elenira

Analize Necesare

Postări Recomandate

elenira

Buna ziua. Am 31 ani si am un baiat de 5 ani. As vrea un sfat daca se poate.

Cu vreo doua luni in urma au inceput sa ma doara in partea laterala sinii mai tare sinul sting care daca il atingeam in partea laterala unde ma durea atunci simteam o intepatura sub brat, in plus sinii erau si mariti.

Acuma durerile nu mai sint ci citeodata niste intepaturi, in schimb am dureri nu prea mari dar contiue sub bratul sting. Si la sini se vede ceva de parca ar fi lapte uscat putin.

Va rog sa ma sfatuiti ce analize ar trebui sa mai dau ca sa vad care e cauza?, (Prolactina am dat-o in a 3 zi a ciclului menstrual si mi-a iesit rezultatul -0,8ng/ml)

Mentionez ca timp de 2 ani am primit anticonceptionale Yasmine dar din vara nu le mai primesc.

Si inca mi s-a dereglat si ciclulu menstrual, daca inainte era regulat chiar si inainte de a incepe sa primesc anticonceptionalele acuma nu mai e regulat.

Ar putea fi cauza durerilor de sini faptul ca mi s-a depistat un nodul fibros cu dimensiunea -0,5 cm?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator endocrinolog

Buna seara!

Необходимо обратится на консультацию к маммологу.

Нормы лаборатории, где сдавали пролактин?

Кроме пролактина, что-то еще исследовали, например TSH?

Partajează acest post

Link spre post
elenira

Buna seara!

Необходимо обратится на консультацию к маммологу.

Нормы лаборатории, где сдавали пролактин?

Кроме пролактина, что-то еще исследовали, например TSH?

Mersi mult.

Limitele Prolactinei sint: 0-1,42ng/ml, dar la mine e 0,8ng/ml si mi s-a spus ca e normal.

In afara de prolactina nu am dat nici o analiza pentru ca nu stiam care.

Dar daca si ciclu e neregulat dupa intreruperea anticonceptionalelor ar trebui sa dau analize si care anume, sau e destul sa merg doar la ginecolog?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator endocrinolog

Анализ который еще необходимо выполнить - это гормон TSH. Так мы узнаем как работает щитовидная железа, которая тоже имеет влияние на молочные железы. По поводу исследования менструального цикла(включая и гормоны) обратитесь к гинекологу. Помните, важно сходить на прием и к маммологу.

Partajează acest post

Link spre post
elenira

Анализ который еще необходимо выполнить - это гормон TSH. Так мы узнаем как работает щитовидная железа, которая тоже имеет влияние на молочные железы. По поводу исследования менструального цикла(включая и гормоны) обратитесь к гинекологу. Помните, важно сходить на прием и к маммологу.

Mersi mult.

Cind anume se poate de dat TSH in dependenta de ciclu mentrual, sau nu conteaza

Editat de elenira

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator endocrinolog

Nu conteaza.

В любой день менструального цикла, вне зависимости от приема пищи впервой половине дня.

Partajează acest post

Link spre post
Zoika

Здравствуйте, Степан!

Подскажите мне, пожалуйста. Я была на консультации у эндокринолога, после чего она меня направила на УЗИ щитовидной железы, а также сказала на 7й день менструального цикла сдать кровь на следующие гормоны - T4 liber, TSH, anti-TPO, FSH, LH, Prolactin, DHEAS, Testosteron.

Сегодня (7й день) я пошла сдавать, но мне сказали, что сейчас они не делают анализ на T4 liber, и я уже сдала на все остальные гормоны. Вопрос у меня такой - обязательно ли нужно до-сдать этот гормон, и обязательно ли сегодня (7й день цикла)?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum