MaximArghir

Indemnizatie Crestere Copil Pentru Cetateni Straini

Postări Recomandate

MaximArghir

Buna Seara,

Nu am gasit pe forum un subiect care sa atinga si problematica mea.As fi foarte recunoscator daca ma-ti ajuta cumva. Eu sunt cetatean al R.Moldova si muncesc, sunt platitor de toate impozitele posibile si imposibile, printre care impozit pe venit, asig.sociale, pensie. Sotia mea este cetatean strain cu un drept de sedere temporar in R.Moldova,valabil pana in octombrie 2013, deci este posesoare de permis de sedere, nu este incadrata in campul muncii si este insarcinata. In luna iulie asteptam barza se ne viziteze. Intrebarea mea este: putem noi beneficia de indemnizatia lunara si unica pentru cresterea copilului? Poate sotia?

Va multumesc pentru un raspuns.

O seara buna.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa

Buna Seara,

Nu am gasit pe forum un subiect care sa atinga si problematica mea.As fi foarte recunoscator daca ma-ti ajuta cumva. Eu sunt cetatean al R.Moldova si muncesc, sunt platitor de toate impozitele posibile si imposibile, printre care impozit pe venit, asig.sociale, pensie. Sotia mea este cetatean strain cu un drept de sedere temporar in R.Moldova,valabil pana in octombrie 2013, deci este posesoare de permis de sedere, nu este incadrata in campul muncii si este insarcinata. In luna iulie asteptam barza se ne viziteze. Intrebarea mea este: putem noi beneficia de indemnizatia lunara si unica pentru cresterea copilului? Poate sotia?

Va multumesc pentru un raspuns.

O seara buna.

Ca cetatean strain cu resedinta in RM are aceleasi drepturi la indemnizatii de asigurari sociale ca si orice cet. al RM .

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum