mamikutza

Dezumidificator Electric / Электрический Осушитель Воздуха

Postări Recomandate

mamikutza

Subiectul dat se dedica toturor familiilor ce au problema UMIDITATII in propriul domiciliu !!!

Noi locuim intr-o zona unde umiditatea aerului este inalta, mai ales in perioada iernii. De multe ori, in perioada rece a anului, cind indesc ploile, in casa se simte un anturaj neplacut din cauza umiditatii aierului.

Cind am aflat ca sunt insarcinata, problema data a inceput serios sa ma procupe, caci mi-era frica sa nu fie afectata si sa sufere *din cauza umiditatii inalte* atit sanatatea copilului ,a mea si a sotului, cit imi faceam griji si pentru insusi CASA - ca ambient, peretii casei si obiectele din casa care puteu suferi prejudicii majore in timp. Dupa dulapuri aparea mucegai, hainele din dulap aveau un miros neplacut...pe sub paturi, in baie, mereu umed , etc.

...Am folosit multe remedii (pastile ce aduna umiditatea, incalzitor, etc.,etc. ) dar nimic nu a ajutat , pina nu ne-am sfatuit cu oamenii trecuti prin problema data si ei ne-au sugerat ca cea mai reusita solutie pentru casuta noastra va fi DEZUMIDIFICATORUL de aier.

...Am cumparat un dezumidificator si toate s-au rezolvat pe data.

Ce este un dezumidificator electric ???

Un dezumidificator reprezinta un aparat care functioneaza pe baza de curent electric si care are rolul de a indeparta umiditatea excesiva din aer, prin intermediul procesului de condensatie. Exista un ventilator in componenta dezumidificatorului care trece aerul printr-o zona rece. Apa din aer se condenseaza si se scurge intr-un recipient. Dupa aceea, aerul este trecut printr-o zona calda si este reincalzit.

Cum sa alegi dezumidificatorul potrivit

Atunci cand trebuie sa alegi un anumit tip de dezumidificator, trebuie sa te interesezi initial referitor la cat de multa apa poate absoarbe aparatul pe o anumita suprafata masurata in metri patrati raportata la 24 de ore. Unele pot elimina excesul de umiditate dintr-o casa intreaga, in timp ce altele trebuie plasate doar intr-o baie pentru a avea efect.

Asadar, intalnim capacitati si marimi diferite. In general se recomanda un dezumidificator puternic, chiar daca acesta are o capacitate care depaseste nevoile reale, insa este mai bine astfel decat sa folosesti unul care nu face fata.

Un alt factor care influenteaza alegerea unui anumit tip de dezumidificator este si temperatura ambientala. Cat de frig este in zona in care va fi asezat aparatul? Daca temperaturile sunt in general scazute, atunci trebuie sa alegi un dezumidificator care poate functiona in astfel de conditii.

Si nivelul de zgomot reprezinta un criteriu important atunci cand vine vorba de alegerea unui anumit tip de dezumidificator. Cu siguranta cele mai apreciate sunt cele silentioase, mai ales daca sunt folosite in casa sau in apropierea ei. Si portabilitatea lor este importanta, deoarece aceste aparate nu sunt create sa stea fixe, ci ideal este sa poata fi mutate fara probleme dintr-un loc in altul, in functie de necesitati.

Iata ce am ales noi si suntem foarte multumiti :

27114-0003-00.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acta

Merci mult! Nici m-am stiut ca este asa fel de aparat. Dar cita energie electrica consuma?

Partajează acest post

Link spre post
evca

unde ati gasit? la ce pret?

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Merci mult! Nici m-am stiut ca este asa fel de aparat. Dar cita energie electrica consuma?

Aparatul are urmatoarele caracteristice :

2 viteze (mica / mare)

Grutatea - 8 kg

Consumul energetic = 235 W

Voltajul / Ciclu = 230 V / 50 Hz

Intensitatea zgomotului ce il face in timpul lucrului = 48 dB

Capacitatea de dezumidificare = 10 L / 24 H

Volumul de aer : 90/70 (m3/h)

Partajează acest post

Link spre post
leto

Cind umeditatea e prea mare, pur si simplu deschid geamul si momentan scade cu vreo 20 %. Nu stiu daca asta merge si in alte brie climatice.

Editat de leto

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

unde ati gasit? la ce pret?

Dezumidificatorul marca : Confortec DE 110 . L-am cumparat din Portugalia si in 2009 , ne-a costat 120 E.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Cind umeditatea e prea mare, pur si simplu deschid geamul si momentan scade cu vreo 20 %. Nu stiu daca asta merge si in alte brie climatice.

Da cind afara ploua citeva zile la rind ???

Am o prietena la MD ,care acum pe timp de iarna ,chiar daca toata casa se incalzeste, se confrunta cu umiditatea inalta in casa * presupun ca din motiv ca are un etaj in subsol si acolo e beci* .

Si ea deschide si usi si geamuri (personal mi-a povestit ) dar iata nu reuseste astfel sa rezolve problema cu umiditatea ridicata.

Partajează acest post

Link spre post
leto

Da cind afara ploua citeva zile la rind ???

Am o prietena la MD ,care acum pe timp de iarna ,chiar daca toata casa se incalzeste, se confrunta cu umiditatea inalta in casa * presupun ca din motiv ca are un etaj in subsol si acolo e beci* .

Si ea deschide si usi si geamuri (personal mi-a povestit ) dar iata nu reuseste astfel sa rezolve problema cu umiditatea ridicata.

In asa situatii intr-adevar e necesar asa ceva.

LA mine de exemplu, e inclus toata noaptea umedificatorul pentru aer, caci ziua las geamul deschis pentru aerisire (chiar de e iarna e foarte cald in casa) si umeditatea in camera scade la 25 %.

Uite asa, unii usuca aerul altii il umezesc, e bine ca tehnica moderna ne permite sa avem asa posibilitati :sun_bespectacled:

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

In asa situatii intr-adevar e necesar asa ceva.

LA mine de exemplu, e inclus toata noaptea umedificatorul pentru aer, caci ziua las geamul deschis pentru aerisire (chiar de e iarna e foarte cald in casa) si umeditatea in camera scade la 25 %.

Uite asa, unii usuca aerul altii il umezesc, e bine ca tehnica moderna ne permite sa avem asa posibilitati :sun_bespectacled:

Da minunile tehnice ne ajuta si ne usureaza viata . Eu nu stiu ce ma faceam daca nu era dezumidificatorul... «Pasarica avea sa-si mute cuibul» pe timp de iarna-primavara undeva ...oriunde , numai sa nu fie mucegai si umezeala.

Apropo, dezumidificatorul are nu stiu ce (senzori) si cind se reguleaza nivelul de umiditate in camera/casa apoi el singurel se opreste din lucru...ce-i drept, la mine timp de aproape 5 ani ,acest lucru s-a intimplat doar o singura data. Va dati seama ce umiditate «turbata» ...???

Dezumidificatorul la mine in casa ,nu lucreaza non-stop ( lucreaza doar pe timp de zi ) , dar iata chiar si asa reuseste sa stringa 2 recipiente cu apa (aproximativ 8 L).

Partajează acest post

Link spre post
leto

Da minunile tehnice ne ajuta si ne usureaza viata . Eu nu stiu ce ma faceam daca nu era dezumidificatorul... «Pasarica avea sa-si mute cuibul» pe timp de iarna-primavara undeva ...oriunde , numai sa nu fie mucegai si umezeala.

Apropo, dezumidificatorul are nu stiu ce (senzori) si cind se reguleaza nivelul de umiditate in camera/casa apoi el singurel se opreste din lucru...ce-i drept, la mine timp de aproape 5 ani ,acest lucru s-a intimplat doar o singura data. Va dati seama ce umiditate «turbata» ...???

Dezumidificatorul la mine in casa ,nu lucreaza non-stop ( lucreaza doar pe timp de zi ) , dar iata chiar si asa reuseste sa stringa 2 recipiente cu apa (aproximativ 8 L).

ogo, go, - 8 litri...

Da, aici geamu deschis nu mai ajuta.

Partajează acest post

Link spre post
Emerald

Eu de mult timp ma uit la asa agregate...vecina are si e super bun...taaare vreau.

in Romania sunt mai ieftine, adica poti lua si pentru metraj mai mic, caci la noi pe 999 gasesti doar pt spatii mai mari.

mamicutza, dar voi cind veniti acasa? poate va comandam unul prin voi?! (mai mic)

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Eu de mult timp ma uit la asa agregate...vecina are si e super bun...taaare vreau.

in Romania sunt mai ieftine, adica poti lua si pentru metraj mai mic, caci la noi pe 999 gasesti doar pt spatii mai mari.

mamicutza, dar voi cind veniti acasa? poate va comandam unul prin voi?! (mai mic)

noi acasa vom veni, *daca o sa ne ajute Dumnezeu si va fi totul bine* , in 2014.

Partajează acest post

Link spre post
Emerald

Oho, pina atunci ori rabdam, ori cautam solutii in alta parte :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Oho, pina atunci ori rabdam, ori cautam solutii in alta parte :girl_crazy:

ok... eu daca ceva schimbari intervin *mai stii ???*, iti dau de stire ... :bye:

Partajează acest post

Link spre post
Танюсик

noi acasa vom veni, *daca o sa ne ajute Dumnezeu si va fi totul bine* , in 2014.

da la microbus de transmis?? :)

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

da la microbus de transmis?? :)

La microbus ...??? Ar fi o solutie...

Dar daca e sa analizez situatia apoi iese cam scumpusor : cu tot cu drum (1,5 E/kg la microbus) si cu transfer de bani , si altele ... :girl_impossible: .

Partajează acest post

Link spre post
Emerald

Nuu, e complicat.

Tre de gasit pirghii de luat din Romania.

de fapt am gasit dar e livrare doar pe teritoriu la ei :((.....asa ne trebuie, daca suntem separati cu hotar :(

Partajează acest post

Link spre post
Infinity

nici n-am stiut ca exista asa device. De umezitor de aer stiam, da de asta nu. Cred sa fie bun si util pentru familiile care se confrunta cu pb umeditatii ridicate.

Partajează acest post

Link spre post
Omega

На сайте 999.мд есть много предложений от 70 евро. Дайте поиск "Осушитель воздуха". Я тоже хочу, но не знаю хорошие ли они.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

На сайте 999.мд есть много предложений от 70 евро. Дайте поиск "Осушитель воздуха". Я тоже хочу, но не знаю хорошие ли они.

Dezumidificatorul este un lucru bun, fara indoiala. Insa :

Cind alegeti un dezumidificator trebuie sa va utati la caracteristici. Si doar atunci, comparind unele aparate de dezumidificare cu altele, va veti da seama care dintre ele este mai eficient pentru a rezolva real problema umiditatii in incapere.

Unul dintere cele mai importante criterii este :

-Atunci cand trebuie sa alegi un anumit tip de dezumidificator, trebuie sa te interesezi initial referitor la cat de multa apa poate absoarbe aparatul pe o anumita suprafata masurata in metri patrati raportata la 24 de ore. Unele pot elimina excesul de umiditate dintr-o casa intreaga, in timp ce altele trebuie plasate doar intr-o baie pentru a avea efect.

-nivelul de zgomot *pe care il produce aparatul in timp ce lucreaza* este important . E de dorit ca aparatul sa fie cit mai silentios.

-capacitatea recipientului de stocare pentru fiecare dezumidificator : unele dezumidificatoare au recipiente mici (de 1-2 l), fiind necesara golirea repetata, altele insa au recipienti de capacitate mare, golirea se va face de 1-2 ori pe zi.

-posibilitatea de curatare si dezinfectare a unui dezumidificator : in timp, pe masura utilizarii lui, dezumidificatorul colecteaza praf si impuritati care trebuie eliminate pentru a preveni distributia microbilor si bacteriilor in aerul incaperii. Este de dorit ca dezumidificatorul sa aiba posibilitatea de curatare usoara. Dezumidificatorul meu, il poti despace cu usurinta pe bucati, si in rurat/spal , detaliile necesare, fiecare in parte.

- greutatea si mobilitatea aparatului ales: majoritatea dezumidificatoarelor sunt prevazute cu roti pentru o manipulare usoara.

Partajează acest post

Link spre post
Omega

Multumesc pentru sfaturi utile.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Multumesc pentru sfaturi utile.

...Cu placere. Daca sunt ceva dubii sau neclaritati, intrebati, eu am sa raspund .Daca cuiva pot fi de-ajutor sfaturile si experienta mea , atunci eu numai ma bucur. :yahoo:

Partajează acest post

Link spre post
Irkka

fetelor ce marcă propuneți care lați folosit și e foarte bun și de unde se poate procura?

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

fetelor ce marcă propuneți care lați folosit și e foarte bun și de unde se poate procura?

Fotos-de-Desumidificador_457886905_1.jpg

Desumidificador-Almeirim_451863093_2.jpg

Dezumidificatorul este un lucru bun, fara indoiala. Insa :

Cind alegeti un dezumidificator trebuie sa va utati la caracteristici. Si doar atunci, comparind unele aparate de dezumidificare cu altele, va veti da seama care dintre ele este mai eficient pentru a rezolva real problema umiditatii in incapere.

Unul dintere cele mai importante criterii este :

-Atunci cand trebuie sa alegi un anumit tip de dezumidificator, trebuie sa te interesezi initial referitor la cat de multa apa poate absoarbe aparatul pe o anumita suprafata masurata in metri patrati raportata la 24 de ore. Unele pot elimina excesul de umiditate dintr-o casa intreaga, in timp ce altele trebuie plasate doar intr-o baie pentru a avea efect.

-nivelul de zgomot *pe care il produce aparatul in timp ce lucreaza* este important . E de dorit ca aparatul sa fie cit mai silentios.

-capacitatea recipientului de stocare pentru fiecare dezumidificator : unele dezumidificatoare au recipiente mici (de 1-2 l), fiind necesara golirea repetata, altele insa au recipienti de capacitate mare, golirea se va face de 1-2 ori pe zi.

-posibilitatea de curatare si dezinfectare a unui dezumidificator : in timp, pe masura utilizarii lui, dezumidificatorul colecteaza praf si impuritati care trebuie eliminate pentru a preveni distributia microbilor si bacteriilor in aerul incaperii. Este de dorit ca dezumidificatorul sa aiba posibilitatea de curatare usoara. Dezumidificatorul meu, il poti despace cu usurinta pe bucati, si in rurat/spal , detaliile necesare, fiecare in parte.

- greutatea si mobilitatea aparatului ales: majoritatea dezumidificatoarelor sunt prevazute cu roti pentru o manipulare usoara.

Partajează acest post

Link spre post
Irkka

Aparatul are urmatoarele caracteristice :

2 viteze (mica / mare)

Grutatea - 8 kg

Consumul energetic = 235 W

Voltajul / Ciclu = 230 V / 50 Hz

Intensitatea zgomotului ce il face in timpul lucrului = 48 dB

Capacitatea de dezumidificare = 10 L / 24 H

Volumul de aer : 90/70 (m3/h)

cum decurge lupta cu umeditatea aparatul rezista, sa pe loc sau il mutati in diferita odai

vreau sami cumpar dar nu stiu de care

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum