leto

Родители Разоблачили Няню-Садистку

Postări Recomandate

Ziurica

:) sa stiti ca muriti de foame? nu cred.

Dar si pe langa nevoia materiala mai este nevoia de socializare si dezvoltare.

Cu primul copil dadeam tot salariul pe dadaca, insa lucram. Cu al doilea nu mai aveam nevoie materiala, insa tot am iesit la lucru. Si nu regret! Am un salariu de 7 ori mai mare decat acum 6 ani, anume pentru ca m-am tinut "pe val".

Nu-mi place cand se generalizeaza "toti judecatorii sunt corupti", "toate dadacele bat copiii".

Sunt oameni si oameni.

Dadaca mea are 7 ani de cand lucreaza la mine. Copiii o iubesc, este super-responsabila si bravo si nu m-a dezamagit niciodata. Iar eu vin de la servici dorita de ei si petrecem impreuna cateva ore, dar productive.

Nu odata am vazut mame iritate si obosite in parc. Nu le judec, le inteleg!

Insa chiar cred ca e mai bine pentru toti sa angajezi pe cineva si sa mergi la servici decat sa stai cu copilul si sa urli "sezi intrun loc cui am spus!!" Chiar daca dai tot salariul pe dadaca. Este un punct in CV, care te va ajuta sa inaintezi la un job mai bun, este comunicare, informatie noua, stimul pentru a arata bine... toate astea nu sunt deloc mai putin importante decat copilul! Nu uitati ca copiii cresc. :)

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mamikutza

Este un punct in CV, care te va ajuta sa inaintezi la un job mai bun, este comunicare, informatie noua, stimul pentru a arata bine... toate astea nu sunt deloc mai putin importante decat copilul! Nu uitati ca copiii cresc. :)

Absolut corect, nu uitati ca copilul creste ...

si in CV-ul profesional , da, veti adauga un punct , ... da in CV-ul de mama , majoritatea punctelor , cred ca le va adauga ...(fara suparare)...dadaca ???

Cunosc personal, cazuri cind copilul din familie inteligenta/educata/instarita a fost ingrijit/educat in cea mai mare parte de bona/dadaca si... finalul a fost unul trist.

Acea dadaca cindva fusese angajata in acea familie de catre bunica , ca sa aiba grija de nepotica,...si a mers asa din generatie in generatie , avind grija de toti copilasii care se nasteau in acea familie.

Toti erau fericiti si multumiti ca au dat peste un om bun, de incredere si tuturor si celor mari si celor mici le era draga de dadaca...iar cind a venit timpul si a decedat dadaca, toti de care a grijit dadaca...toti au suferit mult...si toti intr-un glas plingeau : « Tu ai fost pentru noi ca mama »

Nu demult, a decedat mama (in virsta de 78 ani) copilului ( care acum e un om mare, 50 ani) despre care am vorbit chiar la inceput si el fiind plecat in calatorie, a primit vestea dar nici nu a binevoit sa vina la inmormintarea mamei,spunind : « A murit ,...ce pot eu sa schimb? cu mine sau fara de mine se va trece ceremonia de inmormintare...» ... si el pe mama a comandat sa fie cremata (chiar daca ea asta nu a vrut, cit era in viata mereu afirma ca atunci cind va muri ea nici intr-un caz nu vrea sa fie ´arsa´) ... iar dadacai , cind a decedat, acelasi barbat, i-a facut o inmormintare dupa toate regulile, si a pus corpul ei in mormintul (Гробница) familiei lui...zicind ca asta e «mama»-dadaca la mormintul careia eu vreau sa vin si sa o pling...

Eu stiu ca mama lui adevarata a suferit mult din cauza ca fiul ei isi iubea dadaca mai mult decit pe ea insusi...dar ea in acelasi timp spunea asa : ´ Eu il inteleg pe fiul meu,... caci eu cindva, tot am fost crescuta/educata de o dadaca. Si eu pe dadaca mea tot o aveam ca «mama» ...

Editat de mamikutza

Partajează acest post

Link spre post
Ziurica

Asta este un caz din 193889747. Nu stiu cum a trebuit sa se poarte mama ceea incat copiii s-o iubeasca mai mult pe dadaca. In familiile normale, inclusiv si a mea, o asemenea tendinta nu se observa.

Si nu stiu de unde s-a luat ideea ca la gradinita la 1-2 ani (unde-s 30 in grupa) e ok, iar dadaca e evil. Paradox. :)

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Asta este un caz din 193889747.

De-acord , e un caz asa sa-i spunem 'antic' dar care ne arata deja REZULTATUL .

Nu e primul si unicul caz de acest gen pe care il cunosc...dar aproape toate au cam acelasi rezultat. Si nimeni nu poate si nu are dreptul sa afirme ca mama care isi lasa copilul in grija dadacii , e o mama rea. Si poate ,...poate sunt mama care nu se vad datoare sa jertfeasca cu toate pentru copil ... doar ca copilul vede lucrurile altfel, psihologia unui copil e diferita de-a unui matur, el nu vrea 'jertfe' , el vrea iubire si caldura de mama...si de cele mai multe ori ei vad o tradare in ceia ca mama i-a lasat pentru a mai adaugat un punct in CV.

Va asigur ca mama despre care am vorbit in mesajul anterior, la fel se socotea o mama buna, nu intelegea unde a gresit de fiul isi iubea mai mult dadaca decit pe ea insusi...a fost o mama care i-a dat feciorului tot ce a putut ea (dupa parerea ei) ... primblari si vacante luxoase , scoala buna, apoi cu timpul , masina si casa, si tot necesarul oricind a fost nevoi...dar, nu a luat in calcul ca, poate toate acestea nu valorau atit cit...mingîierea dadacei care posibil era alaturi cind el a cazut jos si si-a zgirîiat pentru prima data genunchiul, ... suflarea dadacii care ii incalzea mînutile in timpul primblarii ..., cuvintele de incurajare cind prima data a suit pe topogan si ii era frica sa coboare...etc...

Eu lucuiesc intr-o tara unde concediul de maternitate e = 4 luni. Deci majoritatea copiilor ale caror mame sunt angajate in cimpul muncii(care nedorind sa-si piarda postul de lucru) de la 4 luni sunt lasati pe seama dadacii. Si acum , dupa statistica , in Pt. , cum credeti? cine sunt cei mai cautati si mai intrebati pe piața muncii si cistiga mult, mult mai mult decit media (chiar si in timpul de criza)... stiti cine? ...Psihologii de copii... Oare de ce?...

Am cunoscuti care activeaza in aceasta arie si ei toti intr-un glas afirma : de multe ori sunt probleme grave in relatia, parinti - copii (copii nu au stima, respect, ...uneori incearca sa se sinucida numai ca sa atraga atentia parintilor)...si cum explica ei, psihologii, de cele mai multe ori sorgintele se ascunde in legea care spune ' Concediul de maternitate nu mai mult de 4 luni ' . Acum de ceva timp, un an-doi...au dat posibilitatea de al prelungi pina la 5 luni, dar eu cred ca asta nu schimba nimic.

P.S . : Eu nu vreau ca sa o luati in nume de rau, eu nici intr-un caz nu vreau sa va impun punctul meu de vedere si nu zic ca ati facut ceva rau prin a lua decizia de-a lasa copilul in grija dadacii. Fiecare cu gospodaria lui... Cel mai important ca sunteti voi multumiti ,si copii si parinti si nu aveti nimic in comun cu cazul relatat de mine, unde copilul a fost mai atasat de dadaca decit de propia mama.

Eu imi cer scuze daca cumva v-am ofensat , nu am vrut ...

Eu pur si simplu am impartasit experienta mea...m-am simtit datoare sa o fac ...pentru ca situatia cu 'dadaca' poate avea 2 laturi opuse, cum sunt cazuri (ca al vostru) unde totul e OK si toti multumiti ... exact asa sunt situatii cind (la suprafata) pare a fi OK insa cu timpul apar probleme.

Partajează acest post

Link spre post
Ziurica

Stati putin. Eu stiu despre ce vorbiti, si asta e un argument in plus faptului ca eu personal respect de 2 ori mai mult mamele care muncesc. Pentru ca o femeie care munceste depune dublu sau chiar triplu efort. Eu nu pot sa ma culc la amiaza cand doarme copilul sau sa stau pe forum cand acesta se joaca cu caldarusa. Eu niciodata nu-mi folosesc pazua de masa, pentru ca vreau sa merg acasa c-o ora mai devreme. Eu nu trebuie sa las treburi nefacute pe-a doua zi pentru ca eu nu stiu daca a doua zi n-o sa fiu nevoita sa lipsesc cumva pe motiv ca copilul meu e racit.

Despre suflatul pe genunchi. Ca mama a doi copii, din care unul face 7 in curand, pot vedea diferenta. Eu cred ca un copil de 6-7 ani are MAI MARE nevoie de mama sa decat un copil de un an. El are un sir infinit de intrebari, el copie modele comportamentale, el incepe sa se simta nesigur in lumea matura. Si ce facem atunci? Stam acasa pana la scoala?

Deci sa fiu si eu inteleasa, nicidecum nu atac parerea Dvs, noi discutam. :)

Concluzia mea personala este ca nu importa cantitatea timpului petrecut cu copilul tau, ci CALITATEA acestuia. Dovada mea este faptul ca baiatul cel mare ma considera cel mai bun prieten. Iar eu sunt realizata profesional si independenta financiar. Iar dadaca isi face treaba. Totu-i ok. :) Pur si simplu trebuie ales foarte atent omul pe care-l angajezi.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Concluzia mea personala este ca nu importa cantitatea timpului petrecut cu copilul tau, ci CALITATEA acestuia.

OK... Se pare ca in unele aspecte desi avem divergente, in altele suntem chiar foarte asemanatoare.

Eu nu am putut (cred ca mai mult psihologic...nici eu nici fetita , nu eram gata sa ne despartim) sa-mi las copilul la 4 luni cu dadaca si cind concediul de maternitate s-a sfirsit nu am ies la lucru... ca rezultat, mi-am pierdut postul de lucru. Am stat acasa dar asta nicidecum nu a insemnat ca am lenevit sau nu am avut stimul ca sa arat bine sau au incetat sa ma intereseze alte lucruri inafara de copil ( stiti,cum spune un dictat : lucrul care il face femeia acasa niciodata 'nu se vede', nu e platit, femeia care sta acasa nu are nici o zi libera in saptamina iar sotul mereu afirma ' hmmm, tie ti-e bine, tu nu faci nimic, tu stai acasa' ). Fetița mea la 1an8luni a mers la gradinita iar eu in scurt timp mi-am recuperat postul de munca ba chiar din contra am avansat in functie(cit am stat acasa, am facut diverse cursuri,care m-au ajutat sa avansez.) si deci stiu ce inseamna sa fii mama si in acelasi timp sa fii incadrata in cimpul muncii, mai ales ca noi aici chiar nu avem absolut pe nimeni din familiari(bunei,parinti,frati, surori) care ne-ar ajuta.

Am zimbit cind am citit ca 'Eu nu pot sa ma culc la amiaza cand doarme copilul sau sa stau pe forum cand acesta se joaca cu caldarusa. Eu niciodata nu-mi folosesc pazua de masa, pentru ca vreau sa merg acasa c-o ora mai devreme. Eu nu trebuie sa las treburi nefacute pe-a doua zi pentru ca eu nu stiu daca a doua zi n-o sa fiu nevoita sa lipsesc cumva pe motiv ca copilul meu e racit.' ...am zimbit pentru ca m-am regasit in cele spuse de Dvs. Ce numai nu fac mamele pentru copilașii-odorașii lor !

P.S. : daca imi permiteti , putem trece la 'tu' ?...

Si imi cer scuze de la forumiste de , off-top...

Editat de mamikutza

Partajează acest post

Link spre post
Ziurica

P.S. : daca imi permiteti , putem trece la 'tu' ?...

Si imi cer scuze de la forumiste de , off-top...

Despre "tu" - deisgur, chiar te rog! :)

Nu cred ca0i off-top, noi discutam la tema si poate discutiile acestea vor ajuta pe cineva sa ia o decizie, pentru ca din astfel de stiri mamele doar se sperie si renunta categoric la gandul sa lase copilul pe seama altcuiva. e de inteles, eu nici n-am putut privi pana la sfarsit... :(

Mamikutza. Tu nu esti un caz tipic de mama care sta acasa cu opilul, pentru ca tu nu te-ai limitat la comunicarea la nivel de 3 ani, ci ai continuat sa lucrezi asupra ta.

Nici eu nu sunt un caz tipic de carierista, pentru ca eu nu ma las pe sama faptului ca am cu cine lasa copiii, ci fug acasa si ma stradui sa recuperez ce-am pierdut, sa le dau copiilor mei caldura si dragoste. Evit toate deplasarile (pe cat pot), de asemena petrecerile etc.. pentru mine o seara obisnuita cu ei e mai frumoasa decat orice sarbatoare!

Deci, eu as zice ca noi ambele suntem bravo! :)

Partajează acest post

Link spre post
LeoTigra

Именно по этой причине я оставила работу и сижу с ребенком. Такого воспитания, внимания и любви, как мать не даст никто. Няня- чужой человек, даже самая добрая и спокойная. Пусть мы не едим ананасов, покупаем меньше игрушек и шмоток, чем могли бы..но это ничто по сравнению с тем, что в итоге мы получаем, видя как растет наша малышка. Это самый благодарный материнский труд, этих лет потом не вернешь. Не доверю свое чадо никому!

Partajează acest post

Link spre post
joly7

Именно по этой причине я оставила работу и сижу с ребенком. Такого воспитания, внимания и любви, как мать не даст никто. Няня- чужой человек, даже самая добрая и спокойная. Пусть мы не едим ананасов, покупаем меньше игрушек и шмоток, чем могли бы..но это ничто по сравнению с тем, что в итоге мы получаем, видя как растет наша малышка. Это самый благодарный материнский труд, этих лет потом не вернешь. Не доверю свое чадо никому!

+100%

Partajează acest post

Link spre post
zvetlana72

девочки,а как поставить камеру? посоаетуйте фирму кто ставил

Partajează acest post

Link spre post
passione

Я вижу только один выход из этой ситуации, нанимая на работу незнакомую няню, нужно сразу устанавливать камеры по дому и предупреждать ее о том, что она под наблюдением! Я лично так и сделаю! У меня у подруги так няня целый год проработала, пока ребенок в садик не пошел!

а я бы не предупреждала! а то дома она могла бы держать себя в руках , а на прогулках давать волю себе

Partajează acest post

Link spre post
Eamama

Я вообще редко испытываю какие- то негативные чувства к просмотру разных видеороликов. Если что- то страшное, то просто не открываю и не смотрю. Но это ....название было на рум. языке и не очень поняла о чём речь.Не досмотрела до конца и зарыдала. Чувство непонятное....рядом в коляске спит маленькая дочь и страшно подумать, что кто- то вообще может поднять руку на такое хрупкое тельце.

Что с людьми происходит?

Partajează acest post

Link spre post
LeoTigra

подобная тема есть уже

http://mama.md/topic/102734/

А в ответ на вопрос: зависть, неуравновешенная психика, отсутствие ума и воспитания. Вот , что с ними происходит.

Partajează acest post

Link spre post
Olio

нужно просто быть сумасшедшей и все!

Partajează acest post

Link spre post
Eamama

Темы, согласна, очень похожи. Но, там всё же девочка постарше. Там хоть ребёнок сам рассказывает. А тут совсем же малыш. За что?

нужно просто быть сумасшедшей и все!

Оля, на то чтоб получить такой статус ....ну сумасшедшей...время нужно...что же никто из окружающих не замечал...что взял её такую на работу? У нас так всё...позвонил по объявлению и тебя взяли. Да и то даже у нас уже на такую работу без рекомендаций фиг возьмут.

А в Россий и подавно все уже берут только с рекомендациями! Как же этой дали?

Вообщем море вопросов и нет на них ответов.

Я до сих пор со скорбью вспоминаю 9месячную девочку Аню Шкафцову, которую в прошлом году убил отчим. И чтоб замести следы убийства он с матерью девочки инициировали похищение.

Как хладнокровно замёл следы. Даже в землю окурки повтыкал!

Человеческая жестокость....да и тупость иногда поражает...

Editat de Eamama

Partajează acest post

Link spre post
carbofoserman

Видеонаблюдение это отличное решение в такой ситуации. Особенно если ребенок еще толком не умеет разговаривать и объяснять. Но к видеонаблюдению нужен еще хороший специалист, чтоб не получилось как с тысячами америкосов, домашние камеры которых оказались вот на этом сайте http://www.insecam.com вместе с прочими камерами видеонаблюдения всего мира из кафешек, фитнесс залов и даже домашних борделей. Да, даже такое встречается. Вот к чему приводит криворукая настройка видеонаблюдения. Так что будьте осторожны все кто решил для себя проблему с нянечками.

1405409173407.jpg

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

и такое бывает? )))

Partajează acest post

Link spre post
vkusneajka

это ужас как обращаются с ребенком! Убила бы, такую няню, на месте!!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum