Vizitator ggg

Contoarele De La Gaz

Postări Recomandate

Vizitator ggg

La sfirsitul lunii Decembrie a venit scrisoare ca pe data de 17 ianuarie v-or veni de la gaz sa scoata contorul pentru curatire (la acei care au incalzire autonoma). Sotul azi suna s-a vada cind v-or veni si nu raspundea nimeni. Sa stai si sa astepti toata ziua cind v-or veni nu ne convine, deoarece avem servici copii la scoala, care trebuie luati, nu poti s-a stai si sa-i astepti. Sotul venind sa ia dejunul s-a intilnit cu ei la usa, taman cind sunau la sonerie. Au luat contorul, sotul i-a intrebat cind v-or veni sa-l puna la loc, ei nu stiu, dar ei daca v-or veni si nimeni nu v-a deschide usa v-or pleca si v-a fi vina noastra. Sotul i-a rugat sa deie un numar de mobil si sa sune cind v-or veni, la care persoana care scria datele spunea ca el nu are mobil si nici nu-i trebuie. La noi usa de la scara e cu domofon, noi in apartament nu avem, deoarece apartamentul i-l inchiriem si cind s-au pus domofoanele noi a-m refuzat. Acum cei care au luat contorul au zis ca daca usa v-a fi inchisa ei nu v-or putea intra si deci noi raspundem de aceasta. Le-am rugat, daca nu v-a fi nimeni jos sa l-e deschida usa, s-a sune la alt apartament ca s-a le deschida, ei au refuzat si au spus ca nu le trebuie lor probleme, mai ales ca ei mai aveau inca 3 contoare in mina, deci se vede ca tot din scara noastra le-au scos, v-or suna la acele persoane si le vor deschide.. Au spus ca de acestea ca noi sunt multi..mie mi se pare ca omul cela nu e adecvat.. Avea mobil in mina, dar zice ca nu are si ca nici nu are nevoie. Cine are incalzire autonoma la dumneavoastra au fost?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
alesikin

Noi nu avem incalzire autonoma, dar contoarele le iau la control obligatoriu la toti odata la 5 ani. La noi in genere au venit fara anunt, dar eu stateam atunci acasa, mi-au trezit bebe-ul, au intrat si au spus ca iau contorul, eu le spun ca a fost control vreo 2 ani in urma, ei aratati document, le arat, da ei zic, ei oricum noi la toti acum facem control si au trecut deja 2 ani jumatate...bla,bla.. Ei si au scos ei contorul, mi-au dat un exemplar din procesul verbal, dar nu l-au sigilat, nu l-au pus in pachet, nimic. Spun astea ca sunt la curent cu procedura pentru ca lucrez intro companie care are aceeasi activitate ca si Chisinau Gaz. Mi-au sunat apoi ca-l aduc pe data cutare, ora aproximativ cutare, pe la amiaza, eu linistita ma duc la plimbare cu copilul, cand vin, vad masina cum pleaca de langa bloc, iar pe usa scris cu creionul "был газ" si data. Au venit cu mult mai devreme. Apoi tot eu am fost nevoita sa sun sa-i caut si sa-i rog sa vina. Asa-i treaba cu monopolistii, peste tot e la fel, isi permit ce vor.

Partajează acest post

Link spre post
lea

у нас тоже забирали счетчик, но всегда точно говорили когда вернут, в какой день их ждать и примерное время.

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

astazi pe la orele 10 au fost si ne-au scos contorul, am fost anuntati prin scrisoare, sper ca se vor întoarce luni cum au promis

Partajează acest post

Link spre post
Lorika

la noi tot au fost, dar din cauza ca el e bagat foarte aiurea in dulap, nu l-au scos. acum trebuie sa dau dulapul din bucatarie jos, si sa le telefonez lor.... apoi- ori urc iar dulapul sus si -l ami dau jos, cand vin sa instaleze contorul, ori stau cu dulapul jos.

pe mine altceva ma deranjeaza- cum calculeaza ei consumul de gaz, pe zilele cat lipseste contorul. vecina s-a plans anul trecut- ca pe 10 zile cat a lipsit contorul i-au calculat gazul cat pentru 1 luna...

eu de 3 zile in inchis incalzirea- e cald... dar ei aveau sa-mi puna in calcul... de acea, voi astepta primavara, si atunci ii voi chema:)))

Partajează acest post

Link spre post
katrynelly

Нам тоже проверяли,пару мес назад,за 2 недели получили письмо,пришли с утра,вернули если не ошибаюсь через день или два,я просила что бы тоже с утра так как у меня ре и мне надо и гулять с ним,он сказал что до 14,00 постараются- так и было пришли часов 11.Ребята вежливые попались.

нам ниче дополнительно не считали,так и платила по счетчику,а там были те же цифры что до момента снятия.

Partajează acest post

Link spre post
Lorika

Нам тоже проверяли,пару мес назад,за 2 недели получили письмо,пришли с утра,вернули если не ошибаюсь через день или два,я просила что бы тоже с утра так как у меня ре и мне надо и гулять с ним,он сказал что до 14,00 постараются- так и было пришли часов 11.Ребята вежливые попались.

нам ниче дополнительно не считали,так и платила по счетчику,а там были те же цифры что до момента снятия.

а как они считали? например, когда холодно, за 15 дней у меня ушло 100 куб, а если тепло, я выключаю вообще колонку, и уходит где-то 30, за такой же период(и период этот приходится как раз на дни когда счетчик на поверке)..

Partajează acest post

Link spre post
katrynelly

а как они считали? например, когда холодно, за 15 дней у меня ушло 100 куб, а если тепло, я выключаю вообще колонку, и уходит где-то 30, за такой же период(и период этот приходится как раз на дни когда счетчик на поверке)..

сорри я забыла написать что у нас нет автономки :blush:

Partajează acest post

Link spre post
lea

нам считали те дни по максимуму, ну или вернее типа среднее арифметическое :) мы, конечно, тратим меньше, так что котел работал на полную катушку :))

Partajează acest post

Link spre post
zagaziulea

noua tot fara probleme ni lau schimbat. am fost informati din timp la ce ora si ce zi o sa vina. la fel si cind lau adus- neau informat din timp. totul a decurs fara nicio problema. straniu comportament... de fapt e intrun fel si interesul lor ca omul sa fie acasa, sa le deschida, sasi faca repde lucrul si sa fie liberi...hm... nu pot sa va spun ce a fost la mijloc...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator carehow circulated

pe verso la chitanta puteti gasiti nr de tel care pot rezolva problema DVS,,,spuneti-le tot ce ati scris...trebuie sa stiti sa va aparati...succese

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

adica cum se calculeaza aceste zile?

noi, luna precedenta am consumat 75 m3 la temperatura minima, apoi cit dupa parerea lor tre sa achit pentru 4 zile?

Partajează acest post

Link spre post
alesikin

In lipsa contorului, consumul trebuie sa se calculeze dupa sistemul Pausal, depinde daca ai numai aragaz, cu cate ochiuri.. sau daca e incazire autonoma ce fel de cazan,.. etc. Toate aceste date le au inregistrate la momentul incheierii contractului. In general consumul se ia mediu spre maxim intr-adevar, ca ei nu pot tine cont de conditiile climaterice la acel moment.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator en passant

La sfirsitul lunii Decembrie a venit scrisoare ca pe data de 17 ianuarie v-or veni de la gaz sa scoata contorul pentru curatire (la acei care au incalzire autonoma). Sotul azi suna s-a vada cind v-or veni si nu raspundea nimeni. Sa stai si sa astepti toata ziua cind v-or veni nu ne convine, deoarece avem servici copii la scoala, care trebuie luati, nu poti s-a stai si sa-i astepti. Sotul venind sa ia dejunul s-a intilnit cu ei la usa, taman cind sunau la sonerie. Au luat contorul, sotul i-a intrebat cind v-or veni sa-l puna la loc, ei nu stiu, dar ei daca v-or veni si nimeni nu v-a deschide usa v-or pleca si v-a fi vina noastra. Sotul i-a rugat sa deie un numar de mobil si sa sune cind v-or veni, la care persoana care scria datele spunea ca el nu are mobil si nici nu-i trebuie. La noi usa de la scara e cu domofon, noi in apartament nu avem, deoarece apartamentul i-l inchiriem si cind s-au pus domofoanele noi a-m refuzat. Acum cei care au luat contorul au zis ca daca usa v-a fi inchisa ei nu v-or putea intra si deci noi raspundem de aceasta. Le-am rugat, daca nu v-a fi nimeni jos sa l-e deschida usa, s-a sune la alt apartament ca s-a le deschida, ei au refuzat si au spus ca nu le trebuie lor probleme, mai ales ca ei mai aveau inca 3 contoare in mina, deci se vede ca tot din scara noastra le-au scos, v-or suna la acele persoane si le vor deschide.. Au spus ca de acestea ca noi sunt multi..mie mi se pare ca omul cela nu e adecvat.. Avea mobil in mina, dar zice ca nu are si ca nici nu are nevoie. Cine are incalzire autonoma la dumneavoastra au fost?

Misto exprimarea , foarte inchegata, si din punct de vedere stilistic foarte interesant,  si toate cratimele la locul lor.  Intradevar limba voastra e-o comoara in adancuri infundata..... tare de tot

Partajează acest post

Link spre post
youth

Misto exprimarea , foarte inchegata, si din punct de vedere stilistic foarte interesant, si toate cratimele la locul lor. Intradevar limba voastra e-o comoara in adancuri infundata..... tare de tot

Wow , reiese ca sunteti unica persoana asa desteapta aici.. In concluzie : dute si arata desteptaciunea in alta parte, noi toti stim si am invatat limba româna . Imi inchipui ce mai sufera persoanele care te inconjoara.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Sandu

Cand mam conectat la linia de alimentare gu gaze am fost nevoit sa ma conectez din tava subterana

Cu parere de rau mau taraganat foarte mult pana ce am fost nevoit sa-i mituiesc la orce nivel daca nu le dadeam mita se uitau la mine ca la un gunoi.

A fost cazuri ca asteptam cite 5 ore la usa dupa care asa numitii ingineri ieseau si spuneau -azi nu voi ma fi...... si plecau.

Mai pe scurt sunt niste mizerabili

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum