat prioritatile, iar cu aparitia viioturului sot- cred ca si prietenii.

Si nu m-as mira daca colega-prietena, acceptand sa vina pe viitor la nunta dum-stra, nu ar veni, iar pe urma va zice "sorry, asa s-a primit". Acesta nu e un raspuns, pe mine m-ar deranja,sincer, asa raspuns neclar si indiferent de la o prietena/colega apropiata. Asta inseamna ce? Ca a uitat, ca prea preocupata era cu nunta? Sau ca a ales invitatii cu finante mai mari??? Sau ca s-a gandit ca nu ati accepta? Sau a uitat de existenta fostei prietene-colege??? Sau, sau, sau...si nimic concret.

Da, intr-adevar, daca cu anii a uitat de prietena si nici nu simte ceva remuscari referitor la asta; pur si simplu mergeti inainte, salutati-va, posibil ca ea nu are nevoie de ceva mai mult acum.

Evident ca supararea cu timpul va trece, dar niciodata nu veti putea uita.

Partajează acest post

Link spre post
lina

Deci situaţia este următoarea,de curînd navigînd pe net pe reţeaua de socializare -odnoklasniki-am dat întîmplător de nişte poze de la nuntă a prietenei mele din şcoala (prietenim mai mult de 10 ani şi o credeam prietenă adevărată ) deci am rămas şocată ,pozele erau în profilul mamei sale,în plus prin poze erau şi alţi foşti colegi de şcoală.Mii foarte obijduitor că nici măcar nu m-a anunţat , m-a supărat foarte tare

mă bucur nespus de mult că sa îndeplinit dorinţa ei mult aşteptată dar în suflet mii foarte greu...Mă întreb de ce oare !?În plus că de anul nou mi-a zis că este însarcinată şi am felicitat-o desigur ,dar mi-am dat seama că dacă a rămas însărcintă urmează şi nunta....şi cînd colo....a şi făcut-o dar ...uitase de mine.

În cazul dat ce să fac?Cum să procedez ?

eu la fel cindva demult am patit asa ceva))

colega venise din sat si respectiv la oras prima persoana care a cunoscuto am fost eu ( cind venea in vacanta inca in copilarie venea la mine)

era si vecine

sa casatorit brusc, desi mirele era peste hotare, venise in ziua nuntii, toate erau pe capul ei si nanasilor

astfel, ma rugat so ajut adica cautam impreuna rochia, accesorile, diferite chestii

invitatie nu am primit)) ma gindeam ca mai apropiate si imi va zice seara in ajun

ziua e nunta, nu ma cheama)) insa trimite la mine fratele dupa muzica

peste citeva zile totusi o intreb-raspunsul a fost am crezut ca nu vei veni ( suntem vecini)

nu stiu dece, insa nicio emotii nu am))

recent am vazuto ( in august) peste 10 de ani

asa va trece, va asigur

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

каждый человек имеет право делать свою свадьбу так,как ему хочется

обидно,досадно

но ведь это ее право,разве нет?

брат мужа сейчас 29 декабря женился,они приехали,расписались

мы,родственники ,узнали об этом недели за 2 до свадьбы,а может и меньше-когда нам позвонили и сказали,что они прилетают 24 или 25 а женятся 29-я сначала решила,что это шутка

было всего несколько человек-пару друзей(кто-то со школы,кто-то с университета),родные(не все,а самые близкие)

наверняка и у них есть много друзей,которые, увидя фото на профайлах-скажут ,а почему нас не позвали?

но они например,решили,что будет еще потом через пару лет большая свадьба,а сейчас маленькая

и пригласили тех,кого быстро нашли,буквально за пару дней до свадьбы

все было организовано меньше чем за 1 неделю

свидетелям они позвонили и пригласили,чуть ли не за день до церемонии

тем не менее все прошло достаточно весело

по мне,так "вторую часть марлезонского балета" можно и не делать, но они хотят потом большую свадьбу со всеми друзьями и родными

повторюсь, наверняка и среди их друзей есть вот такие обиженные как вы,(а может это и есть ваша подружка?))

в жизни все бывает

и вещи не таки,какими они нам кажутся

не переживайте

елси вы действительно друзья,то разве могут подобные вещи разрушить дружбу?

для вас важно платье и гулька или вам важен человек?

Partajează acest post

Link spre post
lina

elina

adica pritena cea mai buna nu intra in categoria apropiati?

Partajează acest post

Link spre post
solnysko

elina

adica pritena cea mai buna nu intra in categoria apropiati?

знаешь это субъективно

я считала нескольких людей моими самыми лучшими друзьями,причем я, извините не молоденькая девочка,мне уже много лет, мы дружим много лет, столько их бед вместе пережито,столько соли вместе съедено

но когда проблемы оказали у меня...

то есть для меня они лучшие друзья, а я для них-хороший человек,с которыми у них тесные очень хорошие приятельские отношения, но не такие как я их вопринимала

но при этом,тем не менее,елси им понадобится моя помощь,я все равно помогу и сделаю так,как обычно,потому что я-то их считаю друзьями

да досада есть, но это мои тараканы, а не их

и елси это мои друзья-знаичт я должна их принимать такими ,какие они есть

так что,то,что автор считает ее лучшей подружкой 10 лет,не значит, она для той девушки она лучшая подружка все эти 10 лет, а может просто подружка

разница то есть

ну и опять же девушка беременная,но ей так захотелось

мало ли какие у нее были причины

елси это друг-значит его мнение надо уважать?

Partajează acest post

Link spre post
lina

eu cred depinde in ce categorie

daca sunt prieteni adevarati atunci e reciproc, nu poate fi unilateral

de asta si se mai clasifica colegi, cunoscuti etc

poti sari in ajutor si la un necunoscut, dar nu te destainui, nu este alaturi de tine la bine si la rau

dar sunt cu tine deacord, fiecare o inteles in felul sau- autoarea pe ai ei, si fata ceea in alta categorie

eu am observat si altceva, in multe cazuri, cu casatoria multe isi schimba prioritatile, mediul etc

Partajează acest post

Link spre post
goldenlady

...la mine insa a fost asa situatie, intorcinduma de peste hotare am contactat prietenele mele, imi era foarte dor de ele, insa amintindumi de aceea seara ele mai mult venise din curiozitatea de a mai birfi, au mincat, au baut pe seama mea iar apoi cind in jurul mesei sau adunat mai multi cunoscuti ele au disparut, nici macar la revedere nu mi-au spus. Iar mai tirziu ca sa fie paharul de apa plin au mai postat niste poze comune din seara aceea, in care eu nu ma aflam, pur si simplu mi-au taiat. Nunta mea era peste 2 luni. Nam invitat nici o "prietena", insa cind ma suiam in masina mireasa am zarito pe una din prietena-vecina mea cum trecea pe drum. Chiar daca in momentele acelea aveam alte ginduri, orisicum ma gindeam la ea. Insa in viata anumiti prieteni exista la anumite etape. Sint poate doar unul, doi care ajung cu tine mai departe, restul se pierd.

Partajează acest post

Link spre post
lavanda17

Deci ce sa va spun..sunt de acord cu toate cele spuse,si aseara i-am dat de inteles X-prietenei ca sunt dezamagita in felul cum a procedat cu mine si nici un raspuns nu am primit.

In fine cred ca cel mai bine a fost spus ,,ca eu o credeam de prietena buna iar eu pt ea nu .." :pardon:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum