Vizitator Probleme

Fostul Sot Vrea Sa Ma Distruga

Postări Recomandate

Vizitator Probleme

Buna ziua, fetelor! Scriu si eu despre ce se intimpla cu mine. Am nevoie de sfaturile voastre si de sustinerea voastra. Sunt divortata de vreo luna de zile. Am un copil de un an care este in grija mea, asa a stabilit si judecatorul: copilul se afla la ingrijirea mea. Avem proprietate comuna un apartament cu 2 odai. La moment, locuim impreuna. Fostul sot ma preseaza psihologic, vrea sa ma distruga. Cauta cearta si toate chestiile astea le aude si copilul. Eu ma stradui sa-l protejez de toate murdariile astea, dar nu se primeste intotdeauna pentru ca fostul sot cauta mereu cearta. Daca ma duc in camera cealalta, atunci vine dupa mine. Daca incui lacatul la camera, atunci il deschide. La moment sunt in concediu pentru ingrijirea copilului si nu pot iesi la serviciu pentru ca nu am cu cine lasa copilasul. Dar ma sustin financiar parintii, asa ca nici nu voi iesi la serviciu decit peste un an de zile cind il voi putea da la gradinita. Fostul sot vrea sa ma faca sa plec din apartament, dar eu nu vreau pentru ca nu am unde pleca si ar trebui sa inchiriez un apartament si asta necesita cheltuieli suplimentare. In plus, sunt convinsa, daca ies din casa, atunci nu voi mai vedea niciodata banii pe care I-am muncit. I-am propus lui sa-i cumpar partea lui de apartament, dar el cere o suma foarte mare. Apartamentul nu valoreaza atit. Si nici nu pot sa-i dau asa suma. Dar nici el nu are de unde sa-mi dea mie bani pentru partea mea de apartament. Nu stiu cum sa fac ca sa resist psihologic. Sincer. Cauta mereu motive. Ma santajeaza, imi spune ca-mi va lua copilul, ca va scrie plingeri la politie ca eu I-am furat bani, etc, etc. Ce sa fac? Ajutati-ma, va rog!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Roca

draga autoare...atit timp cit locuiti impreuna o sa dureze aceasta situatie....

de ce in instantsa de judecata n-ati "lamurit" chestia cu apartamentul????

adresati-va la un avocat pentru a va da solutii pentru aceasta...

deocamdata, pentru linishtea si psihica dvs si mai ales a copilului cred ca ar fi o varianta sa plecati la parinti....

n-o sa fiti martori la furiile fostului sots....asta nicidecum n-o sa va schiteasca de dreptul la apartamentul respectiv....c

el putin dupa o perioada de timp veti putea discuta "la rece" toate problemele cu apartamentul....

bafta va doresc

Partajează acest post

Link spre post
MamiDeDarius

cred si eu ca cea mai buna solutie sa apelati la un avocat care va vedea mai clar lucrurile din punct de vedere juridic .

Succese! :( e un mizerabil fostul sot al Dvs. care nu intelege ca nu va afecteaza doar pe Dvs. psihologic, dar si pe copilul sau...

Partajează acest post

Link spre post
LILLIA

Si eu cred ca ar fi bine sa va consultati cu un jurist. Daca el nu are bani ca sa va dea pentru partea dvstra de apartament, atunci scoateti apartamentul in vinzare iar banii imparti-tii in parti egale. Asa o sa fie cel mai corect , dvstra o sa mai adaugati si o sa va procurati locuinta proprie si o sa scapati cit mai repede de calvarul in care locuiti.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Probleme

Si eu cred ca ar fi bine sa va consultati cu un jurist. Daca el nu are bani ca sa va dea pentru partea dvstra de apartament, atunci scoateti apartamentul in vinzare iar banii imparti-tii in parti egale. Asa o sa fie cel mai corect , dvstra o sa mai adaugati si o sa va procurati locuinta proprie si o sa scapati cit mai repede de calvarul in care locuiti.

Am fost la juristi, si nu numai la unul. Apartamentul l-am scos in vinzare, dar el cere un pret foarte mare si nimeni nu vrea sa-l cumpere, iar el nu vrea sa scada pretul. La inceput parca ne intelesesem normal si de asta nu am dat la partajul averii. Dar acum ma gindesc foarte serios la asta. Eu doar ma gindesc ce sa fac, sa plec la gazda sau sa stau sa lupt cu el. Intelegeti, daca eu plec din casa, atunci trebuie sa-l dau in judecata pentru ca sa-mi dea partea mea si toti juristii la care am apelat mi-au spus ca asta dureaza ani de zile. De asta nu stiu ce sa fac. Sa plec poate sau sa stau sa lupt cu toate puterile.

Partajează acest post

Link spre post
Roca

in cazul in care nu este posibilitatea de rascumparare ce catre o parte cota- parte din apartament, solutia ca apartamentul se scoate la licitatie si se impart banii in parti egale....

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Probleme

cred si eu ca cea mai buna solutie sa apelati la un avocat care va vedea mai clar lucrurile din punct de vedere juridic .

Succese! :( e un mizerabil fostul sot al Dvs. care nu intelege ca nu va afecteaza doar pe Dvs. psihologic, dar si pe copilul sau...

Multumesc mult pentru sustinere!!!

Partajează acest post

Link spre post
Roca

pai...alegerea o facti singura:

1. stati si locuiti cu el....va distrugeti psihologic si dvs si copilul, va impleti de nervi...citeva luni bune...., dupa care o sa aveti nevoie de asistentsa psihologice, un spress buuuun si o gloata de medicamente....atita timp cit o sa dureze vinzarea apartamentului...pt ca asta tot dureaza....

2. plecati la parinti...(nu neaparat la gazda)...de ce nu plecati la parinti??? o sa va sustina si moral si material...., in acest timp clarificati situatia cu apartamentul prin instantsa de judecata....(cel putin prin asta n-o sa-i vedeti "mutra" si n-o sa imbibati negativizmul si rautatea lui fatsa de dvs)....

dvs raspundeti singura la intrebare: apartament versus linistea si prihica sanatoasa.... (sanatatea n-are pret)

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Probleme

draga autoare...atit timp cit locuiti impreuna o sa dureze aceasta situatie....

de ce in instantsa de judecata n-ati "lamurit" chestia cu apartamentul????

adresati-va la un avocat pentru a va da solutii pentru aceasta...

deocamdata, pentru linishtea si psihica dvs si mai ales a copilului cred ca ar fi o varianta sa plecati la parinti....

n-o sa fiti martori la furiile fostului sots....asta nicidecum n-o sa va schiteasca de dreptul la apartamentul respectiv....c

el putin dupa o perioada de timp veti putea discuta "la rece" toate problemele cu apartamentul....

bafta va doresc

Multumesc mult pentru sustinere. Ma gindesc la posibilitatea de a pleca din apartament si sa dau la partajul averii.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

не знаю почему вам юристы сказали что решения по делу о делению квартиры годами решаються - у моих родителей за полгода было принято решение - хотя первый раз отец не явился на заседании...вы думаете что судам выгодно годами такие решения принимать...они это быстро решают, вопрос в том что ваш муж может с этим не согласиться и давать на аппеляцию - но и это тоже оперативно решаеться...

так что не мучаете себя и ре - переезжайте жить временно к родителям...за это время решиться вопрос о разделе - и когда пол квартиры будет ваша - оформляйте вашу часть в БТИ и выставляйте на продажу вашу часть - при том что пригрозите мужу что вашу часть за копейки цыганам продадите и будет у него табор в доме....

этот метод на моего отца подействовал безотказно - согласился продать квартиру по адекватной цене....и поделили деньги и разбежались...

но это конечно заняло около года...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator probleme

не знаю почему вам юристы сказали что решения по делу о делению квартиры годами решаються - у моих родителей за полгода было принято решение - хотя первый раз отец не явился на заседании...вы думаете что судам выгодно годами такие решения принимать...они это быстро решают, вопрос в том что ваш муж может с этим не согласиться и давать на аппеляцию - но и это тоже оперативно решаеться...

так что не мучаете себя и ре - переезжайте жить временно к родителям...за это время решиться вопрос о разделе - и когда пол квартиры будет ваша - оформляйте вашу часть в БТИ и выставляйте на продажу вашу часть - при том что пригрозите мужу что вашу часть за копейки цыганам продадите и будет у него табор в доме....

этот метод на моего отца подействовал безотказно - согласился продать квартиру по адекватной цене....и поделили деньги и разбежались...

Merci mult pentru ideea cu tiganii. E super, poate intr-adevar asa si voi face. La parinti nu pot pleca, nu este loc. E apartament cu 2 odai, in una parintii, in alta sora cu sotul. Merci de sustinere.

Partajează acest post

Link spre post
Lorika

Am fost la juristi, si nu numai la unul. Apartamentul l-am scos in vinzare, dar el cere un pret foarte mare si nimeni nu vrea sa-l cumpere, iar el nu vrea sa scada pretul. La inceput parca ne intelesesem normal si de asta nu am dat la partajul averii. Dar acum ma gindesc foarte serios la asta. Eu doar ma gindesc ce sa fac, sa plec la gazda sau sa stau sa lupt cu el. Intelegeti, daca eu plec din casa, atunci trebuie sa-l dau in judecata pentru ca sa-mi dea partea mea si toti juristii la care am apelat mi-au spus ca asta dureaza ani de zile. De asta nu stiu ce sa fac. Sa plec poate sau sa stau sa lupt cu toate puterile.

merita oare copilul dvs o astfel de atmosfera? in lupta aceasta doar veti avea de pierdut, chiar daca veti castiga mai tarziu o parte din el. sanatatea, linistea sufleteasca si nervii sunt mai de pret decat cateva mii de euro

Plecati de acolo, si da-ti la partaj. mult succes!

Merci mult pentru ideea cu tiganii. E super, poate intr-adevar asa si voi face. La parinti nu pot pleca, nu este loc. E apartament cu 2 odai, in una parintii, in alta sora cu sotul. Merci de sustinere.

puteti inchiria o odaie in camin- sunt din astea- de tip familial.

Partajează acest post

Link spre post
mersedes

Да, было бы неплохо пригрозить ему цыганами. И очень плохо что при разводе не дали на раздел имущества.

Теперь он конечно и выживает вас из квартиры что б самому там пожить. Может и год и то он выигрывает. Насчет того что б вы сняли квартиру и ушли от него, это на ваше усмотрение. Выдержите ли вы его прессинг или нет. Я бы не ушла. Сам вопрос в том что надо изрядно потратится на съем квартиры и то что пока вы будете снимать квартиру он тут будет припеваючи жить и таскать сюда девушек.

Но если есть деньги на съем квартиры, то конечно было бы неплохо уйти от домашнего террора.

Partajează acest post

Link spre post
Allissa

еще как вариант - сдать вашу комнату :) причем не просто сдать, а сдать такому мужчине (может есть дальние родственники?) который сможет дать отпор неплохой. Самой же пока решается все с разделом снять комнату.

Partajează acest post

Link spre post
Cosinzeana

dar sa puneti in locul Dvs vre-o doi studenti? (baieti)

si pe acesti bani sa inchiriati dvs. o camera?

Alisa, am scris impreuna ))

Editat de Cosinzeana

Partajează acest post

Link spre post
lina

dar nu se cere acordul la al 2?

Partajează acest post

Link spre post
АНТАРЕС

Действительно, можно сдать комнату, и вам по деньгам будет легче!!! но для начала пригрозить что сдадите ее если не цыганам, то трем-четырем хлопцам из какого-нибудь физ культурного техникума, или многодетной семье где муж мясник-лесоруб. и будет ему веселье.

Зачем одному мужчине. Пусть их будет хотя бы четыре, потных, разбрасывающих грязные носки и немытую посуду, с громкой музыкой, куревом и бухлом в комнате - вот весело будет:) К таким кадрам в гости приходить весело, но не жить под одной крышей постоянно.

О, а еще парочке геев можно, только крепким - тоже вариант:)

Нет ну по серьезному, он же угрожает и унижает, пусть задумается как с геями под одной крышей приятно жить.

Мужики может женщин водить будут и ему понравится, а вот с геями ему это не грозит.... зато совсем другое светит...

и вообще всегда приятно спать будет за соседней стенкой:)))))

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator probleme

Да, было бы неплохо пригрозить ему цыганами. И очень плохо что при разводе не дали на раздел имущества.

Теперь он конечно и выживает вас из квартиры что б самому там пожить. Может и год и то он выигрывает. Насчет того что б вы сняли квартиру и ушли от него, это на ваше усмотрение. Выдержите ли вы его прессинг или нет. Я бы не ушла. Сам вопрос в том что надо изрядно потратится на съем квартиры и то что пока вы будете снимать квартиру он тут будет припеваючи жить и таскать сюда девушек.

Но если есть деньги на съем квартиры, то конечно было бы неплохо уйти от домашнего террора.

Da, intr-adevar, eu de asta nici nu am plecat, pentru ca ma gindeam cum voi inchiria eu cu copil mic iar el sa traiasca bine merci in apartamentul nostru comun, cumparat din banii comuni. De asta nici nu plecam, dar daca serios ma gindesc deja la aceasta posibilitate. Merci mult.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator probleme

Действительно, можно сдать комнату, и вам по деньгам будет легче!!! но для начала пригрозить что сдадите ее если не цыганам, то трем-четырем хлопцам из какого-нибудь физ культурного техникума, или многодетной семье где муж мясник-лесоруб. и будет ему веселье.

Зачем одному мужчине. Пусть их будет хотя бы четыре, потных, разбрасывающих грязные носки и немытую посуду, с громкой музыкой, куревом и бухлом в комнате - вот весело будет:) К таким кадрам в гости приходить весело, но не жить под одной крышей постоянно.

О, а еще парочке геев можно, только крепким - тоже вариант:)

Нет ну по серьезному, он же угрожает и унижает, пусть задумается как с геями под одной крышей приятно жить.

Мужики может женщин водить будут и ему понравится, а вот с геями ему это не грозит.... зато совсем другое светит...

и вообще всегда приятно спать будет за соседней стенкой:)))))

Daca sincer, chiar ma gindesc la aceasta posibilitate, ca eu sa dau in chirie la vreo 3-4 baieti studenti asa cum ati spus si dumneavoastra si atunci sa vedem noi ce viata va avea el... Merci mult fetelor pentru sustinere, pentru idei, nici nu stiti cit de mult ma incurajeaza toate sfaturile voastre. Merci din suflet.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

în primul rînd - trebuie tu personal să te calmezi!!

să știi că ai pentru cine lupta - pentru tine și copulul tău...

nu permite la un idiot să vă înegrească viața...

fii calmă, încrezută în puterile tale, în faptele tale...fără scandaluri și isterii...fără vorbe dure aruncate - dar fără fapte...

atunci cînd vede că tu acționezi - ai luat un avocat, ai dat la departajare, ai dat la cheriași camera ta - o să înțeleagă că vorbești serios...și faci totul pentru a obține ceea ce dorești...

nu vorbi multe - ci accționează!

mai mult effect v/a avea...

Editat de KRISTY

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Corect zic fetele mai sus! Starea voastra psihologica nu trebuie sa fie afectata, ca si asa nu va este usor, dar inca si acest monstru sta pe aproape... terorist, nu alta!

Sincer, eu nu sunt persoana agresiva sau care se razbuna, dar citind istoria dvs, draga autor, asa si-mi vine sa-i dai vreo doua peste maciuca lui ex sotul dvs!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator probleme

Corect zic fetele mai sus! Starea voastra psihologica nu trebuie sa fie afectata, ca si asa nu va este usor, dar inca si acest monstru sta pe aproape... terorist, nu alta!

Sincer, eu nu sunt persoana agresiva sau care se razbuna, dar citind istoria dvs, draga autor, asa si-mi vine sa-i dai vreo doua peste maciuca lui ex sotul dvs!

Si mie imi vine sa-i dau vreo doua sau chiar mai mult de doua, dar stiu ca oricum spre mine va veni razbunarea lui, asa ca stau si incerc sa ma calmez. vreau sa scriu plingere la politie, chiar miine o duc, sper asta sa-l puna pe ginduri.Iar intre timp caut solutii pentru a nu mai locui impreuna. Multumesc pentru sustinere.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator probleme

în primul rînd - trebuie tu personal să te calmezi!!

să știi că ai pentru cine lupta - pentru tine și copulul tău...

nu permite la un idiot să vă înegrească viața...

fii calmă, încrezută în puterile tale, în faptele tale...fără scandaluri și isterii...fără vorbe dure aruncate - dar fără fapte...

atunci cînd vede că tu acționezi - ai luat un avocat, ai dat la departajare, ai dat la cheriași camera ta - o să înțeleagă că vorbești serios...și faci totul pentru a obține ceea ce dorești...

nu vorbi multe - ci accționează!

mai mult effect v/a avea...

Asa si voi face, voi actiona. Voi reveni cu detalii cind voi vedea careva rezultate.

Partajează acest post

Link spre post
Юбочка из плюша

у меня такой вопрос - он вам платит алименты?

как у вас разделен быт? вы ему готовите? стираете? убираете? или он все делает сам?

приводит ли он гостей? девушек?

есть очень много тактик выживания кого-либо из квартиры, но у вас ребенок и поэтому "связаны руки". не стоит портить нервную систем ни себе, ни малышу. как-то надо мирно решать проблему.

как отец ведет себя с ребенком? гуляет, играет, занимается с ним?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator probleme

у меня такой вопрос - он вам платит алименты?

как у вас разделен быт? вы ему готовите? стираете? убираете? или он все делает сам?

приводит ли он гостей? девушек?

есть очень много тактик выживания кого-либо из квартиры, но у вас ребенок и поэтому "связаны руки". не стоит портить нервную систем ни себе, ни малышу. как-то надо мирно решать проблему.

как отец ведет себя с ребенком? гуляет, играет, занимается с ним?

Instanta de judecata a stabilit pensia alimentara, dar din pensia alimentara el achita jumatate din creditul ipotecar pe care il avem si jumatatea mea de servicii comunale. Asta e situatia. In ultimul timp el nu vrea sa achite servicii comunale(nici macar ceea ce e partea lui) pentru ca sa ma faca pe mine sa le achit si pentru dinsul deoarece eu stau acasa si as simti lipsa lor in cazul deconectarii apartamentului de la lumina, gaz, telefon, internet, apa. El insa nu intotdeauna doarme acasa, de aceea pentru el e un fel de razbunare. Deja am avut cazuri ca eu am achitat servicii comunale, dar el nu vrea sa-mi returneze banii pentru partea lui. In privinta la prepararea mincarii, spalat, asta si le face el singur, eu nu am de gind. Cu toate ca de gatit nu stie decit fasole, macaroane si oua prajite. Isi cumpara mincare pregatita de la magazin. Iata curatenie fac numai eu. Mie imi pasa in ce mediu sta copilul meu. Nu pot sa las in casa mizerie doar ca fostul sot sa simta discomfort. Nu aduce pe nimeni in casa, nici prieteni, de fapt, nu prea ii are, dar nici prietene. Cu copilul se joaca, dar nu iese nicaieri cu ea, doar acasa sta in fata televizorului cu copilul linga el. Nu-i cumpara nimic. Considera ca mi-a dat pensia alimentara pe care o da tot el pe credit si servicii comunale si cu asta basta. Nici macar la ziua de nastere sau la anul nou nu i-a cumparat nimic. Odata l-am rugat sa cumpere pampers pentru ca am ramas complet fara bani, dar nu a vrut. A spus: Ai cerut la judecata ca vrei sa o iei tu, atunci ai grija de ea tot tu !!!! Iata asa. In schimb, practic in fiecare seara vine cu pungi pline cu cumparaturi: haine, mincare, etc. Nu cer nimic pentru mine. Doar sa-i cumpere si copilului macar pampers cind eu nu pot. Ei, asta e....

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum