mamikutza

Dezumidificator Electric / Электрический Осушитель Воздуха

Postări Recomandate

Tary

La noi aproape ca nu se aude cum lucreaza dezumidificatorul, daca il dau la puterea maxima apoi se simte sunetul dar nu e deloc deranjant.

E cam mare nivelul de umiditate dar nu-i nimic, acum cu dezumidificatorul sa vedeti cum o sa se schimbe aerul, mirosul  si ce placut si caldut va fi anturajul dupa ce veti regula umiditatea in casa. 

are doar o putere, reglez doar umeditatea pe care doresc sa obtin,

spuneti-mi Va rog, la ce nivel de umeditate tineti in casa?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mamikutza

are doar o putere, reglez doar umeditatea pe care doresc sa obtin,

spuneti-mi Va rog, la ce nivel de umeditate tineti in casa?

La noi are 2 puteri de stringere ,cind il pun la max. stringe mai repede umiditatea *in baie de exemplu, indata dupa ce ne-am scaldat*...

si eu nu ma orientez dupa nivelul de umiditate, eu stiu ca iarnile aici sint umide si stiu in ce camere aveam probleme si deci cum numai incepe sezonul (mai ales daca sint perioade ploioase) eu  conectez dezumidificatorul. Cind l-am cumparat , consultantul ne-a recomandat sa nu-l tinem mai mult de 4 ore intr-o camera *camera sa fie inchisa caci doar asa se obtine un rezultat intr-adevar eficient* , ... desi el se stinge singur atunci cind atinge nivelul ideal de umiditate, eu ma stradui sa urmez recomandarile acelui consultant, dar iata in dormitorul nostru ca e mare-e-e-e si acolo era cea mai mare problema cu umiditatea, il pun la viteza minima, de dimineat , de pe la ora 10 ,pina nu venim de la serviciu, pe la ora 17-18 . In Portugalia, problema umiditatii e in topuri si ei deja au experienta,...si eu o am deja si pot afirma cu certitudine ca doar DEZUMIDIFICATORUL a ajutat casa noastra sa scape de mucegai. 

Editat de mamikutza

Partajează acest post

Link spre post
DiancaC

Девочки так это что получается что его нужно переносить и закрывать двери или открывать все и ставить посередке квартиры? Как эффективней?

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Девочки так это что получается что его нужно переносить и закрывать двери или открывать все и ставить посередке квартиры? Как эффективней?

Clar ca e mult, mult mai eficient cind dezumidificatorul e inchis intr-o camera, e ca si aparatele de aer conditionat, caci principiul lucrului unui dezumidificator e urmatorul : el pune in circulatie aerul, il trece prin interiorul lui si-l scurgede de apa... Adica aerul intra ud, iese uscat, si daca sa luam asa, apoi e mai usor sa pui in circulatie si sa usuci aerul dintr-o incapere inchisa decit din tot apartamentul ... cred ca sa-l pui in mijlocul apartamentul si el sa lucreze , atunci nu prea are rost, o sa scoata el umiditatea dar nu in de-ajuns.

Eu chiar am facut experiment, am pus aparatul sa lucreze intr-o camera cu usile inchise si apoi am pus sa lucreze tot atita timp in alta camera (de aceeasi dimensiuni) doar ca usile le-am lasat deschise si cantitatea de apa strinsa din aer a fost vizibil mult-mult mai mare in camera ce a avut usile inchise.

Partajează acest post

Link spre post
DiancaC

Clar ca e mult, mult mai eficient cind dezumidificatorul e inchis intr-o camera, e ca si aparatele de aer conditionat, caci principiul lucrului unui dezumidificator e urmatorul : el pune in circulatie aerul, il trece prin interiorul lui si-l scurgede de apa... Adica aerul intra ud, iese uscat, si daca sa luam asa, apoi e mai usor sa pui in circulatie si sa usuci aerul dintr-o incapere inchisa decit din tot apartamentul ... cred ca sa-l pui in mijlocul apartamentul si el sa lucreze , atunci nu prea are rost, o sa scoata el umiditatea dar nu in de-ajuns.

Eu chiar am facut experiment, am pus aparatul sa lucreze intr-o camera cu usile inchise si apoi am pus sa lucreze tot atita timp in alta camera (de aceeasi dimensiuni) doar ca usile le-am lasat deschise si cantitatea de apa strinsa din aer a fost vizibil mult-mult mai mare in camera ce a avut usile inchise.

Ок поняла более менее, спасибо что поясняете

Получается, что пол дня он у вас в одной комнате а потом в другую переносите да грубо говоряй

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Ок поняла более менее, спасибо что поясняете

Получается, что пол дня он у вас в одной комнате а потом в другую переносите да грубо говоряй

Da, noi avem o camera mare-mare si 2 mai mici + bucataria si balconul si desigur baia. Si deci ma stradui ca sa pun dezumidificatorul la egal ,in fiecare camera aprte. Daca sa pui dezumidificatorul regulat si sa-l utilizezi corect apoi rezultatele sint vizibile chiar din primele zile. Eu am reusit sa regulez nivelul de umiditate in casa si acum am nevoie ca dezumidificatorul sa lucreze mult mai putin decit inainte, cind putea sa lucreze non-stop. Acum peretii is uscati, dulapurile si in dulapuri totul e ok, nu mai miroase a umezeala si mucegai, si acum cind vad ca geamurile putin au 'transpirat' e primul indiciu ca tre sa pun dezumidificatorul. Cel mai mult dezumidificatorul sta in dormitorul nostru caci acolo aveam problema cu umiditatea si intr-adevar din aceasta camera string cea mai mare cantitate de apa.

Partajează acest post

Link spre post
DiancaC

Da, noi avem o camera mare-mare si 2 mai mici + bucataria si balconul si desigur baia. Si deci ma stradui ca sa pun dezumidificatorul la egal ,in fiecare camera aprte. Daca sa pui dezumidificatorul regulat si sa-l utilizezi corect apoi rezultatele sint vizibile chiar din primele zile. Eu am reusit sa regulez nivelul de umiditate in casa si acum am nevoie ca dezumidificatorul sa lucreze mult mai putin decit inainte, cind putea sa lucreze non-stop. Acum peretii is uscati, dulapurile si in dulapuri totul e ok, nu mai miroase a umezeala si mucegai, si acum cind vad ca geamurile putin au 'transpirat' e primul indiciu ca tre sa pun dezumidificatorul. Cel mai mult dezumidificatorul sta in dormitorul nostru caci acolo aveam problema cu umiditatea si intr-adevar din aceasta camera string cea mai mare cantitate de apa.

Даже не знаю как вас благодарить, вы мне сказали все даже лучше чем консультант

Partajează acest post

Link spre post
laskovaya

влажность поддерживается на уровне 38-45%,

Алёна,а как  реагируют детки на такую влажность?С носиками проблем нет?

Мы вечно с мужем ругаемся из-за устанавливаемой влажности

Везде пишут,что для деток влажность должна быть хотя бы больше 50%...

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Даже не знаю как вас благодарить, вы мне сказали все даже лучше чем консультант

Nu aveti de ce...

Mie mi-e usor sa ma impart cu ceea ce stiu atunci cind exista intrebari concrete, asa ca daca ma veti intreba va voi raspunde sincer tot ce stiu si cu mare placere. 

P.S. : nu stiu daca ati citit prima pagina a temei, acolo tot am postat informatie folositoare 

Partajează acest post

Link spre post
Tary

Nu aveti de ce...

Mie mi-e usor sa ma impart cu ceea ce stiu atunci cind exista intrebari concrete, asa ca daca ma veti intreba va voi raspunde sincer tot ce stiu si cu mare placere. 

P.S. : nu stiu daca ati citit prima pagina a temei, acolo tot am postat informatie folositoare 

am vrut sa Va mai intreb, daca acest dezumidificator extrage umezeala si din pereti, ce faceti DVs cu florile?

sotul ieri imi zice ca el ebsoarbe apa si din flori

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

am vrut sa Va mai intreb, daca acest dezumidificator extrage umezeala si din pereti, ce faceti DVs cu florile?

sotul ieri imi zice ca el ebsoarbe apa si din flori

la mine florile nu au suferit din cauza dezumidificatorului, eu am orhidei si cum le udam o data pe saptamina , asa si le ud in perioada cind folosesc dezumidificatorul

Partajează acest post

Link spre post
Dulceata

дюфа не спасает если сырость присутствует

у нас в одной угловой были вечные проблемы, северная стена и потолок зимой покрывались плесенью, мы утеплили дом, покрыли потолок на чердаке, обработала дюфой, но проблема частично осталась

вчера начитавшись этой темы узнала про осушитель воздуха, погуглила весь день и вечером купили по маклеру (если хотите да ссылку и телефон в личку)

оказывается на данный момент у нас в доме влажность 63%, но это  сейчас когда на улице тепло, когда холодеет, начинают течь окна и тогда влажность больше

аппарат гудит как ветродуйка, вчера за вечер слили один литр воды, успели осушить воздух до 58%

Здравствуйте, можно узнать какую модель осушитель воздуха в взяли, довольны в покупкой от KENDO.

У нас влажность в доме 80%, по этому подумываем о осушителе воздуха, только какой купить пока не знаем. 

Partajează acest post

Link spre post
Tary

Здравствуйте, можно узнать какую модель осушитель воздуха в взяли, довольны в покупкой от KENDO.

У нас влажность в доме 80%, по этому подумываем о осушителе воздуха, только какой купить пока не знаем. 

Dezumidificator Midea / Comfee MD-10Liter (MDT1-10DEN3) 10 l / 24 h

я довольна, проблема плесени им была решена

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum