elenira

Sarcina Dupa Roentghen

Postări Recomandate

elenira

Buna ziua.

Spuneti-mi va rog cine stie mai bine la cit timp dupa ce ai facut roentghen se poate fara risc de a planui o sarcina?

Am facut in decembrie 3 fotografii mici la 3 dinti si o fotografie mare la toti dintii si as vrea prin martie sa incepem sa planuim un copil dar nustiu daca nu e prea devreme, (dupa ce am facut roentghen)?

Poate Acidul folic sa diminueze riscul influentei roentghenului asupra viitoarei sarcini?

Mersi mult.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ira

Кстати, мне тоже это интересно, т.к. ведь даже во время беременности многие начинают лечить зубки, и там просят сделать рентген. Или вот сделала флюрографию, а не знала, что уже беременна. Что тогда?

Partajează acest post

Link spre post
tigerlilly

Ира,у тут разные ситуации.если во время Б,то нежелательно.а девушка спрашивает другое.с декабря до марта...думаю можно смело беременнеть.если рентген во время беременности проводится до момента определения успешности зачатия то риск вреда для беременной и ребенка всё так же невелика

вот тут можно почитать

http://www.roditeli.ua/pregnancy/all_about_pregnancy/x_ray_during_pregnancy

Partajează acest post

Link spre post
ira

Спасибо, на будущее буду знать, а то тут ведь каждый месяц планируешь.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Eu am facut Ro cu 2-3 zile inainte de a ramane insarcinata.Asa s-a primit. Cu bebe totul e bine.

Partajează acest post

Link spre post
Гравицапа

Моя мама сделала плановый рентген грудной клетки будучи беременной, причем месяце на 3-м... Ничего страшного со мной не произошло :)

На самом деле, разовая доза облучения минимальна, и лучи проходят сквозь организм не задерживаясь и не накапливаясь в нем. Так что если надо, рентген делают и беременные (за исключением живота и таза). Это совсем не страшно :)

Но на будущее, всем: женщинам желательно делать рентген на 5-й - 7-й день цикла. Это как аксиома. Мы всем, кто делает в плановом порядке, так поступать советуем.

Partajează acest post

Link spre post
oleana83

Elena, ar fi bine sa asteptati sa treaca cel putin o luna de la roentgen (un ciclu menstrual). In martie cred ca va fi tocmai bine. Succes !

Partajează acest post

Link spre post
mamika

Eu am facut reonghen in primele zile de sarcina, nu stiam ca sunt insarcinata, chiar au fost citeva pelicole, toata sarcina am retrait si citeam toata informatia de pe net si mai tare ma apucau fiorii, am avut o sarcina usoara, o nastere ca pe carte si un flacau sanatosel, asa ca la urma urmei tot ce ne inconjoara emana radiatie, fie tv, calculator sau microunde, poate intr-o masura mai mica, succese si sanatate.

Partajează acest post

Link spre post
stefany

eu am facut roentgenul in timpul sarcinii ,la termen de o luna(nu stiam inca ca sunt insarcinata) si sarcina a decurs bine,copilul sanatos

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum